دانشگاه بیرمنگام


دانشگاه بیرمنگام یکی از دانشگاه های برتر برای تحصیل در انگلیس می باشد که تعداد زیادی دانشجوی بین المللی و داخلی در آن در حال تحصیل می باشند. این دانشگاه به عنوان اولین دانشگاه مدنی انگلیس نیز شناخته می شود که در سال ۱۹۰۰ کار خود را آغاز کرده است  البته برای اولین بار در سال ۱۸۲۵ این دانشگاه تحت عنوان دانشکده پزشکی و جراحی بیرمنگام و دانشکده علوم میسون کار خود را آغاز کرد، اما بعد ها در سال ۱۹۰۰ به صورت رسمی تحت عنوان دانشگاه بیرمنگام شناخته شد و امروزه طیف گسترده ای از رشته هارا پوشش می دهد و تبدیل به یکی از برترین دانشگاه های انگلیس و کل دنیاشده است .

اطلاعات کلی در مورد دانشگاه بیرمنگام

این دانشگاه در شهرEdgbaston-Birmingham انگلیس واقع است، مساحت تقریبی این دانشگاه حدود ۶۷۲ هکتار تخمین خورده است و در سال های اخیر نیز رشد چشمگیری داشته است، به طوری که در سال ۲۰۱۸ پردیس رسمی این دانشگاه در شهر دبی کار خود را آغاز کرد.

در دانشگاه بیرمنگام معمولا رشته های متنوعی تدریس می شود که علاقمندان می توانند که در هر یک از آنها تحصیل کنند، به طور کلی دانشکده های این موسسه عبارت هستند از :

 1. دانشکده علوم اجتماعی
 2. دانشکده هنر و قانون
 3. دانشکده فنی و مهندسی و علوم فیزیک
 4. دانشکده علوم پزشکی و دندانپزشکی
 5. دانشکده علوم زیست محیطی

رنکینگ دانشگاه بیرمنگام

طبق رتبه بندی های رسمی که منتشر شده است، رتبه دانشگاه بیرمنگام انگلستان در بین دانشگاه های کشور انگلیس در رتبه ۱۴ ام قرار دارد، همچنین رتبه جهانی آن نیز طبق رتبه بندی های مختلف که دارای اعتبار بالا هستند، به شرح زیر می باشد :

 1. رتبه بندی QS رتبه ۹۰ ام .
 2. رتبه بندی US News در رتبه ۹۱ ام .
 3. سازمان THE در رتبه ۱۰۵ ام .
 4. ARWU بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ ام .

رنکینگ دانشگاه بیرمنگام

رشته های دانشگاه بیرمنگام

رشته‌های دانشگاه بیرمنگام بسیار متنوع است و میتوان گفت اکثر رشته های پرطرفدار را پوشش می دهد، همان طور که قبلا هم اشاره کردیم این دانشگاه دارای پنج دانشکده اصلی می باشد که در هر کدام از آنها رشته های مختلفی ارائه می شود. در این بخش سعی کردیم برخی از مهم ترین آنها را به شما معرفی کنیم :

 1. دانشکده هنر و قانون : رشته های استان‌شناسی ، تاریخ ، فلسفه ، تاریخ هنر ، حقوق ، الهیات و دین ، موسیقی ، ادبیات انگلیسی، هنرهای درام و تئاتر و … .
 2. دانشکده فنی و مهندسی : مهندسی شیمی، علم شیمی ، علوم کامپیوتر ، مهندسی ، ریاضیات ، متالوژی و مواد ، فیزیک و علم نجوم  و … .
 3. دانشکده علوم زیست محیطی : علوم زیستی ، علوم زمین ، علوم محیطی ، جغرافیا و برنامه ریزی شهری ، روانشناسی ، علوم ورزش و … .
 4. دانشکده علوم پزشکی : پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، پرستاری و مامایی ، علوم زیست پزشکی و .. .
 5. دانشکده علوم اجتماعی : بیزینس ، آموزش ، سیاست اجتماعی ، دولت (goverment)  و .. .

شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه بیرمنگام

شرایط تحصیل در دانشگاه بیرمنگام تفاوت زیادی با دیگر دانشگاه های مطرح ندارد، داشتن مدارک معتبر تحصیلی ، مدرک زبان معتبر و با نمره قابل قبول ، داشتن معدل بالا ، شرایط سنی قابل قبول ( افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه ها را دارند باید حداقل ۱۷ سال سن داشته باشند . ) ، رزومه قوی ( به خصوص برای مقطع ارشد و دکتری ) ، تمکن مالیو..

همچنین برای دریافت پذیرش شما باید که به صورت آنلاین درخواست خود را در سامانه رسمی به ثبت برسانید تا مدارک شما مورد بررسی قرار گیرد .

هزینه تحصیل (شهریه) در مقاطع مختلف دانشگاه بیرمنگام

هزینه تحصیل در دانشگاه بیرمنگام با توجه به عوامل مختلفی متغیر است و نمی توان برای آن مقدار دقیقی را در نظر گرفت اما با این حال برخی از عوامل تاثیرگذار بر روی هزینه عبارت است از :

 1. محل اقامت : بدیهی است افرادی که در خوابگاه دانشگاه اقامت دارند، هزینه کمتری را به نسبت افرادی که خانه اجاره کرده اند پرداخت می کنند .
 2. مقطع تحصیلی : با توجه به مقطع، میزان شهریه شما متفاوت است به عنوان مثال برای دوره لیسانس معمولا بین ۱۹,۹۸۰ تا ۲۷,۱۸۰ پوند دانشجو باید شهریه پرداخت کند که این مقدار با افزایش مقطع تحصیلی بیشتر هم خواهد شد .
 3. سبک زندگی : بسته به سبک خورد و خوراک و پوشش و به طور کلی زندگی کردن ، هزینه های افراد متفاوت است و … .

اما به طور کلی طبق تجربه های حاصل شده حدود ۷۳۰۸ پوند در سال هزینهیک زندگی دانشجویی عادی در شهرEdgbaston-Birmingham و تحصیل در دانشگاه بیرمنگام است .

بورسیه‌ تحصیلی دانشگاه بیرمنگام

به طوری کلی بورسیه دانشگاه بیرمنگام انگلستان سالانه به تعداد محدودی از دانشجویان کشور های مختلف تعلق می گیرد . پلن و بورسیه های مختلفی از طرف این دانشگاه ارائه می شود که هر کدام دارای شرایطی می باشند، به طور کلی چیزی حدود ۲۰۰ بورسیه از سوی این دانشگاه برای دانشجو ها ارائه می شود .

معدل بالا از جمله شرط های دریافت این بورسیه می باشد .

خوابگاه دانشجویی در دانشگاه بیرمنگام

خوابگاه دانشگاه بیرمنگامیکی از بهترین خوابگاه ها در بین دانشگاه های انگلیسی می باشد. معمولا اتاق های خوابگاه دانشگاه بر اساس امکاناتی که دارند در سه دسته تقسیم بندی می شوند که عبارت هستند از flats and houses , hostels، bedsits ،

هر کدام از اتاق ها دارایامکانات مختلف و هزینه های مختلف می باشند .

زندگی خوابگاهی می تواند در هزینه زندگی خیلی صرفه جویی کند و یک فرصت خوب برای دانشجویان بین المللی است که هم پول خود را ذخیره کنند و هم با فرهنگ های مختلف آشنا شوند .

مزایا و معایب تحصیل در دانشگاه بیرمنگام

برای اپلای دانشگاه بیرمنگام انگلستان بهتر است که از قبل به طور کامل تحقبقات لازم را انجام دهید و سپس اقدام به درخواست کنید.

دانشگاه بیرمنگام دارای معایب و مزایایی می باشد که خوب است از آنها آگاه شوید. در حال حاضر شهریه بالا از مهم ترین معایت این دانشگاه می باشد، این امر باعث شده است که افراد زیادی این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب نکنند .

اما در مقابل مزیت های زیادی نیز دارد ، خوابگاه خوب و با امکانات بالا ، شهر به نسبت خلوت ، داشتن رشته های متنوع ، رتبه جهانی بالا ، صادر کردن بورسیه و … از مهم ترین این موارد می باشد .

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانشگاه بیرمنگام دانشگاه بیرمنگام دانشگاه بیرمنگام دانشگاه بیرمنگام دانشگاه بیرمنگام

شبکه های اجتماعی

arrow up