کارشناسی ارشد در انگلستان


تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در انگلستان به عنوان یکی از برترین برنامه های تحصیلی موجود در دنیا شناخته می شود. سالیانه تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی در راستای اخذ مدرک تحصیلی معتبر برای دانشگاه های کشور انگلستان اقدام می نمایند. اما چرا؟

شرایط تحصیل دوره فوق لیسانس در انگلستان به چه صورت است؟ آیا می توان بدون مدرک زبان برای دوره های کارشناسی ارشد اقدام کرد؟ هزینه های تحصیل در انگلیس برای دانشجویان ایرانی چه مقدار می باشد؟ برترین دانشگاه ها و رشته های تحصیلی در مقطع فوق لیسانس کدامند؟

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

Postgraduate study conditions in the UK

دوره های تحصیلی کارشناسی ارشد در انگلستان یک سال به طول می انجامد. دانشجویان با ارائه سوابق آموزش و مدرک زبان مورد نیاز قادر خواهند بود برای این دوره های تحصیلی اقدام نمایند. دانشجویان برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد در انگلستان می بایست ۱۸۰ واحد آموزشی را سپری نمایند. نمرات در این مقطع از A تا D درجه بندی می شود. برای قبولی در یک واحد آموزشی، کسب حداقل ۷۰ درصد نمره الزامی می باشد.

تحصیلات در دوره های کارشناسی ارشد مستلزم پرداخت هزینه می باشد که دانشجویان می توانند با دریافت بورسیه تحصیلی و یا کار دانشجویی بخشی از این هزینه های تحصیلی را پوشش دهند. سه بازه زمانی ورود به دانشگاه های انگلستان برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است.

دانشجویان متاهل در صورت اخذ ویزای تحصیلی از حق همراهی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال برخوردار می باشند. این نکته به عنوان یکی از برترین مزایای تحصیل در این مقطع به شمار می رود. لازم به ذکر است که همسر دانشجو می تواند در کشور انگلستان به صورت تمام وقت مشغول به کار شود.

با توجه به قوانین دولت انگلستان، دانشجویان دوره کارشناسی ارشد در این کشور پس از اتمام تحصیل می توانند به مدت ۲ سال در این کشور حضور داشته باشند. این فرصت در نظر گرفته شده برای دانشجویان بسیار ارزشمند می باشد. از همین رو فرصتی ایده آل برای پیدا کردن کار و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار است.

انواع دوره های کارشناسی ارشد انگلستان

دوره های کارشناسی ارشد در انگلستان به طور معمول به دو صورت دوره های آموزش محور و پژوهشی ارائه می شود. دانشجویان با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر می توانند برای این دوره های عنوان شده اقدام نمایند. در ادامه این دو برنامه به صورت اختصار مورد بررسی قرار می گیرد.

۱- دوره های آموزش محور

دوره های آموزش محور در کارشناسی ارشد معمول ترین دوره های تحصیلی در کشور انگلستان می باشد. بازه های زمانی این دوره یک سال است. دانشجویان ایرانی برای تحصیل در انگلستان ملزم به شرکت در این دوره های تحصیلی می باشند.

۲- دوره های تحقیقاتی

دوره های کارشناسی ارشد مبتنی بر تحقیق معمولا بین ۱۸ تا ۲۴ ماه به طول می انجامد. دانشجویان را ملزم به انجام تحقیقات مستقل در یک زمینه خاص و در نهایت ارائه پایان نامه می کند. دانشجویانی که دوره های کارشناسی خود را در کشور انگلستان سپری کرده باشند، می توانند برای این دوره اقدام نمایند.

کارشناسی ارشد در انگلستان

نحوه اقدام جهت تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

در این مرحله تصمیم برای ادامه تحصیل در کشور انگلستان از جانب فرد متقاضی اتخاذ شده است. اما اکنون چگونه می توان برای دوره های کارشناسی ارشد در انگلستان اقدام کرد؟ در این بخش ۶ مرحله برای چگونگی درخواست برای دانشگاه های انگلستان ارائه شده است.

۱- دانشگاه و برنامه تحصیلی را انتخاب نمایید.

اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که هدف خود را تعریف کنید: چه چیزی و کجا می خواهید به تحصیل بپردازید. خوشبختانه گزینه های بی شماری در دسترس شما است زیرا در حال حاضر در انگلستان حدود ۲۰۰ مرکز آموزش عالی در انگلستان مشغول به فعالیت می باشند. در حالی که تنوع دوره های تحصیلی موجود از آن بیشتر است.

۲- مدارک مورد نیاز دانشگاه را آماده کنید.

با توجه به انتخاب دانشگاه مورد نظر، مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش را فراهم نمایید. سوابق تحصیلی، مدرک زبان، انگیزه نامه، توصیه نامه و رزومه از معمول ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های انگلستان می باشد. نمره مورد نیاز برای دوره های کارشناسی ارشد در انگلستان، نمره ۶٫۵ آزمون آیلتس می باشد.

۳- ارائه درخواست به دانشگاه برای اخذ پذیرش

با توجه به بازه های زمانی ارسال مدارک، درخواست خود را برای دریافت نامه پذیرش ارسال نمایید. ددلاین دانشگاه های انگلستان متفاوت می باشد ولی به طور کلی ۳ الی ۴ ماه قبل از شروع دوره می توان برای آنها اقدام نمود.

۴- منتظر نامه پذیرش باشید.

به محض اینکه دانشگاه شما درخواست شما را دریافت کرد، آنها یک ایمیل برای تأیید آن برای شما ارسال می کنند. یک دوره زمانی منظم وجود ندارد که کمیته پذیرش مستندات مربوط به درخواست شما را مورد بررسی قرار دهد و به شما پاسخ دهد. به طور میانگین این روند بین ۲ تا ۴ هفته به طول می انجامد.

کارشناسی ارشد در انگلستان

۵- تمکن و گردش مالی خود را مرتب کنید.

یکی از فاکتورهای تاثیرگذار برای اخذ پذیرش در دوره های کارشناسی ارشد در انگلستان مبحث ارائه تمکن و گردش مالی می باشد. دانشجویان باید میزان شهریه دانشگاه به همراه هزینه های زندگی را در حساب بانکی خود ارائه دهند.

۶- برای ویزای دانشجویی اقدام نمایید.

پس از تایید درخواست شما از جانب دانشگاه، نامه CAS برای دانشجو ارسال می شود. دانشجویان بین المللی با ارائه مدارک مورد نیاز سفارت برای تعیین وقت و مراجعه به سفارت اقدام می نمایند.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

هزینه های تحصیل در دوره کارشناسی ارشد انگلستان متناسب با رشته تحصیلی و دانشگاه انتخابی متفاوت می باشد. به صورت کلی هزینه های این دوره شامل رشته تحصیلی، منطقه انتخابی برای تحصیل، هزینه بیمه و هزینه درخواست می شود. یکی از فاکتورهای تاثیرگذار برای تعیین نرخ هزینه های دوره های کارشناسی ارشد در انگلستان، انتخاب نوع دوره تحصیلی در این کشور می باشد. در جدول زیر میانگین هزینه های تحصیل در دوره های مختلف آمده است.

نوع دورهمثالشهریه ( دانشجویان داخلی)شهریه ( دانشجویان بین المللی )
تئوریMA۷٫۹۴۶۱۵٫۰۹۷
آزمایشگاهیMSc۸٫۸۶۰۱۷٫۴۹۳
تحقیقاتیMRes / MPhill+۴٫۰۰۰+۱۰٫۰۰۰
مدیریتMBA۱۸٫۶۲۴۲۰٫۴۹۴

هزینه تحصیل در مناطق مختلف بریتانیا

متوسط هزینه های تحصیل در مناطق مختلف بریتانیا متفاوت می باشد. این نرخ هزینه به صورت کلی و تمامی رشته ها را در بر می گیرد. ایرلند شمالی با متوسط هزینه ۵٫۹۰۰ پوند در سال، پایین ترین نرخ تحصیل در انگلستان را به خود اختصاص داده است.

کشورمتوسط هزینه تحصیل
انگلستان۸٫۲۱۰ پوند
اسکاتلند۶٫۸۳۷ پوند
ولز۷٫۳۱۳ پوند
ایرلند شمالی۵٫۹۰۰ پوند

امکان دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد

بورس های تحصیل در انگلستان برای دانشجویان بین المللی را می توان به دو گروه عمده تقسیم کرد: بورس های دولتی و بورس های غیر دولتی. بورس های دولتی به عنوان قانون کلی برای همه دانشجویان در نظر گرفته می شود.

مراحل درخواست بورس های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در انگلستان شامل مجموعه ای از اسناد استاندارد نیست. مدارک مربوط به درخواست بورس تحصیلی به عواملی مانند نوع بورسیه تحصیلی که دنبال می کنید یا سازمانی که آنرا اهدا می کند بستگی دارد. در ادامه مقاله قصد داریم برخی از بورسیه های تحصیلی انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد را مورد بررسی قرار دهیم.

کارشناسی ارشد در انگلستان

بورسیه Chevening

از سال ۱۹۸۳ میلادی این بورسیه برای دانشجویان با سطح علمی بالا و ایده آل در نظر گرفته شده است. شرط اعطای بورسیه به دانشجویان کارشناسی ارشد در انگلستان ارائه مدرک کارشناسی، دو سال سابقه کار به همراه مدرک زبان می باشد.

بورس تحصیلی گیتس کمبریج

دانشگاه کمبریج به عنوان یکی از برترین دانشگاه های دنیا یک طرح جذاب برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است. دانشجویان در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه کمبریج قادر خواهند بود برای این بورسیه تحصیلی اقدام نمایند. در صورت تایید بورسیه، دانشجویان از پرداخت هزینه های تحصیل معاف می شوند.

بورسیه های دانشگاه بریستول

دانشگاه بریستول پنج بورس تحصیلی را برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد بین المللی در نظر گرفته است. مبلغ بورسیه ۸٫۵۰۰ پوند است.

بورسیه های دانشگاه کینگستون در لندن

دفتر بین المللی در دانشگاه کینگستون لندن بورس های تحصیلی را به همه خارجی ها که مایل به شرکت در دوره کارشناسی ارشد در این دانشگاه هستند، ارائه می دهد. این بورس تحصیلی جزئی است و ۴۰۰۰ پوند تحصیل را شامل می شود.

بورسیه های بین المللی دانشگاه ساسکس

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که در یک دوره کارشناسی ارشد تمام وقت در دانشگاه ساسکس شرکت می کنند، می توانند برای بورس تحصیلی ارائه شده توسط این دانشگاه اقدام نمایند. این بورسیه ها برای یک سال تحصیلی اعطا می شود و نیمی از هزینه شهریه دانشگاه را تأمین می کند.

انگلستان,انگلستان,انگلستان

بورس های تحصیلی دیگر

تعداد زیادی از بورس های تحصیلی برای دوره های کارشناسی ارشد در انگلستان در دسترس دانشجویان بین المللی می باشد. رقابت بسیار زیادی برای اخذ این بورسیه ها وجود دارد. در همین راستا قبل از اقدام برای تحصیل در انگلستان این شرایط را مورد بررسی قرار دهید. در ادامه به تعداد دیگری از بورسیه های تحصیلی در انگلستان اشاره شده است.

 1. بورسیه های مشترک المنافع
 2. Rhodes House Scholarships
 3. MBA Skoll Scholarships
 4. Edinburgh Global Research Scholarships
 5. Denys Holland Scholarship
 6. Cardiff University Scholarships

برترین دانشگاه های انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد

در حال حاضر در حدود ۱۷۰ دانشگاه در کشور انگلستان دوره های کارشناسی ارشد را ارائه می دهند. از همین رو دانشجویان محدودیتی برای انتخاب دانشگاه در این کشور نخواهند داشت. این فاکتور به عنوان یکی از برترین مزایای تحصیل در دوره فوق لیسانس در انگلستان می باشد.

بیش از ۴۴۰ هزار دانشجوی بین المللی در دانشگاه های دولتی و خصوصی انگلستان مشغول به تحصیل می باشند. دانشگاه های انگلستان از رتبه های علمی بسیار مناسبی در جهان برخوردار می باشند و مدارک این دانشگاه ها مورد قبول تمامی کشورهای دنیا است.

برترین دانشگاه های انگلستان

نام دانشگاهسایت THEسایت QSسایت ARWU
University of Oxford۱۴۷
University of Cambridge۳۷۳
Imperial College London۱۰۹۲۳
UCL۱۵۸۱۵
London School of Economics and Political Science۲۷۴۴۱۵۱-۲۰۰
University of Edinburgh۳۰۲۰۳۱
King’s College London۳۶۳۳۵۱
University of Manchester۵۵۲۷۳۳
University of Warwick۷۷۶۲۱۰۱-۱۵۰
University of Bristol۸۷۴۹۶۴
University of Glasgow۹۹۶۷۱۵۱-۲۰۰
Queen Mary University of London۱۱۰۱۲۶۱۵۱-۲۰۰
University of Birmingham۱۱۲۸۱۱۰۱-۱۵۰
University of Sheffield۱۱۷۷۸۱۰۱-۱۵۰
University of Southampton۱۲۲۹۷۱۰۱-۱۵۰
University of York۱۲۸۱۴۸۳۰۱-۴۰۰
Durham University۱۳۳۷۸۲۰۱-۳۰۰
Lancaster University۱۳۹۱۲۸۳۰۱-۴۰۰
University of Exeter۱۴۶۱۶۳۱۵۱-۲۰۰
University of Sussex۱۴۶۲۴۶۱۵۱-۲۰۰
University of Nottingham۱۵۲۹۶۱۰۱-۱۵۰
University of Leeds۱۵۵۹۳۱۰۱-۱۵۰
University of Liverpool۱۶۵۱۸۱۱۰۱-۱۵۰
University of Leicester۱۶۶۲۳۹۳۰۱-۴۰۰
University of Aberdeen۱۶۸۱۹۴۲۰۱-۳۰۰
University of East Anglia۱۹۲۳۱۴۲۰۱-۳۰۰
Cardiff University۱۹۸۱۵۴۱۰۱-۱۵۰
University of St Andrews۱۹۸۱۰۰۳۰۱-۴۰۰
University of Dundee۲۰۱-۲۵۰۳۰۲۳۰۱-۴۰۰
Newcastle University۲۰۱-۲۵۰۱۴۶۲۰۱-۳۰۰
Queen’s University Belfast۲۰۱-۲۵۰۱۷۳۳۰۱-۴۰۰
University of Reading۲۰۱-۲۵۰۲۰۵۳۰۱-۴۰۰
St George’s, University of London۲۰۱-۲۵۰
University of Bath۲۵۱-۳۰۰۱۷۲۴۰۱-۵۰۰
Brighton and Sussex Medical School۲۵۱-۳۰۰
University of Essex۲۵۱-۳۰۰۳۷۰۵۰۱-۶۰۰
Heriot-Watt University۲۵۱-۳۰۰۳۱۴۵۰۱-۶۰۰
Royal Holloway, University of London۲۵۱-۳۰۰۲۹۱۵۰۱-۶۰۰
University of Surrey۲۵۱-۳۰۰۲۷۴۳۰۱-۴۰۰
Swansea University۲۵۱-۳۰۰۴۶۲۴۰۱-۵۰۰
Anglia Ruskin University۳۰۱-۳۵۰
Birkbeck, University of London۳۵۱-۴۰۰۳۲۸۹۰۱-۱۰۰۰
Brunel University London۳۵۱-۴۰۰۳۵۹۵۰۱-۶۰۰
Goldsmiths, University of London۳۵۱-۴۰۰۴۱۷
University of Kent۳۵۱-۴۰۰۳۶۸۳۰۱-۴۰۰
Loughborough University۳۵۱-۴۰۰۲۲۲۷۰۱-۸۰۰
Northumbria University۳۵۱-۴۰۰۷۰۱-۷۵۰۹۰۱-۱۰۰۰
University of Stirling۳۵۱-۴۰۰۴۷۸۹۰۱-۱۰۰۰
Aberystwyth University۴۰۱-۵۰۰۴۸۴۸۰۱-۹۰۰
Bangor University۴۰۱-۵۰۰۵۲۱-۵۳۰۶۰۱-۷۰۰

بهترین رشته ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

به صورت کلی دانشجویان، دوره های کارشناسی ارشد را به یک دلیل مهم سپری می کنند: افزایش چشم انداز شغلی. از همین رو ده رشته برتر برای ورود به بازار کار را مورد بررسی قرار می دهیم. این رشته متناسب با درصد ورود به بازار کار طبقه بندی شده اند.

سرمایه گذاری

Business and Administrative Studies

مدرک تحصیلات تکمیلی در مطالعات تجاری و اداری باعث می شود که شما در زمینه توسعه کسب و کار، مدیریت اطلاعات، حسابداری و موارد دیگر دانش کافی داشته باشید. این می تواند به حرفه ای در بخش های مختلفی از جمله امور مالی، ساخت و مدیریت عمومی منجر شود.

 • اشتغال زایی در دوره کارشناسی ارشد: ۷۲٪

Mass Communication and Documentation

ارتباطات جمعی و مستندات شامل مطالعه چگونگی بسته بندی و مصرف محتوا توسط یک بازار انبوه است و همچنین به چگونگی ذخیره اطلاعات می پردازد. این اگر گزینه ای در زمینه حرفه ای در رسانه، نشر، روزنامه نگاری، تدریس یا مدیریت اطلاعات باشد، می تواند به عنوان گزینه مناسبی شناخته شود.

 • اشتغال زایی در دوره کارشناسی ارشد: ۷۲٪

Computer Science

رشته علوم کامپیوتر نحوه طراحی و دستکاری کامپیوترها و فرآیندهای محاسباتی را مطالعه و یاد می گیرند. در عصر دیجیتال امروز، افراد دارای تخصص در این زمینه قادر خواهند بود در هر زمینه مشغول به کار شوند. این رشته بازار کار مناسبی را در کشور انگلستان دارد.

 • درصد اشتغال زایی: ۷۳٪
کارشناسی ارشد در انگلستان

Engineering and Technology

شانس دانشجویان کارشناسی ارشد در انگلستان در رشته های فنی مهندسی برای یافتن شغل در سطح حرفه ای پس از فارغ‌التحصیلی بسیار زیاد است. در صورت تخصص در رشته های مهندسی برق، مهندسی مکانیک، خودرو، شیمیایی، هوایی و مهندسی های دیگر، مطمئناً مهارت های شما مورد تقاضا خواهد بود. طیف وسیعی از دانشجویان در این گروه قرار می گیرند.

 • اشتغال زایی کارشناسی ارشد: ۷۳٪

Medicine and Dentistry

رشته های پزشکی و دندانپزشکی یکی از گران ترین رشته های تحصیلی در دوره فوق لیسانس انگلستان می باشد، ولی درصد اشتغال به کار برای فارغ التحصیلان در این تخصص بسیار زیاد است. دانشجویان در صورت تحصیل در این رشته ها می توانند بدون هیچ محدودیتی وارد بازار کار شوند.

 • درصد ورود به بازار کار: ۷۶٪

Veterinary Medicine

بسیاری از دانشجویان رشته های دامپزشکی بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی مشغول به کار می شوند.

 • اشتغال زایی کارشناسی ارشد: ۷۹٪
انگلستان,انگلستان,انگلستان

Medicine-related degrees

موضوعات تحصیلات تکمیلی که به پزشکی مرتبط شامل آناتومی، اپتومتری، چشم پزشکی و ارتوپدی، فن آوری پزشکی می باشند. با توجه به اینکه مراقبت های بهداشتی از جنبه های مهم جامعه است، قابل درک است که دانشجویان پس از اتمام تحصیل شانس بسیار بالایی برای ورود به بازار کار خواهند داشت.

 • درصد اشتغال پس از دوره کارشناسی ارشد: ۸۱٪

Architecture, Building and Planning

اگر به فکر کار در رشته معماری می باشید به مدرک کارشناسی ارشد برای پیشرفت کاری نیاز دارید.

 • درصد اشتغال: ۸۲٪

Combined/dual degrees

دوره های تحصیلات تکمیلی که بیش از یک حوزه موضوع را شامل می شود در این گروه قرار می گیرند.

 • درصد ورود به بازار کار: ۹۰٪

Education

رشته های مرتبط با بخش آموزش به عنوان بهترین رشته تحصیلی برای ورود به بازار کار شناخته می شود. این گروه از دانشجویان با درصد بسیار بالایی می توانند پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد در انگلستان، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل نمایند.

 • درصد اشتغال پس از دوره کارشناسی ارشد: ۹۳٪

نتیجه گیری

با توجه به مطالب عنوان شده، تحصیل دوره کارشناسی ارشد در انگلستان موقعیتی ایده آل برای ارتقای سطح علمی و ایجاد فرصت شغلی می باشد. دانشجویان در زمان کمتری در مقایسه با سایر کشورهای دیگر به خواسته خود یعنی اخذ مدرک فوق لیسانس دست یابند.

از همین رو ویزای تحصیلی انگلستان به عنوان یکی از روش های ساده برای مهاجرت به انگلستان تلقی می شود. دانشجویان قادر خواهند بود در صورت پیدا کردن فرصت شغلی، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند. در صورت احراز شرایط مورد نظر می توانند اقامت این کشور را دریافت نمایند.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  سوال های متداول شما

  تعداد زیادی از بورس های تحصیلی برای دوره های کارشناسی ارشد در انگلستان در دسترس دانشجویان بین المللی می باشد. رقابت بسیار زیادی برای اخذ این بورسیه ها وجود دارد. در همین راستا قبل از اقدام برای تحصیل در انگلستان این شرایط را مورد بررسی قرار دهید.
  دانشجویان در صورت اخذ نمره ۶٫۵ در آزمون آیلتس قادر خواهند بود برای دانشگاه های کشور انگلستان اقدام نمایند.
  هزینه های تحصیل در دوره کارشناسی ارشد انگلستان متناسب با رشته تحصیلی و دانشگاه انتخابی متفاوت می باشد. به صورت میانگین یک دوره کارشناسی ارشد در انگلستان بین ۱۰ تا ۱۸ هزار پوند هزینه خواهد داشت.
  هزینه های زندگی در شهر لندن به ازای یک نفر معادل ماهی ۱۰۰۰ پوند و در سایر شهرهای این کشور ماهانه ۸۵۰ پوند تخمین زده می شود.
  همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال مشمول قانون همراه می شوند و اجازه همراهی دانشجو را در زمان تحصیل در انگلستان دارند.

  5/5 - (1 امتیاز)
  دیدگاه ها

  2 پاسخ به “کارشناسی ارشد در انگلستان”

  1. علی بخشایی گفت:

   سلام ببخشید میخوام بدونم برای ارشد عمران چه شرایطی لازم هست؟

   • آریاناپارس گفت:

    ایلتس۶/۵ رزومه خوب ومهم که برای کدوم کشور میخواهید اقدام کنید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up