مهاجرت کارگران به کانادا ۲۰۲۳


کشور کانادا امروزه به عنوان یکی از پر قدرت ترین کشور های دنیا شناخته می شود و در سال ۲۰۲۲ نیز توانست که رتبه دهم را در بین پرقدرت ترین اقتصاد های دنیا به دست آورد. بنابراین مهاجرت کارگران به کانادا جز پرطرفدارترین برنامه های مهاجرتی به شمار می رود.

به دلایل مختلفی کشور کانادا به عنوان مهاجرپذیر ترین کشور دنیا شناخته می شود، به طوری که حتی برخی آن را کشور چند ملیتی میشناسند زیرا که افراد زیادی از سراسر دنیا به این کشور مهاجرت کرده اند .

این کشور ویزا های مختلفی را برای افراد خارجی که قصد اقامت در کانادا را دارند ارائه کرده است که یکی از آنها ویزای کاری است. شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که مزیت های کاری در کانادا چیست و چرا افراد با ویزای کاری به این کشور مهاجرت می کنند؟

همان طور که اشاره کردیم کشور کانادا یکی از پرقدرت ترین اقتصاد های دنیا را دارد و همچنین نرخ بیکاری در این کشور حدود۵٫۳ درصد است که آمار کمی به شمار می آید. کانادا کشوری پهناور و پیشرفته می باشد که موقعیت های شغلی بسیازی در زمینه های مختلف دارد اما از طرفی با کمبود نیرو مواجه است، به همین دلیل سالانه حدود ۳۰۰۰ نیروی کار متخصص در زمینه های مختلف را از طریق ویزا های کاری پذیرش می کند .

علاوه بر این موضوع ، سالانه کارگران زیادی نیز به این کشور مهاجرت می کنند، زیرا کانادا با کمبود کارگر نیز مواجه است و با ایجادشرایطی با امتیاز های ویژه کارگران زیادی را به خود جذب می کند . در این مقاله قصد داریم که در رابطه با مهاجرت کارگران به کانادا صحبت کنیم و اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار شما قرار دهیم.

مهاجرت کارگران به کانادا

کشور کانادا همواره به دنبال پیشرفت در زمینه های مختلف و همچنین بزرگ تر کردن اقتصاد خود است، همان طور که می دانید علاوه بر نیروی های تحصیل کرده و متخصص، نیرو های انسانی ساده نیز برای ادامه کار و پیشرفت صنایع مختلف و به دنبال آن اقتصاد کشور نیاز است ، مشکل اساسی کانادا نیز همین موضوع می باشد، زیرا کانادا کشور بسیار وسیعی است اما در برابر این وسعت، جمعیت کمی دارد و در همین جمعیت کم هم  تعداد افراد تحصیل کرده و ماهر بسیار بالا است، به همین دلیل است که با کمبود نیروی کار ساده مواجه می باشد و در تلاش است که از راه های مختلفی کارگر جذب کند.

یکی از استراتژی هایی که این کشور استفاده می کند، دادن اقامت به کارگران خارجی است، زیرا این گونه نیروی کار پیدا می کند و صنعت و اقتصاد آن با سرعت بیشتری رشد می کند. همچنین این راه برای افرادی که علاقه به مهاجرت به کانادا را دارند نیز بسیار مفید است، زیرا در صورتی که به عنوان کارگر و یا نیروی کار ساده اقامت کانادا را دریافت کنند دیگر نیار به تخصص و یا مدرک تحصیلی نخواهند داشت. شما می توانید با کمی تحقیق، موقعیت های شغلی مختلفی که در این کشور وجود دارد را بررسی کنید و در صورت علاقه برای دریافت یکی از آنها اقدام کنید.

انواع نیروی کار جهت مهاجرت به کانادا

اگر بخواهیم به صورت دسته بندی شده نیروی های انسانی را تقسیم کنیم می توان که به موارد زیر اشاره کرد:

۱.نیروی کار ساده : نیروی کار ساده دسته ای از افراد هستند که معمولا در زمینه خاصی تخصص جدی ندارند و یا مهارت کافی در زمینه مشخص را ندارند.

۲.نیروی کار ماهر :  این افراد در یک حوزه دارای حرفه و تخصص هستند.

۳.نیروی کار ماهر فدرال : به افرادی نیروی کار ماهر فدرال گفته می شود که هم دارای مدارک تحصیلی معتبر هستند و هم از نظر سابقه کاری، سن و همچنین زبان های خارجی معتبر نیز شرایط خوبی داشته باشند.

۴.کارفرما : کارفرما ها افرادی هستند که در زمینه های مختلف همانند شرکت ها ، بنگاه ها و … فعالیت می کنند و افراد دیگر را نیز استخدام می کنند.

تمامی این افراد می توانند که با استفاده از ویزای کار در صورتی که تمامی شرایط لازم برای مهاجرت را داشته باشند، اقامت این کشور را دریافت کنند.

اما همیشه یک صنعت برای پیشرفت فقط نیاز به افراد متخصص و یا تحصیل کرده ندارد ، بلکه کارگران ساده  نیز نقش تعیین کننده ای در این زمینه دارند، به عنوان مثال راننده های کامیون ، دستیار ها ، کارگران ساده ساختمان، قصاب ها ، فروشنده و … همگی برای چرخاندن یک صنعت نیاز است.

کشور کانادا از کشور هایی می باشد که به کارگران ساده اهمیت می دهد و برای آنها امتیاز های مختلفی را در نظر گرفته است.همچنین برای کارگران بین المللی که علاقمند به کار کردن دراین کشور هستند نیز راه های زیادی ایجاد کرده است تا بتوانند که با توجه به شرایط خود در این کشور اقامت داشته باشند و مشغول به کار شوند.

طبقه بندی شغلی کارگران مهاجر در کانادا

مشاغل در کانادا بر اساس طبقه بندیnocدسته بندی شده اند. طبق این طبقه بندی کارگران می توانند که درمشاغل دسته c  و D  مشغول به کار شوند. بیشتر مشاغلی که در این دسته قرار دارند همگی فقط نیاز به دارا بودن مدرک دیپلم هستند و یا داشتن سابقه کارآموزی در زمینه خاص هستند، به همین دلیل پذیرش در آنها ساده تر است و افرادی که دارای مهارت خاصی نیستند و یا دارای مدارک تحصیلی بالا نیستند، می توانند که در  این دسته از مشاغل در کانادا فعالیت کنند.

بیمارستان ها، صنعت های کشاوزی، کارخانه ها، تولیدی ها و … مواردی هستند که خیلی زود موقعیت های شغلی موجود در آنها توسط افراد خارجی پر می شود.

طبقه بندی مشاغل کانادا

برخی از مهم ترین موقعیت های شغلی برای مهاجرت کاری به کانادا که این کشور در آنها با کمبود نیرو مواجه است و شما می توانید که راحت تر اقامت دریافت کنید عبارت است از:

 • نیروی ساده کارگر برای قصابی و فروش گوشت ،‌مرغ  و ‌ماهی
 • کارگر ساده در مشاغل صنعت کشاورزی همانند فعالیت در مزرعه ها
 • کمک پرستاری و یا افرادی برای رساندن خدمات در بیمارستان ها
 • مراقب سلامت کودکان و سالمندان
 • راننده های کامیون های باری
 • اپراتور ماشین آلات در فروشگاه ها ، کارخانه ها ، تولیدی و  … .
 • انجام خدمات در کارخانه های مواد غذایی و نوشیدنی
 • گارسون و انجام خدمات سرو غذا در کافه و رستوران ها
 • کارگر ساده برای اجرای پروژه های عمرانی همانند ساختمان ها
 • فروشنده برای کار در فروشگاه های زنجیره ای

برنامه های اعزام نیروی کار به کانادا

معمولا هر شهر کانادا به صورت جداگانه برنامه های مختلفی را اجرا می کند و از این طریق نیروی کار ساده در زمینه های مختلف را از کشور های مختلف دنیا جذب می کند.

برنامه کاندیدایی استانییا PNP  همین برنامه ها هستند، هر PNP   یک یا چند استریم است که برای تامین نیاز بازار کار در کانادا اجرا می شود، به عنوان مثال ساسکاچوان دارای یک استریم تخصصی برای جذب راننده های کامیون می باشد.

در ادامه قصد داریم که پنج مورد از محبوب ترین استان هایی که برای دریافت نیروی کار برنامه کاندیدایی دارند را به شما معرفی کنیم.

ساسکاچوان SINP

برنامه ای است که اقدام به جذب نیرو در زمینه های کشاورزی ، انجام خدمات مربوط به بیمارستان ها، راننده کامیون  و … می کند.

انتاریو OINP

برنامه ای است که برای جذب آفر کارفرما اجرا می شود.

برتیش کلمبیا

این استان نیز دارای برنامه خاص خود می باشد که تحت عنوان BC PNP  شناخته می شود و کارگران نیمه ماهر را جذب می کند.

آلبرتا AINP

برنامه ای است که مخصوص برای جذب نیروی کار در فرصت های شغلی موجود در این استان می باشد.

مانیبوتا MPNP

استریمی است که مربوط به مشاغل روستایی می باشد.

در گام اول شما باید بررسی کنید که موقعیت شغلی مورد نظر شما در کدام استان کانادا به دنبال جذب نیرو است  و سپس شرایط و معیار هایی که برای آن تعیین شده را بخوانید و بررسی کنید که آیا شرایط لازم را دارا می باشیدیا خیر.

معمولا بیشتر PNP  به تجربه کاری افراد و همچنین آفر های شغلی توجه دارند و این فاکتور از اصلی ترین شرایط آنها می باشد.

شرایط کار کارگران ذر کانادا

حقوق کارگران در کانادا

یکی دیگر از موضوعات مهمی که در رابطه با مهاجرت کارگران به کانادا مطرح است، میزان دستمزد آنها می باشد. حتی مهاجرین نیز می توانند که در زمینه هایی که تخصص دارند و علاقمند هستند، در کانادا مشغول به کار شوند.

میزان حقوقی که شما به عنوان یک نیرویکارگرساده در این کشور دریافت می کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد، به همین دلیل نمی توان که مقدار ثابتی را به صورت دقیق بیان کرد، اما با این حال برخی از مهم ترین عواملی که روی میزان دستمزد دریافتی هر فرد تاثیر دارد عبارت است از:

میزان مهارت فرد : بدیهی است که هر چقدر که شما در زمینه ای ماهر هستید میزان حقوقی که دریافت می کنید نیز بیشتر است، کانادا کشوری است که مشاغل در آن طبقه بندی شده است.

نوع کار شما : بسته به اینکه در چه حوزه ای قصد کار کردن دارید میزان حقوق دریافتی شما نیز متفاوت خواهد بود.

شهر مورد نظر شما برای کار : با اینکه سطح کیفیت زندگی در شهر های مختلف کانادا تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد اما با این حال هزینه های زندگی و همچنین حقوق دریافتی تمامی گروه های شغلی با هم فرق دارد، به عنوان مثال هزینه زندگی در تورنتو زیاد است، به همین دلیل حقوق کارگری که در این شهر زندگی می کند نیز بیشتر از شهر های دیگر است.

سابقه کار شما : سابقه کاری از عوامل مهمی است که به شما این فرصت را میدهد تا دستمزد خود را بیشتر کنید .

میزان کار : بسته به اینکهچقدر در شبانه روز کار می کنید نیز میزان حقوق دریافتی شما متغیر است .

نتیجه گیری

کانادا امروزه به عنوان کشور فرصت ها شناخته می شود . در این کشور موقعیت های شغلی زیادی برای تمامی افراد وجود دارد، اما با توجه به اینکه افراد متخصص و تحصیل کرده در کانادا به نسبت نیرو های کاری ساده بیشتراست، کانادا در سال های اخیر برنامه های مختلفی را در این جهت ارائه داده است و با استفاده از راه های مختلفی اقدام به جذب نیروی کار می کند.

دادن اقامت های دائمی ، امتیاز های شغلی ، نیاز نبودن به مدارک تحصیلی بالا و … از مهم ترین اقداماتی است که کانادا در این راستا انجام داده است. در این مقاله سعی کردیم که کمی در رابطه با موضوع مهاجرت کارگران به کانادا صحبت کنیم و مسائل مهمی را مورد بررسی قرار دهیم.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  به این مطلب امتیاز دهید!
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up