دلایل ریجکتی ویزای کانادا ۲۰۲۳


در صورتی که درخواست ویزای متقاضی از سوی سفارت کشور کانادا رد شود، به آن ریجکتی ویزای کانادا می گویند. در واقع دلایل متفاوتی برای ریجکت کردن ویزای متقاضی وجود دارد که در این مطلب ما علاوه بر بیان دلایل ریجکتی ویزای کانادا ، نحوه اعتراض به ریجکتی ویزا را نیز می آوریم تا خواننده مطلب بتواند با ذهنی روشن با این مسئله برخورد کند.

دلایل ریجکتی ویزای کانادا

اولین دلیل این است که درخواست شما نتوانسته است مسئول سفارت و یا آفیسر را قانع کند، در صورتی که آفیسر شک کند که احتمال دارد شما پس از پایان دوره ویزا  کانادا را ترک نمی کنید، درخواست ویزای شما را رد می کند. پایبند بودن شما به ترک کانادا و اقامت موقت در دوران تحصیل در کانادا از اهمیت به سزایی برای این کشور برخوردار است تا جایی که در بند ۲۱۶ قانون مهاجرت کانادا آمده است: همواره وظیفه متقاضی است که نشان دهد قصد اقامت موقت در کانادا را داشته و در پایان تحصیل خود کانادا را ترک خواهد کرد.

از دیگر دلایل ریجکتی ویزای کانادا، تقاضای بالا برای دریافت ویزا و ظرفیت کم این کشور به نسبت تعداد متقاضیان است، بنابراین به طور طبیعی باید بعضی از پرونده ها را ریجکت کنند.

مسئله بعدی زمان محدودی است که آفیسرها برای هر پرونده در نظر می گیرند، در واقع چون تعداد پرونده ها به نسبت تعداد آفیسرها بسیار زیاد است، آنها برای سرعت عمل بخشیدن به کار خود برای هر پرونده زمان محدودی را صرف می کنند که در این شرایط احتمال خطا و یا بررسی ناقص مدارک وجود دارد.

اما بیشترین دلیل در ریجکت ویزای کانادا، نقص در پرونده، وجود مشکلات در پرونده و کمبود مدارک مورد نیاز است. بنابراین به هنگام ارسال مدارک به گونه ای برنامه ریزی کنید که بتوانید آفیسر را قانع کنید.

نامه ریجکتی ویزا و محتوای آن

آفیسر پس از بررسی پرونده متقاضی موظف است جواب آن را در اکانت آنلاین ویزای متقاضی قرار دهد، چنانچه درخواست ویزا ریجکت شده باشد، باید طی نامه ای همراه با جواب درخواست برای متقاضی گزینه یا گزینه های ریجکت پرونده را علامت گذاری کند. به طور معمول جواب درخواست تا یک هفته پس از مرحله انگشت نگاری داده می شود، البته در مواردی نیز این مدت طولانی تر می شود.

ریجکتی ویزا

چنانچه بخواهید اطلاعات دقیق تری از دلیل رد درخواست خود کسب کنید، می توانید از قانون آزادی دسترسی به اطلاعات کانادا استفاده کنید و درخواست نامه کیس نت را داشته باشید. در واقع به نامه ثبت و توضیحات آفیسر برای پرونده درخواستی کیس نت می گویند. شما می توانید کیس نت مربوط به خود را دریافت کنید و درباره رد ویزای خود اطلاعات کامل تری به دست بیاورید.

دلایل ریجکتی ویزای های مختلف کانادا

دلایلا مختلفی برای ریجکت شدن هریک از انواع ویزاهای کانادا وجود دارد که در ادامه به ذکر هریک از موارد خواهیم پرداخت.

دلایل ریجکتی ویزای توریستی کانادا

پرونده ارسالی شما برای درخواست ویزای توریستی کانادا باید به گونه ای باشد که آفیسر را قانع کند که شرایط لازم برای ویزای توریستی را دارید و پس از پایان مدت ویزا به کشور خود بر می گردید.

دلایل اصلی رد شدن ویزای توریستی به شرح زیر است:

 • نداشتن تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه های سفر .
 • ضعیف بودن اوضاع مالی دعوت کننده شما .
 • هدف سفر شما برای آفیسر قانع کننده نباشد و او به این نتیجه برسد که شما قصد اقامت طولانی مدت را دارید و پس از پایان مدت ویزا خاک کانادا را ترک نمی کنید.
 • سابقه سفرهای قبلی شما.
 • نداشتن برنامه درست و دقیق برای سفر.
 • ناقص بودن مدارک و فرم های درخواستی یا عدم ارسال درست آنها.
 • پیوند های شما با کشور مبدا.

دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا

در هنگام رد ویزای تحصیلی کانادا طی یک نامه ای به متقاضی توضیح داده می شود که او باید چه مواردی را در پرونده درخواستی خود اثبات کند، اما نتوانسته است که آفیسر را در این موارد قانع کند.

لیست دلایل ریجکت ویزای تحصیلی کانادا:

 • عدم اثبات تمکن مالی برای هزینه های زندگی و تحصیلدر کانادا.
 • عدم اثبات بازگشت به کشور خود پس از پایان تحصیل.
 • عدم اثبات برای ترک کانادا پس از اتمام دوره ویزای خود.
 • ناقص بودن مدارک .
 • عدم ارسال درست مدارک و فرم ها و یا پر کردن ناقص فرم های درخواستی.
 • گنگ و نامشخص بودن برنامه تحصیلی.
 • پیوند ضعیف نسبت به کشور مبدا در مقایسه با کشور مقصد.

بیشترین دلایل ریجکت ویزای ایرانیان و راه حل هر کدام

بر اساس تجربه چند سال اخیر ویزای ایرانیان به چند یا یکی از دلایل زیر رد می شود.

وابستگی کم خانوادگی در کشور محل زندگی

داشتن وابستگی عاطفی و خانوادگی کم در کشور محل زندگی نتیجه معکوسدر نتیجه درخواست ویزای شما دارد، زیرا احتمال ترک نکردن کانادا پس از پایان دوره زیاد است، مثلا خواهر یا برادر شما در این کشور ساکن هستند و وقتی شما نیز درخواست دریافت ویزای تحصیلی را دارید، می تواند دلیل ماندگاری شما شود.

راه حل

در درخواست خود حتما اشاره کنید که به محل زندگی خود علاقمند هستید و زندگی بدون خانواده برای شما بی معنا است.

نداشتن چشم انداز شغلی در کشور خود

در صورتی که  برنامه کاری مشخصی در کشور خود ندارید و انگیزه شغلی مناسبی پس از بازگشت به کشور خود نداشته باشید، احتمال رد ویزا بسیار زیاد است.

راه حل

در صورتی که متقاضی در کشور خود دارای شغل است، ارائه نامه ای از سوی کارفرما که در آن شغل فرد را پس از پایان دوره تحصیل در کانادا و بازگشت به ایران همچنان جایگاه شغلی وی تضمین شده حفظ می شود، این یک سند محکم برای تضمین شغلی شما است.

ریجکتی ویزای تحصیلی

اگر متقاضی دارای شغل نیست، برای خود چشم انداز شغلی را ترسیم کند که پس از پایان دوره تحصیل در کانادا در ایران می تواند داشته باشد، در واقع با بیان اینکه با گذراندن دوره تحصیلی در کانادا موقعیت شغلی مناسبی در ایران پیدا خواهد کرد، می تواند تا حدود آفیسر را قانع کند که پس از پایان تحصیل به کشور خود باز می گردد.

نداشتن تاریخچه سفر مناسب به سایر کشورها

با اینکه آفیسر ها نباید نداشتن سفر به سایر کشورها و یا سفر هوایی را به صورت دلیل مستقلی برای رد در خواست ویزا در نظر بگیرند و باید آن را با دیگر ملاک ها مورد بررسی قرار بدهند، اما با این حال گاهی این معیار را به عنوان دلیل رد درخواست ویزا در نظر می گیرند، هرچند به دلیل ضعیف بودن این دلیل می توان به راحتی به آن اعتراض کرد.

راه حل

تنها راه حل این مورد، رفتن به سفر خارجی قبل از درخواست ویزای کانادا است.

عدم تمکن مالی

متقاضیان دریافت ویزای کانادا باید بتوانند ثابت کنند که تمکن مالی برای هزینه های یکسال زندگی در کانادا را دارند، گاهی با وجود ارائه مدارک مالی برای اثبات تمکن مالی، ممکن تست افیسر از تامین منبع مالی شما مطمئن نباشد و درخواست ویزای شما را رد کند.

راه حل

بهتر است علاوه بر ارائه مدارک لازم برای تامین هزینه های سال اول، مدارکی را ارائه دهید که تمکن مالی شما را برای سال های بعد را نیز نشان دهد.

مسئله ای که در اینجا مطرح می شود این است که دولت کانادا از یک سو به کسانی که قصد دریافت ویزای تحصیلی را دارند تاکید می کند که پس از پایان تحصیل به کشور خود باز گردند اما از سوی دیگر برنامه و قانون های مهاجرتی زیادی برای دادن اقامت طولانی مدت و حتی دائم برای دانشجویان فارغ التحصیل در کانادا دارد.

بنابراین در هنگام درخواست ویزای تحصیلی بهتر است از راهنمایی یک وکیل خبره و یا کارشناس در زمینه مهاجرت به کانادا استفاده کنید.

نحوه رفع ریجکتی ویزای کانادا و اقدامات لازم پس از دریافت نامه ریجکت ویزا

اگر درخواست ویزای متقاضی رد شود، دلیل این نیست که فرد دیگر هیچ شانسی ندارد، زیرا به شما این حق را داده اند که پس از اصلاح مدارک آنها را دوباره ارسال کنید، بنابراین مهم ترین مسئله در رفع ریجکت ویزای کانادا دانستن دلیل اصلی رد درخواست شما به صورت واضح و شفاف است تا بتوانید اقدامات لازم پس از دریافت نامه ریجکت ویزا را به درستی انجام دهید.

راه حل اول:

ساده ترین و راحت ترین کاری که می توانید انجام دهید درخواست مجدد ویزا پس از تقویت مدارک است، شما در این روش ابتدا مدارک جدید را اضافه می کنید و با پرداخت پروسسینگ فی دوباره درخواست خود را ارسال می کنید.

راه حل دوم:

شما بدون اینکه مدارک خود را تغییری دهید و یا چیزی اضافه کنید، به اداره مهاجرت درخواست بررسی مجدد مدارکتان را می فرستید، به این روش ریکانسیدریشن ویزا می گویند، یعنی حل مشکل در داخل اداره مهاجرت (این روش فعلا در اداره مهاجرت بسته است)

راه حل سوم:

اعتراض به دادگاه عالی کانادا که به آن کورت می گویند، در نامه اعتراضی شما به نحوه رسیدگی به درخواست ویزای خود شکایت می کنید، زیرا معتقد هستید به صورت منصفانه و منطقی مورد بررسی قرار نگرفته است.

انتخاب دادگاه کورت اخرین گزینه ای است که متقاضیان از آن استفاده می کنند، در واقع تنها راه باقی مانده برای اعتراض به ریجکت ویزا پس از امتحان کردن راه های دیگر است.

رفع ریجکتی ویزا

اگر قصد دارید از این روش  برای اعتراض به رد درخواست خود اقدام کنید، در ادامه مطلب با ما باشید تا برای شما مراحل مختلف ان را شرح دهیم.

 • در مرحله اول پرونده دادخواستی شما مورد بررسی قرار می گیرد. همانطور که گفتیم دادگاه نمی تواند نتیجه درخواست ویزا را تغییر دهد، بلکه فقط به نحوه رسیدگی به درخواست ویزای متقاضی می پردازد. اگر قاضی تشخیص دهد که در روند و نحوه رسیدگی به ویزا مشکلی وجود ندارد، پرونده بسته می شود، ولی در صورت اینکه  موضوعاتی برای رسیدگی وجود داشته باشد از شما خواسته می شود مدارک بیشتری ارائه دهید.
 • در مرحله دوم، اجازه دفاع به شما داده می شود، وکیل شما بر اساس مدارک و اطلاعاتی که قبلا ارسال شده است ( نمی توان مدارک جدیدی را اضافه کرد) باید از شما دفاع کند و اثبات کند یا اشتباهی صورت گرفته یا پرونده شما منصفانه و منطقی بررسی نشده است، اگر دادگاه به نفع شما تمام شود شما دو راه در پیش دارید:

اول اینکه قاضی به شما پیشنهاد ستل پرونده را می دهد، یعنی پرونده شما دوباره برای بررسی مجدد توسط یک آفیسر جدید به اداره مهاجرت فرستاده می شود و این به معنای پذیرش صددرصد درخواست ویزای شما نیست.

گزینه دوم این است که پیشنهاد ستل را قبول نمی کنید و پرونده را به مرحله بعدی یعنی Hearing می برید.

در این مرحله باید جلسات دادگاه شرکت کنید و اثبات کنید که چرا آفیسر اشتباه کرده است و یا دلیل منصفانه و منطقی برای رد درخواست شما نداشته است.

اگر نتیجه منفی باشد، پرونده بسته می شود ولی اگر نتیجه مثبت باشد و دادگاه کورت حکم به اشتباه آفیسر بدهد، پرونده شما به اداره مهاجرت فرستاده می شود. بیشتر پرونده هایی که در این مرحله به اداره مهاجرت فرستاده می شود، با درخواست ویزای آنها موافقت می شود.

مهلت اقدام برای بردن پرونده به کورت کانادا

اگر شما در خارج از کانادا هستید یک مهلت ۶۰ روزه برای اعتراض به دادگاه کورت کانادا را دارید ولی اگر ساکن کانادا هستید این مهلت تنها ۱۵ روز است.

زمان اقدام مجدد بعد از دریافت نامه ریجکت ویزای کانادا

قانون و زمان مشخصی از سوی دولت کانادا برای ارسال مجدد درخواست پس از ریجکت وجود ندارد، بنابراین بهتر است شما با صرف زمان کافی دلایل رد درخواست ویزای خود را کشف کنید و درصدد بر طرف کردن ایراد و مشکل پرونده خود باشید و بلافاصله پس از رفع آن  یک پرونده بدون نقص را برای درخواست مجدد ویزای کانادا ارسال کنید.

توجه داشته باشید که  شما باید تمام هزینه ها و مخارج درخواست ویزا به اداره مهاجرت کانادا را دوباره پرداخت کنید، همچنین اگر ده سال از زمان ریجکت ویزای شما گذشته باشد باید دوباره مرحله انگشت نگاری را طی کنید.

 

نتیجه گیری

رد درخواست ویزا یک امر معمول و روتین است و شما نباید با رد دفعه اول و یا حتی چندم از پذیرش ویزای خود دلسرد شوید، به شرط اینکه شرایط لازم که برای دریافت ویزا وجود دارد را داشته باشید و آن را تقویت کنید.

بهتر است قبل از درخواست مجدد نامه ارسالی از طرف آفیسر پرونده خود را با دقت مطالعه کنید تا با دلایل و یا دلیل ریجکت پرونده خود به خوبی آشنا شوید تا بتوانید بهترین تصمیم را برای ادامه کار خود بگیرید.

برای انتخاب راه های اعتراض به ریجکت باید با توجه به مدارک و دلایل ریجکت و همچنین نوع ویزای درخواستی و شرایط خود، بهترین روش را انتخاب کنید.

امیدواریم با خواندن این مطلب توانسته باشیم به سوالات و مسئله شما درباره ریجکت ویزای کانادا پاسخ گفته باشیم و توانسته باشیم در این مسیر به شما کمک کنیم.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  به این مطلب امتیاز دهید!
  دیدگاه ها

  یک پاسخ به “دلایل ریجکتی ویزای کانادا ۲۰۲۳”

  1. سلام.وقت بخیر .
   در مورد دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا میشه راهنمایی بفرمایید؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دلایل ریجکتی ویزا کانادا دلایل ریجکتی ویزا کانادا دلایل ریجکتی ویزا کانادا دلایل ریجکتی ویزا کانادا دلایل ریجکتی ویزا کانادا

  شبکه های اجتماعی

  arrow up