مدارس کانادا


مدارس کانادا از اعتبار و امکانات آموزشی و رفاهی بسیار بالایی برخوردار می باشند، از این رو تحصیل در کانادا قطعاً می تواند آینده ای درخشان و تضمین شده را برای دانش آموزان بین المللی در پی داشته باشد. دانش آموزان بین المللی برای تحصیل در کانادا نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهند داشت، در واقع دانش آموزان بین المللی می توانند با گذراندن دوره های زبان انگلیسی در مدارس کانادا تسلط کافی را در این زمینه به دست آورند و سپس وارد دوره تحصیلی مورد نظر شوند.

طبق قوانین مهاجرتی کانادا امکان دریافت ویزا برای یکی از والدین دانش آموزان بین المللی وجود خواهد داشت، لازم به ذکر است که والدینی که فرزندشان کمتر از ۱۸ سال سن دارد می توانند ویزای همراه را دریافت نمایند و در زمان حضور در کشور کانادا اجازه کار نخواهند داشت. در ادامه این مطلب با شرایط تحصیل در مدارس کانادا بیشتر آشنا خواهیم شد.

تحصیل در مدارس کانادا

مدارس کانادا دارای سیستم آموزشی بسیار پیشرفته و مدرنی می باشند، این کشور در تمام مقاطع آموزشی از مهدکودک تا دانشگاه، دانش آموز می پذیرد. امکانات رفاهی، آموزشی و توجه به شرایط تحصیل و زندگی دانش آموزان بین المللی باعث گردیده دانش آموزان بسیاری سالانه جذب مدارس کانادا شوند.

مدارس کانادا سیستم آموزشی یکسانی ندارند و آموزش در هر یک از ایالت های این کشور طبق قوانین مختص به خود اداره می شوند، البته این قوانین در کلیت شباهت بسیاری با یکدیگر دارند. معمولاً با شروع ماه سپتامبر مدارس کانادا فعالیت خود را آغاز می نمایند و در اواخر ژوئن سال تحصیلی به پایان می رسد. سن قانونی برای شروع تحصیل در کانادا در اکثر ایالت ها ۵ سالگی است که کودکان در این سن به مهد کودک می روند و از ۶ سالگی وارد دوران ابتدایی می شوند. دانش آموزان در سن ۱۷ یا ۱۸ سالگی پس از گذراندن دوازده سال تحصیل می توانند وارد مقاطع دانشگاهی شوند.

در مدارس کانادا دروس به صورت واحد ارائه می گردد، واحدهای اجباری شامل دروسی نظیر ریاضی، شیمی، فیزیک، انگلیسی و … می باشد و واحدهای اختیاری شامل دروسی نظیر موسیقی، نجاری، آشپزی، رشته های هنری و غیره … می باشد که دانش آموزان در کانادا با توجه به هدف خود برای ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی می توانند واحدهای مورد نظر را انتخاب نمایند.

Studying in Canadian schools

مدارس کانادا نیز مانند اکثر کشورهای جهان به دو صورت فعالیت دارند:

 • مدارس دولتی
 • مدارس خصوصی

کانادا,کانادا,کانادا

شرایط تحصیل در مدارس دولتی کانادا

متاسفانه بسیاری از افراد بر این باور غلط اعتقاد دارند که سطح کیفی سیستم آموزشی مدارس خصوصی نسبت به مدارس دولتی بالاتر است، در صورتی که این موضوع اصلاً صحت ندارد و هیچ آماری جهت اثبات این فرضیه وجود ندارد. مدارس دولتی کانادا از امکانات آموزشی بسیار مناسب و مدرنی برخوردار هستند، تفاوت اصلی مدارس دولتی کانادا با مدارس خصوصی هزینه های تحصیل و پذیرش دانش آموز است.

مدارس دولتی کانادا ملزم به پذیرش دانش آموزان از تمام اقشار جامعه با شرایط و فرهنگ های مختلف می باشند و حق تبعیض و الویت در پذیرش در دستور کار این مدارس وجود ندارد و در حال حاضر ۹۰ درصد دانش آموزان خارجی و کانادایی در مدارس دولتی کانادا تحصیل می کنند. کلاس های درسی در مدارس دولتی کانادا معمولاً از ۳۰ الی ۳۵ دانش آموز تشکیل می شود.

هزینه تحصیل در مدارس کانادا – دولتی

برای افرادی که شهروند کانادا هستند یا اقامت این کشور را دارند تحصیل در مدارس دولتی رایگان خواهد بود و معمولاً والدین به صورت اختیاری مبلغ بسیار ناچیزی جهت مشارکت در امور مدارس پرداخت می نمایند، اما دانش آموزان خارجی برای تحصیل در مدارس دولتی کانادا ملزم به پرداخت شهریه خواهند بود که این مبلغ بین ۱۲ تا ۱۵ هزار دلار کانادا برای هر سال است.

کانادا,کانادا,کانادا

شرایط تحصیل در مدارس خصوصی کانادا

مدارس خصوصی کانادا انواع گوناگونی دارد که شامل مدارس تحت حمایت گروه های مذهبی، مدارس تک جنسیتی، مدارسی جهت کودکان با معلولیت های ذهنی و فیزیکی و … می باشد. برخی مدارس خصوصی کانادا بر فعالیت های ورزشی تاکید دارند و برخی دیگر برای دانش آموزان دارای استعداد در هنر، نمایش، رقص یا موسیقی تدارک دیده شده اند. مدارس خصوصی کانادا این حق را دارند که جهت پذیرش دانش آموزان از الویت های خاص خود پیروی نمایند و نوعی تبعیض در امر پذیرش را اجرا نمایند.

شرایط برای همه یکسان است

اهمیت ندارد که شما شهروند کانادا هستید یا یک دانش آموز خارجی برای تحصیل در مدارس خصوصی کانادا ملزم به پرداخت شهریه خواهید بود. مدارس خصوصی کانادا آموزش را به صورت گسترده ارائه می کنند و عموما یک رویکرد متغیر نسبت به ورزش، موسیقی، نمایش، هنر و حیطه وسیعی از موضوعات دیگر دارند برای مثال برخی مدارس در ساعات مدرسه دوره های اسب سواری یا اسکی یا موضوعاتی غیرمعمول همانند غارشناسی (مطالعه علمی غارها) را ارائه می دهند.

کلاس های مدارس خصوصی کانادا نسبت به مدارس دولتی این کشور با تعداد دانش آموزان بسیار کمتری برگزار می گردد. از این رو معلمان و مربیان این مدارس به خاطر تعداد اندک دانش آموزان حاضر در کلاس ها به جای آموزش از روی یک سیستم رایج، می توانند به صورت مجزا برای هر دانش آموز درس ها و کمک درس هایی را طراحی کنند، از این رو مدارس خصوصی کانادا از کیفیت بسیار بالایی بهره مند هستند و اغلب دانش آموزانی که در این مدارس ثبت نام می کنند از ابتدا به دنبال تخصص در رشته خاصی هستند.

هزینه تحصیل در مدارس کانادا – خصوصی

هزینه ها و درآمد مدارس خصوصی کانادا از سوی دولت تامین نمی گردد، بنابراین این مدارس مستقل از دولت می باشند. شهریه مدارس خصوصی کانادا به عواملی نظیر سن و مقطع دانش آموزان، کیفیت، شهرت، اعتبار و مکان مدارس بستگی دارد. شهریه مدارس خصوصی بین ۲۵ هزار تا ۶۰ هزار دلار در سال بوده و در مجموع ۹۳ مدرسه از بین هزاران مدرسه دارای تاییدیه ملی از وزارت آموزش پرورش کانادا هستند.

کانادا,کانادا,کانادا

قوانین مدارس کانادا

قوانین اجرای در مدارس کانادا کمی متغیر است ولی در کلیت قوانین مدارس شباهت فراوانی با یکدیگر دارند. به عنوان مثال برای تحصیل در برخی از مدارس کانادا دانش آموزان ملزم به استفاده از یونیفورم مدرسه می باشند. همچنین طبق قوانین برخی از مدارس کانادا دانش آموزان در زمان های مشخصی به فعالیت های فوق برنامه نظیر شرکت در باشگاه های سرگرمی، آموزش فعالیت های هنری و … خواهند پرداخت.

 طبق قوانین کلیه مدارس کانادا دانش آموزان در صورت غیبت حتماً می بایست دلیل عیبت خود را به مدرسه اعلام نمایند. مدارس کانادا توجه بسیار بالایی به شرایط دانش آموزان دارند و دانش آموزانی که نیاز های خاصی نظیر نیاز فیزیکی، روحی، شناختی، احساسی و بیانی (زبان) دارند تحت حمایت کامل مدارس قرار خواهند گرفت.

مزایای تحصیل در مدارس کانادا

بدون شک یکی از مهم ترین مزایای تحصیل در کانادا برای دانش آموزان استفاده از امکانات رفاهی مدارس و سیستم آموزشی مدرن و فوق العاده پیشرفته کانادا می باشد. دانش آموزان معمولا برای تحصیل در مدارس کانادا به ارائه مدرک زبان نیاز ندارند و در حین تحصیل دو زبان بسیار کاربردی در جهان یعنی انگلیسی و فرانسوی به آنها آموزش داده می شود.

از جمله دیگر مزایای قابل ذکر و قابل توجه تحصیل در مدارس کانادا می توان به این نکته اشاره نمود که در پایان تحصیلات پیش از دانشگاه، به دانش آموزان خارجی که دبیرستان را با موفقیت به پایان می رسانند، دیپلم کانادایی تعلق می گیرد.

داشتن دیپلم کانادایی این اجازه را به دانش آموزان می دهد، تا در شناخته ترین دانشگاه های جهان، بدون نیاز به مدرک زبان به ادامه تحصیل مشغول شوند. دانش آموزانی که دارای رتبه و نمرات بالایی هستند، شانس دریافت اسکولارشیپ و بورسیه های تحصیلی از دانشگاه های کانادا و دیگر دانشگاه های جهان را دارند.

شرایط ایده ال پس از تحصیل

همچنین دانش آموزانی که در مدارس کانادا تحصیل می کنند، از امتیازات ویژه در آینده برخوردار خواهند شد. شانس دریافت اقامت دائم برای کسانی که در کانادا ادامه تحصیل می دهند بسیار بیشتر خواهد بود. این شانس بیشتر در گرفتن ویزا های کاری از جمله ویزای اکسپرس اینتری، خود یکی از مزایای تحصیل در کانادا است که در انتها منجر به دریافت اقامت کانادا می شود.

مدارس کانادا در بین بهترین های جهان

کانادا رتبه سوم در میان بهترین مدارس از لحاظ سطح کیفیت آموزش را داراست و تمام مدارس کانادا امکانات آموزشی، رفاهی و تفریحی سطح بالایی دارند.

ساختار آموزش در کانادا بر اساس کاهش استرس و افزایش تمرکز دانش آموزان است تا درس را در آرامش بیشتر و راحت تر درک کنند. شاید از مهم ترین مزایای تحصیل در مدارس کانادا، می توان به تجربه زندگی در یکی از بهترین کشور های دنیا، با سطح بالای رفاه اشاره کرد.

لیست برترین مدارس برای تحصیل در کانادا

• Old Scona, Edmonton
• Rundle College, Calgary
• St Michael’s Choir (Sr), Toronto
• York House, Vancouver
• Crofton House , Vancouver
• Columbia International College, Ontario
• Albert College, Ontario
• Unionville, Unionville
• London Central, London [Ontario]
• Bayview, Richmond Hill
• Southridge, Surrey
• Little Flower, Vancouver
• Lakefield College School, Lakefield
• Brentwood College School, Mill Bay
• Pickering College, Ontario
• Ste Marguerite d’Youville, St. Albert
• West Island College, Calgary
• Pierre Elliott Trudeau, Markham
• St. Michaels University School, Victoria
• Ridley College, Ontario
• Appleby College, Ontario
• Colonel By, Gloucester
• Iroquois Ridge, Oakville
• William Lyon Mackenzie, Toronto
• Cardinal Carter Academy for the Arts, Toronto
• Bur Oak, Markham
• St Michael, Kemptville
• West Carleton, Dunrobin
• St Robert, Thornhill
• AFNORTH International, Brunssum

کانادا,کانادا,کانادا

شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی دانش آموزان

به طور کلی شرط اول برای تحصیل دانش آموزان در مدارس کانادا دریافت ویزای تحصیلی می باشد. اخذ ویزای تحصیلی شامل دو مرحله می باشد، مرحله اول دریافت نامه پذیرش از مدارس معتبر کانادا و مرحله دوم صدور ویزای تحصیلی از سوی سفارت این کشور است. درواقع این مراحل لازم و ملزوم و تکمیل کننده یکدیگر هستند و دریافت پذیرش بدون اخذ ویزا هیچ ارزشی نخواهد داشت.

 • طبق قوانین کشور کانادا یکی از والدین دانش آموز می توانند در زمان تحصیل فرزند خود را در کشور کانادا همراهی نمایند.
 • لازم به ذکر است که تقریبا تمامی مدارس کانادا دو بار در سال و طی دو ترم ژانویه (بهمن) و سپتامبر (شهریور) پذیرش تحصیلی  ارائه می‌دهند.

 مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای دانش آموزان به شرح ذیل می باشد:

 • داشتن حداقل پنج سال سن برای دانش آموزان.
 • فراهم کردن شرایط مالی از سوی پدر و مادر برای پرداخت شهریه و هم چنین سایر هزینه های زندگی.
 • دریافت نامه پذیرش از مدارس معتبر کانادا
 • داشتن سوابق تحصیلی و توصیه نامه از مدرسه در صورت ادامه تحصیل.
 • داشتن قیم برای دانش آموزان در کشور کانادا در صورتی که والدین آنها امکان همراهی فرزند خود را نداشته باشند.

چه کسی می تواند قیم دانش آموز باشد و وظایف فرد قیم چیست؟

والدینی که شرایط همراهی فرزند خود در کشور کانادا را ندارند در صورتی که دوستان و اقوامی در این کشور دارند می توانند ابن عزیزان را به عنوان قیم فرزند خود معرفی نمایند. در صورتی که هیچ یک از دوستان و اقوام خانواده دانش آموز در کانادا زندگی نمی کنند والدین دانش آموز با پرداخت هزینه های مربوط می توانند این مسئولیت را به مدارس کانادا واگذار نمایند.

مسئولیت های قیم در قبال دانش آموز:

دانش آموزان، معلمان و افرادی که به عنوان قیم دانش آموز تعیین می گردند، هر کدام دارای یک مسئولیت مشخص می باشند. این همکاری در روند بهبود وضعیت تحصیلی دانش آموزان تاثیر بسزایی دارد. جدول زیر عمده مسئولیت های قیم در قبال دانش آموزان را بیان می کند.

ردیفمسئولیت ها
۱حاضر شدن در مدرسه هنگام ثبت نام
۲شرکت در جلسات دوره ای مدرسه
۳ حاضر شدن در مدرسه در صورت بروز بیماری یا یک حادثه احتمالی برای دانش آموز

کانادا,کانادا,کانادا

شرایط استفاده از Home Stay برای دانش آموزان:

Home Stay برنامه اقامتی و مراقبتی است که معمولاً دانش آموزانی که در کانادا همراه یا اقوامی نداشته و محلی برای اقامت ندارند از این گزینه برای محل زندگی خود استفاده می نمایند. بسیاری از خانواده های کانادایی جهت میزبانی از دانش آموزان خارجی در قبال دریافت هزینه های مربوطه اعلام آمادگی می نمایند و در صورتی که صلاحیت مراقبت و نگهداری از دانش آموزان را داشته باشند از سوی مدارس و اداره آموزش و پرورش به والدین دانش آموز معرفی می گردند.

یکی از مزایای مهم و قابل توجه طرح Home Stay امکان زندگی دانش آموز در یک خانواده کانادایی و آشنایی هرچه بیشتر دانش آموز با فرهنگ و آداب و رسوم مردم کانادا است.

چه خانواده هایی شرایط ارائه Home Stay را دارند؟

 • انتخاب خانواده انگلیسی زبان و هم چنین نداشتن هیچ گونه سابقه کیفری
 • موجود بودن پروفایل این خانواده ها در اینترنت
 • حضور دو دانش آموز در هر خانه
 • داشتن امنیت و اطمینان خاطر در محیط خانه
 • نزدیک بودن مسیر خانه به دانش آموزان
 • بررسی محیط خانه نظیر اتاق های خواب، حمام، دست شوی، ماشین لباس شویی و هم چنین عکس برداری از آن ها
 • انجام مصاحبه در صورت آمادگی برای پذیرا بودن دانش آموزان بین المللی

وظایف و خدمات خانواده های کانادایی در قبال دانش آموزان خارجی

 • فراهم کردن سه وعده غذایی برای دانش آموزان
 • فراهم نمودن محیط مناسب با آرامش کافی جهت مطالعه و زندگی دانش آموز
 • فراهم کردن خدمات شبانه روزی اورژانسی (بیمه) برای دانش آموزان
 • دادن شماره تلفن های ضروری و مهم به دانش آموزان و خانواده وی

لازم به ذکر است خانواده هایی که در لیست Home Stay قرار دارند از هر لحاظ مورد تایید دولت و وزارت آموزش و پرورش کانادا می باشند.

نتیجه گیری

با توجه به موارد ذکر شده در این مطلب می توان نتیجه گیری نمود که تحصیل در مدارس کانادا انتخاب مسیری ایده ال برای رسیدن به موفقیت و آینده ای بسیار درخشان برای دانش آموزان بین المللی است. در واقع تحصیل در مدارس کانادا علاوه بر پیشرفت علمی چشمگیر تجربه ای متفاوت از زندگی در کشوری با بالاترین استانداردهای زندگی و آشنایی با طیف وسیعی از فرهنگ های متنوع را برای دانش آموزان بین المللی به ارمغان می آورد.

از سوی دیگر کانادا از جمله کشورهایی به شمار می آید که از کمترین میزان نرخ جرم و جنایت برخوردار است و امنیت اجتماعی فوق العاده بالایی دارد، از این رو والدین دانش آموزان بین المللی با اطمینان کامل و آرامش خیال می توانند برای تحصیل فرزندان خود در کشور کانادا اقدام نمایند.   

سوال های متداول شما

خیر، والدین دانش آموز فقط به عنوان سرپرست فرزند خود می توانند همراه دانش آموز باشند و اجازه کار در کانادا را نخواهند داشت. لازم به ذکر است فقط یکی از والدین یعنی یا پدر یا مادر اجازه همراهی دانش آموزان زیر ۱۸ سال در کانادا را خواهند داشت.
کیفیت آموزشی در مدارس دولتی و خصوصی کانادا بسیار بالا می باشد، ولی با توجه به برگزاری کلاس های درسی با نفرات کمتر در مدارس خصوصی معلمان تمرکز بیشتری روی دانش آموزان دارند، علاوه بر این مدارس خصوصی کانادا امکانات گسترده تری نظیر محل اسکان برای دانش آموزان بین المللی، امکانات آموزشی، ورزشی، رفاهی و تفریحی در اختیار دانش آموزان قرار می دهند.
بیش از ۹۰ درصد افراد در کبک به زبان فرانسوی مکالمه می کنند، از این رو کبک یک ایالت فرانسوی زبان است، اعلب مدارس در ایالت کبک به زبان فرانسوی دروس را ارئه می نمایند، اما در برخی از مدارس امکان تحصیل با زبان انگلیسی نیز وجود دارد، در هر دو صورت دانش آموزان کمتر از ۱۸ سال نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند و می توانند دوره های زبان را پیش از شروع کورس تحصیلی در مدارس کانادا بگذرانند.
برای دریافت اقامت دائم کانادا به تحصیل در دانشگاه های کانادا نیاز خواهید داشت، در واقع دانش آموزان در صورت ورود به دانشگاه های کانادا پس از گذراندن مقطع کارشناسی اگر مشغول به کار شوند می توانند اقامت دائم خود را دریافت نمایند. ولی صرف تحصیل در مدارس کانادا امکان دریافت اقامت دائم وجود نخواهد داشت.
انتخاب محل زندگی به خانواده دانش آموزان بستگی دارد، در صورتیکه یکی از والدین تمایل داشته باشد فرزند خود را همراهی کند، میتواند با دریافت ویزای توریستی فرزند خود را همراهی کنند، و البته ناگفته نماند بسیاری از خانواده ها برای مستقل شدن فرزند و یادگیری هرچه سریعتر زبان انگلیسی ترجیح می دهند که فرزندشان نزد یک خانواده کانادایی سکونت داشته باشند (HOMESTAY) و یا اگر یکی از اقوام نزدیکشان در کانادا سکونت دارد، میتوانند به عنوان قیم دانش آموز معرفی شود.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  5/5 - (9 امتیاز)
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up