شرایط تحصیل دوره پست دکتری در انگلستان


بالاترین مقطع تحصیل در انگلستان دوره پست دکتری است، در این دوره شما فرصت آشنایی با اساتید برجسته رشته تخصصی خود را دارید و در کنار تحصیل و پژوهش در دانشگاه پذیرفته شده مشغول به کار نیز می شوید. بنابراین اگر موفق به اخذ پذیرش در دوره پست دکتری در انگلستان شوید نه تنها شهریه ای پرداخت نمی کنید بلکه برای شما حقوقی هم در نظر گرفته می شود.

هرچند این مقطع دارای محدودیت سنی نیست اما متقاضیانی که کمتر از ۴۰ سال داشته باشند از شانس بیشتری برخوردار هستند و همچنین داشتن مهارت زبان انگلیسی در این مقطع از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

معرفی اجمالی دوره پست دکتری در انگلستان

این دوره که به آن فوق دکتری یا پست دکتری نیز گفته می شود همانطور که از اسم آن مشخص است، به مقطع بعد از دکتری گفته می شود و دانشجویان برای پذیرش در این مقطع باید دوره دکتری را طی کرده باشند.

در دوره پست دکتری سیستم آموزشی، پژوهش محور است و دانشجو با تحقیق در زمینه موضوعات انتخابی خاص خود که با رشته تحصیلی او مرتبط است، زیر نظر یک استاد راهنما به عنوان استاد سوپروایزرمی پردازد و در کنار تحصیل و تحقیق به عنوان استاد یار در دانشگاه محل تحصیل خود مشغول به کار می شود. حقوق و درآمد دانشجوی پست دکتری با توجه به دانشگاه های مختلف متغیر است.

شرایط تحصیل در مقطع پست دکتری در انگلستان

از آنجا که سیستم پذیرش دانشجو در انگلستان متمرکز نیست و باید به صورت مستقیم به دانشگاه درخواست بدهید، بنابراین با توجه به معیار و قوانین هر دانشگاه شرایط متفاوتی برای پذیرش دانشجو دارد.

در کنار این شرایط خاص هر دانشگاه یکسری شرایط کلی در نظر گرفته شده است که در بین تمام دانشگاه هارعایت می شود.

 • عدم محدودیت سنی و ملیتی: تمام شهروندان بریتانیا، اتحادیه اروپا و سایر کشورهای جهان بدون محدودیت سنی می توانند برای شرکت در دوره پست دکتری در انگلستان درخواست دهند.
 • دریافت موقعیت شغلی در دوره پست دکتری شرایط خاصی را ندارد، بلکه عملکرد دانشجو در یکسال اول تحصیل در دانشگاه مورد ارزیابی قرار می گیرددر صورت داشتن عملکرد قابل قبول و خوب می تواند درموقعیت شغلی پست دکتری پذیرفته شود.
 • داشتن رزومه تحصیلی قابل قبول مانند مقالات چاپ شده، پژوهش های تحقیقاتی سطح بالا، از مهم ترین شرایط پذیرش است.
 • داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۷ و تافل معادل که نشان دهنده مهارت زبان دانشجو است از دیگر شرایط پذیرش پست دکتری است.
 • به صورت همزمان نمی توان در دو دانشگاه و دو موقعیت پست دکتری اقدام به تحصیل و کار کنند.
 • برای پذیرش درخواست متقاضی برای مقطع پست دکتری نباید بیش از سه سال از اخذ مدرک دکتری آن ها گذشته باشد، چنانچه در حال تحصیل در مقطع دکتری هستید باید تا شش ماه بعد از پذیرش پشت دکتری مدرک خود را به صورت کاندیشال دریافت کنید.

شرایط تحصیل در انگلستان

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در مقطع پست دکتری در انگلستان

برای ارسال درخواست برای پست دکتری ابتدا باید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید، سپس از طریق سایت دانشگاه در قسمت Requirements لیست مدارک مورد نیاز برای پذیرش را تهیه کنید، اما برای آشنایی بهتر شما لیستی از مدارک کلی مشترک بین دانشگاه ها برای پذیرش دانشجوی بین المللی در انگلستان آورده می شود:

 • مدرک تحصیلی دکتری به همراه ریز نمرات مقطع دکتری
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل
 • مدارک شناسایی مانند پاسپورت
 • داشتن توصیه نامه حد اقل از دو استاد
 • بیان انگیزه تحصیلی خود در قالب انگیزه نامه
 • مقالات پژوهشی که در مجلات چاپ شده باشد و یا تحقیقات علمی
 • رزومه و cv
 • فیش پرداختی مخصوص دانشگاه انتخابی خود

چنانچه در دوره ها و آزمون هایی مانند GMAT, GRE  و…. شرکت کرده اید حتما مدرک آن را ارسال کنید.

بورسیه پست دکتری دانشجویان خارجی در انگلستان

شما می توانید برای دریافت بورسیه پست دکتری و کمک هزینه های زندگی در انگلستان درخواست دریافت بورسیه فوق دکتری کنید، این بورسیه ها یا به صورت فول فاند یعنی تمام مخارج یا هزینه های شما را  تامین می کند و یا قسمتی از هزینه های زندگی و تحصیل شما در انگلستان را تامین می کند.

بورسیه های فوق دکتری انگلستان عبارت است از:

 • بورسیه British Academy Fellowships( فلو شیب بریتیش آکادمی) این بورسیه سه ساله هشتاد درصد از هزینه های زندگی دانشجوی پست دکتری را تامین می کند.
 • بورسیه Leverhulme Trust research Fellowships (فلوشیپ تحقیقاتی لورهولم(این بورسیه با پرداخت حدود ۲۶ هزار پوند در سال حدود پنجاه درصد از هزینه های زندگی در لندن که شامل بیمه هم می شود را پرداخت می کند.
 • بورسیه Max Weber postdoctora programme ) برنامه پست دکتری مکسوبر) این بورسیه از جمله بورسیه های فول فاند برای دانشجویان دکتری است.
 • بورسیه ESRCpostdoctoral Fellowships ( فلوشیپ ESRC  پست دکتری) برای دریافت این بورسیه باید یکسال از دوره پست دکتری خود را گذرانده باشید، کل هزینه پرداختی این بورسیه ۲۵۰ هزار پوند است.
 • بورسیه Axa Research Fund post- dpctoral Fellowships ( فلوشیپ پست دکتری) این بورسیه دوساله است، و در این مدت بیش از۱۲۵ هزار پوند کمک هزینه به دانشجویان پرداخت می کند.

ویزای پست دکتری در انگلستان 

از آنجایی که دوره پست دکتری در انگلستان یک دوره ترکیبی کار و تحصیل است و این نوع ویزا برای مقاطع دیگر نیز صادر می شود، ویزای جدیدی برای این دوره تعریف نشده است. ویزای دانشجویی در دو نوع Tire2  و Tire5  صادر می شود، اینکه شما کدام نوع از این دو ویزا را دریافت کنید به شرایط متقاضی و کمک و درخواست دانشگاه پذیرش شده به عنوان اسپانسر دانشجو بستگی دارد.

ویزای Tire2   یک ویزای ۳ ساله کار عمومی در انگلستان است، که در صورتی که از دانشگاه یک جابآفر دریافت کنید، به شما داده می شود.

ویزای Tire5نوع دیگر ویزای کار است که به شما اجازه تحصیل و کار در مقطع پست دکتری را به مدت حداکثر ۲۴ ماه می دهد و برای دریافت آن دانشگاه مورد نظر شما باید به عنوان اسپانسرشما معرفی شود.

میزان درآمد پست دکتری در انگلستان

شما همزمان با تحصیل در مقطع پست دکتری، می توانید درآمد نیز داشته باشید که میزان درآمد پست دکتری در انگلستان باتوجه به توانمندی و تجربه فرد و دانشگاه محل تحصیل متفاوت است. اما به طور میانگین می توان میزان درآمد سالیانه را ۳۶ هزار پوند در نظر گرفت.

در واقع افرادی که سال اول تحصیل در پست دکتری هستند ۳۵ هزار پوند دریافت می کنند و چنانچه تجربه و مهارت بالایی داشته باشند در سال های بعد می توانند تا ۴۵ هزار پوند درآمد داشته باشند.

اقامت در انگلستان پس از پایان دوره پست دکتری

برای گرفتن اقامت پس از پایان دوره پست دکتری لازم است از شرایط و قوانین کار و زندگی در انگلستان آگاه باشید. اگر در زمان تحصیل در دوره پست دکتری موفق به دریافت ویزای Tire2 شده اید کافیست پس از پایان دوره دکتری درخواست تمدید آن را کنید و شرایط تمدید این ویزا، داشتن شغل و استخدام در آن و نامه ای است که از طرف کارفرما برای درخواست اقامت شما نوشته شده باشد.

اما اگر ویزای شما Tire5  است ابتدا باید درخواست ویزای  Tire2  را بدهید و سپس درخواست اقامت خود را تمدید کنید. در صورتی که موفق به تمدید ویزای خود تا پنج سال شوید، پس از اتمام این دوره می توانید درخواست اقامت دائم در انگلستان را ارسال کنید.

ویزای انگلستان

کار در انگلستان پس از پایان دوره پست دکتری 

بدون شک پس از اینکه موفق شوید دوره پست دکتری را به پایان برسانید، شما  داری مهارت و دانش بالایی هستید، بنابراین موقعیت شغلی بسیاری برای شما فراهم استو با این سطح از دانش و تجربه به راحتی می توانید وارد بازار کار در انگلستان شوید.

اکثر افراد پس از اتمام دوره پست دکتری در انگلستان به عنوان محقق و پژوهشگر و یا استاد دانشگاه جذب دانشگاه و موسسات آموزشی می شوند و به کار خود ادامه می دهند.

نتیجه گیری

برای اینکه بتوانید کارهای اپلای و تحصیلخود را در انگلستان به خوبی انجام دهید باید اطلاعات کافی و درستی از مسیری که باید طی کنید داشته باشید. برای پذیرش در دوره پست دکتری داشتن رزومه قوی و سطح علمی بالا بسیار مهم است تا علاوه بر اینکه بتوانید دانشگاه را ترغیب به پذیرش خود کنید، زمینه های لازم برای دریافت بورسیه را نیز کسب کنید.

بنابراین قبل از هر کاری رزومه و تحقیقات خود را قوی کنید و در کنار آن با استاد های دانشگاه های مختلف وارد مکاتبه شوید و با کسب اعتماد آنها بتوانید توصیه نامه های لازم را برای دریافت پذیرش دانشگاه کسب کنید.

بنابراین برای پذیرش در دوره پست دکتری در انگلستان باید توانایی لازم برای مجاب کردن دانشگاه و استاد برای پذیرش خود را داشته باشید یکی از راه های مهم برای دریافت پذیرش یک انگیزه نامه خوب است که با مهارت نوشته شده باشد.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  به این مطلب امتیاز دهید!
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  پست دکتری در انگلستان پست دکتری در انگلستان پست دکتری در انگلستان پست دکتری در انگلستان پست دکتری در انگلستان

  شبکه های اجتماعی

  arrow up