info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

فوق لیسانس ایتالیا

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

پادکست مقاله فوق لیسانس ایتالیا

تحصیل فوق لیسانس در ایتالیا

سیستم آموزش عالی ایتالیا از تعامل با مؤسسات و شرکای اروپایی بهره می برد، این بدین معنا است که دانشگاه های ایتالیا با سایر دانشگاه های اروپا توافق های مبادله ای و مضاعف متعددی دارند. تحصیل در مقطع فوق لیسانس ایتالیا می تواند درهای دیگر موسسات باکیفیت اروپا و جهان را برای دانشجویان بین المللی باز نماید.

دروس کارشناسی ارشد در ایتالیا به زبان های ایتالیایی و انگلیسی ارائه می گردد، از این رو دانشجویان بین المللی قادر خواهند بود با ارائه مدرک زبان آیلتس ۶٫۵ به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شوند. طول دوره مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا معمولاً ۲ سال به طول می انجامد و دانشجویان پس از گذراندن ۱۲۰ واحد درسی می توانند مدرک خود را اخذ نمایند.

اغلب فعالیت های دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا مربوط به فعالیت های گروهی، کارآموزی، جلسات علمی و سخنرانی می باشد. این موضوع تاثیر بسزایی در ارتباط با درک هرچه بیشتر دانشجویان از مفاهیم دروس ارائه گردیده خواهد داشت.

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا

هزینه های تحصیل در ایتالیا به عوامل گوناگونی نظیر دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر ارتباط دارد. معمولاً کمک هزینه ها و بورسیه های بسیاری از سوی دانشگاه های ایتالیا برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته می شود که با توجه به شرایط دانشجویان به آنها تعلق می گیرد.

به طور کلی دانشگاه های ایتالیا را می توان به ۲ دسته تقسیم نمود، دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی. معمولاً هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی برای دانشجویانی که شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشند نسبت به دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا مناسب تر است.

به طور کلی هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا سالیانه بین ۷۵۰ الی ۴۰۰۰ یورو خواهد بود، در حالیکه هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا به مراتب بالاتر از دانشگاه های دولتی خواهد بود.

برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا تفاوتی بین دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا وجود ندارد و کلیه دانشجویان به طور یکسان ملزم به پرداخت شهریه دانشگاه می باشند. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا به صورت میانگین سالیانه بین ۶۰۰۰ الی ۲۰۰۰۰ یورو خواهد بود.

شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد در ایتالیا

حدود ۳۵۰ رشته تحصیلی مختلف در مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا ارائه می گردد. با توجه به تنوع رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان بین المللی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور مراحل گوناگونی را می بایست طی نمایند. به طور مثال برای ورود به برخی رشته های تحصیلی در ایتالیا ابتدا از دانشجویان آزمون گرفته می شود و برای رشته های مهندسی و مدیریت در اغلب دانشگاه کسب نمره مناسب در آزمون های GRE و GMAT الزامی می باشد. از شرایط دیگر می توان به گپ تحصیلی ایتالیا اشاره کرد یعنی افرادی که از زمان اتمام دوره تحصیلی قبل تا تحصیل مجدد خود فاصله زمانی وجود داشته باید اثبات کنند که در این مدت یا به کار یا به تحصیل مشغول بوده اند.

مدارک مورد نیاز برای کارشناسی ارشد در ایتالیا

برای اخذ پذیرش و ورود به دانشگاه جهت تحصیل در فوق لیسانس ایتالیا یک سری مدارک کلی وجود دارد که هر دانشجویی ملزم به ارائه آنها خواهد بود. این مدارک عبارتند از:

 • مدرک کارشناسی در رشته های مرتبط از دانشگاه های معتبر
 • ریز نمرات
 • مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • انگیزه نامه (SOP)
 • توصیه نامه
 • نامه تمکن مالی برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا
 • توجیه گپ تحصیلی ایتالیا

اجازه کار دانشجویی

کار دانشجویی در مقطع فوق لیسانس ایتالیا به دو صورت انجام می شود که دانشجویان در این مقطع می توانند به این دو روش برای کار دانشجویی اقدام کنند. اولین صورت بدین گونه می باشد که دانشجویان با خود دانشگاه قراردادی را تنظیم می کنند و به مدت های مختلف که معمولا ۳ ماهه می باشد برای دانشگاه کار انجام می دهند و به ازای هر ساعت حدود ۸ تا ۱۰ یورو حقوق دریافت می نمایند.

روش دوم بدین سان می باشد که دانشجویان در کنار درس خواندن مشغول به کار می شوند ولی هماهنگ کردن این دو کار در کنار هم بسیار دشوار می باشد. کلاس های فوق لیسانس ایتالیا معمولا تمامی روزهای هفته را دربر می گیرد و کمتر موقعیت کار کردن برای دانشجویان مقدور می باشد. ولی در بسیاری از دروس این مقطع امکان حضور نداشتن سر کلاس مهیا می باشد که می تواند فرصت مناسب را برای اشتغال به کار فراهم کند.

بیمه دانشجویی

بیمه‌ های دانشجویی از دیگر امکاناتی است که برای دانشجویان در طول تحصیل در کشور ایتالیا در نظر گرفته شده است. بیمه های موجود در ایتالیا به دو صورت عمومی و A.S.L در دسترس دانشجویان در حال تحصیل در ایتالیا می باشد. بیمه های عمومی به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار دارد. اعتبار این بیمه یک ساله است. دانشجویان می‌توانند با مراجعه به دفاتر خدمات پستی که کارهای مربوط به اقامت در ایتالیا را انجام می‌ دهند بیمه خود را دریافت نمایند.

A.S.L نوع دیگر بیمه در کشور ایتالیا است که هزینه آن چیزی در حدود ۵۰ یورو از بیمه عمومی بالاتر می باشد ولی در عوض خدمات ارائه شده توسط این بیمه بیشتر است. افراد تحت پوشش این بیمه می‌توانند تحت نظر یک پزشک شخصی قرار بگیرند، ویزیت پزشک عمومی برای این افراد رایگان خواهد بود، هزینه ویزیت پزشک متخصص طبق تعرفه بیمه پرداخت می‌شود و از همه مهم‌تر اینکه بیمه A.S.L در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا معتبر است.

برای دریافت بیمه‌ی A.S.L ابتدا باید درخواست خود را در اداره پست ثبت کنید و سپس به شعب این بیمه در نزدیکی محل سکونت خود مراجعه نمایید. فرم درخواست، کد مالیاتی، مجوز اقامت، گذرنامه، گواهی ثبت نام در دانشگاه و رسید پرداخت مدارک مورد نیاز برای دریافت بیمه A.S.L می باشد.

در چه دانشگاه هایی می توان دوره کارشناسی ارشد را گذراند؟

ایتالیا دارای قدیمی ترین دانشگاه های اروپا می باشد که سرآمد آنها دانشگاه بولونیا است. همانگونه که اشاره گردید دانشگاه های معتبر ایتالیا طیف گسترده و متنوعی از رشته های تحصیلی را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می نمایند.

معتبرترین دانشگاه های ایتالیا در کلیه مقاطع تحصیلی طبق رتبه بندی سازمان جهانی QS

 • دانشگاه پلی تکنیک میلان
 • دانشگاه مطالعات پیشرفته (Sant’Anna)
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه ساپینزا رم
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه پلی تکنیک تورین
 • دانشگاه میلان

انتخاب دانشگاه از سوی دانشجویان به عوامل مهمی نظیر رشته و مقطع تحصیلی، مدارک لازم و بودجه مورد نیاز جهت پرداخت هزینه های دانشگاه ارتباط دارد. به طور کلی با توجه به موارد ذکر شده دانشجویان می توانند بهترین دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایند.

بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد در ایتالیا

کشور ایتالیا نیز مانند سایر کشور ها بورسیه های مختلفی جهت حمایت از دانشجویان ارائه می دهد. هدف و شرایط هر یک از بورسیه ها متفاوت می باشد مثلا برای دریافت بعضی از آن ها باید شرایط تحصیلی مانند نمرات مناسب درسی کسب کرد ولی برای دریافت نوع دیگری از بورسیه ها شرایط مالی متقاضی مورد توجه می باشد.

به صورت کلی در کشور ایتالیا ۳ نوع بورسیه ارائه می شود این بورسیه ها عبارتند از : بورسیه استانی ایتالیا  (DSU)، بورسیه دولتی ایتالیا و بورسیه دانشگاهی ایتالیا که در ادامه به توضیح شرایط دریافت هر یک خواهیم پرداخت :

بورسیه استانی ایتالیا  (DSU)

این بورسیه به دانشجویانی اعطا می شود که توانایی تامین هزینه های زندگی و تحصیل خود در کشور ایتالیا را ندارند. برای اثبات این امر معمولا باید مدارک نشان دهنده سطح درآمد خود مانند فیش حقوقی، اجاره نامه و سایر مدارک مربوطه را ارائه کنند اگر واجد شرایط باشند می توانند از این بورسیه به مبلغ ۵۰۰۰ هزار یورو در سال استفاده کنند.

بورسیه دولتی ایتالیا

این بورسیه برای مقاطع ارشد و دکتری و رشته های مشخص مانند زبان و فرهنگ ایتالیایی ارائه می شود و میزان آن ماهیانه حدود ۹۰۰ یورو می باشد. البته برای استفاده از این بورسیه محدودیت سنی وجود دارد.

بورسیه دانشگاهی ایتالیا

این نوع بورسیه توسط دانشگاه ها ارائه می شود و هر دانشگاه شرایط خاصی برای اعطا بورسیه مد نظر دارد اما معمولا برای دریافت این بورسیه ها متقاضی باید از نظر نمرات درسی در حد بسیار خوبی باشد تا بتواند برای کسب بورسیه ایتالیا اقدام کند.

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا

بدون شک ایتالیا ترکیبی کامل از تاریخ خیره کننده، سنت آکادمیک، تحقیقات و آموزش های مبتکرانه را ارائه می می نماید. تحصیل در کشوری که زادگاه نخستین دانشگاه اروپا می باشد قطعاً خواسته دانشجویان بسیاری از سرتاسر جهان است و از مزایای قابل توجهی برخوردار خواهد بود.

هزینه های تحصیل و زندگی

یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان بین المللی تامین هزینه های تحصیل و زندگی در کشورهای اروپایی است. در حال حاضر ایتالیا یکی از کم هزینه ترین کشورها برای ادامه تحصیل و زندگی می باشد، علاوه بر این دولت و دانشگاه های این کشور همواره دانشجویان داخلی و خارجی را از طریق بورسیه های مختلف مورد حمایت مالی قرار می دهند. از این رو ایتالیا به یکی از کشورهای پیشرو در امر جذب دانشجویان بین المللی تبدیل گردیده است.به صورت میانگین هزینه های زندگی در ایتالیا ماهانه برای یک خانواده ۴ نفره در این کشور حدود ۳۳۰۰ یورو می باشد. در ادامه به هزینه های زندگی در این کشور اشاره خواهیم کرد :

عنوان هزینه ها
یک وعده فست فود حدود ۸ یورو
۵۰۰ گرم مرغ حدود ۴٫۵ یورو
۱ لیتر شیر ۱٫۵ یورو
۱۲ عدد تخم مرغ ۳٫۵ یورو
۱ کیلو گوجه فرنگی حدود ۲ یورو
۱ کیلو سیب زمینی حدود ۱٫۵ یورو

اجازه کار

از دیگر مزایای قابل توجه برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در ایتالیا را دارند اجازه کار حین تحصیل است. معمولاً اجازه کار برای دانشجویان بین المللی بسته به مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال برای مقطع کارشناسی ۱۰ ساعت، کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و دکترا ۳۰ ساعت در هفته دانشجویان اجازه کار خواهند داشت، که به واسطه درآمد حاصله از انجام کار می توانند کلیه هزینه های تحصیل و زندگی خود در ایتالیا را کاور نمایند.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی

بدون تردید یکی از نکات بسیار حائز اهمیت از دیدگاه دانشجویان بین المللی تحصیل به زبان انگلیسی است. در واقع یادگیری زبان ایتالیا امری زمانبر و دشوار به حساب می آید که نیاز به تلاش و پشتکار فراوان دارد. از این رو دانشگاه های ایتالیا جهت سهولت در تحصیل و رفاه حال دانشجویان بین المللی کورس های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا را به ۲ زبان انگلیسی و ایتالیایی ارائه می نمایند.

معایب تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا

همانگونه که اشاره گردید تحصیل در ایتالیا از مزایای بی شماری برخوردار است، اما معایب و چالش هایی نیز در این رابطه وجود خواهد داشت.

مطمئناً دانشجویان با توجه به تناسب مزایا و معایب تحصیل و زندگی در هر کشوری می توانند به یک نتیجه گیری منطقی در ارتباط با انتخاب مقصد نهایی خود دست یابند، از این رو در ادامه این مطلب به معایب تحصیل در فوق لیسانس ایتالیا اشاره خواهیم نمود.

فقدان بازار کار مناسب

بدون تردید ورود به بازار کار در حین تحصیل جهت تامین هزینه های دانشجویان بین المللی و به دست آوردن موقعیت های شغلی مناسب پس از تحصیل برای کسب درآمد قابل قبول و اخذ اقامت دائم در هر کشوری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. متاسفانه در حال حاضر ایتالیا به همراه اسپانیا و یونان از بالاترین نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا و پایین ترین رشد اقتصادی در حوزه یورو برخوردار می باشند، از این رو به دست آوردن موقعیت شغلی مناسب در این کشور بسیار زمانبر و دشوار می باشد.

اجازه همراه

یکی از بزرگترین چالش های تحصیل فوق لیسانس ایتالیا عدم اجازه ورود همراه دانشجو به این کشور می باشد. در واقع طبق قوانین مهاجرتی ایتالیا معمولاً دانشجویان بین المللی پس از گذراندن ۲ ترم تحصیلی می توانند درخواست الحاق خانواده خود را به اداره مهاجرت این کشور تسلیم نمایند، پس از بررسی درخواست ارائه شده در صورت صلاحدید مقامات مربوطه اجازه الحاق خانواده دانشجو و صدور ویزای برای همسر و فرزندان دانشجو اجرایی خواهد شد. عدم اجازه همراهی خانواده با دانشجو برای افرادی که متاهل می باشند به یک معضل بسیار جدی تبدیل گردیده است.

یادگیری زبان ایتالیایی

همانگونه که ذکر گردید تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی میسر است و این یک مزیت به شمار می آید، ولی باید توجه داشته باشید شما تنها در محیط دانشگاه و برای ادامه تحصیل از این مزیت بهره مند خواهید بود. در دنیای امروز برقراری ارتباط با افراد جامعه جهت انجام امور روزمره و از همه مهم تر به دست آوردن موقعیت شغلی مناسب امری الزامی به شمار می آید.

اغلب کشورهای اروپایی به زبان و فرهنگ خود می بالند، ایتالیا نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. علاوه بر این بخش اعظمی از مردم ایتالیا بر خلاف اغلب کشورهای اروپایی آشنایی چندانی با زبان انگلیسی ندارند و این موضوع می تواند در جهت برقراری ارتباط دانشجویان بین المللی با اقشار مختلف مردم در ایتالیا مشکل ساز شود. با توجه به این شرایط می توان گفت یادگیری زبان ایتالیایی برای بهره مندی از شرایط ایده ال در این کشور امری واجب به نظر می رسد.

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره ایران که به صورت همزمان دارای مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و رفاه اجتماعی و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد به شما توصیه می کند برای هرگونه اعزام به خارج با کشور مقصد و شرایط زندگی در آن به طور کامل آشنایی یابید.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب بیان شده می توان گفت که تحصیل در مقطع فوق لیسانس ایتالیا یک گزینه بسیار مناسب برای دانشجویانی است که متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی و با هزینه های کم می باشند. برای تحصیل در رشته های مختلف محدودیتی برای دانشجویان وجود ندارد و به جز برخی از دانشگاه های معتبر، برای ادامه تحصیل نیاز به آزمون ورودی نمی باشد. همچنین دانشجویان امکان دریافت بورسیه تحصیلی در این کشور را هم دارا می باشند.

از دیگر ویژگی های کشور ایتالیا هزینه های نسبتا پایین زندگی در این کشور می باشد با این وجود شرایط کاری و یادگیری زبان ایتالیایی از بزرگ ترین ایرادات این کشور برای دانشجویان محسوب می شود. به نظر شما ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس ایتالیا گزینه مناسبی می باشد یا خیر؟

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  ۵۸ دیدگاه در “فوق لیسانس ایتالیا

  1. نازلی گفت:

   من۲۲ساله هستم و کارشناسی طراحی و ساخت طلا و جواهربا معدل۱۸از دانشگاه غیرانتفاعی و ایلتس زبان انگلیسی دارم ، من میتونم بورسیه کارشناسی ارشد بازاریابی رو از دانشگاه ایتالیا بگیرم؟

   1. آریانا پارس گفت:

    با سلام
    برای کشور ایتالیا می توانید از طریق بورسیه استانی اقدام نمایید و برای اخذ این بورسیه با شرایطی که ذکر کردید فقط باید اثبات کنید درامد سالیانه شما کمتر از ۱۰هزار یورو می باشد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر