تحصیل در مقاطع مختلف کشور چین


در این مقاله در مورد تحصیل در مقاطع مختلف در کشور چین خواهیم گفت. از مقاطع ابتدایی تا مقاطع دانشگاهی شرایط و امکاناتی برای محصّلان وجود دارد.

یکی از مواردی که هر ساله به صورت زیاد اتفاق می افتد مهاجرت تحصیلی چین است. افراد برای تحصیل در مقاطع مختلف در چین به این کشور مهاجرت می کنند. ولی ابتدا بهتر است افراد قبل از اینکه این کشور را گزینه خود قرار بدهند و وارد این کشور شوند. آگاهی های خود را در مورد محیط، مسکن، آب و هوا و…. افزایش بدهند و سپس اقدام به مهاجرت نمایند.

کشور چین در حوزه های اقتصاد، بیوشیمی، پزشکی و فناوری پیشرفت های چشمگیری داشته است. این کار ثابت می کند مؤسسات آموزشی کشور چین بهترین افراد را در این شغل ها تربیت می کنند.

در اینجا به بررسی تحصیل در چین مقاطع مختلف می پردازیم

مهد کودک در چین

کودکان  در چین از ۳ سالگی می توانند  به مهدکودک بروند. این دوره اولین دوره تحصیل در کشور چین به حساب می آید. البته این دوره اجباری نیست. موضوعات قابل آموزش برای کودکان شامل زبان، حساب، مطالعات اجتماعی، موسیقی، هنر و تربیت بدنی است. یادگیری مطالب به وسیله بازی  انجام می گیرد.

دبستان

در کشور چین تحصیلات ابتدایی اجباری است .دوران ابتدایی ۶ سال است. کودکان از شش سالگی وارد مدرسه می شوند. زبان آموزش، زبان چینی ماندارین است. یک سال از دو ترم تشکیل شده و از ماه سپتامبر تا جولای برگزار می شود. دانش آموزان فقط پنج روز در هفته به کلاس می روند.

کتاب هایی که در دوران دبستان ارائه می شود شامل: ایدئولوژی و اخلاق، موسیقی، هنرهای زیبا و مطالعات کار است. زبان خارجی غالبا به عنوان یک دوره انتخابی ارائه می شود. تمامی دانش آموزان ملزم هستند امتحانات فارغ التحصیلی را در رشته های چینی و ریاضیات قبول شوند. این امتحانات عموما به وسیله دبیران با راهنمایی مقامات محلی آموزش و پرورش انجام می گیرد.

متوسطه اول

دوران متوسطه اول بعد از اتمام دوره ابتدایی است که زمان آن سه سال است. برای اینکه دانش آموزان گواهی اتمام دوره متوسطه اول را کسب کنند، بایستی در امتحاناتی که به وسیله دبیران طبق دستورالعمل های تعیین شده از طریق دفاتر آموزشی استان یا مقامات محلی آموزش و پرورش صورت می گیرد قبول شوند.

کتاب هایی که در دوران متوسطه اول ارائه می شود شامل زبان چینی، ریاضیات، شیمی، فیزیک، زبان خارجی و سیاست است. البته دانش آموزان برای تحصیل در کشور چین باید زبان چینی را خوب یاد گرفته باشند.

متوسطه دوم

در این دوره دانش آموزان در دوره متوسطه عمومی (دانشگاهی) ارشد یا دبیرستان حرفه ای شرکت می کنند.زمان دوره متوسطه عمومی (دانشگاهی) ۳ سال و دوره متوسطه حرفه ای ۳ یا ۴ سال است.

 به طول می انجامد. دبیرستان ارشد با نام  (gaozhong) و دبیرستان حرفه ای در چین با نام(zhongzhuan known)  معروف است. 

دانش آموزانی که دوست دارند در آکادمیک ادامه تحصیل کنند حتما بایستی در امتحانات ورودی مدارس متوسطه ارشد عمومی شرکت کنند که در  کشور چین نیز با نام (zhongkao 中) معروف است. این دوره به وسیله مسئولان آموزش و پرورش استان اداره می شود. کتاب های متحان ورودی مشابه کنکور ارشد متوسطه است.

کارشناسی در چین

دانشجویان خارجی می توانند بعد از تمام کردن دوره دبیرستان یا مدرسه حرفه ای، وارد مقطع کارشناسی در چین شوند. دوران کارشناسی بین سه تا چهار سال است

 دانشجویان می توانند برای آموزش زبان چینی یا انگلیسی را انتخاب کنند.

دانشجو برای ثبت نام در برنامه چینی، لازم است حداقل سطح ۴ در آزمون HSK  را داشته باشد.  و برای برنامه های انگلیسی،  حداقل ۵٫۵ در آزمون آیلتس یا حداقل ۸۵ در آزمون TOELF داشته باشد.

کارشناسی ارشد  در چین

دانشجو برای دریافت پذیرش کارشناسی ارشد در چین با زبان آموزش چینی، لازم است در آزمون زبان HSK یک سطح بین ۴ تا ۶ ارائه گردد. برای پذیرش در یک دوره کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی حداقل نمره ۶٫۰ در آزمون IELTS یا ۹۰ در آزمون TOEFL لازم است

تحصیل دکتری در چین

تحصیل در مقطع دکتری با سایر مقاطع متفاوت است. دانشجویان برای گرفتن پذیرش در مقطع دکتر لازم است در ابتدا، نظر یک استاد راهنما را جلب کند. و بعد از تایید با دانشگاه ها وارد مذاکره شوند. به  همین خاطر دانشجویان با داشتن سوابق بین المللی مانند مقاله بین المللی و مدرک زبان دارای امتیاز بالاتری هستند

تحصیلی در مقطع دکتری ۴ سال است.  دانشگاه ارائه دهنده دوره دکتری در کشور چین محدود است. بنابراین دانشجویان باید شرایط خوبی را برای دریافت پذیرش در مقطع دکتری در کشور چین را داشته باشند.

به این مطلب امتیاز دهید!
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

arrow up