رشته شیلات در کانادا


تحصیلی در رشته شیلات در کانادا

مقاله فوق راجب به رشته ی شیلات برای تحصیل در کانادا می باشد ، در قسمت های ابتدایی آشنایی هایی با مبحث های مختلف در رشته ی شیلات پیدا خواهید کرد و در ادامه مطلب دانشگاه های معتبر و برتر فعال در رشته ی شیلات ، کشور کانادا معرفی می شود . که می تواند کمک به افرادی کند که قصد مهاجرت و ادامه تحصیل در کشور کانادا را دارند .

در رشته ی شیلات افراد متقاضی و دانشجو با علوم مختلف بیولوژی جانوری و گیاهی و اکولوژی دریا آشنایی پیدا می کنند و از دیگر منابع که مورد مطالعه قرار می گیرد ، شناخت ابزیانو نحوه ی تکثیر و پرورششان است . امروزه مشکلاتی از قبیل مشکلات زیست محیطی و خط گرمایش زمین ، باعث ایجاد نگرانی های زیادی برای ابزیان شده است و علم شیلات به عنوان یکی از شاخه های اصلی علوم منابع طبیعی نقش مهمی در بر طرف کردن این مشکلات ایفا می کند .

افراد متقاضی و دانشجو در رشته ی شیلات می توانند در گرایش های مختلف تحصیل نمایند ، گرایش های مرتبط با رشته ی شیلات به عبارت زیر است :

 • تکثیر و پرورش آبزیان از قبیل : ماهی ها ، کوسه ها ، خرچنگ ها ، میگو ها ، صدف ها و …
 • بوم شناسی آبزیان
 • فرآوری محصولات شیلاتی
 • صید آبزیان

از دیگر مواردی که قابل ذکر می باشد دروس تدریسی در رشته ی شیلات می باشد ، دانشجویان در رشته ی شیلات باید دروسی را تحت عنوان دروس پایه ای ، دروس تخصصی و دروس اصلی بگذرانند .

دروس پایه در رشته ی شیلات عبارتست از : ریاضیات ، شیمی ، فیزیک ، هواشناسی ، گیاه شناسی ، جانور شناسی ، اکولوژی ، آمار و احتمالات ، بهداشت و ایمنی در کار .

دروس تخصصی که دانش افراد دانشجو را در رشته ی شیلات تکمیل می کند عبارتست از : ماهی شناسی ، لیمنولوژی ، اصول تکثیر ،و پرورش آبزیان ، بیماری ها و انگل های آبزیان ، روش های صید آبزیان ، تغذیه ماهی ، بهداشت و تکنولوژی فرآورده های شیلاتی ، کارورزی .

و دروس اصلی در رشته ی شیلات ، حول محور ، جامعه شناسی روستایی ، شناخت و حمایت محیط زیست ، قوانین و مدیریت محیط زیست و شیلات و آبزیان ، میکربیولوژی عمومی ، آلودگی محیط زیست ، هیدروبیولوژی می باشد

شایان ذکر است ، افرادی که در گرایش های متفاوت تحصیل می کنند ، دارای حیطه کاری متفاوتی خواهند بود و تعریف هر گرایش متفاوت از دیگر گرایش ها می باشد .

در گرایش تکثیر و پرورش آبزیان ، روش های تکثیر آبزیان ( جنسی و غیر جنسی ) آموزش داده می شود و دانشجویان یاد می گیرند که وابسته به نوع هدف تکثیر ، روش های تکثیر نیز متفاوت می شود . برفرض مثال اگر هدف از تکثیر تولید تخم گونه های آبزی در مقیاس کوچک و آزمایشگاهی باشد ، از روش های ساده تر با درصد خطای کمتر می توان استفاده کرد هر چه روش پیشرفته تر باشد ، درصد خطا نیز کمی تغییر می کند .

فارغ التحصیلان رشته ی شیلات به عنوان کارشناس ارشد شیلات می توانند در یکی از مشاغل آموزشی در دانشگاه ها پژوهشی در موسسات تحقیقاتی و اجرایی ، برنامه ریزی و سرپرستی پروژه های شیلاتی و در نهایت صید انجام وظیفه نمایند و البته تمام حیطه های کاری به این بخش ختم نمی شود و افراد فارغ التحصیل با توجه به اهدافشان می توانند شرایط کاری متعددی داشته باشند و یا برای خود استخرهای پرورش ماهی راه انداری کنند .

تا به این قسمت اطلاعات کلی جهت آشنایی با رشته ی شیلات ذکر شده قابل ذکر است افراد در درجات عالی تحصیلی بیشتر تصمیم به مهاجرت می گیرند و نیت ادامه تحصیل در دانشگاه های برتر را دارند . یکی از کشورهایی که دارای امکانات عالی تحصیلی می باشد ، کشور کانادا است ، دانشگاه های متعددی در کشور کانادا در زمینه ی شیلات فعالیت دارند که در مقاله فوق چند نمونه از دانشگاه ها ذکر شده است .

کانادا,کانادا,کانادا

Vancouver University

دانشگاه Vancouver بر پرطرفدارترین دانشگاه های کانادا محسوب می شود و با ارائه دادن ۲ دوره مختلف در رشته ی شیلات ، حق انتخاب را به پرطرفدارترین خود داده است . طول دوره از ۱ سال الی ۴ سال می باشد که دانشجویان می توانند وابسته به شرایط خود طول دوره ی متفاوتی را انتخاب کنند ، دانشجویان خارجی هنگام ارائه مدارک های خود باید مدارک زبان خود را نیز ارائه دهند ، مدرک زبان مورد نیاز برای دانشگاه Vancouver _ IELTS6.5 می باشد . میزان هزینه های تحصیلی برای تمام دوره ها یک مبلغ در نظر گرفته شده است و هزینه ی حدودی تحصیل سالانه ۹۰۶/۱۲ دلار آمریکا خواهد بود . شایان ذکر است که افراد بومی هزینه ی تحصیل کمتری را نسبت به دانشجویان خارجی پرداخت خواهند کرد . دانشگاه امکاناتی را برای راحتی دانشجویان خود در نظر گرفته است ، اما برای بهره مندی از امکانات ارائه شده باید هزینه ای خارج از هزینه تحصیل پرداخت شود . دروس تدریسی به زبان انگلیسی می باشد و تمام مدت های آموزشی تمام وقت خواهد بود .

Memorial University Of New Found Land.

از دیگر دانشگاه های برتر در کشور کانادا می باشد که توانسته است رتبه ی ۵۰۱ جهانی را بخود اختصاص دهد . بسیاری از دانشجویان قصد تحصیل در دانشگاه Memorial را دارند زیرا دروس تدریسی در این دانشگاه به ۲ زبان فرانسوی و انگلیسی تدریس می شود . میزان هزینه ی تحصیلی در دانشگاه Memorial بالغ بر ۸۸۰۰ الی ۲۱۶۰ دلار کانادایی در سال می باشد که البته افراد بومی هزینه ی کمتری پرداخت می کنند . دانشجویان این دانشگاه می توانند امکانات ارائه شده توسط دانشگاه استفاده هایی در جهت رفاه بهتر داشته باشند ، البته قابل ذکر است ، برای بهره مندی از امکانات باید سالانه هزینه ای بالغ بر ۳۲۵۶ دلار کانادایی بپردازند .

Dalhousie university

از دیگر دانشگاه های پرطرفدار در کشور کانادا می باشد که توانسته است رتبه ی ۲۵۱ جهانی را بخود اختصاص دهد و در حال حاظر دارای ۲۰۰/۱۸ دانشجو از سرتاسر جهان می باشد ، البته قابل ذکر است ، دانشجویان خارجی و غیر بومی باید همراه با دیگر مدارک خود ، مدارک زبان را نیز به دانشگاه ارائه دهند .

مدرک زبان مورد نیاز برای دانشگاه Dalhousie _IELTS _ 7 می باشد . دانشگاه ، امکانات فراوانی را به دانشجویان خود ارائه می دهد که عبارتست از : کتابخانه ، خوابگاه ، مرکز خرید ، سالن نمایش ، مجموعه ورزشی و … اما برای بهره مندی از امکانات ارائه شده ، باید هزینه ای بالغ بر ۷۴۴۵ دلار کانادایی در سال پرداخت کنند . میزان هزینه ی تحصیل در این دانشگاه نیز بین ۹۹۹۰ الی ۱۴۲۳۰ دلار کانادایی در سال وابسته به دوره فرد دانشجو می باشد شایان ذکر است ، میزان هزینه ی تحصیلی برای افراد بومی و غیر بومی متفاوت خواهد بود .

۳ دانشگاه نام برده شده تنها دانشگاه های فعال در کشور کانادا در زمینه ی تحصیلی شیلات نمی باشند بلکه تعداد بی شماری دانشگاه هستند که در زمینه ی رشته ی شیلات فعالیت های چشم گیری دارند . و دانشگاه های نام برده شده ، از دانشگاه های برتر در کشور کانادا هستند ، افرادی که نیازمند به اطلاعات بیشتری هستند می توانند از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در سایت با مشاورین ارشد موسسه آریاناپارس در ارتباط باشند و راهنمایی هایی مثبت از جانب مشاورین موسسه آریاناپارس دریافت کنند ، موسسه آریاناپارس همواره در تلاش است تا بهترین ها را به متقاضیان خود ارائه دهد .

2/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه ها

21 پاسخ به “رشته شیلات در کانادا”

 1. مائده گفت:

  سلام من ارشد شیلات(تکثیرو پرورش) از ایران دارم و الان در حال مهاجرت ب کانادا هستم بعنوان همراه، میتونم توو این رشته کار پیدا کنم؟ و جایی هست که بتونم دوره ای بگذرونم برای سابقه کار و سرتیفیکیت؟
  یا پیشنهادتون اینه کلا رشتمو عوض کنم؟
  مثلا ارشد صنایع غذایی بخونم

 2. مائده گفت:

  .سلام من کارشناسی ارشد در رشته شیلات (تکثیر و پرورش) را دارم
  و از طریق همسر قرار هست تا چندین ماه دیگر وارد کانادا شوم به عنوان همراه. بنظر شما با مقطع ارشد فرصت کار بیشتر هست در این رشته؟ یا مدرک دکترا؟

 3. کسری گفت:

  درود بر شما
  من قصد ادامه تحصیل رشته ابزی پروری دانشگاه دال هوسی درهالیفاکس را دارم لطفا خواستم از شرایط شهریه سالانه و سوال کنم ایا امکان دریافت بورسیه و فاند ممکن هست؟

  • آریانا پارس گفت:

   با سلام
   اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع ارشد را دارید شهریه ها معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار در سال می باشد و دریافت فاند دارای ریسک بسیار بالایی است. در مقطع ارشد تعداد فاندها خیلی کم است و شانس اخذ آن پایین. اما در مقطع دکتری دریافت فاند با ارائه رزومه تحصیلی قوی، معدل بالا، مقاله ISI و مدرک زبان ایلتس ۷ امکان پذیر می باشد.

 4. ندا گفت:

  سلام.وقتتون بخیر.
  من چطور میتونم ایمیل اساتید این دانشگاه‌هارو مرتبط با رشته شیلات پیدا کنم؟
  و یا اینکه سایت خود دانشگاه‌هارو از کجا میشه پیدا کرد؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   با پیدا کردن دانشگاه های ارایه دهنده رشته شیلات و مراجعه با سایت آنها می توانید از نحوه ارتباط با اساتید آنها مطلع شوید.

 5. علیرضا گفت:

  سلام مهندس شیلات هستم و دارای سابقه ۱۰ ساله و شرکت فعال در زمینه آبزی پروری و ساخت مزارع
  جهت کار در استرالیا و ادامه فعالیتم چطور میتونید کمک کنید

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   کشور استرالیا دارای سیستم امتیاز بندی جهت ویزای کار می باشد هر شخصی چنانچه بتواند امتیاز مورد نیاز استرالیا را کسب کند می تواند از طریق ویزای کار برای این کشور اقدام نماید.لطفا برای بررسی امتیاز خود به لینک گذاشته شده مراجعه نمایید.

 6. Ati گفت:

  با سلام
  فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته شیلات هستم و به دنبال دانشگاهی در کانادا هستم که هزینه ی شهریه نداشته باشد. لازم به ذکر است که بنده مدرک آیتلس هم دارم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   شما چنانچه رزومه ی تحصیلی خوبی که شامل حداقل دو مقاله ی isi مدرک زبان آیلتس ۶٫۵ به بالا معدل بالای ۱۷ است باشید می توانید برای گرفتن بورسیه اقدام نمایید.

 7. زینب گفت:

  سلام
  مهندس شیلات هستم.میخوام بدونم کدوم گرایش در شیلات در کشورهای خارج از ایران طرفدار بیشتری داره؟بین رشته تکثیر و فرآوری شیلاتی

  و همچنین درحال حاضر کدام دانشگاه در ایران می باشد که دانشجوی ارشد خودرا در زمینه ی شیلات به کانادا بورس میکند؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام این سوالی که فرمودید رو باید خودتون search بکنید داخل سایت ها ببینید کدوم کشور از این دو رشته بیشتر استقبال میکنه.

 8. اعتماد گفت:

  سلام لیسانس شیلات دارم،ایا امکان ادامه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس با لیسانسی که دارم امکان پذیره؟

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   بله به شرط داشتن مدر ک زبان و تمکن مالی قطع یقین امکان اخذ ویزای تحصیلی در رشته خود را در کشور کانادا دارید

 9. دل آرام نخبه زارع گفت:

  باسلام و احترام،دکترای شیلات دارم و سابقه تدریس ۱۷ سال ،راهنمایی در خصوص امکان تدریس در دانشگاه های کانادا را می خواهم.متشکرم

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   عمدتا افرادی که در دانشگاههای کانادا تدریس میکنند یا فارغ التحصیل خودشان هستند و یا در دانشگاهی با رنکینگ بالاتر از دانشگاههای خودشان. شانس زیادی در این مورد نیست ولی میتوانید شانستان را امتحان کنید.

 10. SaNaZ گفت:

  با سلام.من برای فرصت مطالعاتی مقطع دکتری رشته شیلات میخوام اقدام کنم.کدام دانشگاه کانادا رو پیشنهاد میدید؟ضمنا متقاضی پست داک در این رشته هم هستم.ممنون

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   چنانچه استاد راهنما داشته باشید خیلی از دانشگاه ها میتوانید اقدام نمایید . استاد راهنما برای پست داک الزامیست . رنک دانشگاه هارا از سایت qs استعلام نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

arrow up