دکتری در کانادا


تحصیل دکتری در کانادا

دوره دکتری در کانادا به دلیل استاندارد بالای آموزش و اعتبار دانشگاه ها، در سطح بین المللی شناخته شده است. تعدد دانشگاه ها و کالج های برتر و با کیفیت باعث شده است که بیش از نیمی از مردم کانادا دارای مدرک دانشگاهی باشند. اکثر دانشگاه ها و کالج های برتر جهان در این کشور واقع شده است. از این رو همواره مورد توجه متقاضیان بسیاری از سراسر جهان واقع شده است.

گفتنی است شهرت جهانی و آینده کاری فارغ التحصیلان، این کشور را به مقصدی ایده آل برای تحصیلات دوره دکتری تبدیل کرده است. در کانادا برنامه های متنوع و گوناگونی برای مقطع دکتری وجود دارد از همین رو دانشجویان قادر خواهند بود با توجه به مدرک تحصیلی خود از میان این دانشگاه ها، دانشگاه مورد نظر خود را برگزینند. کلیه برنامه های دکتری در کانادا بر مبنای انجام تحقیقات در زمینه های انتخابی شان می باشد.

بیش از یک سوم تحقیقات کشور کانادا در دانشگاه های این کشور انجام می شود، همین موضوع کمک بزرگی برای اقتصاد کانادا به شمار می آید.

شرایط تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

طول دوره دکتری به طور تقریبی ۴ الی ۶ سال است. دولت کانادا شرایط ویژه ای همچون امکان بورس برای دانشجویان مقطع دکتری در نظر گرفته است از این رو سالانه تعداد زیادی از دانشجویان برای تحصیل در مقطع دکتری اقدام می نمایند.

 از پیش نیازهای بسیار مهم جهت اقدام برای این دوره مدارکی مانند توصیه نامه، انگیزه نامه و دانشنامه مقطع کارشناسی ارشد می باشد. در ادامه قصد داریم به چند مورد از شرایط مهم جهت ورود به این مقطع اشاره کنیم:

سابقه ممتاز آکادمیک

دانشجویان می بایست جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های کانادا، مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته‌ی مربوطه همراه با نمرات خوب و توانایی و پتانسیل اثبات‌شده در امر پژوهش ارائه نمایند. دانشجویان می توانند جهت افزایش شانس پذیرش در مقطع دکترا مقالات معتبر بین المللی همچون  ISI ارائه دهند. همچنین متقاضیان می بایست دارای سطح علمی و رزومه تحصیلی قابل قبولی باشند.

پروپوزال

متقاضیان جهت اخذ پذیرش در مقطع دکتری در کانادا، باید بر اساس خط مشی‌های دانشگاه مورد نظر، یک پروپوزال پژوهشی ارائه دهند. در پروپوزال ذکر شده دانشجو توضیح می دهد که به‌ طور کلی به دنبال پژوهش در مورد چه چیزی است و اساساً چرا پروژه‌ی مدنظرش ارزش تحقیق دارد. شایان ذکر است موضوع منتخب از سوی دانشجو باید به صورت یک موضوع ارزشمند و مناسب باشد.

دانش زبان انگلیسی

برگزاری دوره دکتری به زبان انگلیسی یکی از نکات مثبت تحصیل در کشور کانادا به شمار می رود. بنابراین متقاضیان با ارائه مدرک زبان تافل یا آیلتس می توانند در این مقطع تحصیل نمایند. به طور کلی هر دانشگاهی شرایط خاصی جهت  نمره زبان مورد نیاز در وب سایت خود مندرج کرده است اما به صورت کلی حداقل نمره مورد نیاز برای مقطع دکترا نمره ۷ در آزمون آیلتس و یا نمره ۱۰۰ در آزمون تافل است.

کانادا,کانادا,کانادا

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در کانادا چقدر است؟

شهریه دوره دکتری در کانادا براساس نوع دانشگاه و دوره های ارائه شده، تعیین می گردد. هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی در این مقطع تقریبا دو برابر شهریه دانشجویان کانادایی خواهد بود.

هزینه های دانشگاه

به صورت کلی هزینه دکتری در کانادا حداقل حدود ۱۰ هزار دلار در سال تخمین زده می شود. البته گفتنی است هر دانشگاهی شرایط و هزینه های مختص به خود را دارد و برای اطلاعات دقیق تر می بایست به سایت دانشگاه ها مراجعه کنید.

به عنوان مثال هزینه‌ ی هر سال تحصیل در کانادا در مقاطع کارشناسی ارشد پژوهشی یا دکترا در دانشگاه بریتیش کلمبیا ۷۶۴۱ دلار کانادا می‌باشد درحالی‌که هزینه‌ی دو سال اول تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه مانیتوبا ۱۰۱۰۹ دلار کانادا است. شایان ذکر است در بسیاری از دانشگاه ها امکان اخذ تخفیفات شهریه نیز وجود دارد.

کمک هزینه های تحصیلی

بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی به کمک های مالی گفته می شود که از سوی دانشگاه ها و مراکز آموزشی به دانشجویان داده می شود. نکته حائز اهمیت این است که دانشجویان در این مقطع می توانند از بورسیه تحصیلی استفاده کنند و به راحتی هزینه های تحصیل و زندگی خود را پوشش دهند. متقاضیان می توانند به عنوان دستیار آموزش (TA) و یا دستیار پژوهش (RA) حقوق ماهیانه دریافت کنند. خوشبختانه بورس های فراوانی برای مقطع دکتری در این کشور وجود دارد که در زمینه هزینه ها کمک شایانی به دانشجویان بین المللی خواهد کرد.

در ادامه چند نمونه از بورس های مقطع دکترا در کانادا را معرفی خواهیم کرد:

 • The vanier canada Graduate scholarships

این بورسیه سالانه حدود ۵۰۰۰۰ دلار کانادا به دانشجویان بین المللی ممتاز بر اساس شایستگی تحصیلی آنها اعطا می شود. این بورسیه اغلب در رشته های علوم اجتماعی، علوم انسانی، مهندسی و یا حوزه سلامت به دانشجویان اختصاص داده می شود.

 • Pierre Elliot trudeau foundation

این بورسیه به مدت سه سال، سالانه مبلغی حدود ۴۰۰۰۰ دلار کانادا برای دانشجویان در نظر می گیرد.

 • The university of British columbia four year doctoral fllowship

برای ۴ سال تحصیلی، سالانه ۱۸۲۰۰ دلار کانادا در نظر گرفته می شود. بعلاوه به دانشجویان ممتاز شهریه کل ۴ سال تحصیلی اعطا می گردد.

هزینه زندگی

 یکی از اساسی ترین هزینه‌های زندگی در کانادا هزینه های خوراک و پوشاک است، این هزینه نسبت به میزان مصرف فرد و یا خانواده از مواد خوراکی کاملا متغیر است و نمی‌توان آمار دقیقی برای آن ارائه کرد. به طور میانگین هزینه های خوراک را می توان حداقل ۵۰ الی۶۰ دلار در هفته تخمین زد.

اجاره خانه نیز یکی از مهم ‎‌ترین هزینه‌ های زندگی در کانادا محسوب می گردد، از این رو می‌توان اینگونه اظهار داشت که با ۱۰۰۰ دلار امکان کرایه یک سوییت وجود دارد، اگر بخواهید محل اقامتتان دارای اتاق خواب باشد باید بیشتر هزینه کرده و چیزی در حدود ۱۴۰۰ دلار در ماه خرج کنید. علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به مطلب زندگی در کانادا مراجعه نمایند.

کانادا,کانادا,کانادا

مراحل اقدام برای دکتری در کانادا چگونه است؟

روال پذیرش در مقطع دکتری در کشور کانادا توسط دانشگاه ها تعیین می گردد اما اغلب دانشگاه های این کشور دارای شرایط و پیش نیازهای عمومی نیز می باشند. در ادامه قصد داریم مهمترین آنها را معرفی کنیم.

قدم اول: پیدا کردن سوپروایزر

در ابتدا متقاضیان می بایست تصمیم خود را گرفته و موضوع پژوهشی خود را مشخص کنند. پس از انتخاب موضوع پژوهشی دانشجویان ملزم به پیدا کردن سوپروایزر هستند. زمانیکه دانشجو سوپروایزر خود را تعیین کرد می بایست یک نامه تایید از جانب او در مدارک پذیرش خود داشته باشد.

دوره دکترا می تواند به دو صورت ارائه گردد. این دوره یا به صورت ساختارمند است و دانشگاه از قبل حیطه پژوهش را مشخص کرده است و یا می تواند آزاد باشد و متقاضی خودش پروژه پژوهش را پیشنهاد و کلیات آن را توضیح دهد.

بنابراین متقاضیان در این دوره ملزم به ارائه یک پروپوزال پژوهشی مطابق با دستورالعمل دانشگاه هستند. البته دانشجویان باید قصد و هدف خود را از انجام پژوهش اعلام کنند و اثبات کنند که موضوع پژوهش آنها ارزشمند است. پس از در نظر گرفتن و اجرای مراحل بالا متقاضی می تواند به صورت آنلاین اپلای کرده و مدارک مورد نیاز را ضمیمه کند.

قدم دوم: پذیرش دانشگاه

علاوه بر شرایط و پیش نیازهای عمومی، هریک از دانشگاه های کانادا دارای مدارک و الزامات مختص به خود است. متقاضیان می بایست قبل از هر گونه اقدام از مدارک مورد نیاز دانشگاه ها مطلع شده و آنها را ارائه نمایند. یکی از مهمترین موارد اخذ پذیرش در مقطع دکتری آماده کردن مدارک مورد نیاز دانشگاه است. برخی از متداول ترین مدارک مورد نیاز دانشگاه های کانادا عبارت است از :

 • انگیزه نامه
 • معرفی نامه
 • مدارک دانشگاهی
 • رزومه
 • مدرک زبان
 • پژوهش و مقالات انجام شده

علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به مطلبی با عنوان تحصیل در کانادا مراجعه نمایند.

قدم سوم: اخذ ویزا

یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان بین المللی فرآیند اخذ ویزا می باشد. پس از اتمام مراحل پذیرش دانشجویان می بایست نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنند. علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چگونگی اخذ ویزای تحصیلی در کانادا می توانند به مطلبی با عنوان ویزای کانادا مراجعه کنند.

کانادا,کانادا,کانادا

در چه دانشگاه هایی می تون دوره دکتری را گذراند؟

دانشگاه های موجود در هر ده استان کانادا دوره دکتری را ارائه می دهند. این برنامه ها عمدتا به زبان انگلیسی ارائه می شود. البته دانشجویان فرانسوی زبان علاقمند به تحصیل دوره دکتری می توانند در دانشگاه های نیوبرانزویک، انتاریو و کبک دوره دکتری خود را به زبان فرانسوی سپری کنند.

دانشگاه های معتبر از نگاه QS

سیستم دانشگاهی و آموزشی کانادا از استاندارد بالایی برخوردار است. اغلب دانشگاه های کانادا همواره جز معتبرترین دانشگاه های دنیا محسوب می گردند. شش دانشگاه این کشور جز ۱۵۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

متقاضیان تحصیل در خارج از کشور در رشته پزشکی که جهت ارزشیابی مدارک پزشکی خود به ایران مراجعه می کنند به لحاظ عدم داشتن اطلاعات کافی در خصوص دانشگاههای معتبر و شرایط اعلام شده جهت ارزشیابی مدارک و .. با مشکل جدی مواجه می شوند. لذا ضرورت دارد کلیه افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در خارج از کشور را دارند قبل از عزیمت به خارج از کشور و یا شروع به تحصیل در خارج از کشور نسبت به مورد تایید بودن دانشگاه مورد نظر خود اطمینان حاصل نمایند.

سالانه لیست نهایی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در سایت های معتبر این مرکز اعلام می گردد. لازم به ذکر است این لیست سالیانه مورد بازبینی و بازنگری قرار گرفته و مدارک صادره طبق ضوابط قابل ارزشیابی می باشد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم

یکی از مهمترین دغدغه های دانشجویان برای تحصیل در خارج کشور مورد تایید بودن دانشگاه محل تحصیل خود در وزارت علوم تحقیقات و فناوری می باشد. از این رو بسیار حائز اهمیت است که دانشجو بتواند قبل نهایی کردن انتخاب خود ، دانشگاه مورد نظرش را در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم یافت نماید  تا بدین صورت با آسودگی خاطر بیشتری به تحصیل خود بپردازد.

کانادا,کانادا,کانادا

مزایای تحصیل دکتری در کانادا

همواره  فرصت ها و مزایای بسیار زیادی پیش روی متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در این کشور وجود دارد. مدارک دانشگاه های این کشور به شما این امکان را می دهد که بتوانید در سراسر جهان شغل مورد نظر خود را بیابید. گفتنی است تحصیل در خارج از کشور ذهن را گسترش داده و تجربه یادگیری را عمیق تر می کند.

این انتخاب مزایای بسیاری به همراه دارد. بنابراین در ادامه قصد داریم به مزایای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا بپردازیم:

فرصت های شغلی بهتر

به دلیل استانداردهای آموزش عالی در خارج از کشور و محیط و فناوری پیشرفته، دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می کنند در زادگاه خود از فرصت های شغلی و نقش شغلی بالاتری برخوردار هستند. این یکی از اصلی ترین دلایلی است که والدین می خواهند فرزندان خود را برای تحصیل در خارج از کشور اعزام کنند. شایان ذکر است متقاضیان با سپری کردن دوره دکتری در کشور کانادا جهت کسب امتیاز در سیستم امتیازبندی کانادا (اسکیلد ورکر) از شانس بالاتری برخوردار خواهند بود.

حمایت و پشتیبانی از دانشجویان بین المللی

جامعه کانادا همواره به تنوع فرهنگی و مهاجرپذیری کشور خود افتخار می کند. از این رو سالانه، هزاران دانشجوی بین المللی برای ادامه تحصیل این کشور را انتخاب می کنند. دولت کانادا حمایت های فراوانی در تمامی سطوح از دانشجویان بین المللی به عمل می آورد.

تنوع بورس های تحصیلی

دانشگاه های کانادا به منظور تسهیل پرداخت هزینه های دانشجویان بین المللی بورس های مختلف و متنوعی را برای آنها در نظر گرفته اند. این بورس ها به خصوص برای مقطع دکتری بسیار متداول بوده و دانشجویان به راحتی می توانند از آنها بهره برند.

کانادا,کانادا,کانادا

معایب تحصیل دکتری در کانادا

اگر چه تحصیل در مقطع دکتری در کانادا مزایا و فرصت های بیشماری را برای افراد به همراه دارد اما حتما قبل از شروع به تحصیل در این کشور مشکلات احتمالی را در نظر بگیرید. زیرا محل تحصیل و سپری کردن دوره، سرمایه گذاری قابل توجهی در زمان و هزینه خواهد بود بنابراین می بایست که بهترین انتخاب ممکن را انجام دهید. در ادامه قصد داریم به چند مورد از مشکلات تحصیل دکتری در کانادا اشاره کنیم:

پذیرش رقابتی

روند پذیرش در کانادا در مقطع دکتری بسیار متفاوت است و ظرفیت دانشگاه بسیار محدود می باشد. بنابراین اغلب دانشگاه های این کشور روندی بسیار رقابتی دارد و قبولی در آنها مستلزم داشتن رزومه قوی و قابل قبول است.

هزینه تحصیل و زندگی بسیار بالا

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا نسبت به کشورهای اروپایی بسیار بالاست. اگرچه هنگام انتخاب محل تحصیل توجه به اعتبار مدرک تحصیلی بسیار مهم است اما این مورد را نمی توان نادیده گرفت و اگر بودجه کافی برای تحصیل و زندگی نداشته باشید با مشکلات بسیاری مواجه خواهید شد.

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره ایران که به صورت همزمان دارای مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و رفاه اجتماعی و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد به شما توصیه می کند برای هرگونه اعزام به خارج، با کشور مقصد و شرایط زندگی در آن به طور کامل آشنایی یابید.

لینک منبع: Postgraduate studies in Canada

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  5/5 - (3 امتیاز)
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up