آشنایی با مالیات در آمریکا

به طور کلی مالیات از جمله درآمدهای اصلی دولت در کشورهای مختلف جهان است، البته دولت ها مالیات دریافتی از مردم را در راستای خدمات رسانی به مردم و ارتقای زیرساخت های شهری و امکانات اجتماعی هزینه می کنند. مالیات در آمریکا با عناوین بسیار متنوعی دریافت می شود، میزان مالیات دریافتی دولت آمریکا بسته به شغل، میزان درآمد و قوانین ایالت مورد نظر متفاوت خواهد بود، چرا که آمریکا دارای یک سیستم مالیاتی یکپارچه نیست و هر یک از ایالت های آمریکا قوانین نسبتاً متفاوتی را برای دریافت مالیات دارند که باید قبل از مهاجرت به آمریکا از آن اطلاع داشته باشید.

مردم آمریکا هر روز مالیات پرداخت می کنند، چرا که اجناس موجود برای خرید و خدماتی که به مردم ارائه می شود شامل پرداخت مالیات خواهد بود، معمولاً فروشنده ها و مراکز خدماتی مبلغ مورد نظر برای مالیات را رویه کالا یا خدمات خود محاسبه می کنند و درواقع هزینه مالیات را از خریدار دریافت می نمایند. در کشور آمریکا مالیات با عناوین مختلفی دریافت می شود که به شرح ذیل می باشد.

 • مالیات بر درآمد
 • مالیات بر ارزش افزوده
 • مالیات بر فروش
 • مالیات بر ارث
 • مالیات بر مصرف کالای لوکس
 • مالیات بر مصرف کالای مضر (تنباکو، نوشیدنی های الکلی و…)
 • مالیات بر سود سرمایه گذاری
 • مالیات بر املاک و مستغلات
 • مالیات بر سفر

البته نحوه دریافت و میزان مالیات دریافتی بسته به مواردی نظیر میزان درآمد فردی، نوع بیزینس و قوانین ایالت مورد نظر متفاوت خواهد بود، در ادامه این مطلب با انواع عناوین مالیاتی در کشور آمریکا بیشتر آشنا خواهیم شد.

مالیات در آمریکا

انواع مالیات در آمریکا

همانگونه که پیش تر ذکر گردید مالیت در آمریکا با عناوین بسیار متنوعی دریافت می شود، برخی از مالیات ها نظیر مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر خرید کالا، مالیات بر خدمات و … توسط مردم به صورت روزانه پرداخت می شود، در حالیکه برخی از مالیات ها نظیر مالیات بر املاک و مستغلات، مالیات بر سود سرمایه گذاری و … معمولاً به صورت ماهیانه یا سالیانه پرداخت می شود. به طور کلی انواع مالیات در آمریکا به شرح ذیل می باشد.

مالیات بر فروش

مالیات بر فروش در کلیه کشورهای جهان رایج است، این نوع مالیات مربوط به فروشندگان مالیات و خدمات در کشور است، ولی در واقع مالیات بر فروش را خریداران پرداخت می نمایند، چراکه معمولاً فروشندگان هزینه مالیات کالا یا خدمات مورد نظر را با قیمت اصلی کالای مورد نظر جمع می کنند و سپس کل مبلغ مورد نظر را از خریدار دریافت می نمایند.

در بین کلیه ایالت های آمریکا ایالت های آلاسکا، مونتانا، دلاور، نیوهمپشایر و اورگان مالیات بر فروش را در اختیار نهادهای محلی و شهرداری های منطقه ای قرار می دهند، که این مبلغ صرف امور شهرسازی و امکانات شهری می شود.

مالیات بر درآمد

مالیات بر درآمد

این نوع مالیات نیز در اغلب کشورهای جهان وجود دارد، در واقع افراد با توجه به میزان درآمد سالیانه خود موظف به پرداخت مالیات خواهند بود، مالیات بر درآمد ارتباط مستقیمی با میزان درآمد افراد دارد، قوانین مالیات بر درآمد در سطح دولت فدرال آمریکا توسط اداره داخلی مالیات (IRS) تعین می گردد، ولی با این وجود میزان مبلغ دریافتی مالیات بر درآمد در هریک از ایالت های آمریکا متفاوت خواهد بود.

مالیات بر ارزش افزوده

امروزه مالیات بر ارزش افزوده در بیش از ۱۰۰ کشور جهان دریافت می شود و بسیار رایج است، این نوع مالیات نوعی مالیات بر مصرف محسوب می شود که بر اساس ارزش کالای مورد نظر در کلیه مراحل تولید و عرضه جمع آوری می شود.

معمولاً افراد بسیاری مالیات بر ارزش افزوده را با مالیات بر فروش اشتباه می گیرند، در حالیکه مالیات بر فروش در زمان خرید یک کالا محاسبه می شود، ولی مالیات بر ارزش افزوده در کلیه زنجیره تولید و عرضه محاسبه می شود، در واقع تولیدکنندگان و عرضه کنندگان کالا نیز این مالیات را پرداخت می کنند.

مالیات بر مصرف کالاهای لوکس یا مضر

کالایی نظیر سیگار که برای سلامتی افراد مضر می باشد یا استفاده از کالا و ماشین های لوکس که از سطح عمومی رفاه اجتماعی بالاتر می باشد، مشمول پرداخت نوعی مالیات غیر مستقیم خواهد بود. معمولاً پرداخت این مالیات به عهده فروشنده می باشد، ولی فروشنده ها هزینه مالیات را رویه قیمت کالای مورد نظر محاسبه می کنند و هزینه مالیات را از خریدار دریافت می نمایند.

نرخ این نوع مالیات بسته به میزان مصرف، میزان آلایندگی، میزان ضرر وارده پس از مصرف و… متفاوت خواهد بود، مواردی نظیر مشروبات الکلی، تنباکو و قمار نیز زیر مجموعه این نوع مالیات قرار می گیرند. این نوع مالیات علاوه بر کسب درآمد برای دولت به عنوان سیاستی کارآمد برای محدود نمودن مصرف این کالاها خواهد بود. ایالت هایی نظیر نوادا، ایلند و دلاویر به واسطه حضور کازینوها و اماکن تفریحی متعدد از این مالیات بیشتر استفاده می کنند.

مالیات بر سود سرمایه

مالیات بر سود سرمایه

با توجه به سرمایه گذاری های گسترده در زمینه های اقتصادی مختلف در کلیه ایالت های آمریکا، مالیات سود حاصله از سرمایه گذاری به یکی از ارکان اصلی سیستم مالیاتی آمریکا تبدیل شده است. مالیات بر سود سرمایه نوعی مالیات بر درآمد محسوب می شود، به طور کلی کلیه روش های سرمایه گذاری، سود سهام و سرمایه هایی در بانک سپرده گذاری شده مشمول پرداخت مالیات خواهند بود.

طبق قوانین مالیاتی در ایالات متحده آمریکا نرخ این مالیات بسته به میزان درآمد از سرمایه گذاری، مدت زمان سرمایه گذاری و قوانین مالیاتی ایالت مورد نظر متفاوت خواهد بود، ولی معمولاً دولت مالیات بر درآمد سرمایه گذاری کوتاه مدت را با همان نرخ مالیات بر درآمد و سود ثانویه درازمدت را با نرخ پایین تر اعمال می کند.

مالیات بر ارث و دارایی

مالیات بر ارث در بسیاری از کشورهای جهان دریافت می شود، این نوع مالیات مشمول کلیه اموال قابل انتقال از فرد فوت شده به وراث خواهد بود. مالیات بر ارث و دارایی معمولاً به دولت فدرال مرکزی پرداخت می شود، البته هر یک از ایالت ها نیز مبلغی را به عنوان مالیات بر ارث دریافت می کنند. در سال ۲۰۱۲ حداکثر نرخ مالیات بر ارث ۴۰ درصد از کل دارایی های فرد متفوا تعین شد، که تا به امروز این قانون تغیری نداشته است.

با توجه به نرخ بالای این نوع مالیات خصوصاً برای افراد متمول روش ها وجود دارد که می توان این مالیات را پرداخت نکرد، به عنوان مثال فرد قبل از فوت می تواند دارایی های خود را به عنوان هدیه به اعضای خانواده یا هر فرد دیگری واگذار نماید، البته در این صورت نیز مالیات انتقال دارایی های فرد دریافت می شود ولی نرخ این مالیات به مراتب کمتر از مالیات بر ارث خواهد بود. درآمد حاصله از مالیات بر ارث معمولاً صرف افراد بی خانمان و کم درآمد می شود.

مالیات بر املاک

مالیات بر املاک و مستغلات

مالیات بر املاک و مستغلات یکی از روش های کسب درآمد برای دولت های محلی و ایالتی است. در این روش دولت با ارزیابی ارزش ملک افراد نرخ مالیات را محاسبه می نمایند و افراد موظف به پرداخت مبالغ تعین شده خواهند بود، لازم به ذکر است در صورت عدم پرداخت مالیات املاک و مستغلات مالکین برای فروش و اجاره ملک خود به مشکل بر می خورند. با این حال مالکین می توانند به میزان نرخ مالیات تعین شده از سوی دولت محلی اعتراض نمایند.

مالیات بر حقوق

مالیات بر حقوق کارمندان و کارگران ماهیانه توسط دولت فدرال مرکزی آمریکا مورد ارزیابی قرار می گیرد. معمولاً کارفرمایان مقداری از حقوق و دستمزد نیروی کار خود را به پرداخت هزینه های مالیات اختصاص می دهند، البته در بسیاری از موارد نیز خود نیروی کار مستقیماً مالیات بر حقوق خود را پرداخت می نماید. این نوع مالیات توسط کارفرما و نیروی کار پرداخت می شود.

معمولاً درآمد حاصله از مالیات بر حقوق صرف معلولین، بازماندگان افراد فوت شده در حین کار، مزایای بیکاری و … می شود، از این رو دریافت به موقع این نوع مالیات برای دولت فدرال از اهمیت فراوانی برخوردار است و در صورت دیرکرد ۲ الی ۱۰ درصد جریمه نقدی در انتظار فرد خاطی خواهد بود.

مالیات بر سفر

مالیات بر سفر

مالیات بر سفر برای شهروندان بسیاری از کشورها به عنوان پدیده ای عجیب و ناشناخته محسوب می شود، ولی شهروندان آمریکا با این نوع مالیات آشنایی کامل دارند، مالیات سفر معمولاً با احتساب به نوع اقامتگاه فرد یا اتومبیل کرایه شده از سوی افراد محاسبه می شود.

به عنوان مثال اگر فردی به ایالت جوجیا سفر کند و در یک هتل اقامت داشته باشد، به ازای هر شب اقامت ۵ دلار به عنوان مالیات باید پرداخت نماید، این رقم در ایالتی نظیر آیداهو ۲ درصد از هزینه اقامت در هتل مورد نظر خواهد بود، در برخی از ایالت ها نیز هزینه ها اجاره اتومبیل ملاک دریافت مالیات سفر خواهد بود. به طور کلی ۳۸ ایالت آمریکا نرخ مالیات بر سفر را با احتساب به اجاره وسیله نقلیه محاسبه می کنند و ۲۲ ایالت با احتساب به محل اقامت.

نحوه محاسبه مالیات در آمریکا

نحوه محاسبه مالیات در آمریکا بسته به نوع مالیات، میزان درآمد افراد، قوانین ایالت مورد نظر و بسیاری از موارد دیگر متفاوت خواهد بود. در حال حاضر کل درآمد حاصله از دریافت مالیات معادل با بیش از ۱۵ درصد از تولید ناخالص داخلی آمریکا در سال است.

با توجه به رقم چشمگیر حاصل از جمع آوری مالیات در آمریکا، دریافت مالیات در این کشور برای پرداخت هزینه های مختلف اجتماعی بسیار حائز اهمیت می باشد، محاسبه مالیات افراد در آمریکا توسط اداره مالیات مرکزی و در ایالت ها ادارات مالیاتی ایالتی می باشد.

نرخ مالیات افراد ارتباط مستقیم با نوع بیزینس و درآمد فرد خواهد داشت، به عنوان مثال نوعی مالیات تصاعدی در آمریکا وجود دارد که اگر درآمد افراد به صورت تساعدی افزایش یابد نرخ مالیات فرد نیز به صورت تصاعدی افزایش خواهد داشت. به طور کلی مالیات در آمریکا به ۲ صورت ثابت و تصاعدی محاسبه می شود.

چگونگی پرداخت مالیات در آمریکا

چگونگی پرداخت مالیات در آمریکا

برای پرداخت مالیات در ایالات متحده آمریکا ۲ روش اصلی وجود دارد، روش اول افرادی می باشند که ماهیانه مالیات خود را پرداخت می نمایند، در واقع اغلب کارمندان در این دسته قرار دارند، چراکه معمولاً مالیات افراد از حقوق ماهیانه آنها کسر می شود، دسته دوم معمولاً افرادی می باشند که درآمد مستغل دارند، و با توجه به درآمد سالیانه خود می بایست مالیات مربوطه را پرداخت نمایند.

برای پرداخت مالیات افراد می بایست فرم اظهارنامه مالیاتی را پر نمایند، توجه داشته باشید صداقت و ارائه گزارش مالی دقیق در ارتباط با درآمد یکساله افراد بسیار مهم خواهد بود، خصوصاً برای افرادی که مجوز اقامت آمریکا به طور موقت یا حتی گرین کارت دارند، زیرا در صورت اثبات عدم صداقت در ارتباط با ارائه اطلاعات مالی امکان اخراج از کشور آمریکا برای مهاجران وجود خواهد داشت.

پس از تکمیل اظهارنامه مالیاتی و ارائه مدارک مالی نرخ مالیات سالیانه افراد محاسبه می شود، و فرد می تواند با پرداخت مبلغ مورد نظر به اداره مالیات ایالت مورد نظر تسویه حساب مالیاتی را دریافت نماید.

نتیجه گیری

بدون تردید آمریکا یکی از پیشرفته ترین و مدرن ترین سیستم های مالیاتی جهان را در اختیار دارد، از سوی دیگر آمریکا به عنوان اقتصاد اول جهان بزرگترین حجم معاملات تجاری در دنیا را دارد، از این رو محاسبه نرخ مالیاتی و دریافت مالیات در این کشور چه برای دولت فدرال مرکزی و چه برای دولت های ایالتی بسیار حائز اهمیت خواهد بود. از سوی دیگر پرداخت مالیات در آمریکا باعث ارتقای سطح کیفیت اجتماعی و امکانات رفاهی در این کشور می شود.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  به این مطلب امتیاز دهید!
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مالیات در آمریکا مالیات در آمریکا مالیات در آمریکا مالیات در آمریکا مالیات در آمریکا

  شبکه های اجتماعی

  arrow up