رشته شیمی در کانادا


بازار کار رشته شیمی در کانادا

رشته شیمی به ۲ بخش عمده تقسیم می شود ، علم شیمی و صنایع شیمی ، هر یک دارای بخش ها و قسمت های مختلفی هستند در قسمت علوم پایه و علم شیمی مواردی چون بیولوژی ، بیوتکنولوژی ، دندانپزشکی ، داروسازی و دیگر رشته های متعدد مهندسی را در زیر مجموعه خود قرار داده است و صنایع شیمیایی نیز عبارتست از صنایعی که در آن واکنش شیمیایی صورت می گیرد .

با در نظر داشتن تعریف های گفته شده برای علم شیمی و صنایع شیمی ، می توان گفت که صنایع شیمی طیف گسترده ای از دیگر صنایع را در برمی گیرد که از ان جمله می توان به صنایع غذایی داروسازی پتروشیمی ، الیاف مصنوعی ، بهداشتی و آرایشی و صنایع تولید لوازم خانگی اشاره کرد .

افراد متقاضی برای بورسیه تحصیلی رشته شیمی در کانادا می توانند در گرایش های مختلفی وابسته به علاقه خود شرکت کنند ، که گرایش های رشته ی شیمی محض عبارتست از :

 • شیمی آلی
 • شیمی تجزیه
 • شیمی معدنی
 • شیمی فیزیک

همانطور که ذکر شد ، دانشجویان در رشته ی شیمی محض باید درباره ی چهار گرایش اصلی علم شیمی که در قسمت بالا ذکر شده دروسی را مطالعه نمایند . اما در شیمی کاربردی ، فرد متقاضی یکسری از دروس مربوط مهندسی شیمی مثل اصول صنایع شیمیایی و تصفیه آب و فاضلاب را نیز بگذراند این امر باعث ایجاد تفاوت هایی بین ۲ گرایش شده است.

این تفاوت در نحوه ی نگرش آنها به علم شیمی است و چون شیمی کاربردی دارای نگرشی کاربردی در علم شیمی است و دارای هدف استفاده از علم شیمی در صنعت را دارد . البته قابل ذکر است افرادی که در گرایش شیمی کاربردی تحصیل می کنند ، جذب بهتری در بازار کاری دارند اما بر خلاف این موضوع ، شیمی محض هدف در پرورش دانشجویانی دارد که توانایی انجام کارهای تحقیقاتی را داشته باشند .

شایان ذکر است ، برخلاف تصورات اکثریت افراد ، فرصت های شغلی بسیاری برای فارغ التحصیلان رشته ی شیمی وجود دارد . بصورتی که اکثریت صنایع وابستگی هایی به دانش شیمی دارند و افراد فارغ التحصیل شده در رشته ی شیمی می توانند در بسیاری از صنایع وابسته به گرایششان مشغول شوند .

بیشتر دانشجویان رشته ی شیمی در جات عالی تحصیلی خود را در کشورهای دیگر می گذرانند از کشورهایی که طبق آمار توانسته اند طرفداران بسیاری را در رشته ی شیمی جذب دانشگاه های خود کند ، کشور کانادا می باشد ، کشور کانادا دارای دانشگاه های برتر در رشته ی شیمی است که این امر خود باعث جذب دانشجویان می شود . چند نمونه از برترین دانشگاه های فعال در رشته ی شیمی برای تحصیل در کانادا عبارتند از :

کانادا,کانادا,کانادا

Bishop ́s university

از پرطرفدارترین دانشگاه های کانادا می باشد که همواره ۲۴۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و سالانه پذیرای تعداد بسیاری از دانشجویان خارجی می باشد ، البته قابل ذکر است که دانشجویان خارجی باید دارای مدرک IELTS 6.5 _ 7 برای اثبات مهارت های زبان انگلیسی خود باشند . دروس تدریسی نیز به زبان های انگلیسی و فرانسوی تدریس می شوند و برگزار کننده ی دوره های حضوری و آنلاین می باشد که افراد متقاضی توسط انتخاب خود می توانند در یکی از دوره ها شرکت کنند . میزان هزینه های تحصیلی وابسته به شرایط هر فرد متفاوت می باشد و افرادی که تمایل استفاده از امکانات ارائه شده توسط دانشگاه را دارند ، باید هزینه ی بیشتری نسبت به دیگر دانشجویان بپردازند . امکانات ارائه شده در قالب خوابگاه ، مراکز خرید ، مجموعه های ورزشی ، سالن های نمایشی و … می باشد .

University of north british Columbia

از دیگر دانشگاه های برتر در کشور کانادا برای مهاجرت تحصیلی در رشته شیمی می باشد که دارای ۴۰۲۰ دانشجو در حال حاظر می باشد . دانشجویان بین المللی باید دارای مدرک IELTS _ 7 باشند . تا بتوانند از طریق این مدرک مهارت های خود را ثابت کند ، در کلاس های انگلیسی زبان شرکت کنند قابل ذکر است که دروس به ۲ زبان انگلیسی و فرانسوی تدریس می شود و دانشگاه british Columbia دوره های آنلاین نیز برگزار می کند که افراد متقاضی می توانند وابسته به انتخاب خود ، در یکی از دوره های حضوری و یا آنلاین شرکت کنند . میزان هزینه ی تحصیلی مانند تمام دانشگاه ها برای دانشجویان بومی و غیر بومی متفاوت است . افرادی که قصد استفاده از امکانات دانشگاه را دارند باید هزینه ای خارج از هزینه تحصیل بپردازند . این امکانات اغلب در قالب خوابگاه ، مجموعه های ورزشی ، کتابخانه و … می باشد

University of Windsor

از برترین دانشگاه های کشور کانادا است که توانسته رتبه ی ۶۰۱ جهانی را بخود اختصاص دهد از این رو تعداد دانشجویان بسیاری قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند و در حال حاظر ۵۰۰/۱۶ دانشجو در دانشگاه Windsorمشغول به تحصیل هستند امکانات متعددی از جانب دانشگاه ارائه می شود که در قالب خوابگاه ، مجموعه های ورزشی ، کتابخانه ، سالن نمایش ، سالن غذاخوری و مراکز خرید می باشد و دانشجویانی که قصد بهره مندی از امکانات ارائه شده را دارند باید هزینه ای خارج از هزینه ی تحصیل بپردازند ، دانشگاه Windsor پذیرای دانشجویان بسیاری می باشد از این رو دانشجویان خارجی برای تحصیل باید دارای مدرک IELTS _ 7 باشند تا بتوانند در دوره های که دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند شرکت کنند .

کانادا,کانادا,کانادا

York University

برترین دانشگاه کشور کانادا می باشد که توانسته رتبه ی ۳۰۱ جهانی را در بین دیگر دانشگاه های جهان به خود اختصاص دهد . در حال حاظر دارای ۵۲۸۰۰ دانشجو می باشد و همواره هرساله پذیرای تعداد بسیاری دانشجوی بومی و غیر بومی است . البته دانشجویان غیر بومی برای تحصیل در دانشگاه York باید مدرک زبان IELTS _ 7 و بالاتر را داشته باشند . هزینه ی تحصیلی برای دانشجویان خارجی بیشتر از دانشجویان بومی خواهد بود . قابل ذکر است که هزینه های امکانات ارائه شده توسط دانشگاه برای افراد بومی و غیر بومی یکسان می باشد و با پرداخت هزینه ای جدا از هزینه ی تحصیل ، افراد متقاضی می توانند از امکانات ارائه شده توسط دانشگاه بهره مند شوند .

University Of Lethbridg

دیگر دانشگاه که در زمینه ی شیمی توانسته است دانشجویان بسیاری را جذب کند و امکاناتی را مانند دیگر دانشگاه ها به دانشجویان خود ارائه دهد که البته باید هزینه ی بهره مندی از امکانات توسط دانشجویان پرداخت گردد . دانشجویان خارجی باید دارای مدرک زبان باشند و هنگام ارائه دیگر مدارک ، مدارک IELTS خود را نیز ارائه دهند ، حداقل نمره ی قابل قبول در این دانشگاه ۶_ ۶٫۵ می باشد .

Carleton University

از دیگر دانشگاه های کشور کانادا ، دانشگاه Carleton می باشد که رتبه ی ۵۰۱ را در جهان کسب کرده است . دانشگاه Carleton دوره ها را بصورت حضوری و آنلاین برگزار می کند که افراد متقاضی وابسته به شرایط خود می توانند در یکی از دوره ها شرکت کنند . البته دانشجویان خارجی و بین المللی باید دارای مدرک زبان IELTS باشند تا توسط آن بارعلمی خود را ثابت کنند و بتوانند در دوره های انگلیسی شرکت کنند . دروس به ۲ زبان انگلیسی و فرانسوی تدریس می شوند . البته قابل ذکر است که تاسیس دانشگاه Carleton در سال ۱۹۴۲ می باشد و از همان زمان همواره در تلاش بوده است تا بهترین ها را برای دانشجویان خود گردآوری کند .

تمام دانشگاه های کشور کانادا در زمینه ی شیمی به اینجا ختم نمی شود بلکه تعداد بسیاری از دانشگاه ها هستند که در زمینه های متفاوت از گرایش های شیمی فعالیت می کنند .

3.7/5 - (7 امتیاز)
دیدگاه ها

21 پاسخ به “رشته شیمی در کانادا”

 1. loke nara گفت:

  أکبر شرکه لانتاج أنابیب البولی ایثیلین و یو بی سی ومستلزماتها للمنتجات الصناعیه فی عیراق

 2. شیرین گفت:

  سلام من در حال انتخاب رشته کنکور هستم و سوالم اینه که اگه کسی لیسانس شیمی محض یا فوق لیسانس شیمی دارویی داشته باشه لیسانس علوم پایه را برای ادامه تحصیل داروسازی قبول میکنن؟و فاند به اون شخص تعلق میگیره یا باید در رشته داروسازی از اول با هزینه شخصی تحصیل کنه؟

 3. فواد گفت:

  سلام
  من سال ۹۵ در ارشد نانوشیمی با ۶ مقاله ISI از دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان فارغ التحصیل شدم. ولی نمره زبان ندارم. تا الانم توض رشته غیرمرتبط با شیمی مشغول بکارم و سابقه ندارم. بنظرتون شانس دریافت ویزای کاری از کانادا رو دارم؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   برای برنامه اکسپرس اینتری باید حد نصاب ۴۷۰ امتیاز را بدست آورید. از مهم ترین فاکتورهای اکسپرس اینتری کانادا می توان به مدرک زبان و سابق کار اشاره کرد. می تووانیید با مراجعه به صفحه امتیاز بندی اسکیلد ورکر، امتیازات خود را محاسبه نمایید.

 4. گنجی گفت:

  سللم
  من ارشد شیمی دارویی وزارت بهداشت از دانشگاه علوم پرشکی اصفهان هستم
  ولی علاقه به رشته ی دندانپزشکی دارم
  برای‌ رفتن به کانادا و ادامه تحصیل تو حوزه ی دندانپزشکی این سوابق تحصیلی که الان دارم کمکی میکنه در این رمینه؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلم
   با توجه به اینکه تحصیل پزشکی در کانادا مستلزم گذراندن دوره چهارساله رشته ای از علوم پایه مانند شیمی و اخذ مدرک لیسانس از ابتدا می باشد ممکن است دانشگاه تحصیلات علوم پایه شما را بپذیرد. پس از پذیرفته شدن مدرک لیسانس می توانید از دانشگاه ها پذیرش رشته دندانپزشکی را دریافت نمائید. دقت داشته باشید که هزینه های این رشته بالا و شانس پذیرش برای دانشجویان بین المللی ۱۵ درصد می باشد.

 5. الهام گفت:

  با سلام
  بنده هم مقاله دارم و سابقه کار در حوزه دارو البته ۱ سال …علاقمند به تحصیل داروسازی در کادانا هستم اما مدرک زبان ندارم …۳۶ ساله هستم…لطفا راهنمایی کنید.

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   برای تحصیل در رشته داروسازی در ابتدا باید در دوره های آمادگی داروسازی شرکت کنید و در صورت قبولی در آزمون قادر خواهید بود به تحصیل در کانادا بپردازید. نمره ۶ آزمون آیلتس برای اخذ پذیرش الزامی می باشد.

 6. کریمی گفت:

  سلام
  فقط برای دکتری میتونیم فاند بگیریم؟

 7. احمد گفت:

  سلام خسته نباشید
  برای تحصیل شیمی دارویی در مقطع ارشد توی کانادا میشه اقدام کرد؟
  در چه کشور های دیگه ای این رشته در مقطع ارشد وجود داره؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   بصورت معمول برای تحصیل در کانادا باید مدارک مورد نیاز اعم از مدرک زبان و سوابق تحصیلی خود را برای دانشگاه ارسال کرده و در انتظار جواب مثبت بنشینید.

 8. نسترن گفت:

  حداکثر سن اشتغال برای کانادا چند سال است؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   کانادا دارای سیستم امتیاز بندی می باشد چنانچه شما بتوانید حداقل امتیاز لازم را کسب نمایید می توانید برای ویزای کاری کانادا اقدام کنید. ولی باید در نطر داشته باشید هر چقدر سن کمتر باشد شانس ویزای شما بیشتر خواهد شد.

 9. Nastaran گفت:

  سلام
  برای فارغ اتحصیل فوق لیسانس شیمی از دانشگاه آلمان و بدون سابقه کاری میتوان برای کار در کانادا اقدام کرد؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   برای ویزای کاری کانادا باید تمامی شرایط شما از جمله سن مدرک تحصیلی مدرک زبان سابقه ی کاری و…… شما بررسی شود در صورت کسب امتیاز لازم شما می توانید برای ویزای اسکیل ورکر کانادا اقدام نمایید.

 10. Nastaran گفت:

  سلام …برای فارغ التحصیل شیمی از دانشگاه آلمان و بدون سابقه کار میتو ان رشته شیمی کار مرتبط در کانادا پیدا کرد؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   رشته ی شیمی جزو دسته رشته هایی می باشد که در کانادا از بازار کار خوبی برخوردار است.

 11. بنفشه گفت:

  چگونه برای گرفتن فاند از دانشگاهای کانادا میتوان اقدام کرد؟

  • آریانا پارس گفت:

   سلام برای مقطع دکترا میتونید فاند بگیرید در صورتی که رزومه تحصیلیتون قوی باشه و مقاله ISI داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

arrow up