دارو سازی در کشور انگلستان


تحصیل در رشته های گروه علوم پزشکی در کشورهایی که دانشگاه های آنها از اعتبار علمی بالایی برخوردارند می تواند آینده فرزندان را تغییر دهد. رویای تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی انگلستان برای داشتن آینده شغلی درخشان و جایگاه اجتماعی متفاوت از سایرین، کاملا دست یافتنی است. فقط باید بدانید از چه طریقی می توان این مسیر را برای رسیدن به این هدف ساده تر پیمود. در مقاله پیش رو با ابعاد مختلف تحصیل در رشته داروسازی درانگلستان آشنا خواهید شد.

شرایط تحصیل در رشته داروسازی انگلستان

Conditions for studying pharmacy in the UK

امروزه تحصیل داروسازی در انگلستان طرفداران بسیاری دارد و دانش آموزان بین المللی می توانند برای تحصیل در این رشته اقدام نمایند. دانش آموزان در هر بازه سنی می توانند برای ادامه تحصیلات به انگلستان رفته و وارد مدارس این کشور گردند و پس از اخذ دیپلم وارد دانشکده داروسازی شوند.

تحصیل داروسازی در این کشور به عنوان یکی از بهترین رشته ها برای ساختن آینده ای روشن برای دانش آموزان شناخته شده است. دانش آموزانی که علاقه مند به شیمی می باشند معمولا رشته داروسازی را انتخاب می نمایند تا با همکاری پزشکان در زمینه داروئی به بیماران برای مشاوره در این زمینه یاری رسانند.

رشته داروسازی در انگلستان ۴ سال می باشد و ماژول های اصلی این رشته فیزیولوژی، زیست شناسی و شیمی است و دانشجویان با کار در آزمایشگاه های پیشرفته دانشگاه ها می توانند مهارت لازم را در ساخت دارو بدست آورند. برای ورود به رشته داروسازی باید مراحلی را پشت سر بگذارید که در بخش بعدی توضیحات بیشتری در این مورد ارائه می دهیم.

انگلستان,انگلستان,انگلستان

مراحل تحصیل داروسازی در انگلستان

دانش آموزان بین المللی برای ورود به رشته داروسازی در انگلستان با توجه به شرایطشان مراحلی را پشت سر خواهند گذاشت. دوره های تحصیلی برای تحصیل داروسازی در این کشور در سال ۲۰۲۰ به بخش های زیر تقسیم می شوند

GCSE

دانش آموزانی که اول دبیرستان را به اتمام رسانده اند وارد دوره ای به نام GCSE خواهند شد. این دوره برای دانش آموزانی که در این مقطع تحصیل می نمایند معادل دیپلم می باشد و دروس علوم پایه به آنها آموزش داده می شود و برای ورود به رشته داروسازی در دانشگاه ها آماده می گردند.

در این دوره درس هایی مانند فیزیک، شیمی و زیست شناسی تدریس می شوند. این دوره مناسب افراد بالای ۱۲ سال می باشد

A-Level

دانش آموزانی که تا سال دوم دبیرستان تحصیل نموده اند باید در دوره های A-Level شرکت نمایند. در این دوره دروسی مانند فیزیک، شیمی و … به همراه زبان به دانش آموزان آموزش داده خواهد شد.

Foundation & A-Level

دانش آموزانی که دیپلم دارند، باید این دوره ها را سپری کنند. پس از سپری کردن دوره های ذکر شده، متقاضیان با شرکت در امتحان ورودی، می توانند وارد دانشگاه های داروسازی برای تحصیل داروسازی در انگلستان شوند. اگر قصد ورود به دانشگاه های سطح بالایی همچون آکسفورد و یا کمبریج را دارید، نمرات دوره های تحصیلی قبل از دانشگاه شما باید بسیار بالا باشد. به طور کلی مدت تحصیل داروسازی در انگلستان از ۴ تا ۶ سال طول می کشد

دانش آموزان با کسب نمره های بالاتر به دانشگاه های تراز اول وارد خواهند شد. اگر دانش آموزان نمره A را از آزمون پایانی خود دریافت نمایند امکان ورود به بهترین دانشگاه های علوم پزشکی انگلستان مانند آکسفورد، کمبریج، کینگز کالج و امپریال کالج لندن را خواهند داشت. پس یادتان باشد اگر می خواهید در دانشگاه های تراز اول به تحصیلات دانشگاهیتان در رشته داروسازی ادامه دهید باید حسابی درس بخوانید.

تحصیل در رشته داروسازی شامل ۳ سال دوره لیسانس و ۱ سال دوره فوق لیسانس می باشد. البته می توان پس ازاتمام دوره لیسانس با ۱ سال کار Pre registration، به بازار کار اصلی ورود کرد.

جامعه داروسازی سلطنتی بریتانیا که به اختصار RPSGB نام دارد نیاز به ۱ سال کارآموزی دانشجویان جهت ثبت نام در این نهاد دارد. با ثبت نام در جامعه داروسازی بریتانیا وارد برنامه ۴ ساله Mfarm خواهید شد. دوره های داروسازی در اروپا ۵ تا ۶ سال می باشند و ۲۲ مدرسه داروسازی در انگلستان این دوره ها را ارائه می دهند. برای ورود به این برنامه باید سطح نمرات نهایی A باشد و در درس شیمی B2 باشد و دانش آموزان باید از هر گونه سابقه کیفری دور باشند.

انگلستان,انگلستان,انگلستان

گرایش های رشته داروسازی در انگلستان

دانشجویانی که دوره ۴ ساله تخصص داروسازی در انگلستان را سپری می‌کنند امکان فعالیت در داروخانه‌ها و مراکز پخش دارویی را دارند. بعلاوه، فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در آزمایشگاه، دامپزشکی و بیمارستان برای ارائه مشاوره دارویی خدمت نمایند. به طور کلی گرایش داروسازی در انگلستان به ۳ بخش اصلی تقسیم می‌شوند:

داروساز

عموم داروسازان در انگلیس در داروخانه‌های عمومی و بیمارستان‌ها فعالیت دارند. این پزشکان بر تحویل دارو به بیماران نظارت دارند تا دارویی اشتباها ارائه نشود. همچنین، در این شغل میزان دوز دارو و نحوه استفاده از آن به بیماران توضیح داده می‌شود.

دستیار داروساز

دستیاران داروسازی در انگلستان به‌طور معمول در بیمارستان‌ها فعالیت می‌کنند. این افراد اقدامات لازم در خصوص دریافت نسخه، تحویل دارو و نظارت به انبار دارو را بر عهده دارند.

تکنسین داروسازی

تکنسین‌های تخصص داروسازی در انگلستان در بیمارستان‌ها و داروخانه‌های عمومی فعالیت دارند. این افراد نسبت به تحویل دارو و دوز مصرفی تسلط دارند. بعلاوه، تکنسین‌های داروسازی در آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت نیز امکان فعالیت دارند.

لازم به ذکر است که رشته های کنترل و سنجش داروها، تجارت دارو، روزنامه‌ نگار دارو جزو گرایش های رشته داروسازی می باشند و افراد می توانند پس از تحصیل در این رشته ها مشغول به کار گردند.

انگلستان,انگلستان,انگلستان

برترین دانشگاه های رشته داروسازی انگلستان

اگر بخواهیم ابتدا به ۵ دانشگاه برتر جهان برای تحصیل در رشته داروسازی اشاره کنیم، این دانشگاه ها عبارتند از:

 • دانشگاه هاروارد ایالت متحده آمریکا
 • دانشگاه آکسفورد بریتانیا
 • دانشگاه کمبریج بریتانیا
 • دانشگاه کینگز لندن بریتانیا
 • دانشگاه موناش استرالیا

دانشگاه های انگلستان در رشته داروسازی از اعتبار جهانی برخوردارند اما سه دانشگاهی که در این بین سرآمد هستند عبارتند از دانشگاه آکسفورد، کمبریج و منچستر. دانشگاه های برتر و شرایط آنها در جدول کوچکی تدوین شده اند.

برترین دانشگاه هاویژگی ها
Oxford Universityدانشگاه آکسفورد از نخستین مراکز تحصیلی در جهان می باشد و بالای ۲۰ هزار دانشجو دارد. شایان ذکر است که آکسفورد بین ۶ دانشگاه برتر جهان قرار دارد.
Manchester Universityاین دانشگاه بیش از ۳۵۰۰۰ دانشجو دارد و در قرن ۱۸ تاسیس شده است.
Cambridge Universityاین دانشگاه بیش از ۱۵۰ سال قدمت دارد و بالای ۱۸ هزار دانشجو دارد. دانشگاه کمبریج جزو ۲۰ دانشگاه برتر جهان می باشد.

انگلستان,انگلستان,انگلستان

هزینه های زندگی و تحصیل در انگلستان

برای تحصیل در رشته داروسازی و سایر رشته های تحصیلی در کشور انگلستان متقاضیان می بایست هزینه ها را به صورت کامل پرداخت نمایند. مخارج تحصیل در این کشور کم نمی باشد ولی تحصیل در انگلستان دارای مزایای فراوانی است و می توان پس از اتمام تحصیل در کشور انگلستان آماده کار در این کشور شد و با دریافت گواهی اقامت در این کشور به زندگی خود در انگلستان ادامه داد.

هزینه های دانشگاه در رشته داروسازی در انگلستان از ۱۵۰۰۰ پوند تا ۲۱۰۰۰ پوند متغیر می باشد. متقاضیان می توانند شهریه های دانشگاه را به صورت نقد و قسطی پرداخت نمایند. دانشجویانی که قصد سکونت خارج از خوابگاه ها را دارند باید ماهیانه ۷۰۰ تا ۱۵۰۰ پوند اجاره خانه بپردازند. این مخارج در هر کشوری بستگی به شهر، رشته و روش زندگی فرد دارد. البته دانشجویان می توانند در خوابگاه های دانشگاه های معتبر انگلستان به صورت رایگان و یا با هزینه های اندک زندگی کنند.

درآمد داروسازان در انگلستان

با وجود بحرانی که در سال های اخیر بر بازار کار رشته های علوم پزشکی سایه افکنده است اما با این حال باز هم با کمبود نیروی داروساز در بسیاری از کشورهای جهان و انگلستان مواجه هستیم. در هر بیمارستانی به ازای هر ۱۱۰ تخت موجود احتیاج به یک متخصص داروساز بالینی و دو متخصص داروساز می باشد.

تقریبا ۹۰ درصد از دانشجویانی که در رشته داروسازی تحصیل می نمایند وارد بازار کار می شوند. ۸۰ درصد از آنها در داروخانه مشغول می گردند و مابقی در پوزیشن های شغلی دیگری در کارخانه های مختلف و در بخش ساخت و کنترل دارو به کار خود ادامه می دهند.

میانگین درآمد

میانگین در آمد رشته داروسازی در کشور انکلستان بین ۳۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰۰ پوند در سال می رسد. البته مدیران ارشد درآمدی از ۶۵۰۰۰ پوند تا ۱۲۴۰۰۰ پوند در سال دارند. در ادامه فرصت های شغلی که دانشجویان داروسازی پس از فارغ التجصیلی می توانند در آنها مشغول به کار شوند را معرفی می نمایئم.

 • داروساز
 • دستیار داروساز
 • متخصص داروساز
 • تجارت دارو
 • کنترل و بررسی دارو
 • روزنامه نگار در زمینه دارو

یکی از نقش های اصلی این رشته همانطور که از نامش پیداست داروساز شدن پس از اتمام تحصیل می باشد. طیف گسترده ای از داروسازان در انگلیس پس از اتمام تحصیل وارد داروخانه های بیمارستان ها و یا داروخانه های عمومی شده و مشغول به کار در آنها می شوند و صحت تجویز دارو را بررسی می نمایند، یعنی اطمینان حاصل می کنند که بیماران داروی صحیح خود را دریافت نمایند.

داروسازان در داروخانه ها وظیفه مشاوره در درمان و هم چنین نحوه کنترل دوز داروها را نیز بر عهده دارند. داروسازان همکاری نزدیک با پزشکان و کادر درمان دارند.

یکی دیگر از موقعیت های شغلی که برای داروسازان وجود دارد همانطور که گفته شد دستیار داروساز می باشد. دستیاران در کنار تکنسین های داروسازی کار کرده و بسیاری از فعالیت های روتین داروسازان در داروخانه ها را انجام می دهند. دستیاران اغلب در داروخانه های بیمارستان ها کار می کنند و وظیفه کنترل انبار برای موجودی دارو، پاسخ به پرسش های متداول مشتریان و گرفتن و توزیع نسخه ها را عهده دار می باشند.

گروه بعدی تکنسین های داروساز می باشند که می توانند در دو حوزه مختلف فعالیت نمایند، داروخانه های عمومی و بیمارستان ها. تکنسین ها از عرضه صحیح دارو به بیماران اطمینان حاصل می نمایند و می توانند از تخصص خود در حوزه های بالینی و کنترل کیفیت در کار استفاده کنند. پس به خاطر داشته باشید که اگر در انگلستان فارغ التحصیل داروسازی شوید موقعیت های شغلی مناسبی پیش رویتان قرار دارد که می توانید با ورود به آنها درآمد خوبی داشته باشید.

انگلستان,انگلستان,انگلستانمزایای تحصیل داروسازی در انگلستان

تحصیل در کشور پیشرفته ای مانند انگلستان با همچون زیر ساخت های محکمی مطمئنا مزایای بسیاری دارد. انگلستان کشوری است که نرخ بیکاری در آن پائین و درآمد ها در آن به اندازه ای می باشد که مسیر زندگی افراد را تغییر خواهد داد و در آینده رفاه اجتماعی بالائی را برایشان به ارمغان خواهد آورد.

اجازه کار دانشجویی

دانشجویان در انگلستان اجازه کار دانشجوئی دارند که خود کمک بزرگی به هزینه هایشان خواهد بود. دانشگاه های علوم پزشکی انگلستان مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشد، نکته ای که ممکن است برای بسیاری از دانشجویان حائز اهمیت باشد.

خدمات بیمه

دانشجویان در حین تحصیل در انگلستان می توانند از خدمات بیمه استفاده کنند وهم چنین از کمک هزینه تحصیل بهره جویند. شرکت های داروسازی کانادا و استرالیا در انگلستان شعبات فعالی دارند که دانشجویان می توانند پس از تحصیل در آنها مشغول به کار شوند.

انگلستان به دلیل داشتن جامعه ای چند فرهنگی یکی از کشورهای مناسب برای تحصیل دانشجویان خارجی می باشد. به دلیل وجود تنوع قومی، نژادی و مذهبی در این کشور مهاجرین خارجی از هر کشوری که باشند به دور از تعصبات نژادی به راحتی در کنار یکدیگر زندگی می کنند.

از آنجایی که تحصیل در انگلیس هزینه دارد و در سال ۲۰۲۰ این کشور جزو گرانترین ها در تحصیل و زندگی شناخته شده است دانشجویان در بسیاری موارد تمایل به انجام کار دانشجویی برای تامین هزینه های زندگی دارند. افراد در حین تحصیل دو نوع شغل می توانند داشته باشند، یا در محیط آزمایشگاه ها کار کنند و یا به عنوان همیار استاد، برخی از کارها مانند آماده کردن سخنرانی های استاد و یا بررسی پروپوزال دانشجویان و غیره را انجام دهند.

کار در محیط خارج دانشگاه حقوق بالاتری دارد ولی احتیاج به مجوز می باشد و دانشجویان در ساعات محدودی اجازه کار دارند. دانشجویان در مقطع لیسانس ۱۰ ساعت و در مقطغ فوق لیسانس ۲۰ ساعت در هفته و هم چنین در مقطع دکتری ۳۰ ساعت در هفته اجازه کار دارند. با کار دانشجویی می توان قسمتی از هزینه ها را تامین نمود.

نتیجه گیری

کشور انگلستان یکی از بهترین مقاصد دانشجویی برای تحصیل، کار و اقامت پس از آن می باشد بنابراین اگر شرایطش را دارید هر چه زودتر برای تحصیل در این کشور پیشرفته اقدام نمائید. در نظر داشته باشید اگر خوب درس بخوانید می توانید از کمک هزینه های دانشگاهی هم برای ادامه تحصیلتان استفاده کنید تا بتوانید از پس هزینه زندگی در انگلستان هم برآیید.
شما هم اگر نظر یا سوالی راجع به تحصیل داروسازی در انگلستان دارید می توانید با ما به اشتراک بگذارید و پاسخ سوالات احتمالی خود را دریافت نمائید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  3.2/5 - (6 امتیاز)
  دیدگاه ها

  16 پاسخ به “دارو سازی در کشور انگلستان”

  1. ناصر گفت:

   سلام من فارق التحصیل دارو سازی دانشگاه شهید بهشتی هستم.اگر بخواهم در انگلیس کار کنم باید چه مراحلی رو طی کنم؟

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    در هر کشوری الویت کارفرماها با افراد خودشان و فارغ التحصیلان خودشان می باشد. مگرینکه درخواست شغلی موجود باشد.

  2. saba گفت:

   بهترین کشور برای مهاجرت با مدرک داروسازی از دانشگاه های ایران کدوم کشوره؟

   • آریانا پارس گفت:

    سلام اکثر کشورهای حوزه اسکاندیناوی و کشور آلمان جهت کار برای داروسازان مناسب هست

  3. احسان گفت:

   سلام ۲۷ ساله هستم فارغ التحصیل دکتری عمومی داروسازی از ایران … برای مهاجرت کاری به انگلستان چگونه میتوانم اقدام کنم ؟؟

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    یا به صورت جاب آفر که باید اقدام کنید یا اسکیلد ورکر . نوع دوم از طریق سفارت با ارائه مداک کامل تحصیلی زبان و سوابق کاری و صر زمانی بیش از یکسال انجام میگردد

  4. Mohammad گفت:

   سلام
   من دانشجوی سال ۲ داروسازی دانشگاه tor vergata ایتالیا هستم به زبان انگلیسی.
   میخواستم بدونم شرایط انتقالی گرفتن وجود داره؟ واحدایی که خوندم تطبیق میخوره؟

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    تطبیق فقط به شرط اجازه دانشگاه مقصد حواهد بود و در اکثر مواقع یا قبول نمیکنند و یا دوره تکمیلی برای شما به جبران دروس گذرانده شئه گذاشته میشود

  5. سمیه گفت:

   سلام بهترین راه مهاجرت چیه تحصیل در رشتههای خوب ایران و بعد رفتن یا نه به طریقی رفت وبعدا یه رشته خوب در خارج کشور انتخاب کرد

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    برای رفتن باید دلیلی برای ورود باشد که بهترین بهانه و دلیل پذیرش از دانشگاه میباشد

  6. سارینا گفت:

   سلام اگه دانشگاه رشته داروسازی قبول شده باشم و رتبم خوب باشه بخواب با رتبم اقدام کنم واسه بورس گرفتن تو رشته داروسازی چجوریه؟اصلا رتبه توی گرفتن بورس تاثیری داره؟

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    تحصیل رشته داروسازی در کشور انگلستان علاوه بر داشتن مدارک زبان انگلیسی باید متقاضی دارای نمرات و معدل خوب باشد . رتبه های خوب دانشگاهی دست شمارا در انتخواب دانشگاه خوب کمک میکند ولی برای بورسیه در مقطع لیسانس داروسازی شانس گرفتن بورسیه پایین میباشد . میشود اقدام اولیه را کرد ولی با ریسک

  7. ارمغان گفت:

   سلام خسته نباشید
   در انگلستان باید داروسازى را تا چه مقطعى ادامه داد تا معادل مدرک دکتراى عمومى داروسازى ایران شود و فرد در ایران اجازه ى تاسیس داروخانه داشته باشد؟ ایا مدرک Mpharm معادل مدرک دکتراى عمومى داروسازى ایران است که بعد از ۶ سال دریافت مى شود و فرد با ان حق تاسیس داروخانه دارد؟!

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    حق تاسیس داروخانه به شرط تایید مدرک تحصیلی شما توسط وزارت علوم و بهداشت است

  8. امیر گفت:

   با سلام و تشکر از سایت خوب و مفیدتون
   من ۲۶سال دارم و در کشور هند مدرک دکترای داروسازی رو گرفتم
   سطح زبانم هم خیلی خوبه (مدرک داروسازی به زبان انگلیسی هست)
   الان فارق التحصیل شدم
   سوال من اینجاست
   من دارم دنبال یه کشور میگردم که ضمن اینکه بتونم تو اون کشور تحصیل کنم در رشته دندانپزشکی. بتونم در رابطه با مدرک داروسازی هم کار کنم .
   حالا با توجه به شرایط من انگلیس میتونه گزینه مناسبی باشه
   و اگر نیست چه کشوری میتونه به شرایط من بخونه
   ممنون

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    اگر منظورتون خواندن دندان پزشکی از ابتدای کار میباشد چون احتمالا سن شما از ۲۳ سال بیشتر است اقدام از اول کار شانس پایینی دارد ولی میتوانیید ابتدا به کشور ورود کنید با رشته مرتبط خود و بعد در آنجا تغییر رشته بدهید (با اجازه دانشگاه ) چون به زبان انگلیسی هم تحصیل نموده اید اکثر دانشگاه های انگلیس مدرک زبان از شما نمیخواهد . برای کار هم محدودیتی را برای شما ایجاد نمیکنند و اجازه کار در هر زمینه ای را دارید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up