کارشناسی در انگلستان


آرزوی تحصیل در انگلستان آرزوی بسیاری از افراد می باشد. دانشگاه های انگلستان به دلیل ارائه برنامه های کارشناسی به صورت متنوع خود شناخته شده و معتبر هستند. اخذ مدرک کارشناسی در انگلستان می تواند برای افراد بسیار سودمند باشد. این دانشگاه ها هزاران دوره عالی و مدارک تحصیلی اعطا می نمایند که توسط کارفرمایان و دانشگاه های مختلف در سراسر جهان شناخته شده می باشند.

برنامه های کارشناسی بین المللی برای کلیه دانشگاه های انگلستان توسط UCAS (سرویس پذیرش دانشگاه ها و کالج ها) اداره می شود و به عنوان یک مرکز رسمی UCAS، مشاوران دانشگاه های حرفه ای SI-UK می توانند شما را در کل مراحل درخواست دانشگاه راهنمایی کنند.

شرایط تحصیل کارشناسی در انگلستان

بسیاری از افراد مدرک کارشناسی را به عنوان لیسانس می شناسند. شش نوع مدرک کارشناسی در انگلستان وجود دارد که افراد قادر به دریافت آن می باشند. در انگلستان، به طور متوسط مقدار زمان مورد نیاز برای تکمیل دوره کارشناسی تقریبا سه سال است، اما در برخی موارد، می تواند چهار سال به طول بیانجامد.

در انگلستان انواع مختلفی از دوره کارشناسی ارائه می گردد به عنوان مثال:

• لیسانس علوم (BSc)
• لیسانس هنر (BA)
• لیسانس مهندسی (BEng)
• لیسانس آموزش (BEd)
• لیسانس پزشکی (MB)

اگر افراد بخواهند دوره لیسانس در انگلستان را به صورت تمام وقت سپری نمایند معمولا ۳ الی ۴ سال به طول می انجامد. برخی از مقاطع لیسانس مانند دوره های پزشکی می توانند بیشتر طول بکشد. لازم به ذکر است افراد در انگلستان می توانند دوره دانشگاهی خود را به صورت پاره وقت بگذرانند.

متقضیان برای ورود به‌ دانشگاه‌های انگلستان‌ در مقطع لیسانس، می بایست حداقل امتحانات سه درس از دوره A-Level یا اینکه دوره Foundation را با موفقیت بگذرانند. بر خلاف کشورهای دیگر که دوره لیسانس ۴ سال به طول می انجامد، دوره کارشناسی در انگلستان ۳ساله است و فوق‌لیسانس در انگلستان تنها ۱ سال به طول می انجامد که این مساله از لحاظ شهریه و هزینه زندگی به سود دانشجویان می باشد و این امر یکی از مهمترین دلایل تحصیل در انگلستان می باشد.

دانش آموزانی که دوره دوازدهم خود را سپری نمودند قادر می باشند برای تحصیل در مقطع کارشناسی از طریق‌ مرکز گزینش‌ دانشگاهی UCAS مجوز ورود به‌ دانشگاه‌ها را دریافت نمایند.

بدین‌ صورت‌ که‌ UCAS مکاتبات‌ لازم‌ را با دانشگاه‌های انتخابی انجام‌ داده‌ و پس‌ از مدتی متقاضیان‌ واجد شرایط‌ را به‌ دانشگاه‌ معرفی می کند و دانشگاه‌ نظرات‌ خود را در مورد عدم‌ پذیرش، پذیرش‌ بدون‌ قید و شرط‌ و یا پذیرش‌ با شرط‌ نمره‌ در دروس‌ مخصوص‌ و مصاحبه‌ اعلام‌ می نماید.

داوطلبان‌ بالای ۲۳ سال‌ در صورت‌ داشتن‌ سابقه‌ کاری مرتبط‌ با رشته‌ می توانند بدون‌ پشت‌ سر نهادن‌ دوره‌A-Level به عنوان‌ Mature Student وارد دانشگاه‌ گردند. لازم به ذکر است که طول این دوره تحصیلی ۳ سال می باشد.

دوره A-Level

البته‌ داوطلبین‌ بدون‌ دارا بودن‌ نمره‌ A-Level می توانند در برخی از دانشگاه‌ها دوره‌ Bachelor را به‌ شرط‌ پشت‌ سر نهادن‌ یک‌ سال‌ ابتدایی(Foundation Year) آغاز کنند که‌ در مجموع‌ این‌ دوره‌ چهار سال‌ تحصیلی است. مدرک‌ دوره ‌Bachelor به دو نوع‌ Honours وOrdinary تقسیم‌ می گردد و مدرک‌ Honours خود به‌ چهار نوع‌ Second 1 (and 2) ،First و Third تقسیم‌ می شود.

بدیهی است‌ که‌ مدرک ‌Honours – First بالاترین، وOrdinary پایین‌ترین‌ سطح‌ را دارد. دوره‌هایBachelor سه سال‌ تحصیلی وSandwich Course، علاوه‌ بر سه‌ سال‌ تحصیل، کار نظارت‌ شده‌ در کارخانه‌ را به‌ همراه‌ دارد که‌ معمولاً‌ به‌ صورت‌ یک سال‌ کارورزی بین‌ سال‌های تحصیل‌ است. این دوره‌ جنبه‌ عملی یا کاربردی و حرفه‌ای دارد و امکان‌ اشتغال‌ بیشتری را فراهم‌ می آورد. هر فرد متقاضی برای ورود به دوره لیسانس باید مدرک IELTS با نمره ۶-۵.۵ را دارا باشد.

کارشناسی در انگلستان

انواع دوره کارشناسی در انگلستان

افراد برای تحصیل در دوره کارشناسی در انگلستان قادر به شرکت در ۴ دوره می باشند که با توجه به رشته تحصیلی مورد نظر و دیپلم خود می توانند در هریک از این دوره ها شرکت نمایند. انواع دوره های کارشناسی در انگلستان به شرح ذیل می باشد:

(Bachelor of Arts (B.A

لیسانس هنر رایج ترین مقطع کارشناسی است که توسط دانشگاه ها و کالج های سراسر جهان ارائه می گردد. در دوره B.A عمدتا دانشجویان هنرهای لیبرال مانند علوم اجتماعی و علوم انسانی شرکت می نمایند. مدت زمان تحصیل در این دوره کارشناسی و اخذ مدرک تحصیلی سه تا چهار سال است. در انگلستان ، یک لیسانس سه ساله نیز به عنوان لیسانس پایه خوانده می شود، در حالی که دوره کارشناسی چهار ساله، به عنوان افتخارات لیسانس (honour) گفته می شود.

لیسانس هنر (BA) عمدتاً در رشته های علوم انسانی، هنر، علوم اجتماعی، زبانشناسی، علوم فرهنگی به دانشجویان اعطا می گردد. در برخی موارد دانشجویان رشته انفورماتیک یا تجارت می توانند به جای لیسانس علوم، لیسانس هنر را دریافت نمایند.

(Bachelor of Science (B.Sc

مدرک لیسانس علوم در توسعه مهارت های ریاضی، تحلیلی و حل مسئله متمرکز است. مدرک لیسانس علوم عمدتاً در رشته های علوم طبیعی، تجارت و مدیریت، علوم مهندسی، ریاضیات و انفورماتیک به دانشجویان اعطا می شود. دانشگاه هایی مانند کمبریج و آکسفورد برای کلیه تحصیلات تکمیلی مدرک B.A را ارائه می دهند.

لیسانس مهندسی (BEng)

لیسانس مهندسی (B.Eng. یا BE) یک مدرک دانشگاهی است که برای تحصیلات تکمیلی در یکی از علوم مهندسی به دست می آید. لیسانس B.Eng سه یا چهار سال به طول می انجامد. مدرک لیسانس مهندسی از نظر دانشگاهی برابر با لیسانس علوم می باشد. اعطای لیسانس مهندسی برای برنامه های فنی در دانشگاه های علوم کاربردی یا دانشگاه های فنی معمول است.

در طول دوره های B.Eng در دانشکده های بین المللی فن آوری، دانش آموزان یاد می گیرند چگونه مشکلات مهندسی را با استفاده از ریاضیات، اصول علمی و همچنین روش ها و فن آوری های جدید حل نمایند.

لیسانس آموزش (BEd)

این دوره، متخصصان را برای آموزش دانش آموزان در سنین مختلف آموزش می دهد. در این دوره معلمان مسیری طولانی را طی می نمایند که از مطالعات کتب درسی نظری کلاسیک به یادگیری کاربردی، تعاملی و شغلی محور سوق می یابند. معلمان می توانند در مقاطع ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان و دانشگاه تمرین کنند و یا در زمینه های آموزش ویژه، آموزش حرفه ای، یادگیری جایگزین یا یادگیری آنلاین متخصص گردند.

انگلستان,انگلستان,انگلستان

لیسانس پزشکی (MB)

مدرک لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی (MB ChB) معمولاً به عنوان “مدرک پزشکی” گفته می شود. افراد متقاضی در دوره اول علوم بهداشت، در اوتاگو ثبت نام می کنند و سپس برای پذیرش در پزشکی سال دوم درخواست می نمایند. در صورت موفقیت، دانشجویان پس از پنج سال، فارغ التحصیل می گردند.

طیف گسترده ای از تخصص های مختلف در بخش های دولتی و خصوصی وجود دارد که شامل تحقیقات، پزشکی دانشگاهی، بهداشت عمومی، پزشکی بالینی و سایر است. تخصص ها شامل قلب و عروق، آنکولوژی، پزشک معالج، روانشناسی، جراحی، آسیب شناسی، بهداشت عمومی، اقدامات عمومی و بسیاری دیگرمی باشد.

مراحل و مدارک لازم جهت پذیرش دوره کارشناسی در انگلستان

دانش‌آموزان برای ورود به به دانشگاه و دوره لیسانس در انگلستان باید در سایت UCAS ثبت‌نام نمایند. علاوه بر سیستم UCAS دانش آموزان می توانند به صورت مستقیم و از طریق دانشگاه های مورد نظر خود برای اخذ پذیرش اقدام کنند. UCAS یا سرویس پذیرش کالج‌ها و دانشگاه‌های انگلستان مرجع رسمی دولت انگلستان برای پذیرش دانشجو است که تمام دانشگاه‌های انگلستان از آن استفاده می‌ نمایند.

شرایط ورود به دانشگاه انگلستان بسته به نوع دوره مورد نظر خود، سطح علمی، ملیت شما و دانشگاه مورد نظر برای شما متفاوت است. این امر عمدتاً به این دلیل است که دانشگاهها مجاز هستند شرایط ورود خود را براساس ترجیحات خود یا سیاستهای داخلی خودشان تنظیم کنند.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش کارشناسی در انگلیس
کپی پاسپورت
انگیزه نامه
سوابق تحصیلی و مدرک فارغ التحصیلی
گواهی زبان انگلیسی شامل آیلتس، تافل
توصیه نامه
تمکن مالی

افراد پس از آماده سازی مدارک مورد نظر می بایست مراحلی را طی نمایند و پس از آن جهت اخذ ویزای تحصیلی انگلیس اقدام نمایند.

مراحل لازم برای پذیرش در دوره کارشناسی در انگلستان

۱- – انتخاب دانشگاه های انگلستان
۲- – تکمیل فرم درخواست برای دانشگاه های انگلستان
۳- – تعیین سطح زبان انگلیسی
۴- – دریافت پیشنهاد از سوی یکی از دانشگاه های انگلستان
۵- هزینه درخواست Application fee”” را پرداخت کرده و با دانشگاه‌های مد نظرتان ارتباط برقرار کنید .

هزینه تحصیل کارشناسی در انگلستان

هزینه کارشناسی در انگلستان ممکن است در بسیاری شرایط، از تحصیل در کشورهای مشابه همچون استرالیا و آمریکا کمتر باشد. مؤسسه‌های متنوع در شهرهای مختلف و رشته‌های گوناگون این امکان را فراهم می‌کنند که گزینه‌های مختلفی با شرایط و هزینه‌های متفاوت برای دانشجو مطرح گردد. هزینۀ تحصیل در انگلستان در رشته‌ها و مقاطع مختلف با توجه به کیفیت و ردۀ کالج‌ها و دانشگاه‌های این کشور بسیار متغیر است.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی انگلستان برای دانشجویان بین المللی از حدود ۱۰,۰۰۰ الی۳۸,۰۰۰ پوند در سال است و امکان دارد این هزینه برای رشتۀ پزشکی افزایش یابد. رشته‌های علوم‌انسانی و اجتماعی در همۀ سطوح تحصیلی، کمترین هزینه را دارند، درحالی‌که برنامه‌های آزمایشگاهی و بالینی به طور چشمگیری گران‌تر هستند.

• هنر و علوم انسانی ۱۳۰۰۰ – ۹۰۰۰ پوند سالانه
• دروس علوم ۱۵۰۰۰ – ۹۵۰۰ پوند سالانه
• دوره های بالینی ۲۴۰۰۰ – ۲۰۰۰۰ پوند سالانه
• مدیریت بازرگانی ۷۰۰۰ – ۱۷۰۰۰ پوند سالانه

امکان دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان در مقطع کارشناسی

علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی به این کشور ممکن است گاهی به سبب هزینه های بالا از تحصیل در این کشور صرف نظر نمایند. اما مهاجرت از طریق بورسیه تحصیلی انگلستان امکان مهاجرت ارزان تحصیلی را برای اشخاص فراهم می آورد. اخذ بورسیه تحصیل رایگان انگلستان معمولا کاری مشکل است و تنها به افرادی با رزومه های بالا تعلق می گیرد، معمولا بورسیه تحصیلی مقطع دکترا یا Phd و اخذ بورسیه مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد انگلستان بیشتر از دیگر بورسیه های تحصیلی دوران کارشناسی در دسترس هستند.

تعداد بورس های تحصیلی در مقطع کارشناسی نسبت به دیگر مقاطع در کشور انگلیس کمتر هستند و اکثر بورس های این مقطع شامل متقاضیانی می شود که رزومه آنها در مقطع قبلی قابل بررسی باشد. به عنوان مثال، متقاضیان ایرانی که با مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ایران اقدام به اخذ بورسیه می کنند شانس بسیار کمی در دریافت این نوع از بورس ها دارند، به این دلیل که سوابق تحصیلی آنها در دبیرستان های ایران به راحتی توسط دانشگاه مقصد قابل ارزیابی نمی باشد و همینطور سیستم آموزشی کشور انگلیس در مقاطع پیش دانشگاهی با کشور ایران متفاوت است.

به همین دلیل به متقاضیان ایرانی اخذ بورس های تحصیلی در مقطع لیسانس پیشنهاد می شود که قبل از پایان دوران دبیرستان خود وارد کالج ها و مدارس بین المللی کشور انگلیس شده و در طول مدت تحصیل خود در این مدارس برای خود رزومه سازی کنند. تا بتوانند با داشتن رزومه ای مناسب جهت اخذ بورس تحصیلی در مقطع دانشگاهی اقدام نمایند.

کارشناسی در انگلستان

برترین دانشگاه های انگلستان در مقطع کارشناسی

اکثر دانشگاه های انگلستان با دارا بودن دفاتر امور بین الملل به دانشجویان در زمینه های مختلفی از جمله دریافت ویزای تحصیلی در انگلستان، کمک هزینه تحصیلی و در صورت نیاز به دوره های زبان کمک می کنند.

اما مسئله ای که پیش می آید انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل در انگلیس است. برخی از مهم ترین و برترین دانشگاه های انگلستان عبارتند از:

• دانشگاه ناتینگهام ( University of Nottingham )
• دانشگاه آکسفورد (Oxford university )
• دانشگاه باکینگهام ( university of buckingham )
• دانشگاه کینگستون ( Kingston university )
• دانشگاه بریستول (Bristol university )
• دانشگاه منچستر (university of manchester)
• دانشگاه کالج لندن (university college of london)
• دانشگاه ساوتهمپتون (university southampton)

مزایای تحصیل کارشناسی در انگلستان

تحصیل در انگلستان به معنای تحصیل در یک موسسه معتبر جهانی است. سیستم آموزش عالی انگلستان از بهترین نظام‌های آموزشی جهان به شمار می‌رود و همواره در رده‌بندی‌های جهانی موفق به کسب جایگاه‌های بسیار خوبی شده‌ است. براساس رتبه‌بندی برترین کشورهای جهان از نظر سیستم آموزشی و تحصیلی در سال ۲۰۱۹ به نقل از U.S. News & World Report، انگلستان در رتبۀ اول این رده‌بندی قرار گرفته است.

همچنین به دلیل شهرت انگلستان در انجام بهترین پژوهش‌‌های جهان، می‌توان در دانشگاه‌‌های این کشور به به‌روزترین امکانات دسترسی داشت. انگلستان به لحاظ کیفیت آثار پژوهشی رتبۀ اول را در جهان کسب کرده و از آمریکا پیشی گرفته‌ است.

دانشگاه های انگلستان از بهترین های جهان هستند و به طور مداوم در رتبه بندی های جهانی عملکرد خوبی دارند و در زمینه تحقیقات و پژوهش نیز در سطح بین المللی شهرت دارند. مدارک صادره از دانشگاه های انگلستان توسط کارفرمایان و دانشگاه های سراسر جهان شناخته شده و معتبر هستند.

دورۀ کارشناسی در اکثر کشورها ۴ سال است، در حالی که تحصیل در انگلستان در مقطع لیسانس فقط ۳ سال به طول می‌انجامد که این مساله خود از لحاظ شهریه و هزینه زندگی به سود دانشجو است. هزینه تحصیل در انگلستان نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا ارزان تر و مقرون به صرفه است.

ویزای دانشجویی در انگلستان به این معنی است که دانشجو می توانی حداکثر ۲۰ ساعت در هفته در یک کار نیمه وقت مشغول به کار شود. انگلیس با بالاترین میزان رضایت دانشجویی در بین کشورهای انگلیسی زبان برخوردار است و بیش از ۹۰٪ از ۲.۳۲ میلیون دانشجو در انگلستان از تجربه خود راضی هستند.

نتیجه گیری

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در انگلیس باید دست کم ۱۸ سال سن داشت و مدرک معتبر دوره پیش‌ دانشگاهی ارائه نمود. سطح زبان برای اخذ پذیرش تحصیلی انگلیس در این مقطع بطور میانگین نمره آیلتس ۶ خواهد بود و متقاضی باید بتواند تمکن مالی خود برای تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل در انگلیس را اثبات نماید.

البته در بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌های انگلیس دوره‌های آموزش زبان دایر می‌شود که متقاضیان می‌توانند پیش از آغاز دوره تحصیلی با شرکت در این دوره‌ها نمره لازم برای اخذ پذیرش رشته مدنظر در مقطع کارشناسی انگلیس را بدست بیاورند. دانشجویان پس از اتمام تحصیل در انگلستان، این امکان را خواهند داشت تا راه کار در این کشور، اقامت خود را در انگلیس تمدید نمایند.

لینک منیع: Undergraduate study conditions in the UK

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  به این مطلب امتیاز دهید!
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up