تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا


کشور ایتالیا در جنوب قاره اروپا است. پایتخت کشور ایتالیا شهر رم  است. زبان رسمی این کشور ایتالیایی است.در کشور ایتالیا بیشترین اقلیت دینی مسیحی است.

از نظر وسعت و پهناور بودن کشور ایتالیا رتبه پنجم در قاره اروپا  دارد. آب و هوای کشور ایتالیا نسبت به سایر کشور های اروپایی بیشتر شبیه ایران است  یکی از علت هایی که برخی افراد این کشور را انتخاب می کنند به خاطر آب و هوایی است که این کشور دارد. گردشگرانی که در کشور خود ۴ فصل را ندیده اند برای تفریح به این کشور سفر می کنند.علت های دیگری هست که باعث می شود افراد به این کشور سفرهای کوتاه مدت یا مهاجرت می کنند که عبارتند از: ویزای کاری، مهاجرت سرمایه گذاری، تحصیل در رشته های گوناگون که به صورت مهاجرت تحصیلی ایتالیا انجام می گیرد و….

یکی از رشته هایی که دانشجویان خارجی مایل هستند در کشور ایتالیا آن را تحصیل کنند رشته پزشکی است. کشور ایتالیا پذیرای دانشجویان خارجی در رشته پزشکی است. علاوه بر دانشجویان، پزشکان به صورت مهاجرت پزشکان به این کشور مهاجرت می کنند و این کشور را برای ادامه کار و زندگی انتخاب می کنند.

 کشور ایتالیا دارای دانشگاه های معتبری در سطح جهان است ، از میان رشته های تحصیلی، رشته های پزشکی و دندانپزشکی متقاضیان زیادی دارد. پذیرش از دانشگاه های ایتالیا کمی سخت تر از دیگر دانشگاه های اروپایی است .

مزایای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

هر کشوری برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی مناسب نیست. بنابراین دانشجوها قبل از انتخاب کشور باید اطلاعات خود را در زمینه تحصیل، هزینه تحصیل و ….افزایش دهد. سپس اقدام به انتخاب کشور کند. و کشور ایتالیا یکی از کشورهایی است که در حوزه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی بسیار پیشرفته است و امکانات مناسب برای دانشجویان فراهم می کند که عبارتند از:

  • دارای کیفیت بالای آموزشی در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی 
  • اخذ اقامت برای اقوام درجه یک(همسر ، فرزند ، مادر ، پدر)  بعد از گرفتن پذیرش
  • داشتن شرایط آب و هوایی نزدیک به ایران
شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی

شرایط تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا آرزوی خیلی از داوطلبان کنکور سراسری است. کشور ایتالیا به خاطر ظرفیت کمی که در این رشته می گیرد موجب می شود رقابت سختی بین داوطلبان ایجاد شود.

برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور ایتالیا داوطلب باید در آزمون ورودی که در دانشگاه های ایتالیا که IMAT نام دارد  شرکت کند.باید دقت کرد که این آزمون فقط یک بار در سال در بیشتر شهر های مهم دنیا برگزار می شود. تقریبا ۷۷ نفر از دانشجویان خارجی را می پذیرد.

آزمون به ۲ زبان انگلیسی و ایتالیایی برگزار می گردد. داوطلب می تواند در یک سال به طور همزمان در دو آزمون شرکت کند . البته باید توجه کرد که اگر داوطلب در کنکور به زبان انگلیسی قبول شد به زبان انگلیسی تحصیل می کند. اگر به زبان ایتالیایی قبول شد به زبان ایتالیایی  تحصیل می کند.

این آزمون دارای ۵ منبع اصلی است که شامل ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی ، اطلاعات عمومی و هوش است. این منابع با کتاب های ایران مغایرت خاصی ندارد و ۶۰ سوال است . هر پاسخ صحیح ۵/۱ امتیاز مثبت و هر پاسخ غلط ۴/۰ امتیاز منفی دارد

کشور ایتالیا برای پذیرفته شدگان کشورهای جهان سوم بورسیه هایی در نظر گرفته است. اگر دانشجو موفق به اخذ آنها شود هزینه تحصیل و خوابگاه  تقریبا رایگان می باشد. به همین علت داوطلبان زیادی برای تحصیل پزشکی در ایتالیا رقابت می کنند

داوطلبان برای اخذ پذیرش در رشته های دندانپزشکی در ایتالیا بایستی در آزمون ورودی دانشگاه های ایتالیا به نام IMAT  است شرکت کنند. این آزمون در سال فقط یک بار برگزار می گردد. همچینن برای دانشجویان کشور های جهان سوم در صورت اخذ بورسیه می توانند تحصیل در ایتالیا رشته دندانپزشکی را به صورت رایگان به اتمام برسانند .

دانشگاه هایی که در کشور ایتالیا اقدام به پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی می کنند عبارتند از:  دانشگاه باری ، دانشگاه میلان ، دانشگاه پاویا ، دانشگاه ساپینزا رم ، دانشگاه تورورگاتا رم و دانشگاه دوم ناپل.

به این مطلب امتیاز دهید!
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

شبکه های اجتماعی

arrow up