کانادا یکی از کشورهای برتر در دنیا است که افراد زیادی سالانه برای مهاجرت آن را انتخاب می کنند ویکی از راه های مهاجرت به این کشور، استفاده از ویزای کاری و اخذ مجوز کار کانادا (LMIA) است. در کانادا موقعیت های شغلی زیادی وجود دارد که نیازمند به افراد متخصص می باشند، اما در مقابل نیروی انسانی در کانادا نسبت به موقعیت های شغلی موجود کم است، به همین دلیل دولت کانادا سالانه تعداد زیادی ویزای کاری را به افراد خارجی می دهد و کارفرماهای کانادایی نیز به تبع سالانه تعداد زیادی جاب آفر یا پیشنهاد کار به افراد خارجی ارائه می کنند و آنها را جذب کار در کانادا می کنند،.

همان طور که می دانید برای اینکه بتوانید مجوز کار کانادا (LMIA) دریافت کنید و در این کشور مشغول کار شوید، نیاز است که که ویزای کار یا ورک پرمیت دریافت کنید. از روش های مختفی می توان این ویزا را دریافت کرد که یکی از آنها جاب آفر یا پیشنهاد کاری است که توسط کارفرما های کانادایی ارائه می شود .

(LMIA) چیست؟

طبق قوانینی که دولت کانادا دارد، کارفرماها برای اینکه بتوانند به افراد خارجی پیشنهاد کار بدهند باید که مجوز LMIA را دریافت کنند . LMIA در واقع یک نوع تاییدیه از سوی دولت کانادا است که به کارفرما ها این اجازه را می دهد که نیروی کار خارجی جذب کنند .

شاید از خود بپرسید دلیل استقبال زیاد افراد از ویزا های مختلف کانادا چرا تا به این اندازه بالا است، مهم ترین دلایل این امر عبارت است از :

۱ ) وجود موقعیت های شغلی زیاد و متناسب با رشته های مختلف

۲ ) وضعیت اقتصادی مطلوب کانادا که روزانه نیز در حال پیشرفت می باشد .

۳ ) کیفیت زندگی در سطح بالایی قرار دارد .

۴ ) امنیت بالا و وجود پشتیبانی زیاد در مسائل مختلف در این کشور .

و … .

در این مقاله به صورت کامل در رابطه با مجوز های کار در کانادا صحبت خواهیم کرد و برخی از موضوعات مهم در این زمنیه را مورد بررسی قرار می دهیم تا شما اطلاعات لازم را به دست بیاورید.

شرایط اصلی برای اخذ مجوز کار کانادا

برای اخذ مجوز کار کانادا (LMIA) روش های مختلفی وجود دارد که متداول ترین آن استفاده از جاب آفر است . منظور از جاب افر نامه ای است که کارفرما به صورت رسمی برای کارمندان بین المللی ارسال می کند و آنها را برای کار استخدام می کند. این افراد نیز با استفاده از این دعوت نامه می توانند که ویزای کاری کانادا را دریافت کنند و در طول زمانی که مشغول به کار هستند، در کشور کانادا اقامت داشته باشند .

نکته مهمی که باید بدانید این است که تمامی کارفرما های مشغول در کانادا نمی توانند که جاب آفر ارائه کنند و تنها مواردی قادر هستند که مجوز LMIA را دریافت کرده باشند .

در صورتیکه کارفرما ها شرایط لازم را برای دریافت این مجوز داشتند می توانند که بعد از آن جاب آفر های مختلفی را برای افراد مختلف در سراسر دنیا ارسال کنند .

دریافت ا LMIA نیازمند دارا بودن برخی شرایط است که مهم ترین آن عبارت است از :

۱ ) حتما باید کسب و کاری رسمی و قانونی داشته باشند .

۲ ) باید یک کالای مشخص و یا در حوزه ای مشخص خدمات به مردم ارائه کنند .

۳ ) بودجه لازم برای پرداخت حقوق کارکنان را داشته باشند .

۴ ) نباید تا ۱۲ ماه بعد از دریافت LMIA کارکنان خود را اخراج کنند .

در صورتی که کارفرما این شرایط را نداشته باشد ، مجاز به دریافت این تاییدیه نیست .

مجوز کار کانادا

رابطه ی مجوز کار کانادا با حقوق های دریافتی چیست؟

برای دریافت ویزای کاری که یک نوع مجوز کار در کانادا است ، شما نیاز به یک جاب آفر دارید، زیرا در صورتی که بتوانید جاب آفر دریافت کنید کار شما خیلی راحت تر و بهتر پیش خواهد رفت. LMIA نیز مجوزی است که کارفرما های کانادایی باید دریافت کنند تا بتوانند که برای افراد بین المللی جاب آفر ارسال کنند و آنها را استخدام کنند .

بین LMIA و حقوق دریافتی رابطه ای وجود دارد که به این گونه است، در صورتی که حقوق پیشنهاد شده به فرد از سوی کارفرما پایین تر از میانگین قرار گیرد، کارمند حقوق پایین و در صورتی که حقوق تعیین شده از سوی کارفرما بیش تر از میانگین باشد در این صورت در دسته حقوق بالا قرار می گیرد .

قوانینLMIA برای این دو دسته متفاوت است که در ادامه هر یک را به شما توضیح خواهیم داد :

۱ ) LMIA برای کارمندان با حقوق بالا : کارفرما هایی که می خواهند افراد با حقوق بالا را استخدام کنند، باید که یک طرح به نام TRANSITION PLAN را به دولت کانادا ارائه کنند . در این طرح بیان می شود که کارفرما قصد دارد که در آینده وابستگی خود را به نیرو های خارجی کاهش دهد .

به عبارت دیگر استخدام کارمندان حقوق بالای خارجی به عنوان گزینه آخر شناخته می شود و فقط در صورتی که شرایط برای استخدام نیروی کار داخلی وجود نداشته باشد، به صورت موقت می توان از نیروی کار خارجی استفاده کرد .

۲ ) LMIA برای کارمندان حقوق پایین : این دسته نیاز نیست که طرح انتقال یاTRANSITION PLAN ارائه کنند . به طور کلی کارفرما هاییکه حقوق پایین تر از میانگین را پیشنهاد می کنند، باید که موارد زیر را حتما رعایت کنند:

 • هزینه های رفت و آمد
 • مسکن ارزان
 • هزینه های بیمه درمانی
 • ثبت نام درهیئت ایمنی منطقه
 • منقعد شدن قرارداد بین کارمند و کارفرما .

هزینه های گرفتن مجوز کار کانادا

گرفتن مجوز کار کانادا ، به طور حتم هزینه هایی را به دنبال خواهد داشت، اما هزینه های دریافتLMIA بر عهده کارفرما است و کارمند نیاز نیست که هزینه ای را پرداخت کند. البته توجه کنید در صورتی که جاب آفر از LMIA معاف باشد ، کارفرما نیاز است که فقط هزینه انطباق را پرداخت کند .

به طور کلی هزینه انطباق برای کارفرما در حدود ۲۳۰ دلار کانادا هزینه دارد و همچنین هزینه ارزیابی تاثیرات بازار کار کانادا LMIA نیز ۱۰۰۰ دلار کانادا هزینه خواهد داشت.

شرایط کار در کانادا

چه مشاغلی نیاز به مجوز کار کانادا ندارند؟

برخی از مشاغل وجود دارند که نیاز به دریافتLMIA ندارند یا به عبارتی از مجوز LMIA معاف هستند و بدون مجوز کار کانادا می توان که در این مشاغل، مشغول به کار شد. در صورتی که شغل مورد نظر یکی از شرایط زیر را داشته باشد به احتمال زیاد در سیستم اکسپرس اینتری نیازی به مجوز LMIA نخواهد داشت :

۱ ) در صورتی که شغل تحت توافق نامه ای بین المللی باشد. تاجران و یا سرمایه گذاران در این دسته قرار میگیرند . توافق نامه های نفتا، گیتس و یا غیر تجاری نمونه های قابل قبول دراین زمینه هستند .

۲ ) شغل مورد نظر تحت توافق نامه بین کانادا و یکی از استان ها و یا مناطق این کشور باشد، همانند پروژه های سرمایه داران .

۳ ) برای دولت کانادا سود داشته باشد، به عبارت دیگر در صورتی که منافع کانادایی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم را داشته باشد نیازی به دریافتLMIA ندارد .

 • منافع قابل توجه : در صورتی که کارفرما ثابت کند که حضور کارمند خارجی به فرهنگ ، منافع اجتماعی ، اقتصادی و …. کشور کانادا تاثیر دارد . این منافع می توانند در دسته های مختلفی وجود داشته باشند به عنوان مثال دسته های عمومی،مهندسان، هنرمندان و مواردی که بین شرکت های خاص انتقالی گرفته اند . ۳ کارمندانی که تحت قرار داد های فدرالی مشغول به کار هستند.

۴ ) در صورتی که کانادایی که در موقعیت های شغلی مشابه در کشور های دیگر شانس استخدام دارند اجازه داده شود که کارمند های خارجی در این کشور مشغول به کار شوند. موقعیت های شغلی نظیر مربیان ، برنامه های مختلفی که برای کار در خارج از کشور جوانان طراحی می شود و …

۵ ) دسته بعدی از مشاغل تعیین شده توسط وزیر است. پزشکان و رزیدنت‌های پزشکان ، پروفسور ها ، دانشجویان پست دکتری و …دراین دسته قرار میگیرند .

 • مشاغل مربوط به خیریه و کارهای مذهبی نیز دسته دیگری از مشاغل هستند که نیاز به دریافت محوزLMIA ندارند.

نتیجه گیری

کانادا از کشور های صنعتی و سطح یک جهان می باشد که پیدا کردن فرصت شغلی در شرکت های مختلف ، یک موقعیت برای افراد باشد و اکثر افراد خواهان زندگی و کار در این کشور پیشرفته به روش های مختلف هستند.

بار ها در این مقاله اشاره کردیم که یکی از شرط هایی که برای دریافت ویزای کاری برای افراد نیاز است، دریافتیک نامه استخدام از سوی کارفرمای کانادایی است. تمامی کارفرما های کانادایی مجاز نیستند که جاب افر برای کارمندان بین المللی ارسال کنند و فقط دسته ای از کارفرما ها قادر هستند که تاییدیهLMIA را دریافت کرده باشند. دریافت این مجوز دارای شرایطی می باشد و بیشتر شغل ها به جز موارد خاصی که به آنها اشاره کردیم، نیازمند این مجوز هستند .

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  5/5 - (1 امتیاز)
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  lmia مجوز کار کانادا lmia مجوز کار کانادا lmia مجوز کار کانادا lmia مجوز کار کانادا lmia مجوز کار کانادا

  شبکه های اجتماعی

  arrow up