ویزای آمریکا


شرایط ویزای آمریکا

ویزای آمریکا مجوزی برای ورود اتباع خارجی سایر کشورها به این کشور می باشد، این ویزا به سادگی صادر نمی شود و مراودات سیاسی مابین تهران و واشنگتن در صدور ویزا تاثیر گذار می باشد. بنابراین دریافت ویزای آمریکا در برخی موارد ساده تر و در برخی مشکل تر خواهد بود.

افراد با مقاصد مختلفی نظیر کاری، توریستی و تحصیلی قصد مهاجرت به آمریکا را دارند که باید برای هر کدام از این روش ها ویزا دریافت نمایند. در ادامه با انواع مختلف ویزای آمریکا و روش های اخذ آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

انواع ویزای آمریکا

ویزای آمریکا به صورت کلی به دو دسته مهاجرتی و غیر مهاجرتی تقسیم می گردد که می توان آن را با نام ویزای اقامت دائم و موقت نیز معرفی نمود. برای دریافت هر نوع از این ویزاها باید اقدامات کاملا متفاوتی از هم انجام داد. اولین قدم برای دریافت ویزای آمریکا پر کردن برخی از فرم ها به زبان انگلیسی می باشد. 

src=”https://arianaabroad.com/wp-content/uploads/2019/10/Naturalization-1200×500.jpg” alt=”ویزای آمریکا” />

ویزای اقامت موقت آمریکا

ویزای غیر مهاجرتی (Non immigrant) آمریکا برای اقامت موقت شما در این کشور می باشد، این ویزا مناسب تاجران، توریست ها، دانشجویان و دانش آموزان، محققان و … می باشد که ابتدا به طور موقت وارد آمریکا می گردند و پس از مدتی اقامت موقت می توانند آن را به اقامت دائم تبدیل نمایند. برای زندگی کوتاه مدت در آمریکا این نوع ویزاها مناسب می باشند.

متقاضیان ویزای موقت آمریکا باید آفیسر را قانع نمایند که به کشور خود باز می گردند و هدف از دریافت این ویزای کوتاه مدت صرفا رسیدگی به امور مورد نظر می باشد.

ویزای B1-B2 توریستی و کاری موقت

ویزای B1 مختص افرادی می باشد که قصد سفرهای کاری موقت به آمریکا را دارند، به عنوان مثال افرادی که برای ماموریت های کاری، دوره های کاری، مذاکرات تجاری و غیره احتیاج به سفر به کشور آمریکا را دارند از این ویزا باید استفاده نمایند.

ویزای B2 نیز مخصوص افرادی است که به صورت موقت برای انجام کاری خاص وارد آمریکا می شوند به عنوان مثال، دیدار از اقوام و آشنایان، موارد پزشکی و سفرهای کوتاه.

ویزای E1-E2

افرادی که اهداف واردات و صادرات، اهداف تجاری جهت امضای قراردادها و … را دارند باید از طریق ویزای E1 وارد آمریکا شوند. هدف از این نوع ویزا تقویت ارتباط تجاری آمریکا با سایر کشورهاست.

افرادی که برای سرمایه گذاری های شخصی قصد ورود به آمریکا را دارند باید از طریق ویزای E2 اقدام نمایند. این ویزا ابتدا به مدت ۲ سال صادر خواهد شد و در صورت موفقیت کسب و کار مورد نظر می توان مدت آن را تمدید نمود.

ویزای تحصیلی آمریکا (ویزاهای F1-F2/ M1-M2)

اگر قصد ادامه تحصیل در سطوح مدرسه و دانشگاه و یا گذراندن دوره های آموزش زبان انگلیسی در آمریکا را دارید می بایست برای ویزای F1 آمریکا اقدام نمائید و برای همراهان خود نیز ویزای F2 دریافت کنید.

ویزای M2 نیز نوعی از ویزا برای افرادی می باشد که قصد ادامه تحصیل در آمریکا را ندارند و قصد شرکت در دوره های کوتاه مدت غیر آکادمیک و آموزشی را دارند و برای همراهان خود نیز باید از طریق ویزای M2 اقدام نمایند. برای شرکا در دوره های آکادمیک آمریکا باید نمره آیلتس یا تافل داشته باشید بنابراین باید دانش زبان انگلیسی خود را تقویت نمائید. وبسایت موسسه آموزش زبان انگلیسی آریاناپارس مطالب مفیدی را در رابطه با این آزمون ها در اختیارتان قرار خواهد داد.

ویزای O1 (ویزای هنرمندان)

این ویزا برای افرادی که توانمندی های خاصی دارند صادر می گردد، ورزشکاران، هنرمندان، دانشمندان و موارد دیگر جزو این دسته می باشند. این افراد با نشان دادن مدارکی مبنی بر توانائی های خاص خود ویزای اقامت موقت آمریکا را دریافت خواهند نمود که می تواند منجر به دریافت گرین کارت گردد.

ویزای L1 مختص مدیران اجرایی و مدیران عامل

مدیر عاملان و مدیران اجرایی که قصد کار با یک کارفرما را در آمریکا داشته باشند می توانند ویزای L1 دریافت کنند. این افراد می توانند با دریافت این نوع از ویزا در مدت زمان موقتی در آمریکا حضور داشته باشند و در صورت ادامه بیزینس و زندگی در آمریکا قادر به تبدیل اقامت موقت به دائم خواهند شد.

ویزای R (نوعی ویزای مذهبی)

این نوع ویزا را مبلغان مذهبی دریافت می کنند که به صورت رسمی در زمینه های مذهبی فعالیت دارند و به تدریس اعتقادات و مذاهب مختلف می پردازند. این دسته از افراد اگر بتوانند مدرکی مبنی بر فعالیت خود از یک سازمان مذهبی دریافت نمایند، می توانند با ویزای R وارد آمریکا گردند.

ویزای اقامت دائم آمریکا

ویزای اقامت دائم آمریکا منجر به دریافت گرین کارت آمریکا و چند سال پس از آن منجر به دریافت شهروندی این کشور خواهد شد. دریافت گرین کارت از طریق ویزای کاری و سرمایه گذاری دو مدل از روش های اخذ گرین کارت می باشد.

افرادی که گرین کارت آمریکا را دارا می باشند می توانند به مدت ۱ سال خارج از ایالات متحده زندگی کنند و بدون هیچ مشکلی به آمریکا بازگردند. تمهیداتی نیز برای افرادی که یازه زمانی بیشتری خارج از خاک آمریکا می باشند و قصد بازگشت به آمریکا را دارند در نظر گرفته شده است و در صورتی که بیشتر از ۱ سال خارج از آمریکا باشند به راحتی بتوانند به آمریکا بازگردند. ویزای های اقامت دائم را به اختصار توضیح خواهیم داد.

ویزای کاری آمریکا EB3

یکی از روش های اخذ گرین کارت آمریکا و مهاجرت به این کشور از طریق ویزای کاری EB3 می باشد. این ویزا مخفف Employment Based 3 و یا ویزای مهاجرت کاری شیوه ۳ می باشد. در این روش کارفرماهای آمریکائی که احتیاج به نیروی کار فصلی و کارگران ساده دارند برای اجازه استخدام نیروی کار خارجی درخواست مجوز می نمایند و کمبود نیروی کار خود را از این طریق تامین می کنند.

src=”https://arianaabroad.com/wp-content/uploads/2019/10/3-Simple-Steps-to-Avoiding-Sexual-Harassment-at-Work-1200×500.jpeg” alt=”ویزای آمریکا” />

 افرادی که از این طریق استخدام می گردند بدون داشتن مدرک آیلتس و تافل، در صورت نداشتن سوء پیشینه و داشتن سلامت کامل جسمی و عقلی گرین کارت آمریکا را به همراه خانواده دریافت خواهند نمود. افراد در این روش احتیاج به داشتن مدرک تحصیلی خاص و یا سرمایه گذاری ندارند بلکه با داشتن یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما، گرین کارت آمریکا را دریافت خواهند نمود. هر ساله تعدادی از نیروهای کار خارجی از این طریق وارد آمریکا می شوند و هم کمبود نیروی کار خارجی تامین می گردد و هم این افراد اقامت دائم آمریکا را دریافت می نمایند.

ویزای سرمایه گذاری آمریکا EB5

این نوع ویزا یکی از سریع ترین برنامه های مهاجرتی از طریق سرمایه گذاری می باشد که بسیاری از افراد به دلیل محدودیت سرمایه گذاری در کشورهایی مانند کانادا و استرالیا، سرمایه گذاری آمریکا را انتخاب می نمایند و از این طریق در بازه زمانی سریعتری (بین ۱۲ تا ۱۸ ماه) گرین کارت آمریکا را دریافت می نمایند.

افراد در این روش باید دارایی ۱۰۰۰۰۰۰ دلاری که از راه قانونی بدست آمده باشد را نشان دهند و ۵۰۰۰۰۰ دلار آن را در یک پروژه عمرانی سرمایه گذاری نمایند و پس از ۵ سال این پول با سود به سرمایه گذار برگردانده می شود.

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره ایران که به صورت همزمان دارای دو مجوز از وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و وزارت علوم می باشد به شما دوستان عزیز توصیه می نماید برای انجام پروسه های مهاجرتی مهمی مانند سرمایه گذاری آمریکا با وکلای مجرب در این زمینه مشورت نمائید، اگرچه برنامه سرمایه گذاری در آمریکا به نسبت کشورهای دیگر از شروط کمتری برخوردار است ولی انجام آن نیاز به دقت و تجربه دارد.

مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج

اگر همسر شما سیتیزن آمریکا باشد شما نیز می توانید پس از ازدواج به آمریکا مهاجرت نمائید و اقامت دائم این کشور را بدست آورید. البته ورود شما به آمریکا خیلی سریع اتفاق نخواهد افتاد و باید قبل از ورود، مراحل اولیه ویزای ازدواج را سپری کنید و در غیر اینصورت اجازه ورود به آمریکا را نخواهید داشت.

src=”https://arianaabroad.com/wp-content/uploads/2019/10/sarah-matt-wedding-fete-photography-005-1200×500.jpg” alt=”ویزای آمریکا” />

در صورت جدائی زوجین ویزا در مدت زمان سی روز باطل خواهد شد و برای دریافت این نوع ویزا باید مراحل پنج گانه زیر را انجام دهید.

 • همسر شما که شهروند آمریکائی می باشد باید فرم درخواست ویزا را برای دریافت گرین کارت تکمیل نماید
 • نامه تائیدیه ویزا به سفارت آمریکا در کشورهای امارات و ترکیه فرستاده شود
 • مدارک مربوط به همسر آمریکائی برای دریافت ویزا ارائه شود
 • سفارت نسبت به تعیین وقت اقدام خواهد نمود
 • در صورت موفقیت در مصاحبه ویزای آمریکا صادر خواهد شد

مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای نامزدی

اگر یک شهروند آمریکایی با یک فرد خارجی نامزد و در حال ازدواج باشد، یک روش برای اخذ گرین کارت آمریکا برای نامزد وی می تواند استفاده از ویزای K1 باشد. این نوع ویزایی مخصوص کسانی است که با یک شهروند آمریکایی نامزد کرده باشند.

ویزای k1 اجازه اقامت ۹۰ روزه را به نامزد شهروند آمریکایی می دهد و پس از سپری شدن این زمان می بایست به کشور خود بازگردد، البته امکان درخواست مجدد پس از بازگشت به ایران وجود دارد.

 • شرایط لازم برای درخواست ویزای نامزدی موارد زیر می باشند
 • فرد باید شهروند ایالات متحده باشد
 • در ۲ سال گذشته دو نفر با یکدیگر در ارتباط بوده باشند
 • دو طرف منع قانونی برای ازدواج نداشته باشند
 • قصد جدی برای ازدواج در طی ۹۰ روز آینده را داشته باشند

ویزای تنوع نژادی آمریکا (لاتاری آمریکا)

ویزای لاتاری یا تنوع نژادی آمریکا که به لاتاری گرین کارت آمریکا مشهور است از ساده ترین راه های اخذ اقامت دائم آمریکا می باشد. البته پس از ریاست جمهوری ترامپ شرایط دریافت ویزای آمریکا از طریق گرین کارت برای ایرانیان سخت تر شده است.

src=”https://arianaabroad.com/wp-content/uploads/2019/10/american-839775-1200×500.jpg” alt=”” />

لاتاری گرین کارت هزینه بسیار پایین و پروسه ای بسیار سریع می باشد که در کمتر از دو سال به نتیجه می رسد. پس از ورود به آمریکا با ویزای لاتاری سریعا گرین کارت برایتان صادر خواهد شد و از تمام مزایای آن بهره مند خواهید شد.

اما مدارک لازم برای ثبت نام لاتاری چیا هستند؟ جواب این سوال رو در مقاله لاتاری بیابید.

معایب اخذ ویزای آمریکا چیست؟

ایالات متحده آمریکا رویه سختگیرانه ای را نسبت به صدور ویزا برای متقاضیان دارد. از زمان شروع ریاست جمهوری ترامپ، ایرانیان شرایط سخت تری را برای دریافت ویزای آمریکا تجربه کرده اند و این پروسه همچنان ادامه دارد.

سالانه افراد زیادی به منظور دریافت انواع مختلف ویزای آمریکا اقدام می نمایند و متاسفانه درخواست بسیاری از آنها از طرف آفیسر ویزا رد می شود که هر کدام دلیل خاص خود را دارد. بنابراین دریافت ویزای آمریکا نیز چالش های جدی برای شما به همراه خواهد داشت.

عدم دسترسی به سفارت آمریکا در ایران

عدم دسترسی به کنسولگری و سفارت کشور آمریکا در ایران را می توان یکی از مشکلات دریافت ویزای این کشور دانست و متقاضیان باید برای دریافت ویزای آمریکا به کشورهای همسایه مانند امارات و ترکیه سفر کنند.

شرایط سیاسی کشورهایی مانند ارمنستان، ترکیه و امارات می تواند بر مدت زمان روند دریافت ویزا تاثیر گذار باشد، همچنین هزینه های سفر به کشورهای اطراف را گاها باید هزینه ای اضافی در انجام این پروسه دانست.

محدودیت دریافت ویزای آمریکا

همانطور که پیش از این اشاره شد دریافت ویزای آمریکا برای ایرانیان پس از ریاست جمهوری ترامپ شرایط سخت تری نسبت به گذشته دارد، در حال حاضر که این مقاله به تحریر درآمده است دریافت انواع ویزای آمریکا با مشکلات جدی مواجه است.

ویزاهای توریستی و کاری آمریکا در بسیاری از موارد رد خواهد شد و تنها ویزایی که در حال حاضر از شرایط بهتری برخوردار است ویزای تحصیلی آمریکا آن هم در مقاطع تحصیلات تکمیلی می باشد.

src=”https://arianaabroad.com/wp-content/uploads/2019/10/visa-2-1200×500.jpg” alt=”ویزای آمریکا” />

گروه مشاورین آریاناپارس به شما دوستان توصیه می نماید در حال حاضر برای ویزاهای آمریکا اقدامی جدی ننمائید چرا که با درصد بالائی با رد درخواست ویزا مواجه خواهید شد و در صورت تصمیم گیری برای مهاجرت به آمریکا برای افزایش شانس اخذ ویزا خود با موکلین مجرب در ارتباط باشید و از مشورت آنها بهره جوئید.

مزایای اخذ ویزای آمریکا

دریافت ویزا کشورهای مختلف دنیا همواره با چالش ها و مزایایی همراه می باشد. در این بخش از مقاله قصد داریم به تعدادی از مزایای دریافت ویزای آمریکا اشاره نماییم که به واسطه آنها سالانه افراد زیادی برای دریافت ویزا آن اقدام می نمایند.

بردن همراه

یکی از دغدغه های بسیاری از افرادی که برای ویزای تحصیلی و یا کاری کشورهای مختلف اقدام می نمایند، همراه بردن اعضای خانواده می باشد. شانس اخذ ویزای همراه در کشورهای انگلیسی زبان پایین است در حالی که در کشورهای انگلیسی زبان دریافت ویزای همراه از شرایط بهتری برخوردار است.

با جاب آفر گرین کارت آمریکا بگیرید

در بسیاری از کشورهای اروپائی حتی اگر از یک کارفرمای معتبر پیشنهاد شغلی داشته باشید باز هم باید ۳ تا ۵ سال در آن کشور کار کنید تا بتوانید درخواست اقامت دائم اروپا دهید. در حالی که اگر از کارفرمائی در آمریکا جاب آفر دریافت نمائید می توانید به صورت مستقیم برای گرین کارت آمریکا اقدام نمائید.

سفارت های صادر کننده ویزای آمریکا

اتباع ایرانی همچون شهروندان بسیاری از کشورهای دیگر برای ورود به کشور آمریکا نیاز به اخذ ویزا دارند و تعیین وقت سفارت از قدم های اصلی برای انجام این کار می باشد. از زمانی که کنسولگری آمریکا در ایران فعالیت خود را به اتمام رسانده است، ایرانیان باید برای درخواست روادید به کشورهای همسایه مانند ترکیه، ارمنستان و امارات سفر کنند.

مراحل ارائه درخواست به سفارت آمریکا

مراحل تعیین وقت سفارت آمریکا از طریق ثبت نام آنلاین در وبسایت کنسولگری آمریکا آغاز می گردد و با حضور در سفارت آمریکا و انجام مصاحبه حضوری به پایان می رسد.

پس از ثبت نام آنلاین باید فرم درخواست صدور ویزا به صورت آنلاین پر گردد و پس از پرداخت آنلاین هزینه وقت سفارت و انگشت نگاری، وقت سفارت تعیین خواهد شد.

وقت سفارت آمریکا در ترکیه

یکی از شهرهای انتخابی آمریکا برای ایرانیان شهر آنکارا در ترکیه می باشد، آنکارا پایتخت ترکیه و بزرگترین شهر پس از استانبول در این کشور می باشد. امور پیکاپ ویزا در آنکارا امکان پذیر می باشد و با دادن یک وکالت نامه محضری بعد از اتمام پروسه کاری امور مربوط به پیکاپ ویزا توسط نماینده مورد نظر به نیابت از شما انجام خواهد شد. یکی دیگر از مزایای دریافت وقت سفارت از آنکارا، احتیاج نداشتن به ویزا برای سفر به ترکیه می باشد.

src=”https://arianaabroad.com/wp-content/uploads/2019/10/AdobeStock_80525041.jpeg” alt=”” />

دریافت وقت سفارت آمریکا از شهر آنکارا در کشور ترکیه بین ۱ تا ۲ ماه به طول می انجامد که ممکن است در کمتر از این زمان نیز بتوانید وقت را دریافت نمائید. به یاد داشته باشید که کنسولگری آمریکا در شهر آنکارا در منطقه Kavaklider قرار دارد.

سفارت آمریکا در دبی

یکی از اصلی ترین کنسولگریهای ایالات متحده آمریکا در کشور امارات، شهر دبی می باشد. به دلیل ازدحام حجم متقاضیان برای این کنسولگری سعی نمائید از چند ماه قبل برای دریافت وقت سفارت اقدام نمائید. بخصوص در فصولی مانند تابستان، تعطیلات کریسمس و عید نوروز که تقاضاها افزایش می یابد ممکن است نتوانید وقت دلخواهتان را بدست آورید، بنابراین زودتر اقدام کنید.

این کنسولگری در ناحیه بردبی Bur Dubai قرار گرفته است ،از امتیازات سفارت آمریکا در دبی نیز پیکاپ ویزا می باشد و این بدان معنی است که پس از مصاحبه سفارت نیازی به مراجعه مجدد نخواهید داشت، گذرنامه برای بازگشت به ایران در اختیار متقاضی قرار خواهد گرفت و پس از آن توسط شخص مطمئنی به سفارت آمریکا تحویل داده خواهد شد تا ویزا صادر گردد.

بازه زمانی که برای دریافت وقت سفارت به آن احتیاج دارید با توجه به نوع ویزای درخواستی شما و شلوغی سفارت متفاوت می باشد، ممکن است بتوانید در عرض یک هفته وقت سفارت را دریافت نمائید، گرچه در بعضی مواقع دریافت وقت سفارت چندین ماه به طول می انجامد.

سفارت آمریکا در ارمنستان

یکی دیگر از سفارت های کشورهای همسایه که ایرانیان می توانند برای درخواست روادید آمریکا به آن مراجعه نمایند، سفارت آمریکا در کشور ارمنستان می باشد. از مزیت های دریافت وقت از سفارت آمریکا در ارمنستان این می باشد که علاوه بر اینکه آفیسرهای سفارت به سه زبان فارسی، ارمنی و انگلیسی تسلط دارند، مدارک ایرانیان را نیز به خوبی می شناسند بنابراین شاید ارمنستان یکی از بهترین گزینه ها برای دریافت وقت سفارت باشد.

حداقل زمانی که باید برای درخواست وقت سفارت ارمنستان در نظر بگیرید ۲ ماه قبل از سفر به آمریکا می باشد، بنابراین سعی نمائید قبل از آن مدارک خود را آماده کنید. این مدارک تفاوتی با مدارکی که در سفارتهای دیگر باید ارائه دهید نخواهد داشت.

راه های افزایش شانس اخذ ویزای آمریکا چیست؟

بنابر نوع ویزائی که تقاضا می شود شانس دریافت آن متفاوت خواهد بود، بخصوص ویزای آمریکا که این روزها در دوره ریاست جمهوری ترامپ نباید به دریافت آن خیلی امیدوار بود.

مواردی چند وجود دارند که شانس اخذ ویزا را افزایش خواهند داد و توصیه می نمائیم در صورت امکان این موارد رعایت گردند تا با اطمینان بیشتری برای دریافت ویزا اقدام گردد.

هدف سفر به آمریکا

یکی از مهمترین مواردی که برای دریافت ویزای کشور آمریکا مد نظر می باشد هدف شما از سفر به این کشور است چرا که باید آفیسر سفارت را قانع نمائید که در هر نوعی از ویزا چرا به آمریکا سفر خواهید نمود.

src=”https://arianaabroad.com/wp-content/uploads/2019/10/whereyatcom_855148175-1.jpeg” alt=”ویزای آمریکا” />

به عنوان مثال در ویزاهای توریستی هدف شما از سفر دیدار از اقوام و یا شرکت در سمینارها و … خواهد بود بنابراین باید آفیسر را قانع نمائید که به کشور خود باز خواهید گشت. در پروسه های تحصیلی نیز به همین منوال می باشد و می بایست آفیسر سفارت را قانع نمائید که هدف شما از سفر به آمریکا تنها تحصیل می باشد و پس از تحصیل به کشور خود باز خواهید گشت.

صادقانه پاسخ دهید و حاشیه نروید!

 برخورد شما در سفارت و پاسخگوئی درست به سوالات می تواند شانس اخذ ویزا را افزایش یا کاهش دهد پس به تمام سوالات بید صادقانه پاسخ داده شود و از توضیحات بیش از اندازه اجتناب گردد، اگر متقاضی قصد توضیحات بیشتری داشته باشد می بایست از آفیسر پرسیده شود که آیا احتیاج به توضیح بیشتر هست یا خیر.

نشان دادن تمکن مالی مناسب

در نظر داشته باشید که مهاجرت به هر کشوری احتیاج به بررسی شرایط مالی شما دارد، بنابراین برای مراجعه به سفارت امریکا نیز باید مدارک مالی درستی ارائه نمائید تا بتوانید اثبات نمائید که در بازه زمانی که قصد اقامت در آمریکا را دارید از عهده هزینه های خود و خانواده اتان بر می آیید. چنانچه نتوانید تمکن مالی خود را به درستی نشان دهید ممکن است آفیسر ویزا درخواست شما را رد نماید.

لینک منبع: US visa requirements

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  5/5 - (1 امتیاز)
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up