جذابیت های توریستی ایتالیا و بورسیه های تحصیلی این کشور باعث شده است تا موضوع ویزای ایتالیا برای بسیاری از هموطنان عزیزمان مسئله ای مهم و قابل بحث باشد. در چند سال گذشته ایتالیا همواره جز کشورهایی بوده است که مورد توجه بسیاری از ایرانیان چه برای سفرهای کوتاه مدت و چه برای مهاجرت با دلایل مختلف قرار گرفته است، بر اساس آمار حوزه شینگن در سال ۲۰۱۸ حدود چهارده میلیون و دویست و شصت هزار ویزای کوتاه مدت برای متقاضیان ورود به این حوزه توسط کشورهای مختلف صادر شده است.

در این میان حدود یک میلیون و هشتصد هزار ویزا سهم ایتالیا بوده است. در این مقاله قصد داریم تمام آنچه در رابطه با ویزای این کشور باید بدانیم، بپردازیم و پس از آن نحوه اقدام برای ویزای ایتالیا و همچنین نکات مهم برای موفقیت در پروسه اخذ این ویزا را مرور کنیم.

انواع ویزای کشور ایتالیا بر اساس مدت اقامت

کشور ایتالیا مانند سایر کشورهای عضو پیمان شینگن چهار نوع ویزای ورود به ایتالیا را جهت ورود متقاضیان به این کشوربه ایشان ارائه می دهد. تفاوت این  ۴ نوع ویزا در مدت زمان اقامت متقاضی در ایتالیا و تعداد ورود وی به این کشور می باشد.

ویزای نوع A

این نوع ویزا به اشخاصی که قصد دارند به شکل ترانزیتی (و عموماً به عنوان بخشی از سفر هوایی ایشان ) به یک منطقه خارج از اتحادیه شینگن مسافرت کنند، اعطا می‌شود. اشخاصی که این نوع ویزا از کشور ایتالیا را در دست دارند قادر نخواهند بود به غیر از فرودگاه به نقطه دیگری از خاک ایتالیا وارد شوند، پس عملاً دریافت این نوع ویزا برای افرادی که قصد ورود به کشور ایتالیا را دارند کارایی ندارد.

ویزای نوع B

این نوع ویزا که مدتی است جای خود را به ویزای اقامت کوتاه حوزه ی شینگن داده است، فقط برای عبور ترانزیتی زمینی به کشورهای عضو پیمان شینگن من جمله ایتالیا اعطا می گردد. دارندگان ویزای نوع B قادر بودند تا برای مدتی کوتاه یعنی کمتر از ۵ روز در ایتالیا اقامت داشته باشند، این ویزا با ویزای نوع C با شرط عبور ترانزیتی جایگزین شده است.

ایتالیا,ایتالیا,ایتالیا

ویزای نوع C

ویزای کوتاه مدت ایتالیا برای متقاضیان ورود به این کشور که قصد حضور در این کشور برای مدت کمتر از ۹۰ روز را دارند، ویزای نوع C ایتالیا نامیده می شود. گفتنی است بیشتر متقاضیان انواع ویزاهای کاری و یا تحصیلی نیز همانند متقاضیان ویزای توریستی کشور ایتالیا در ابتدا برای این نوع ویزا اقدام می نمایند. با داشتن ویزای نوع C، این کشور قادر خواهید بود تا در هر یک از کشورهای عضو پیمان شینگن بدون محدودیت عبور و مرور نمایید.


ویزای نوع D

ویزای نوع دی یا همان ویزای ملی کشور ایتالیا به اشخاصی اعطا می گردد که قصد دارند برای بیشتر از مدت ۹۰ روز در کشور ایتالیا مشغول به زندگی، کار و یا تحصیل گردند. گفتنی است دارندگان ویزای توریستی و یا کاری که قصد اقامت بیش از ۹۰ روز دراین کشوررا دارند می بایست ویزا های کوتاه مدت خود یعنی ویزای نوع C خود را به ویزای نوع D تبدیل نمایند. دارندگان اقامت ویزای نوع D کشور ایتالیا قادر خواهند بود تا به صورت نامحدود به هر یک از کشورهای عضو پیمان شنگن عبور و مرور نمایند.

انواع ویزاهای ایتالیا بر اساس دفعات ورود

تقسیم بندی دیگری که برای ویزای کشور ایتالیا و همچنین برای ویزا های صادر شده از سایر کشورهای عضو پیمان شینگن می توان صورت داد، دسته بندی این ویزا ها بر اساس دفعاتی است که متقاضی مجاز است وارد این کشور شود، در ادامه به این سه دسته بندی اشاره می نماییم.

ایتالیا,ایتالیا,ایتالیا

ویزای یکبار ورود به کشور ایتالیا

دارندگان ویزای یکبار ورود به کشور ایتالیا فقط مجاز هستند برای یک مرتبه وارد کشور ایتالیا شوند و در صورتی که یکبار به این کشور ورود نمایند دیگر قادر نخواهند بود پس از خروج از آن حتی در صورت معتبر بودن ویزای خود از آن استفاده نمایند. به طور مثال اگر شخصی یک ویزای ۹۰ روزه یک بار ورود به کشور ایتالیا را دریافت نماید و به این کشور ورود نماید و پس از پنج روز به کشور خود بازگردد دیگر قادر نخواهد بود تا از ۸۵ روز مجاز خود در این ویزا استفاده نماید.

ویزای دوبار ورود کشور ایتالیا

همانطور که از اسم این ویزا مشخص است متقاضی دارای ویزای دوبار ورود به کشور ایتالیا مجاز است تا دو مرتبه از این ویزا برای ورود به کشور ایتالیا استفاده نماید. گفتنی است عبور و مرور در کشورهای عضو پیمان شینگن به عنوان ورود به کشور ایتالیا برای مرتبه دوم محسوب نمی شود.

ویزای مالتیپل ایتالیا

ویزای مالتیپل یا ویزای چند بار ورود که با درج عبارت MULTI روی ویزا مشخص می شود، به وی اجازه می دهد تا به طور نا محدود و برای چندین مرتبه به کشور ایتالیا وارد شود. البته ویزاهای مالتیپل ممکن است محدود به زمان باشند، مثلاً ویزای مالتیپل شخصی که ویزای نوع C این کشور را اخذ نموده است به او اجازه می دهد تا به طور نا محدود برای مدت ۹۰ روز به این کشور عبور و مرور داشته باشد و در صورت پایان ۹۰ روز شخص قادر به استفاده از ویزا برای ورود های بعدی نخواهد بود.

انواع ویزای ایتالیا بر اساس هدف سفر

علاوه بر دسته بندی هایی که بر اساس دفعات ورود و مدت ویزا انجام می گیرد می توان ویزاهای کشور ایتالیا را بر اساس هدف سفر متقاضیان به این کشور دسته بندی نمود. قصد داریم انواع ویزای ایتالیا را بر اساس هدف سفر متقاضیان ورود به این کشور دسته‌بندی نماییم.

ایتالیا,ایتالیا,ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا

متقاضیان ورود به ایتالیا که موفق به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های این کشورگردیده اند می توانند برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند. از آنجا که کشور ایتالیا برای متقاضیان ایرانی بورسیه های تحصیلی متفاوتی را در نظر می‌گیرد، این کشور به یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای متقاضیان ایرانی تبدیل گشته است. مادر مقاله ای با عنوان تحصیل در ایتالیا به بررسی شرایط تحصیل در مراکز آموزشی این کشور و همچنین در مقاله دیگر به عنوان ویزای تحصیلی ایتالیا به طور مفصل به موضوع نحوه اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور در همین وب سایت پرداخته ایم.

ویزای توریستی کشور ایتالیا

از آنجا که ایتالیا را می‌توان جزو پنج کشور برتر توریستی اروپا دانست، این کشور همواره در صدر محبوب ترین کشورهای اروپایی در زمینه درخواست های ویزای توریستی برای متقاضیان ورود به حوزه شینگن قرار گرفته است. ما در مقاله ای با عنوان ویزای توریستی ایتالیا به بررسی ابعاد اقدام برای این نوع ویزا پرداختیم و همچنین روش های افزایش شانس اخذ ویزای توریستی ایتالیا را بررسی نموده ایم.

ویزای سرمایه گذاری ایتالیا

درحال حاضر این کشور بیشتر از سرمایه ‌گذار به افرادی که توانایی کارآفرینی برای ایتالیایی ها را دارند علاقه مند است. صاحبین کسب و کارهایی که قادر هستند تا با ایجاد کسب و کار برای حداقل دو نفر با ملیت ایتالیایی به رونق اقتصادی این کشور یاری رسانند، بیشتر مورد توجه اداره مهاجرت این کشور قرار می گیرند. علاوه بر آن افرادی که قصد ثبت شرکت و یا خرید بیزینس در این کشور را دارند نیز قادر خواهند بود تا از شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری در ایتالیا استفاده نمایند.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  به این مطلب امتیاز دهید!
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ویزای ایتالیا ویزای ایتالیا ویزای ایتالیا ویزای ایتالیا ویزای ایتالیا

  شبکه های اجتماعی

  arrow up