info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

آزمون PCAT چیست؟

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

آزمون PCAT

آزمون PCAT یک آزمون جامع استاندارد است که مهارت ها و توانایی های افراد را برای ورود به رشته داروسازی می سنجد. پیش شرط ورود به دوره های داروسازی کشورهای آمریکا و کانادا آزمون PCAT است که طی آن مهارت های فرد در زمینه های ریاضیات، علوم و زبان سنجیده می شود.

برای ورود به بیش از ۸۵% از کالج ها و مدارس داروسازی این دو کشور باید آزمون PCAT گذرانده شود. انجمن کالج داروسازی امریکا (American Association of Colleges of Pharmacy ) (AACP) که در سال ۱۹۹۰ تأسیس شده است مسئول برگزاری این آزمون می باشد.

این انجمن که در واشنگتن مستقر است مسئول افزایش کیفیت تحصیل دانشجویان رشته داروسازی است و موظف است از طریق برگزاری آزمون نسبت به سطح دانش دانشجویان داروسازی اطمینان حاصل نماید.

برای اطمینان از این موضوع که آیا برای ادامه تحصیل در رشته داروسازی در یک دانشگاه نیازمند آزمون PCAT هستید یا خیر لازم است که به سایت آن دانشگاه مراجعه کنید. برای مثال لازمه تحصیل در رشته داروسازی در برخی از دانشگاه های کانادا از جمله دانشگاه بریتیش کلمبیا و تورنتو اخذ نمره قبولی در آزمون PCAT می باشد.

محتوای آزمون PCAT

تا قبل از سال ۲۰۱۶، PCAT شامل یک تست نوشتاری و پنج تست چند گزینه ای بود. در این تست توانایی های کلامی، زیست شناسی، شیمی و مهارت خواندن و درک مطلب افراد در این تست سنجیده می شد. در سال های اخیر موارد دیگری مانند تفکر انتقادی و توانایی استدلال منطقی فرآیندهای بیولوژیکی، فرایندهای شیمیایی نیز سنجیده می شود.

در قسمت رایتینگ افراد باید راه حل های منطقی برای حل مسائل ارائه دهند. این تست شامل ۱۹۲ سوال چند گزینه ای و یک موضوع برای رایتینگ است. طول امتحان تقریبا چهار ساعت است و یک قسمت از تست باید توسط کامپیوتر انجام پذیرد. آزمون استاندارد PCAT در ماه های ژوئیه، سپتامبر، اکتبر، نوامبر، ژانویه و فوریه برگزار می شود.

بخش های آزمون PCAT

  • نگارش: زمان این تست ۳۰دقیقه است.
  • بیولوژی: شامل ۴۸ سوال چندگزینه ای در زمینه های زیست شناسی، میکروب شناسی، آناتومی انسان و فیزیولوژی است. که ۴۵ دقیقه زمان می برد.
  • شیمی: شامل ۴۸ سوال چند گزینه ای در زمینه های شیمی عمومی، شیمی آلی، فرآیندهای بیوشیمی پایه است که داوطلب ۴۵ دقیقه برای پاسخگویی به این سوالات زمان دارد.
  • مهارت خواندن انتقادی: شامل ۴۸ سوال چند گزینه ای است. این سوالات در زمینه های تفکر، تحلیل و ارزیابی می باشد و ۵۰ دقیقه زمان پاسخگویی به این قسمت از تست است.
  • استدلال کمی آزمون PCAT : شامل ۲۸ سوال چند گزینه ای است. این سوالات در زمینه ریاضی پایه، جبر، احتمال، آمار) می باشد و برای پاسخگویی ۵۰ دقیقه زمان در اختیار دانشجو است.

این آزمون در مجموع شامل ۱۹۲ سوال چندگزینه ای و یک رایتینگ است که داوطلب ۱۹۲ دقیقه برای پاسخگویی به این سوالات زمان دارد. دقیقاَ پس از پایان آزمون شما می توانید گزارش مقدماتی آزمون PCAT را دریافت کنید. این گزارش به صورت آنلاین در دسترس شما خواهد بود و اطلاعات کلی در زمینه رتبه و نمره شما ارائه می دهد.

شما تا پنج هفته پس از آزمون در اختیار شما قرار خواهد گرفت. در صورتیکه بخواهید برای پذیرش در رشته داروسازی اقدام کنید این کارنامه به دانشگاه مورد نظر شما فرستاده خواهد شد. نمره شما در این آزمون تا یک سال اعتبار خواهد داشت. در ضمن این نکته حائذ اهمیت است که این آزمون در قالب CBT برگزار می شود.

زمان برگزاری آزمون PCAT

آزمون PCAT در ماه های جولای، سپتامبر، اکتبر، نوامبر و ژانویه برگزار می شود.

حداقل نمره آزمون PCAT

نمره آزمون PCAT بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ است. برای اینکه بتوانید در رشته داروسازی مشغول به تحصیل شوید باید حداقل نمره ۴۳۰ را دریافت کنید.

برای ثبت نام در آزمون PCAT می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

http://tpc-etesting.com/pcat/

در ادامه لینک برخی از سایت های مرتبط معرفی می شوند:

American Association of Colleges of Pharmacy: www.aacp.org
Association of Faculties of Pharmacy of Canada: www.afpc.info
Canadian Pharmacists Association: www.pharmacists.ca
Canadian Association of Pharmacy Students and Interns: www.capsi.ca
Canadian Society for Pharmaceutical Sciences: www.cspscanada.orgOntario Pharmacists Association: www.opatoday.com
Pharmacy Examining Board of Canada: www.pebc.ca

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر