دانشگاه پرینستون


دانشگاه پرینستون (Princeton University) از نظر قدمت چهارمین دانشگاه ایالات متحده آمریکا به حساب می‌آید. تاسیس این دانشگاه به سال هزار و هفتصد وچهل و شش میلادی باز میگردد . جالب است بدانید تا قبل از اعلام استقلال ایالات متحده آمریکا تنها نه دانشگاه در این کشور ساخته شده بود که یکی از آنها دانشگاه پرینستون (Princeton University) می‌باشد.

این دانشگاه خدمات زیادی به دنیای علم کرده است و افراد متخصص و دانشمند زیادی به جامعه جهانی تقدیم نمودهو از این لحاظ شهرت بسیاری دارد.

آلبرت انیشتین معروف یکی از دانشمندان بزرگی است که دانشگاه پرینستون (Princeton University) به جامعه مدنی هدیه داده است. این دانشگاه همچنینیک مرکز علمی پر افتخار محسوب میشود و نزدیک به چهل جایزه نوبل و مدال های متعدد علمی در سطح ملی و بین المللی میتواند به راحتی این ادعا را به اثبات برساند.

دوره ها در این دانشگاه در تمام مقاطع تحصیلی کارشناسی ،کارشناسی ارشد و دکترا به شکل استانداردی برگزار می‌شود.

نکته جالب راجع به این دانشگاه این است که هر دانشجو که مراحل پذیرش دانشگاه پرینستون (Princeton University) را با موفقیت پشت سر می‌گذارد، در بدو ثبت نام موظف به امضای تعهدنامه ای تحت عنوان تعهدنامه شرافت است.طبق این تعهد تمام بخش ها و مسئولین دانشگاه از کنترل انظباطی دانشجویان معاف میشوند و هر فرد پذیرفته شده در دانشگاه پرینستون (Princeton University) موظف به کنترل رفتار خود و دانشجویان دیگر بوده و از همه مهمتر مامور به گزارش هرگونه تخلف است.

چنین سیستمی در نگاه اول شاید به نظر ناکارآمد باشد اما با توجه به شرایط محیط و جو دانشگاه، این قانون در عمل باعث شده حس مسئولیت پذیری بین دانشجویان تقویت شود، ضمن اینکه هر دانشجو تبدیل به اهرم قوی در مقابل تخلف خواهد شد.

اطلاعات کلی در مورد دانشگاه پرینستون

پرینستون شهری در ایالت نیوجرسی ایالات متحده آمریکا است و همانطور که در همه دنیا مرسوم است، دانشگاه های معتبر با نام شهری که در آن قرار دارند نامگذاری میشوند، حتی نام ابتدایی این دانشگاه، دانشگاه نیوجرسی بود که بعد از مدت کوتاهی به دانشگاه پرینستون تغییر نام داد.

اما در جواب این سوال که دانشگاه پرینستون کجاست شاید بهتر باشد اطلاعات کمی دقیق تر و با جزئیات بیشتری در اختیار خوانندگان عزیز قرار دهیم.

ساختمان اصلی دانشگاه در واقع در کنار کلیسای مرکزی مذهب پروتستان آمریکا قرار گرفته، از همین رو ارتباطی نزدیک با کلیسا دارد، به طوری که مقامات دانشگاه و کلیسا به شکل متداوم باهم در تعامل هستند، از این رو قوانین و رویه های دانشگاه تاثیر زیادی از مذهب پروتستان گرفته است.

به طور کلی چون این دانشگاه دارای نزدیک به دویست ساختمان است اینکه بتوانیم به شکل کاملا دقیق بگوییم دانشگاه پرینستون کجاست کاری مشکل به نظر میرسد. این دانشگاه معتبر دارای بیش از ده کتابخانه است و تعداد دانشجویان این دانشگاه از مرز هشت هزار گذشته و با بهره گیری از سه دپارتمان و سی و چهار مرکز آموزشی هر سال به ظرفیت های تحصیلی و علمی آن افزوده میشود.

رنکینگ دانشگاه پرینستون

رنکینگ دانشگاه پرینستون

رنکینگ دانشگاه پرینستون آمار کم‍ّی خوبی برای اثبات سطح بالای علمی این دانشگاه است.هر ساله موسسات علمی معتبر در سر تا سر دنیا با بررسی های نسبتا دقیق از شاخص های از قبل تعیین شده، دانشگاه های همه کشور ها را چک و طبقه بندی میکنند.

پشتوانه مالی دانشگاه ، انجام تحقیقات موفق علمی و ارائه نتایج برای استفاده در علوم کاربردی و سطح علمی دانشجویان تنها بخشی از شاخص های مشخص کننده رنکینگیک دانشگاه هستند. رنکینگ دانشگاه پرینستون نیز نه تنها از این قاعده مستثنی نیست، بلکه پایه ثابت بهترین ها در این ارزیابی است.

رنکینگ دانشگاه پرینستون بر اساس رنکینگ جهانیQS عدد شانزده است، اما موسسه تایمز رنکینگ دانشگاه پرینستون را هفت اعلام کرده و همچنین در رنکینگ جهانی شانگهای این دانشگاه رتبه شش را به خود اختصاص داده است .

رنکینگ جهانیU.S نیز برای دانشگاه پرینستون رتبه شانزده را اعلام کرده است .

رشته‌های موجود در دانشگاه پرینستون

بررسی رشته های تحصیلی دانشگاه پرینستون در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین دکتری نشان میدهد این دانشگاه طیف کاملی از انواع علوم مختلف را برای آموزش به دانشجویان خود در نظر گرفته است، به طوری که در هر زمینه ای علاقه، علم و استعداد داشته باشید،یک رشته تحصیلی مطابق آن در لیست رشته های تحصیلی دانشگاه پرینستون وجود خواهد داشت.

به  عنوان مهمترین رشته های تحصیلی دانشگاه پرینستون در حوزه علوم انسانی میتوان از ادبیات تطبیقی ،هنر و باستان شناسی ، کارآفرینی ، روزنامه نگاری، فلسفه، زبان شناسی و علوم انسانی میان رشته ای مثل مدیریت و حسابداری نام برد.

در حوزه علوم طبیعی نیز رشته های بیوفیزیک، زیست شناسی فنی و محاسبات و روانشناسی از نمونه های مهم هستند .

اقتصاد،تاریخ و جامعه شناسی نیز سه رشته مهم دانشکده علوم اجتماعی این دانشگاه هستند و همچنین رشته های مهندسی برق ، مهندسی معماریو علوم کامپیوتر از رشته های مهم دانشکده علوم مهندسی دانشگاه پرینستون هستند .

شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه پرینستون

شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه پرینستون

شرایط پذیرش دانشگاه پرینستون تفاوت چندانی با دیگر دانشگاه های معتبر آمریکا ندارد. شما برای پذیرش در دانشگاه پرینستون باید معدل مورد نیاز برای ورود به این دانشگاه را در دوره دبیرستان کسب کرده باشید،یعنی معدل ۳.۹ از ۴ این عدد نشان میدهد که ورود به این دانشگاه و شرایط پذیرش دانشگاه پرینستون به این سادگی ها هم نیست.

سال ۲۰۲۱ سی و یک هزار دانشجو متقاضی ورود به این دانشگاه بودند که تنها نزدیک به دوهزار دانشجو پذیرفته شدند،یعنی کمتر از هفت درصد.

نمره آزمون SAT نیز برای پذیرش در این دانشگاه باید۱۵۰۵باشد، این عدد در مقیاس۱۶۰۰ است. اینها همه نشان میدهد برای ورود به این دانشگاه باید از سطح علمی بالایی برخوردار باشید، وگرنه مراحل اداری و مدارک مورد نیاز تفاوت چندانی با دیگر دانشگاه ها ندارد.

هزینه تحصیل (شهریه)در مقاطع مختلف دانشگاه پرینستون

دانشگاه پرینستونیک دانشگاه با منابع مالی غیر دولتیاست. شهریه این دانشگاه کمی از متوسط شهریه دانشگاه ها در ایالات متحده آمریکا بالاتر است. هزینه دانشگاه پرینستون برای مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است و نکته جالبی که راجع به هزینه دانشگاه پرینستون وجود دارد، ایناست که این شهریه شامل دو بخش هزینه منظم یا ثابت و هزینهSHP است.

نکته اصلی اجباری بودن هزینهSHPاست. این هزینه شامل خدمات بهداشت دانشجویی است که مقامات دانشگاه معتقد هستند نباید از این خدمات چشم پوشی کرد.

نکته دیگر راجع به هزینه دانشگاه پرینستون، متفاوت بودن هزینه دانشجویان حضوری و غیرحضوری است که نکته ای کاملا منطقی به نظر میرسد.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه پرینستون

دانشگاه پرینستون سالانه بودجه ای با مبلغ بالا به عنوان بورسیه در نظر می گیرد و امکانی است که به برخی دانشجویان تعلق میگیرد، به خصوص برای دانشجویان بین المللی بورسیه هایی در نظر گرفته شده که اکثرا تحصیل در این دانشگاه را رایگان میکند و علاوه بر بورسیه هایمختلف، در مقاطع مختلف تحصیلی امکان گرفتن وام نیز برای دانشجویان فراهم میکند، به شکلی که دانشجویان آمریکایی میتوانند از وام های فدرال و دولتی استفاده کنند و دانشجویان بین المللی از طریق موسسات خصوصی برای اخذ این وام ها اقدام کنند .

بورسیه های تحقیقاتی و بورسیه تحصیلات تکمیلی این دانشگاه تحت عنوان بورسیه هایدیکی از معروفترین و متداول ترین بورسیه ها برای افراد کم برخوردار با درجه علمی بالاست که سالانه مبالغ قابل توجهی به آن اختصاص داده میشود.

خوابگاه دانشجویی در دانشگاه پرینستون

خوابگاه دانشگاه پرینستون نیز به روال همه دانشگاه های معتبر ایالات متحده آمریکا هر سال از دانشجویان جدید و همچنین دانشجویان ورودی سال های قبل پذیرش دارد. این خوابگاه با ساختمان های متعدد سعی دارد امکانات مناسبی با قیمت نسبتا منصفانه در اختیار دانشجویان قرار دهد.

هزینه تقریبی خوابگاه دانشگاه پرینستون براییک سال اقامت مبلغی حدود سیزده هزار دلار است، البته این هزینه نسبت به اینکه چه نوع اقامتگاهی را انتخاب کنید متغیر و متفاوت است.

نکته جالب در خصوص خوابگاه دانشگاه پرینستون این است که این خوابگاه ها در حقیقت دانشکده و موسسه های علمی ای هستند که برای دانشجویان امکانات مسکونی نیز فراهم کرده اند.این نکته که در دو سال اول تحصیل شما ملزم به اقامت در این دانشکده های مسکونی هستید از این جهت حائز اهمیت است که ادغام شدن سکونت با درس باعث چندین برابر شدن درجه علمی دانشجو در دوسال اول تحصیل و حتی پس از آن میشود، به همین دلیل است که بالای نود درصد دانشجویان این دانشگاه در محیط دانشکده ها زندگی میکنند.

مزایا و معایب تحصیل در دانشگاه پرینستون

تحصیل در دانشگاه پرینستون مشخصا یک دوره تحصیلی سخت خواهد بود اما این موضوع در شمار معایب آن به حساب نمی‌آید. به جرأت میتوان گفت به تحصیل در دانشگاه پرینستون هیچ گونه ایرادی وارد نیست، جز اینکه ظرفیت پایینیبرای پذیرش وجود دارد و ممکن است شخصی حقیقتا پتانسیل ورود به این دانشگاه را داشته باشد اما به دلیل سیاست سختگیرانه دانشگاه در پذیرش دانشجو از این امکان آینده ساز، محروم شود.

به این مطلب امتیاز دهید!
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانشگاه پرینستون دانشگاه پرینستون دانشگاه پرینستون دانشگاه پرینستون دانشگاه پرینستون

شبکه های اجتماعی

arrow up