دانشگاه کمبریج انگلستان


آشنایی با دانشگاه کمبریج انگلستان

دانشگاه کمبریج انگلستان با شهرت خود برای تعالی آکادمیک اغلب در دانشگاه های برتر جهان برای آموزش، تحقیق و چشم انداز بین المللی قرار دارد. این دانشگاه به عنوان دومین دانشگاه برتر انگلستان و هفتمین دانشگاه جهان شناخته می شود. کمبریج یکی از مشهورترین مکان های کار و تحصیل در جهان است. از همین رو سالانه هزاران دانشجو از گوشه گوشه جهان به این شهر زیبای دانشگاهی می روند تا فصل جدیدی از زندگی خود را در آنجا آغاز نمایند.

دانشگاه کمبریج واقع در مرکز شهر باستانی کمبریج، ۵۰ مایلی شمال لندن، یک موسسه تحقیقاتی عمومی است که به بیش از ۱۹ هزار دانشجو از گوشه و کنار جهان در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. در حدود ۷۵۰۰ دانشجوی بین المللی از این تعداد دانشجو را تشکیل داده اند. در حال حاضر حدود ۳۸ درصد از دانشجویان در مقطع کارشناسی و ۶۲ درصد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به تحصیل در دانشگاه کمبریج انگلستان می پردازند.

تاریخ ۸۰۰ ساله دانشگاه کمبریج که در سال ۱۲۰۹ تاسیس شده است، این دانشگاه را به چهارمین دانشگاه قدیمی جهان و دومین دانشگاه قدیمی در جهان انگلیسی زبان تبدیل می کند. این دانشگاه از تعداد زیادی ساختمان و دانشکده تشکیل شده است. کمبریج به عنوان یک مکان پر جنب و جوش برای دانشجویی شناخته شده است. از نظر علمی، این دانشگاه بیش از ۱۰۰ کتابخانه و بیش از ۱۵ میلیون کتاب را در خود جای داده است.

شرایط تحصیل در دانشگاه کمبریج

شرایط تحصیل در دانشگاه کمبریج

برای پذیرش دانشگاه کمبریج انگلستان موظف به احراز شرایط به خصوصی می باشد. دانشجویان در صورت احراز شرایط مورد نظر قادر خواهند بود تا شانس خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه کمبریج امتحان نمایند. این شرایط متناسب با مقطع تحصیلی متفاوت است، ولی فراهم آوردن مدارک ذیل از الزامات پذیرش در این دانشگاه می باشد.

 • مدرک زبان: نمره مورد نیاز برای دوره های تحصیلی در دانشگاه کمبریج متناسب با مقطع تحصیلی نمرات ۶ و یا ۶٫۵ در آزمون آیلتس می باشد.
 • سوابق تحصیلی: آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • مدارک هویتی: پاسپورت
 • مستندات مالی: ارائه گواهی مالی برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان

دوره های کارشناسی سه سال و دوره های کارشناسی ارشد در دانشگاه کمبریج به طور معمول یک سال به طول می انجامد. از همین رو دانشجویان در زمان کمتری نسبت به سایر دانشگاه های برتر دنیا موفق به اخذ مدرک می شوند. دوره های دکتری متناسب با رشته و پروژه انتخابی بین سه تا چهار سال را می توان به اتمام رساند.

هزینه تحصیل در انگلستان

هزینه تحصیل در دانشگاه کمبریج

متوسط هزینه های تحصیل در دانشگاه کمبریج برای دانشجویان بین المللی بین ۲۲ تا ۵۲ هزار پوند در سال تخمین زده می شود. هزینه های تحصیل در انگلستان و دانشگاه کمبریج متناسب با رشته و مقطع تحصیلی متفاوت می باشد. از همین رو نمی توان یک عدد مشخص را برای تحصیل در این دانشگاه در نظر گرفت. علوم پزشکی و دامپزشکی به عنوان گران ترین دوره های تحصیلی در دانشگاه کمبریج به شمار می روند. رشته های تحصیلی در دانشگاه کمبریج انگلستان را می توان به ۵ گروه دسته بندی کرد و متوسط هزینه های تحصیل را به این گروه ها اختصاص داد.

گروهرشته های تحصیلیهزینه سالانه
۱باستان شناسی 
مطالعات آسیایی و خاورمیانه 
اقتصاد
انگلیسی
تاریخ
تاریخ و زبان های مدرن 
تاریخ و سیاست
تاریخ هنر
علوم انسانی، اجتماعی و سیاسی
اقتصاد زمین
قانون
زبان شناسی
زبان های مدرن و قرون وسطایی
فلسفه
الهیات، دین و فلسفه دین
۲۰ تا ۲۵ هزار پوند
۲ریاضیات۲۳ تا ۲۵ هزار پوند
۳معماری
جغرافیا 
موسیقی
۲۸ تا ۳۱ هزار پوند
۴مهندسی شیمی
علوم کامپیوتر
مهندسی
مطالعات مدیریتی
مهندسی ساخت
علوم طبیعی
علوم روانشناسی و رفتاری
۳۲ تا ۳۵ هزار پوند
۵علوم پزشکی
دامپزشکی
۵۶ تا ۵۸ هزار پوند

لازم به ذکر است که دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی مجوز کار نیمه وقت در کشور انگلستان را دریافت می نمایند. با توجه به این موضوع می توان برخی از هزینه های تحصیل در دانشگاه کمبریج را تامین نمود. همچنین دانشجویان ممتاز با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود تا شانس خود را برای دریافت بورسیه امتحان نمایند، که در ادامه به آنها اشاره می شود.

مزایای تحصیل در انگلستان

امکان دریافت بورسیه دانشگاه کمبریج

بورسیه تحصیلی بین المللی کمبریج برای دانشجویانی است که ملزم به پرداخت شهریه دانشگاه با نرخ بین المللی می باشند. کمیته دانشگاه از همه متقاضیان دکترا در تمام رشته ها یک لیست امتیاز بندی شده تهیه می کند. تنها عواملی که در موافقت با این لیست مورد توجه قرار گرفته اند، مدارک تحصیلی، منابع و پتانسیل تحقیق هستند. وضعیت مالی متقاضیان تأثیری در انتخاب برندگان بورسیه ندارد. همه متقاضیان باید بخش بودجه فرم درخواست آنلاین را از طریق پورتال متقاضی تکمیل نمایند و تمایل خود را برای تأمین بودجه در نظر بگیرند. 

به همراه بورسیه تحصیلی انگلیس مخصوص دانشجویان دوره دکتری در دانشگاه کمبریج، سایر دانشجویان بین المللی قادر خواهند بود تا برای بورسیه تحصیلی گیتس اقدام نمایند. برنامه بورس تحصیلی گیتس کمبریج در اکتبر ۲۰۰۰ با کمک ۲۱۰ میلیون دلار از بنیاد بیل و ملیندا گیتس به دانشگاه کمبریج تاسیس شد. این بزرگترین کمک مالی به دانشگاه های انگلستان است. بورس تحصیلی گیتس کمبریج هزینه کامل تحصیل در کمبریج را پوشش می دهد. این بورسیه به دانشجویان بین المللی دوره های تحصیلی قابل ارائه در دانشگاه کمبریج انگلستان تعلق می گیرد. معیارهای دریافت بورسیه عبارتند از:

 • توانایی فکری برجسته
 • دلایل انتخاب دوره
 • تعهد به بهبود زندگی دیگران
 • پتانسیل رهبری

برترین رشته های دانشگاه کمبریج انگلستان

برخی از دانشجویان به خوبی می دانند که چه چیزی می خواهند در دانشگاه بخوانند و برخی دیگر مدت بیشتری را برای جستجوی موضوع مناسب یا انتخاب بین چند مورد صرف می کنند. اطمینان حاصل کنید زیرا مهمترین تصمیمی است که می گیرید! شما باید چیزی را انتخاب کنید که از تحصیل در آن خوشحال باشید.

سالانه سایت های بسیاری همانند QS و THE به برترین دانشگاه های دنیا از منظرهای مختلف می پردازند. یکی از فاکتورهای قابل بررسی در این سایت های رتبه بندی، شرایط و برترین رشته های تحصیلی در دانشگاه های مختلف است. با توجه به رتبه بندی های صورت گرفته، رشته آناتومی و فیزیولوژی به عنوان بهترین رشته تحصیلی در دانشگاه کمبریج انگلستان قلمداد می شود. در ادامه به برترین رشته های دانشگاه کمبریج اشاره می شود.

 1. آناتومی و فیزیولوژی
 2. مردم شناسی
 3. باستان شناسی
 4. زبان و ادبیات انگلیسی
 5. هنر و علوم انسانی
 6. شیمی
 7. تاریخ باستان
 8. مهندسی عمران
 9. مهندسی مکانیک
 10. جغرافیا
امکان دریافت بورسیه دانشگاه کمبریج

مزایای تحصیل در دانشگاه کمبریج

تلاش برای تصمیم گیری در کدام شهر یا دانشگاه برای تحصیل آسان نیست. با این همه گزینه، حتی از کجا می توان شروع کرد؟ آیا ایده راه رفتن در رکاب یکی از بزرگترین دانشمندانی که دنیا تاکنون شناخته است مورد توجه شما قرار می گیرد؟ سر آیزاک نیوتن کل زندگی علمی خود را در دانشگاه کمبریج گذراند و بیشتر آزمایشات خود را در آن انجام داد. در ادامه به برترین مزایای تحصیل در دانشگاه کمبریج انگلستان اشاره می شود.

برنامه های درسی ایده آل

برنامه درسی بین المللی دانشگاه کمبریج یک استاندارد جهانی برای آموزش را تعیین می کند و توسط دانشگاه ها و کارفرمایان در سراسر جهان شناخته شده است. برنامه درسی انعطاف پذیر، چالش برانگیز و الهام بخش در این دانشگاه به چشم می خورد. دانشجویان کمبریج یک کنجکاوی آگاهانه و یک اشتیاق ماندگار برای یادگیری پیدا می کنند. آنها همچنین مهارت های اساسی لازم برای موفقیت در دانشگاه و مشاغل آینده خود را کسب می نمایند.

تحصیل به زبان انگلیسی

ارائه دروس به زبان انگلیسی، یکی از برترین مزایای تحصیل در دانشگاه کمبریج انگلستان به شمار می رود. دانشجویان بین المللی با ارائه مدرک دال بر تسلط زبان انگلیسی قادر خواهند بود تا در این دانشگاه به ادامه تحصیل بپردازند. سطح مورد نیاز برای ورود به دوره های تحصیلی در دانشگاه کمبریج متفاوت می باشد. به طور مشخص برای دوره کارشناسی نمره ۶ و برای ورود به دوره کارشناسی ارشد، نمره ۶٫۵ در آزمون آیلتس مورد نیاز است.

فرصت های شغلی مناسب پس از تحصیل

تعجب آور نیست که کارفرمایان برتر می خواهند فارغ التحصیلان دانشگاه کمبریج را به کار بگیرند. ۹۵٪ از فارغ التحصیلان دانشگاه کمبریج در مدت ۶ ماه پس از اتمام تحصیل، وارد بازار کار می شوند. دانشجویان کمبریج از طریق خدمات شغلی عالی دانشگاه و همچنین دعوت های بی پایان از کارفرمایان برتر، امیدوارند که آنها را متقاعد کنند تا به شرکت های خود مراجعه نمایند.

شرایط زندگی مناسب

دانشگاه کمبریج انگلستان به عنوان یکی از برترین دانشگاه های جهان به شمار می رود. با این حال فقط در آموزش پیشرو در جهان نیست، بلکه شهری ایده آل برای زندگی دانشگاهی محسوب می گردد. شهر کمبریج به خاطر خیابان های زیبا، باغ ها و معماری جذاب شهرت دارد. این شهر حیرت انگیز یکی از معدود شهرهایی است که احساس یکرنگی با طبیعت را در داخل یک شهر دانشگاهی محبوب فراهم می کند.

نتیجه گیری

تحصیل در دانشگاه کمبریج، آرزوی بسیاری از دانشجویان بین المللی محسوب می گردد. بسیاری از دانشجویان با فراهم آوردن مدارک ایده آل تحصیلی به دنبال اخذ پذیرش از دانشگاه کمبریج انگلستان می باشند. از همین رو تردید در این موضوع وجود ندارد که در صورت امکان، بسیاری علاقه مند به ادامه تحصیل در این دانشگاه می باشند. تحصیل در دانشگاه کمبریج، تجربه یک تحصیل ایده آل در بهترین شهرهای دنیا را به ارمغان می آورد.

با توجه به مطالب عنوان شده، رشته های متفاوت از جمله مردم شناسی، باستان شناسی و برخی از دروس مهندسی، در دسترس دانشجویان است. دانشجویان با ارائه مدارک تحصیلی و مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی قادر خواهند بود تا شانس خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه کمبریج انگلستان امتحان نمایند. برای آشنایی از شرایط پذیرش و رشته های قابل ارائه در این دانشگاه، با مشاورین موسسه آؤیاناپارس در ارتباط باشید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  5/5 - (1 امتیاز)
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دانشگاه کمبریج دانشگاه کمبریج دانشگاه کمبریج دانشگاه کمبریج دانشگاه کمبریج

  شبکه های اجتماعی

  arrow up