دانشگاه استنفورد


دانشگاه استنفورد (Stanford University) یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه های جهان به شمار می رود و این دانشگاه در سال های۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ میلادی دومین دانشگاه برتر جهان به حساب می‌آید. این دانشگاه در نزدیکی شهر سانفرانسیسکو در ایالات کالیفرنیا وجود دارد.

متقاضیان باید حداقل نمره قبولی لازم را در آزمون های ورودی کسب کنندتا بتوانند موفق به پذیرش در دانشگاه شوند.این دانشگاه از امکانات بسیار ویژه‌ای برخوردار می باشد که یکی از این امکانات مربوط به داشتن سیستم آموزشی پویا و فعال است و فارغ التحصیلانی که موفق به اخذ مدرک در این دانشگاه می شوند، می توانند به سرعت وارد بازار کار شوند.

اطلاعات کلی در مورد دانشگاه استنفورد

دانشگاه استنفورد در کالیفرنیای شمالی قرار دارد و در نزدیکی شرکت های بزرگی مانندیاهو، گوگل، اپل و بسیاری دیگر از شرکت های پیشرفته قرار گرفته است.تعداد کل دانشجویانی که هر ساله در این دانشگاه موفق به اخذ مدرک میذشوند حدود ۱۶ هزار نفر می باشد که از این تعداد حدود ۴ هزار نفر از دانشجویان بین المللی می باشند.

مساحت کل دانشگاه حدود ۸ هزار هکتار می باشد و این دانشگاه پذیرای دانشجویانی در زمینه کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته‌های مختلف است.اساتید بسیار برتری در این دانشگاه هستند که از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار می باشند و همین موضوع سبب شده است که این دانشگاه بتواند از رشته‌های مختلفی پذیرش داشته باشد.

این دانشگاه همچنین دارای۲۰ کتابخانه است که در این کتابخانه بیش از ۹ میلیون جلد کتاب وجود دارد که به صورت رایگان در اختیار دانشجویان این دانشگاه قرار می‌گیرد.

رنکینگ دانشگاه استنفورد

این دانشگاه به دلیل این که دارای استانداردهای بالایی در سیستم آموزشی و پژوهشی خود می‌باشد، همیشه در میان۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار می‌گیرد و اگر بخواهیم درباره رتبه بندی این دانشگاه در زمینه های مختلف توضیحات بیشتری را خدمت شما بیان کنیم می‌توانیم بگوییم که این دانشگاه در رتبه بندی شانگهای توانسته است رتبه ۶ را در سال ۲۰۲۱ میلادی به خود اختصاص دهد و همچنین در زمینه رتبه بندی کیو اس در سال ۲۰۲۱ دوم و در زمینه رتبه بندیTHE رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

رشته‌های موجود در دانشگاه استنفورد

رشته های دانشگاه استنفورد بسیار متنوع و زیاد می باشد و به همین دلیل دانشجویان در بیشتر زمینه ها می توانند پذیرش این دانشگاه را بگیرند و در رشته دلخواه خود در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوند .

اولین رشته مربوط به رشته های مهندسی می باشد که بیشتر دانشجویان به خاطر رشته های مهندسی وارد این دانشگاه می شوند مانند مهندسی عمران، مهندسی مکانیکو.. که توسط اساتید برتر در این دانشگاه تدریس میشوند و رشته دیگری که بسیار معتبر می باشد، مربوط به رشته حقوق و داروسازی می باشد.

شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه استنفورد

دانشجویانی که میخواهند در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوند، در ابتدا باید شرایط پذیرش دانشگاه استنفورد را به طور کامل مطالعه کنند و اگر این شرایط را داشتند می‌توانند برای پذیرش در این دانشگاه اقدامات اولیه را انجام دهند که این شرایط به شرح زیر می باشد:

اولین شرایط مربوط به دانشجویان مقطع کارشناسی می باشد که دانشگاه استنفورد دانشجویان خود را ملزم می‌کند که یک سری تست های استاندارد در بخش استعدادیابی و زبان را حتما انجام دهند و باید این افراد به طور مسلط بتوانند به زبان انگلیسی صحبت کنند.

شرایط دیگر برای دانشجویانی که میخواهند در زمینه کارشناسی ارشد دوره تحصیلات تکمیلی خود را در این دانشگاه بگذرانند که باید مدرک کارشناسی داشته باشند، به عبارت دیگر مدرک لیسانس۴ ساله برای درخواست برای هر رشته در زمینه کارشناسی ارشد در دانشگاه استنفورد اجباری است.

هزینه تحصیل (شهریه)در مقاطع مختلف دانشگاه استنفورد

شهریه دانشگاه استنفورد به عوامل مختلفی بستگی دارد، در مرحله اول دانشگاه استنفورد بررسی می‌کند که دانشجو می خواهد در چه مقطعی در این دانشگاه مشغول به تحصیل شود و زمانی که مقطع تحصیلی دانشجو تعیین شد، سپس شهریه و هزینه آن نیز به دانشجو اعلام می شود که در این صورت دانشجو باید این شهریه را بپردازد.

هزینه دوره های آموزشی براییک دانشجو در مقطع کارشناسی حدود ۹۰ دلار و برای دانشجویانی که میخواهند در زمینه کارشناسی ارشد در رشته های مختلفی تحصیل کنند،۱۲۵ دلار است. همچنین دانشجویانی که در زمینه دکتری میخواهند مدرک خود را از این دانشگاه دریافت کنند باید حدود ۲۷۵ دلار بپردازد.

همچنین دانشجویان باید به این نکته توجه کنند که هزینه ها ممکن است سالیانه تغییر پیدا کند.

بورسیه های دانشگاه استنفورد

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه استنفورد

بورسیه دانشگاه استنفورد به این معنا می باشد که دانشگاه تصمیم میگیرد که نیازهای مالی دانشجوی پذیرفته شده را صرف نظر از تابعیت آنها به طور کامل تامین کند. این دانشگاه به هر دانشجویی که موفق به اخذ بورسیه شده باشد، حدود ۸۰ درصد هزینه‌های آن را پرداخت می‌کند که این درصد نیز در مقاطع مختلف متفاوت می باشد، به عنوان مثال ۸۰ درصد هزینه برای دانشجویان در مقطع کارشناسی و ۶۴ درصد در زمینه کارشناسی ارشد و دکتریتعلق می گیرد که این مبلغ نیز سالیانه ممکن است تغییر کند و دانشجویان باید برای دسترسی به اطلاعات تکمیلی در رابطه با بورسیه به سایت های معتبر این دانشگاه مراجعه کنند.

خوابگاه دانشجویی در دانشگاه استنفورد

با توجه به اینکه دانشگاه استنفورد یک دانشگاه بسیار معتبر می‌باشد، جزء دانشگاه های برتر جهان به شمار می آید، با این حال قطعاً امکانات رفاهی بسیار زیادی را در اختیار دانشجویان خود قرار داده است و یکی از این امکانات مربوط به خوابگاه دانشگاه استنفورد میباشد.

خوابگاه دانشگاه قسمت های مختلفی دارد و همه افراد می‌توانند در این خوابگاه بمانند، به عنوان مثال خوابگاه هایی دارد که مخصوص دانشجویان متاهل می باشد و همچنین خوابگاه هایی هستند که دانشجویانی که دارای ناتوانی جسمی هستند می توانند در آنجا بمانند و همه امکانات رفاهی برای آنها در خوابگاه مخصوص به خودشان وجود دارد.

دانشجویان می‌توانند با توجه به شرایط خود نوع خوابگاه خود را تعیین نمایند. طبق قانونی که در دانشگاه استنفورد وجود دارد سکونت در خوابگاه برای سال اول تحصیل همه دانشجویان الزامی می باشد که با توجه به امکانات موجود و هزینه های پایین زندگی در خوابگاه نسبت به بیرون خوابگاه کمتر میباشد.

مزایا و معایب تحصیل در دانشگاه استنفورد

اولین و مهم ترین مزیتی که می توانیم برای دانشجویانی که در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند بیان کنیم، مربوط به دوره های آموزشی می باشد که هر ساله برای دانشجویان به صورت رایگان برگزار می‌شود و می‌توانند در هر زمینه ای که در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند، در این دوره ها که اساتید برتری دارد شرکت کنند و نهایت استفاده و بهره را از این دانشگاه ببرند.

مزیتمهم دیگر مربوط به امکانات رفاهی این دانشگاه می باشد که امکانات ورزشی و هم امکانات خوابگاه را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد و دانشجو می‌تواند در رشته‌های ورزشی مختلف شرکت کند.

از معایب دانشگاهمی توانیم به شهریه بسیار زیاد این دانشگاه اشاره مستقیم داشته باشیم. بالا بودن شهریه در مقاطع مختلف باعث شده است که هر دانشجویی که از تمکن مالی بسیار بالایی برخوردار نباشد،نتواند موفق به اخذ پذیرش از این دانشگاه شود و زمانی که دانشجو استعداد های بسیار زیادی داشته باشد ولی از تمکن مالی بالایی برخوردار نباشد، از پذیرش در این دانشگاه می تواند محروم شود که این عامل میتواندیکی از عیب های بسیار بزرگ این دانشگاه به حساب بیاید.

دانشگاه استنفورد با اینکه معایبی دارد ولی به دلیل مزیت های بسیار زیادی که دارد و همچنین به دلیل اینکه از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار می باشد، می‌تواندیکی از دانشگاه های بسیار خوب و مطلوب جهان به شمار رود و همچنین این دانشگاه کمک هزینه های تحصیلی بسیار خوبی را به دانشجویانی که نیاز دارند، اعطا میکند.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  به این مطلب امتیاز دهید!
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دانشگاه استنفورد دانشگاه استنفورد دانشگاه استنفورد دانشگاه استنفورد دانشگاه استنفورد

  شبکه های اجتماعی

  arrow up