شرایط زندگی در آلمان برای ایرانیان

در این مقاله می کوشیم نمای روشنی از زندگی در آلمان را به تصویر بکشیم. به جرات می توان گفت لقب منظم ترین مردم دنیا برازنده ی ملت آلمان است. کشوری که اگرچه در طی جنگ جهانی دوم به عنوان برهم زننده ی نظم جهانی شناخته می شود ولی به دلیل پیشگامی در بسیاری از حوزه ها مثل تکنولوژی و صنعت و فرهنگ و فلسفه و البته موسیقی، مورد احترام سایر ملت ها قرار گرفته است. از همین رو هر ساله شاهد سیل افراد برای مهاجرت به آلمان هستیم.

ویدئو شرایط زندگی در آلمان

 

معایب زندگی در آلمان

شاید بزرگترین چالش پیش روی مهاجرین به کشور آلمان مانع زبان آلمانی باشد. در آلمان، تقریبا تمام ساکنین این سرزمین به خوبی مجهز به دانش زبان انگلیسی می باشند ولی تمایلی به استفاده از آن ندارند. حتی بسیاری از فرم های ثبت نام در مراکز دولتی فقط به زبان آلمانی ارائه می گردند.

تکیه دولت و مردم آلمان به زبان آلمانی، تا حدی است که به جرات می توان گفت، اگر می خواهید در آلمان زندگی کنید و زبان آلمانی یاد نگیرید، پیشرفت چشمگیری نخواهید داشت یا حداقل براحتی در آلمان زندگی نخواهید کرد.

برو سر اصل مطلب!

مدتی پس از ورود یک خارجی به آلمان، بخصوص اگر این فرد در یک فرهنگ شرقی، مثل فرهنگ ایران پرورش یافته باشد با آداب و رسوم عجیب و منحصر به فرد آلمانی ها روبرو می شود. اینکه شما طی یک مکالمه ۵ دقیقه بدون وقفه صحبت کنید و حتی یک کلمه از شنونده خود که یک آلمانی باشد، نشنوید، اصلا عجیب نیست. یا اگر موقع ایستادن روی خط عابر پیاده چندین تذکر مختلف از رهگذران آلمانی برای کار زشتتان بگیرید، نباید تعجب کنید.

اگر پیامی دریافت کردید با مضمون (سلام، مدارک را بفرست) نباید تلقی این را داشته باشید که به شما بی احترامی شده و تشریفات لازم فراهم نشده است، به طور کلی باید به فرهنگ سرد و خشک آلمانی ها عادت کنید.

در قبال هر سنتی مسئولی

یکی از چالش های بزرگ دیگری که پیش روی یک مهاجر برای زندگی در آلمان قرار می گیرد، سیستم بانکداری، مالیاتی و حقوقی کشور آلمان است. شما در آلمان باید برای هر گردش مالی غیر متعارف که برای حساب شخصی خود صورت می دهید به دولت آلمان و بانک شخصیتان توضیح دهید. حتی اگر خانواده شما مبلغی را برای هزینه زندگی به شما قرض می دهند، باید یا میزان مشخص باشد و یا با ارائه توضیحات شما برای بانک همراه باشد.

آلمان,آلمان,آلمان

مزایای زندگی در آلمان

همزمان هم در شمالی و هم در تهران

مدرنیته بی نظیر همه ی شهرهای آلمان در کنار طبیعت زیبا و مثال زدنی این کشور، باعث می شود که شما در همه ی فصول سال از بهترین کیفیت زندگی مدرن شهری در کنار جاذبه های زندگی در طبیعت لذت ببرید. آلمان را از این حیث می توان سرآمد کشورهای اروپایی دانست. تقریبا در همه ی شهرهای بزرگ آلمان، فاصله ی شما تا نزدیک ترین پارک کمتر از ۵ دقیقه است.

اگر اینجا نشد، جای دیگر محاله

اقتصاد فوق پایدار کشور آلمان در کنار نزدیکی همکاری دانش و صنعت در این کشور باعث شده تا آلمان با کمتر از۳٫۲ % ، کشور دوم از لحاظ کم بودن نرخ بیکاری در میان تمام کشورهای اروپایی قلمداد شود.

این کشور تقریبا در کلیه رشته های شغلی و دانشگاهی، فرصت های شغلی بی شماری را برای افراد ماهر و دارای تخصص در سطوح مختلف فراهم آورده است. پس اگر افراد مشخصی نتوانند در کشور آلمان، شغل مورد نظر خود را بیابند، شانس زیادی برای پیدا کردن شغل مطلوب خود در سایر کشورهای دنیا را نیز نخواهید داشت.

مرکز دنیا اینجاست

فاصله بسیار کم کشور آلمان با بسیاری از پایتخت ها مهم دنیا باعث شده افرادی که قصد زندگی در آلمان را دارند، فرصت دسترسی نه تنها به تمام امکانات کشور آلمان، بلکه به تمام کشورهایی که با این کشور از لحاظ جغرافیایی همسایه هستند را دارا باشند.

وقتی در آلمان زندگی می کنید، چه به دنبال گذراندن اوقات فراغت خود در سایر کشورها باشید، چه دغدغه ی پیدا کردن فرصت های شغلی بهتر در سایر کشورها را در ذهن خود داشته باشید، با بیش از ۲۰ کشور، کمتر از ۲-۳ ساعت فاصله دارید.

آلمان,آلمان,آلمان

زندگی در آلمان چه تفاوت هایی با زندگی در ایران دارد؟

سوپرمن باش

طی آمار رسمی ارائه شده در سال های منتهی به ۲۰۱۹ که از بیش از دویست کشور مختلف تهیه شده است، کشور آلمان از لحاظ قدرت خرید مردم در رتبه ی ششم بهترین کشورهای دنیا واقع شده است. این در حالی است که رتبه ایران از این حیث ۱۱۹ گزارش شده است.

بیایید با یک مثال این موضوع را روشن تر کنیم. اگر میانگین درآمدهای متوسط ماهانه را برای فرد ایرانی حدود ۵ میلیون تومان لحاظ کنیم و فرض کنیم از این رقم چیزی در حدود ماهانه ۲ میلیون تومان به عنوان پس انداز فرد محسوب گردد، این فرد قادر خواهد بود تا پس از ۲۵ ماه، یک خودرو پراید (به قیمت تابستان سال ۹۸) را خریداری نماید. اما یک آلمانی با میانگین حقوق ماهانه ۴ هزار یورو، با در نظر گرفتن حدود هزار یورو به عنوان پس انداز، قادر خواهد بود تا پس از ۷ ماه، یک خودروی قابل قبول از شرکت بی ام دبلیو تهیه نماید.

به دنیای بی ترافیک خوش آمدید

روزهایی رو تصور کنید که ساعت ۵ عصر در تهران ترافیک نداشته باشید. شاید کمتر از ۳۰ روز در سال باشد. علی رغم اینکه میزان تعداد خودرو به ازای هر نفر در آلمان تقریبا دو برابر است.

ولی میزان شاخص ترافیک حتی در شلوغ ترین شهرهای کشور آلمان نسبت به ایران، غیر قابل مقایسه است. آلمان از لحاظ مدیریت ترافیک و طراحی شهری، رتبه ی ۱۸ در بین تمام کشورهای دنیا را به خود اختصاص داده است. در آلمان قادر خواهید بود تا از بهترین امکانات شهری اما بدون ترافیک لذت ببرید.

سالی یکبار به من سر بزن

شاید بتوان بزرگترین تفاوت فرهنگی کشور آلمان با ایران را در موضوع خانواده دانست. شاید کم رفت و آمدترین خانواده های ایرانی هم در سال حداقل ۲ یا ۳ مرتبه به بهانه های مختلف یکدیگر را ملاقات کنند ولی عملا خانواده در فرهنگ آلمانی محدود به خانواده درجه یک می شود. علاوه بر این فرزند مجرد در خانواده های ایرانی ممکن است تا سال ها با خانواده خود زندگی کند ولی عملا در فرهنگ آلمانی، پس از ۱۸ سالگی زندگی فرد با خانواده فقط در مواقع خاص صورت می پذیرد.

آلمان,آلمان,آلمان

زندگی در آلمان برای ایرانیان چگونه است؟

من فقط ایستگاه راه آهن را می شناسم

تقریبا عموم مردم آلمان برای رفت و آمد به محل کار خود از سیستم حمل و نقل شهری استفاده می کنند و استفاده از ماشین شخصی برای عبور و مرور کار منطقی و معمولی محسوب نمی شود.

سیستم حمل و نقل شهری بی نظیر شهرهای آلمان این اجازه را به ساکنین این کشور می دهد تا داشتن ماشین شخصی برای زندگی در آلمان به عنوان یک نیاز در افراد مطرح نگردد. این جمله از جملات معروف آنهاست “من فقط ایستگاه راه آهن را می شناسم”

کارت را به خانه نیار

آلمانی ها معمولا ۳۵ ساعت کار مفید در هفته دارند و دو روز آخر هفته خود یعنی شنبه و یک شنبه را در تعطیلات سپری می کنند. نکته مهم در رابطه با این جنبه از زندگی در آلمان، تفکیک زمان کار و زندگی شخص از یکدیگر است. یک آلمانی فقط در مواقع فورس ماژور ممکن است خارج از ساعت های عادی اداری خود، به کاری که به شغل وی مرتبط است بپردازد.

غر نزن

در فرهنگ آلمانی حد و مرز شوخی مشخص است، سورپرایز یا هرچیزی که زندگی را از روال عادی خودش خارج کند در بین آلمانی ها جایی ندارد. وقتی در آلمان زندگی می کنید. باید بدانید، یک آلمانی زیاد اهل شوخی نیست، خیلی شکایت کردن و شکایت شنیدن را دوست ندارد. در انجام دادن کارها جدی است، پس در برخورد با یک آلمانی خیلی مراقب رفتارهای خود باشید.

آلمان,آلمان,آلمان

زندگی در آلمان برای چه کسانی مناسب است؟

آلمانی ها افراد بسیار منظم، منضبط و خوش قولی هستند. پس شما قبل از انتخاب آلمان به عنوان محل زندگی برای خود، باید به سوالاتی شبیه سوالات زیر پاسخ دهید.

 • آیا می توانید بدون حتی چند دقیقه تاخیر سرکار خود حاضر باشید؟
 • تا چه اندازه مسئولیت ارائه یک پروژه را دقیقا راس موعد مقرر می پذیرید؟
 • آدم شوخ و پر هیجانی هستید یا تمایل دارید در محیطی کار و زندگی کنید که هر کس سرش به کار خودش گرم است؟
 • می توانید در یک روز دور از شبکه های اجتماعی و سایر سرگرمی های مشابه، ۸ ساعت کار بی وقفه انجام دهید؟
 • اهل استفاده از مترو و اتوبوس هستید یا تمایل دارید با ماشین شخصی خود رفت و آمد کنید؟

به طور کلی آلمان بهشت افرادی است که به دنبال نظم و انضباط هستند و دوست دارند همه چیز طبق اصول انجام شود ولی برای افرادی که هیجان زندگی، وجه مورد علاقه آن هاست، کشور بسیار سرد و بی روح است و در نتیجه زندگی در آلمان را کسل کننده می دانند.

لینک منبع: Living conditions in Germany

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  سوال های متداول شما

  هزینه های زندگی در کشور آلمان متناسب با شهر انتخابی و سبک زندگی متفاوت می باشد ولی به صورت میانگین هزینه های زندگی که شامل اجاره مسکن، رفت و آمد و خوراک می شود، معادل ۷۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه می باشد.
  شهر لایپزیک با متوسط ماهیانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو برای زندگی به عنوان یکی از شهرهای ارزان کشور آلمان برای زندگی شناخته می شود.
  طبق سرشماری های صورت گرفته، متوسط حقوق و درآمد در کشور آلمان معادل ۳۷۰۰ یورو در ماه تخمین زده می شود. لازم بذکر است که رشته، مهارت و شهر انتخابی تاثیر بسزایی در میزان درآمد خواهد داشت.
  3.5/5 - (51 امتیاز)
  دیدگاه ها

  ۴ پاسخ به “زندگی در آلمان”

  1. مجله مهاجرت گفت:

   سلام.وقت بخیر .
   در مورد زندگی در آلمان میشه راهنمایی بفرمایید؟

   • consultant گفت:

    سلام
    از یک ویزایی به هرحال باید وارد المان بشید دیگه حالا ویزای اوسبیلدونگ یا کاری یا تحصیلی که زبان المانی جز چالش اون کشور هست

  2. سارینا گفت:

   هزینه های تحصیل تو آلمان برای پزشکی هم رایگانه؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up