مهاجرت کانادا از طریق PEQ


مهاجرت به کانادا از روش PEQ

Immigration to Canada by PEQ method

مهاجرت به کانادا از طریق PEQ از جمله روش هایی می باشد که منجر به دریافت اقامت دائم کشور کانادا می گردد. امروزه دریافت اقامت دائم کانادا از طریق روش های مهاجرتی اسکیلد ورکر و اکسپرس اینتری در اولویت روش های مهاجرتی به کانادا قرار گرفته است ولی به دلیل سختی های این مسیر بسیاری از افراد تمایل دارند از روش های جایگزین برای دریافت اقامت دائم استفاده نمایند.

برنامه های مهاجرتی متفاوت در استان های مختلف کانادا می تواند کمک شایانی به بسیاری از افراد جهت دریافت اقامت دائم کانادا نماید. هر کدام از این برنامه های استانی مزایا و معایبی را با خود به همراه دارند، برنامه های استانی مانند PEQ این مسیر را برای بسیاری سهل تر کرده اند.

برنامه  PEQ چیست؟

برنامه PEQ در واقع دریافت اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل در استان کبک کانادا می باشد. این استان فرصت های بسیار خوبی برای اقامت پس از تحصیل در کانادا برای افرادی که در این استان تحصیل می کنند در نظر گرفته است. به این دلیل که در سایر استان های کانادا شرایط سخت تری برای دریافت کارت اقامت دائم کانادا وجود دارد، دریافت اقامت دائم در استان کبک از این طریق آسان تر می باشد.

کانادا,کانادا,کانادا

مهاجرت از طریق روش PEQ شامل چه کسانی می شود؟

این روش مناسب افرادی می باشد که قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارند، چرا که اگر قصد دریافت اقامت دائم از این طریق را دارید باید حتما ابتدا در کبک تحصیل کنید.

تحصیل در استان کبک مستلزم هزینه هایی می باشد که دانشجو باید آن را تامین کند پس اگر می خواهید به صورت رایگان تحصیل کنید، این روش مناسب شما نمی باشد. افرادی که قصد دریافت اقامت از طریق روش PEQ را دارند می بایست شرایط زیر را داشته باشند:

 • فارغ التحصیلان کبک
 • قصد اقامت و کار در کبک را داشته باشند
 • به عنوان دانشجو در طول مدت تحصیل در کبک اقامت داشته باشند و از قوانین تخطی نکرده باشند
 • حداقل نیمی از مدت تحصیل را در کبک اقامت داشته باشند
 • دارای مدرک تحصیلی واجد شرایط کبک باشند
 • مدرک زبان فرانسه در حد B2 داشته باشند
 • ارائه تمکن مالی برای خود و خانواده (همسر و فرزندان) حداقل به مدت ۳ ماه
 • دارا بودن حداقل ۱۸ سال و پاسپورت معتبر در زمان اپلای

کانادا,کانادا,کانادا

چه افرادی واجد شرایط برای PEQ نمی باشند؟

علی رغم اینکه بسیاری از افراد می توانند از روش PEQ برای دریافت اقامت دائم اقدام نمایند، تعداد زیادی از افراد نیز می باشند که واجد شرایط برای اقدام از این روش نمی باشند. گزینه های زیر شامل این افراد می گردند:

 • با استفاده از بورسیه ای که نیاز به بازگشت به کشور خود را دارند وارد کبک شده باشند
 • شروع به تحصیل در رشته دیگری در کبک نموده باشند
 • بیشتر از ۳۶ ماه از اتمام تحصیلاتشان در کبک گذشته باشد

این افراد می توانند با دریافت مشاوره صحیح روش های مهاجرتی دیگری را برای دریافت اقامت دائم کانادا در پیش گیرند. مشاورین ما آماده بررسی شرایط شما دوستان عزیز و ارائه مشاوره رایگان مهاجرتی در ساعات مختلفی از روز می باشند. با آگاهی از ابعاد کاری، تحصیلی و سنی مناسب خود جهت انتخاب بهترین روش مهاجرتی با مجموعه آریاناپارس در تماس باشید.

چه شغل هایی برای اقامت از طریق PEQ مناسب می باشند؟

طیف مشاغل مناسب برای برنامه PEQ گسترده می باشد که نام بردن همه آنها در این مقاله نمی گنجد، متقاضیان عزیز باید در نظر داشته باشند که مشاغلی که فول تایم هستند (حداقل ۳۰ ساعت در هفته) و مشاغل تمام وقتی که تحت قوانین اداره مهاجرت کانادا برای دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی و یا برنامه تبادل جوانان در نظر گرفته می شوند جزو مشاغل مناسب برای این برنامه به حساب می آیند. کارهایی که نیمه وقت می باشند برای اقدام از این طریق مناسب نمی باشند.

کانادا,کانادا,کانادا

با چه مدارک تحصیلی می توان برای PEQ اقدام نمود؟

مدارکی که در زیر نام برده می شوند از دسته مدارک تحصیلی می باشند که می توان با آنها برای برنامه PEQ اقدام نمود. این مدارک طیفی از مدارک دانشگاهی و آموزش های فنی حرفه ای می باشند که در این قسمت عنوان می کنیم.

 • مدرک کارشناسی
 • مدرک کارشناسی ارشد
 • مدرک دکتری
 • مدرک دیپلم مطالعات دانشگاهی-آموزش های فنی
 • مدرک دیپلم فنی حرفه ای، که طی آن ۹۰۰ ساعت تحصیل گذرانده باشد
 • گواهینامه دوره های شغلی که ثابت کند فرد حداقل ۹۰۰ ساعت تحصیل کرده است
 • گواهینامه کالج که طی آن فرد حداقل ۹۰۰ ساعت تحصیل کرده باشد

دوره های آموزشی در کبک می توانند از ۸ ماه تا بیشتر از ۲ سال باشند. متقاضیان این برنامه باید در دوره هایی که ۱۸۰۰ ساعت می باشند شر کت نمایند و باید حداقل ۹۰۰ ساعت این دوره ها را گذرانده باشند و همچنین تجربه ۶ ماه کار تمام وقت در کبک پس از برنامه تحصیلی و در حوزه آموزشی خود کسب نمایند.

الزامات زبان

یکی دیگر از مواردی که برای اقدام از طریق روش PEQ برای متقاضیان ضروری می باشد نشان دادن مهارت آنها در زبان فرانسه می باشد. برای نشان دادن دانش زبان فرانسه باید به موارد زیر دقت نمود

 • انجام یک تست استاندارد زبان مانند TEF
 • تایید الزامات زبانی توسط یک سازمان فنی حرفه ای
 • حداقل سه سال تحصیل تمام وقت به زبان فرانسه

از تاریخ اول ژانویه ۲۰۲۰ همسر فرد متقاضی که نام او در درخواست جهت اقامت دائم کبک ذکر شده باشد نیز باید دانش زبان فرانسه خود را در مهارت مکالمه حداقل در سطح متوسط رو به بالا نشان دهد، این شرط معادل کسب نمره ۷ یا ۸ در آزمون CLB و آزمون مهارت های زبان فرانسه در مهارت شفاهی ویژه متقاضیان بزرگسال مهاجرت به کبک است.

کانادا,کانادا,کانادا

تفاوت روش PEQ با دیگر روش ها چیست؟

در دیگر روش های مهاجرت به کانادا لزومی به تحصیل در استان مورد نظر نخواهید داشت ولی اگر تحصیلات خود را به عنوان مثال در استان بریتیش کلمبیا به پایان برسانید، شرایط مساعدی برای دریافت اقامت از این طریق برایتان فراهم خواهد شد. در حالی که در روش PEQ باید الزاما در کالج ها و دانشگاه های کبک مشغول به تحصیل شوید.

در این روش احتیاجی به ارائه نمره زبان فرانسه برای اخذ پذیرش تحصیلی از ابتدا ندارید در حالی که در روش های دیگر باید حتما مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه را ارائه دهید. در این روش احتیاجی به ارائه سابقه کار برخلاف روش های دیگر ندارید و یکی از تفاوت های بزرگ این روش با دیگر مسیرهای مهاجرتی در مدت زمان آنها می باشد، روش PEQ  در مدت زمان ۸ ماه به نتیجه می رسد درحالی که روش های دیگر ۲ تا ۳ سال نیز به طول می انجامند.

مراحل اقدام برای روش PEQ

در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۹ تغییراتی در پی ای کیو بوجود آمد. این تغییرات به منظور پاسخگویی بهتر به نیازهای بازار کار و تسهیل مشارکت کامل مهاجران در جامعه کبک، به زبان فرانسوی طراحی شده است. بیشترین تغییرات در اول نوامبر ۲۰۱۹ با چند مورد استثنائات، از اول ژانویه ۲۰۲۰ وارد عمل می شود.

چنانچه فارغ التحصیل یک رشته آموزشی از یک موسسه متوسط خصوصی یا دولتی در کبک باشید که مورد تایید وزارت آموزش و پرورش و ورزش استان کبک باشد می توانید تا ۳ سال برای دریافت مجوز کار پس از تحصیل اقدام نمایید.

هزینه های انجام پروسه

برای انجام برنامه PEQ  باید هزینه هایی را پرداخت نمایید که شامل موارد زیر می گردد

 • متقاضی اضلی ۷۹۸ دلار
 • همسر ۱۷۱ دلار
 • کودکان وابسته ۱۷۱ دلار

هزینه ها برگشت پذیر نمی باشند، حتی اگر درخواست شما رد شود. اگر پرداختتان را درست انجام ندهید، بازگردانده می شود. پس از اتمام تحصیل در کبک می توانید با ارائه مدارک تحصیلی خود به اداره مهاجرت برای اقامت دائم این کشور اقدام نمائید.

کانادا,کانادا,کانادا

مزایای روش PEQ چیست؟

دریافت اقامت دائم کانادا خود مزایایی دارد که باعث شده است این روزها افراد زیادی برای دریافت آن اقدام نمایند، حال اینکه کدام روش مهاجرتی در استان های کانادا بهتر از مابقی روش ها می باشد احتیاج به تحقیق در این زمینه دارد.

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره در ایران که به صورت همزمان دارای دو مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور و اعزام دانشجو می باشد به همه شما دوستان عزیز توصیه می نماید برای انتخاب بهترین مسیر مهاجرتی با وکیلان مجرب مشورت نمائید. مشاورین آریاناپارس در ساعات مختلفی از روز آماده پاسخگویی و مشاوره رایگان به شما عزیزان می باشند.

از مزایای روش PEQ می توان به چند مورد زیر اشاره کرد

 • مدت زمان کوتاه آن به نسبت سایر روش های مهاجرتی
 • احتیج نداشتن به مدرک زبان از ابتدای آغاز پروسه
 • آسان تر بودن این برنامه برای دریافت اقامت دائم به نسبت سایر روش های مهاجرتی به کانادا
 • هزینه های پایین تحصیل به زبان فرانسه در کبک به نسبت سایر استان های کانادا
 • شرایط کاری مناسب پس از اتمام تحصیل در کبک
 • هزینه های پایینتر زندگی در استان کبک به نسبت سایر استان های کانادا

کانادا,کانادا,کانادا

معایب روش PEQ

علاوه بر مزایای زیادی که دریافت اقامت از طریق برنامه PEQ وجود دارد معایبی مانند یادگیری زبان فرانسه نیز وجود دارد که نمی توان آن را نادیده گرفت. یادگیری زبان فرانسه خود چالش بزرگی برای بسیاری از افراد می باشد که در این برنامه یادگیری آن الزامی است.

چستچوی کار در محیطی فرانسوی زبان نیز ممکن است ابتدا برایتان مشکلاتی را به همراه داشته باشد چرا که تسلط به زبان فرانسوی به اندازه ای که در فعالیت های روزانه اتان به هیچ مشکلی بر نخورید کمی زمانبر است.

یکی دیگر از معایب این روش زندگی در استانی از کانادا می باشد که به نسبت سایر استان ها شرایط آب و هوایی مناسبی ندارد و بصورت معمول کمتر نور آفتاب را تجربه خواهید نمود و این موضوع گاها برای بسیاری از مهاجران از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

کبک بزرگترین ایالت کانادا از نظر مساحت می باشد، منطقه ای با فرهنگ فرانسوی زبان که سالانه بیش از ۲۰۰۰۰ نفر برای گذراندن دوره های مختلف تحصیلی وارد این استان می گردند و پس از تحصیل اقدام به اخذ اقامت کانادا از طریق این استان می نمایند.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  5/5 - (1 امتیاز)
  دیدگاه ها

  7 پاسخ به “مهاجرت کانادا از طریق PEQ”

  1. مهران گفت:

   با سلام.
   همسرم ویزای تحصیلی رو از طریق اریانا پارس گرفته و به من ویزای کار دادن. ایا بعد از اتمام تحصیل خانومم وقتی بهش ویزای کار میدن واسه منم هم تمدید میشه یانه؟
   ممنونم از اریانا پارس

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    چنانچه ایشان ویزای کار دریافت نمایند ویزای شما تمدید خواهد شد.

  2. رضا گفت:

   سلام . وقتتون بخیر.
   من هم علاقمندم به این روش و چند سوال :
   ۱٫اگه پرونده مهاجرتی اسکیل ورکر کبک داشته باشیم ( سابمیت ۲۰۱۶) باز هم میتونیم از این طریق اقدام کنیم ؟
   ۲٫تمکن مالی باید ارایه بشه و اگر بله ، چقدر ؟
   ۳٫ همون سوال اول دوست قبلی : همزمان با همسر میشه وارد کانادا شد ؟ یا باید ابتدا خودمون بریم و سپس همسر بیاد ؟
   ۴ . لطفا بیشتر در مورد هزینه ها بگید. ۱۲ هزار دلار فقط هزینه تحصیل سالیانه است ؟ هزینه زندگی و …. ؟؟؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    تا زمانی که شما یک پرونده ی باز دارید امکان اقدام برای ویزاهای دیگر نمی باشد.

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    تا زمانی که شما یک پرونده ی باز دارید امکان اقدام برای ویزاهای دیگر نمی باشد.

  3. محسن گفت:

   سلام وقت بخیر
   من میخواستم برای برنامه تجربی کبک اقدام کنم اما قبلش چند سوال دارم
   ۱٫ اگر همسرم اقدام کنه ما میتونیم همزمان با هم بریم ؟
   ۲٫ ایا همسر من میتونه هم دوره رو طی کنه و هم کار کنه ؟
   ۳٫ ایا من به عنوان همسر ایشون میتونم کار کنم ؟
   ۴٫ هزینه های مهاجرت از این طریق چقدر میشه ؟
   مرسی

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    ۱٫هر کدام از زوجین که اقدام کند همه خانواده همراه او خواهند رفت
    ۲٫هیچ منعی برایی تحصیل و کار نیست
    ۳٫بله شما هم میتوانید کار کنید
    ۴٫برای زندگی سالساه هر نفر میانگین ۱۲ هزار دلار

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up