پزشکی در کشورهای انگلیسی زبان


یکی از پرطرفدارترین رشته­ های بازار جهانی، رشته پزشکی می­ باشد که سالیانه، دانش­جویان زیادی برای ادامه تحصیل به سایر کشورها رفته و از امکانات کشورهای پیشرفته بهره­ مند شوند. پزشکی در کشورهای انگلیسی زبان دارای شرایط بخصوصی است که در این مقاله به بررسی برترین کشورها پرداخته می­ شود.

در کشور های برتر همانند انگلستان، کانادا، آمریکا و استرالیا، دانش­جویان و  متقاضیان برای ورود به دوره­ های پزشکی باید یک دوره آموزشی را ببینند که شرایط متفاوتی را دارند.

تحصیل رشته پزشکی در انگلستان

افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشورهای انگلیسی زبان را دارند، تحصیل در انگلستان می تواند یکی از گزینه های مناسب برای آنها باشد زیرا دانش ­آموزان از بالای سن ۱۶ سال می ­توانند برای دوره­ای به نام A-LEVEL اقدام کنند و پس از اتمام  دوره­ی ۲ ساله مذکور امتحان UKCAT را داده و در صورت به حد نصاب رسیدن می ­توانند در دانشگاه­ های برتر کشور انگلستان به ادامه تحصیل بپردازند.

دانش­آموزان بالای ۱۸ سال می ­توانند دوره­ی تحصیلی خود را به یکسال کاهش دهند که Foundation نام دارد و پس از اتمام و به حد نصاب رسیدن نمره­ ی مورد نظر وارد دانشگاه ­های پزشکی کشور انگلستان شوند.

آخرین راه برای ورود به رشته ­های پزشکی در کشورهای انگلیسی زبان برای دانشجویانی این می­ باشد که لیسانس علوم پایه و یا پیراپزشکی خود را داخل ایران دریافت کنند. این دسته از دانشجویان می­ توانند دوره ­ی کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه­ های برتر انگلستان سپری کنند و پس از اتمام مجوز شرکت در آزمون Ukcat را دریافت کنند.

این دسته از متقاضیان شانس برای حضور و تحصیل در کشور انگلستان را دارند. یکی ادامه تحصیل در رشته خود و دیگری شانس ورود به تحصیلات پزشکی.

آمریکا,استرالیا,انگلستان

تحصیل رشته پزشکی در کشورهای کانادا، استرالیا و آمریکا

متقاضیان برای حضور در دوره ­های پزشکی کشورهای ذکر شده، باید لیسانس علوم پایه را در خاک کشور های مدنظر سپری کنند و پس از اتمام و قبولی در آزمون ­هایی مانند AMC و MCAT مجوز ورود به دوره ­های پزشکی در کشور های کانادا، استرالیا و آمریکا را دریافت کنند.

بصورت معمول بازه ­های زمانی دوره ­های پزشکی در کشور های فوق ذکر نسبت به سایر کشور ها بیشتر است که می­ توان ۸ تا ۹ سال در نظر گرفت.

دانشجویانی که مدرک کارشناسی علوم پایه را در خاک کشور خود اخذ کرده ­اند، مجوز شرکت در آزمون­ ها نمی­ باشند ولی می­توانند با سیستم تطبیق واحد برخی از واحد های سپری شده را نگذرانند.

شانس قبولی در کشور کانادا و آمریکا بسیار پائین می ­باشد بدین واسطه که تعداد درخواست ­دهنده­ ها بسیار بالاست و در کشور کانادا به صورت کل ۱۸ دانشگاه رشته پزشکی را ارائه می­ دهند که این نکته شانس دانشجویان بین­ المللی را کاهش می­ دهد.

 • مدرک زبان

مسلماً دانش زبان برای شرکت­ در دوره­ های پزشکی در کشورهای انگلیسی زبان اجباری می­ باشد ولی نمره­ ی مورد نظر دست خوش شرایط و انتخاب دوره ه­ای مثل A-LEVEL و یا لیسانس است.

بصورت معمول برای شرکت­ در دوره­ های قبل دانشگاه ی آیلتس ۵/۵ نمره­ ی مناسب برای ورود و سپری کردن این دوره ­هاست. دانشجویان برای شروع به تحصیل در دوره­ ی لیسانس حداقل نمره ­ی ۶ آزمون آیلتس و یا معادل تافل را طلب می­ کنند.

 • همراه و حق کار:

بصورت کلی برای دوره­ های پزشکی در کشور های انگلیسی زبان، دانش ­­آموزان و یا دانشجویان حق همراه را نخواهند داشت و باید بصورت تنهایی به کشور مقصد سفر کرده و اقامت داشته باشند.

در ارتباط با حق کار، دانشجویان می­توانند در مدتی که در این کشورها مشغول به تحصیل می­ باشند در هفته بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت کار کرده و بخشی از هزینه­ های خود را پوشش دهند. لازم بذکر است که در ابتدای مسیر، شغل­ های تخصصی را نمی­ توانند انتخاب کنند و در حرفه­ های سطح پایین اجازه کار را خواهند داشت.

کانادا,آمریکا,استرالیا

 • هزینه­ های تحصیل:

هزینه های تحصیل در رشته پزشکی در کشور های انگلیسی زبان متناسب با شهر انتخابی و دانشگاه مقصد متفاوت می ­باشد و یک میانگینی را برای تحصیلات در کشور های انگلیسی زبان بیان می ­کنیم.

۱-    انگلستان برای دوره­ی A-LEVEL۳۰-۳۵ هزار پوند
۲-    آمریکا برای دوره لیسانس۲۸-۳۰ هزار دلار
۳-    کانادا برای دوره لیسانس۲۴-۲۹ هزار دلار
۴-    استرالیا۳۰-۳۸ هزار دلار
۵-    دوره­های کارشناسی ارشد در انگلستان۱۳-۱۸ هزار پوند
 • هزینه­ های زندگی:

هزینه­ های زندگی در کشورهای انگلستان، آمریکا، کانادا و استرالیا متناسب با شهر انتخابی و سبک زندگی دست خوش تغییر می­ شود ولی بصورت میانگین می ­توان هزینه ­های زندگی سالیانه را به شرح زیر بیان کرد

 • انگلستان بین ۹ تا ۱۱ هزار پوند
 • آمریکا بین ۱۵ تا ۱۸ هزار دلار
 • کانادا بین ۱۳ تا ۱۶ هزار دلار
 • استرالیا بین ۱۸ تا ۲۱ هزار دلار

مهم­ترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه­ های مختلف می­ باشد، موسسه آریاناپارس با به­کار گیری چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران با سوابق بسیار درخشان، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور را فراهم آورده است.

5/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه ها

2 پاسخ به “پزشکی در کشورهای انگلیسی زبان”

 1. سلام.وقت بخیر .
  در مورد میشه راهنمایی بفرمایید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

arrow up