...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش به هزار و یک دلیل در چند سال گذشته برای متقاضیان ایرانی مهاجرت تحصیلی اهمیت زیادی داشته است.

اهمیتی که باعث درخواست بسیاری از ایران برای مهاجرت تحصیلی به اتریش شده است.از زمانی که فرایند پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور بسیار ساده‌تر از شرایط فعلی بود و سخت‌گیری خاصی نه در نوع دانشگاه فارغ التحصیلی (آزاد یا سراسری بودن) ،نه  در میزان تسلط به زبان آلمانی  و نه حتی در  ویزای همراه وجود داشت تا به امروز که “سیاست‌های شلخته دولت اتریش برای صدور ویزای دانشجویی” دردسرهای زیادی را برای دانشجویان ایجاد کرده است.

در ادامه با توجه به اهمیت موضوع تحصیل در اتریش سعی کرده‌ایم به ابعاد مختلف این موضوع بپردازیم و به سوالات مهمی در این زمینه نظیر سوالات زیر پاسخ دهیم: 

 • شرایط تحصیل در اتریش چیست؟
 • مزایای تحصیل در اتریش چه چیزهایی هستند؟
 • چالش‌ها و معایب تحصیل در اتریش کدامند؟
 • هزینه‌های تحصیل در اتریش چقدر است؟
 • آیا ویزای همراه در اتریش وجود دارد؟

پاسخ به این سوال‌ها که مهم‌ترین دغدغه‌های علاقمندان به تحصیل در اتریش است به همراه اطلاعات مفیدی در مورد سایر جزئیات پیرامون این موضوع را در ادامه این مطلب بخوانید. 

تحصیل در اتریش،آمار و ارقام 

نزدیک به ۳۰ درصد از دانشجویان دانشگاه‌های کشور اتریش را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند. این یعنی در حال حاضر بیش از ۶۰ هزار دانشجوی خارجی در رشته‌های مختلف در حال تحصیل در اتریش می‌باشد. 

آمار دقیقی از تعداد دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های اتریش وجود ندارد ولی به صورت تخمینی و بر اساس آماری که فقط توسط چند دانشگاه مهم کشور اتریش اخیراً ارائه شده است،می‌توان به صورت تخمینی حدود نیم درصد از جمعیت دانشجویان خارجی در کشور اتریش را دانشجویان ایرانی دانست.

اگرچه این عدد (یعنی حدوداً ۳۰۰۰ نفر دانشجوی ایرانی)، را نمی‌توان با تعداد دانشجویان ایرانی در کشورهایی نظیر آمریکا کانادا و یا آلمان برابر دانست، ولی این عدد با توجه به جمعیت کشور اتریش (حدود ۹ میلیون نفر در حال حاضر)،قابل توجه است.

شرایط تحصیل در اتریش 

اتریش را می‌توان کشوری با پیچیده‌ترین شرایط تحصیل در میان کشورهای اروپایی دانست. شاید برای شما جالب باشد که بدانید چرا؟

برای بسیاری از کشورهای اروپایی، پرونده‌های دانشجویان ایرانی نیز مانند سایر ملیت‌های جهان به صورت یکسان بررسی می‌شوند. 

ولی متاسفانه در چند سال گذشته و با توجه به مدارک جعلی بسیار زیادی که توسط متقاضیان ایرانی به دانشگاه‌های کشور اتریش و سفارت این کشور ارائه شده است،هر دوی این نهادها به صورت کاملاً متفاوت با متقاضیان ایرانی و درخواست پذیرش  ویزای تحصیلی ایشان رفتار می‌نماید.

بنابراین شرایط تحصیلی در اتریش در حال حاضر سیار پیچیده‌تر است چند سال گذشته است. طبیعی است که شرایط پذیرش و ویزای تحصیلی برای پرونده‌های متفاوت بر اساس فاکتورهای نظیر مقطع تحصیلی،دانشگاه محل تحصیل،زبان و البته وضعیت تاهل تعیین می‌شود ولی به طور کلی در ادامه به شرایط تحصیل در اتریش به صورت عمومی که احتمالاً به صورت مشترک میان همه متقاضیان تحصیل در اتریش وجود دارد ،می‌پردازیم.

شرط اول: زبان 

به غیر از چند رشته به زبان انگلیسی(که البته تعدادشان در سال‌های اخیر بیشتر شده است)،بیشتر رشته‌های تحصیلی در همه مقاطع دانشگاهی و غیر دانشگاهی در کشور اتریش به زبان آلمانی ارائه می‌شوند. ارائه مدرک حداقل ب ۱ در زبان آلمانی برای پذیرش‌تر بیشتر این دوره‌ها،به عنوان یکی از پیش شرط‌های پذیرش در دانشگاه‌ها کشور اتریش پذیرفته شده است. 

پس به صورت جدی می‌توان گفت اگر قصد تحصیل به زبان آلمانی را ندارید شاید کشور اتریش کشور مناسبی برای شما نباشد ولی اگر قصد دارید به صورت طولانی مدت پس از تحصیل در این کشور زندگی کنید،زبان آلمانی هم می‌تواند شما را وارد دانشگاه‌های اتریش نماید و هم می‌تواند ابزاری بسیار قوی برای پیدا کردن کار پس از دوره تحصیل برای شما باشد. 

شرط دوم: عدم ممانعت از تحصیل

شاید این شرط عجیب‌ترین شرط تحصیل در اتریش باشد. وزارت علوم کشور اتریش به صورت مشخص از متقاضیان خارجی انتظار دارد تا به نحوی اثبات نمایند که در کشور خود مجاز به تحصیل در دوره‌ای هستند که در کشور اتریش قصد ادامه تحصیل در آن را دارند. به طور مثال متقاضی تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در کشور اتریش می بایست مدرکی دال بر عدم ممانعت از تحصیل در این مقطع در کشور خود به دانشگاه‌های این کشور ارائه دهد.

حالا این نامه عدم معاونت از تحصیل در کشور ما چه می‌تواند باشد؟

متقاضیان ایرانی که مشغول تحصیل در دانشگاه‌های سراسری هستند و یا در کنکور سراسری در رشته مورد نظر خود قبول شده اند ، امکان ادامه تحصیل در این رشته را در کشور اتریش خواهند داشت. 

البته موضوع نامه عدم ممانعت از تحصیل بسیار پیچیده‌تر از توضیح چند خطی بالا است. 

بنابراین به علاقمندان به حوزه تحصیل در اتریش توصیه می‌نماییم توضیحات تکمیلی در خصوص نامه عدم معاونت از تحصیل برای دانشگاه‌های اتریش را در مقاله‌ای تحت عنوان پذیرش تحصیلی در اتریش در همین وب سایت مطالعه نمایند. 

شرط سوم: کیس‌های واقعی 

شاید برای نشان دادن تمکن مالی در کشورهایی مثل کانادا یا آمریکا ارائه یک گواهی تمکن یک روزه از بانک کفایت کند و شاید برای درخواست ویزای تحصیلی کشوری نظیر انگلستان و یا آلمان، نیازی به ارائه نامه خوابگاه دانشجویی وجود نداشته باشد. ولی در کشور اتریش،همه مراحل باید به صورت واقعی باشد.

می‌پرسید یعنی چه؟ یعنی اینکه اگر دانشجوی متقاضی تحصیل در ادعا می‌کند که قرار است در یک خوابگاه مستقر شود،صرف این ادعا به هیچ وجه کفایت نمی‌کند و وی باید خوابگاه مد نظر خود را برای مدت طولانی رزرو کرده باشد و حتی مبلغ آن را نیز پرداخت کرده باشد. 

یا مثلاً مبلغی که به عنوان تمکن مالی در حساب متقاضیان ویزای تحصیلی اتریش می‌بایست ارائه گردد،مورد بررسی موشکافانه سفارت اتریش قرار می‌گیرد و منابع ورودی برای این مبلغ نیز باید روشن و شفاف باشد. پس می‌توان شرط سوم و مهم‌ترین شرط را برای تحصیل در کشور اتریش واقعی بودن شرایط متقاضی در همه مراحل دانست.

مزایای تحصیل در اتریش

تقریبا تمامی دانشجویانی که تجربه تحصیل در اتریش را داشته اند، به این موضوع اذعان دارند که یکی از بهترین زمان های زندگی خود را در این کشور سپری کرده اند. از کیفیت بالای دانشگاه های اتریش تا کیفیت بالای زندگی از جمله عوامل تاثیر گذار این گروه از دانشجویان می باشد. 

در این بخش سه تا از برترین مزایای تحصیل در اتریش را مورد بررسی قرار می دهیم:

بازار کار پس از تحصیل

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد کشور اتریش پس از اتمام تحصیل خود مجوز حضور یک ساله در این کشور را دارا خواهند بود تا قادر باشند با یافتن شغلی مناسب، ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کار کشور اتریش نمایند. از چه راه هایی می توان برای کار در کشور اتریش اقدام کرد؟ برای پاسخ به این سوال به مقاله کار در اتریش مراجعه نمایید.

شرایط زندگی

براساس نظر سنجی کیفیت زندگی MERCER که عواملی از جمله استاندارهای آموزشی، سطح پایین جرم و جنایت و رضایت مندی افراد در این کشور مورد بررسی قرار گرفته است، وین بهترین شهر اتریش در رتبه نخست قرار گرفته است. دانشجویان در حین تحصیل در اتریش از شرایط مناسب زندگی در این کشور بهره مند می شوند. برای اطلاع از شرایط و تفاوت زندگی در اتریش و ایران مقاله زندگی در اتریش را مطالعه فرمایید.

هزینه های زندگی و تحصیل

کشور اتریش در زمره کشورهایی می باشد که تحصیلات را با ارزان ترین صورت ممکن در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد. از حیث هزینه های زندگی، هزینه های جاری زندگی اعم از اجاره مسکن و خوراک پایین ترین نرخ های ممکن در اروپا به شمار می رود. تحصیل در اتریش این فرصت را در اختیار علاقه مندان به تحصیل قرار می دهد تا با کمترین هزینه های ممکن در بهترین مراکز آموزشی به تحصیل بپردازند.

معایب تحصیل در اتریش

علی رغم نکات مثبت عنوان شده، تحصیل در هر کشور با معایبی همراه است. کشور اتریش از این قاعده مستثنی نیست. چالش احتمالی برای تحصیل در این کشور متناسب با شرایط افراد متفاوت می باشد. سه تا از بزرگترین معایب تحصیل در اتریش را به تفضیل مورد بررسی قرار می دهیم.

محدودیت زبان

دوره های قبل از دانشگاه در کشور اتریش به زبان آلمانی ارائه می شود و دانش آموزان برای اخذ پذیرش مدرک دال بر تسلط زبان آلمانی را به همراه سایر مدارک باید ارائه دهند. در خصوص دوره های دانشگاهی این مطلب صحت دارد. دروس در دانشگاه های اتریش در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی ارائه می شود. برای تحصیل به زبان انگلیسی شانس خود را باید در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری امتحان نمایید.

آزمون های ورودی

برای ادامه تحصیل در برخی از رشته های مرتبط با پیراپزشکی، موسیقی و تربیت بدنی، دانشجویان ملزم به شرکت در آزمون های ورودی می باشند. این نکته بدین معناست که این دسته از دانشجویان در ابتدا برای ویزای توریستی اتریش اقدام نموده و پس از قبولی در آزمون های مربوطه قادر خواهند بود پذیرش دانشگاه را دریافت نمایند.

شرایط دشوار ورود

دانشجویان برای ورود به دانشگاه های اتریش ملزم به ارائه مدرک گواهی اشتغال به تحصیل و یا نامه عدم منع تحصیل برای دوره بالاتر می باشند. از همین رو دانشجویان در حین تحصیل نامه گواهی اشتغال به تحصیل را برای ورود به دانشگاه های اتریش از دانشگاه مبدا اخذ کرده و به همراه سایر مدارک برای روند دریافت پذیرش ارسال می نمایند.

لازم بذکر است که دانشجویان دانشگاه آزاد با محدودیتی برای انتخاب دانشگاه و اخذ پذیرش روبرو می باشند. گواهی اشتغال به تحصیل از جانب دانشگاه آزاد مورد تایید دانشگاه های اتریش نمی باشد. دانشجویان این دانشگاه پس از پایان تحصیل قادر خواهند بود برای ادامه تحصیل به کشور اتریش مهاجرت نمایند.

سیستم آموزشی اتریش

سیستم آموزش و پرورش اتریش بی نظیر و پیچیده است، زیرا به کودکان گزینه های بسیاری در مورد مسیرهای ادامه تحصیل ارائه می دهد. مردم اتریش از بالاترین سطح تحصیلات با بودجه دولتی در جهان برخوردار می باشد. مدارس خصوصی فقط ۸٪ از مؤسسات آموزشی کشور اتریش را تشکیل می دهند. همه مدارس دولتی در کشور اتریش دروس را به زبان آلمانی ارائه می دهند. در اتریش، سال تحصیلی شامل دو ترم، نیمسال زمستان (۱ اکتبر – ۳۰ ژانویه) و نیمه تابستان (۱ مارس تا ۳۰ سپتامبر) است.

در این بخش تحلیلی از مقاطع تحصیلی کشور اتریش را مورد بررسی قرار داده ایم.

مقاطع قبل دانشگاهی

با توجه به سیستم آموزشی موجود در اتریش دوره های تحصیلی از ۵ سالگی شروع می شود. این دوره به نام (Vorschule) شهرت دارد. کودکان پس از سپری کردن دوره آمادگی ۴ سال به تحصیل در دبستان می پردازند. دوره های دبیرستان در کشور اتریش ۴ سال به طول می انجامد.

پس از پایان دوره های دبیرستان، دانش آموزان می توانند برای ادامه تحصیل چندین راه را انتخاب نمایند.

 1. ۴ سال ادامه دبیرستان
 2. دوره های ۵ ساله کالج حرفه ای
 3. دوره های ۲ ساله مدارس تخصصی

همه دانش آموزان در حال تحصیل در اتریش با هر گرایشی در امتحانات نهایی دیپلم (Reifeprüfung) شرکت و در صورت قبولی، مدرک(Reifeprüfungszeugnis) را دریافت خواهند نمود. این مدرک معادل همان دیپلم دبیرستان است.

دوره کارشناسی

در صورت قبولی در کنکور سراسری و ارائه گواهی اشتغال به تحصیل در مقطع لیسانس، شانس افراد برای پذیرش در دانشگاه های اتریش افزایش می یابد. این مورد یکی از اصلی ترین شرایط تحصیل در اتریش برای دانشجویان ایرانی می باشد. دانشگاه های اتریش در رشته هایی نظیر رشته های مرتبط با هنر برای پذیرش، دانشجو را ملزم به شرکت در آزمون ورودی می کند. قبولی در این آزمون های عنوان شده با توجه به موارد امتحانی و زبان آلمانی، با دشواری هایی همراه است.

دوره کارشناسی در کشور اتریش ۴ سال به طول می انجامد. تحصیل در مقطع لیسانس در اکثر رشته های دانشگاهی این کشور به زبان آلمانی ارائه می شود و متقاضیان باید مدرک زبان آلمانی را برای ورود به دانشگاه دارا باشند.

 1. زبان آلمانی مورد نیاز را تا سطح B2 در کشور ایران بگیرید و برای اخذ پذیرش اقدام نمایید.
 2. دوم اینکه بدون هیچ مدرک زبانی به کشور اتریش رفته (با اخذ پذیرش مشروط) و در اتریش از کالج های زبان آلمانی (با هزینه ای در حدود ۱۰۰۰ یورو در هر ۳ ماه یادگیری نمایند) استفاده نمایند.

کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور اتریش به افرادی توصیه می شود که قصد تحصیل در بهترین دانشگاه های اروپا و اخذ اقامت کشوری اروپایی را دارا می باشند ولیکن استطاعت مالی پرداخت هزینه های زیاد تحصیل در کشورهایی نظیر انگلستان، آمریکا و استرالیا را ندارند.

شرایط تحصیل در اتریش برای بسیاری از رشته های مهندسی در مقطع فوق لیسانس کمی متفاوت می باشد. زیرا، تحصیل در مقطع فوق لیسانس در این کشور به زبان انگلیسی ارائه می شوند ولی رشته های علوم انسانی، علوم زیستی، علوم پزشکی و علوم مدیریتی به زبان آلمانی ارائه می گردند.

دانشجویان ایرانی با مدرک لیسانس و یا دانشجویانی که در حین تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های سراسری هستند، از شانس بالاتری جهت اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس در کشور اتریش برخوردار می باشند. دانشجویان و یا فارغ التحصیلان دانشگاه های آزاد نیز می توانند در همان مقطعی که فارغ التحصیل شده اند مجددا تحصیل نمایند و با بهره گیری از تجربه وکلای موسسه آریاناپارس، شانس اخذ پذیرش خویش را برای مهاجرت تحصیلی به اتریش افزایش دهند.

مقطع دکتری

کشور اتریش همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل، توجه ویژه ای به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکترا را دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان، شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره دکترا در این کشور فراهم آورده است. دوره دکتر در کشور اتریش با ۴ سال تحصیل همراه است.

برای پذیرش در دوره دکتری، دانشجویان ملزم به دریافت تایید نهایی از استاد راهنما می باشند. در صورت ارائه مدارک ذیل شانس افراد برای اخذ پذیرش و بورسیه افزایش می یابد.

 1. مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر.
 2. اخذ مدرک دال بر تسلط کافی زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶٫۵).
 3. جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor)
 4. داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …

داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده، می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

دانشگاه های اتریش

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در اتریش

اتریش، مؤسسات و مدارس برتر و مشهورترین مدارس تجاری، دانشکده های حقوق، دانشکده های پزشکی و دانشکده های مهندسی در جهان را در خود جای داده است. دانشگاه های اتریش از شهرت جهانی برخوردار می باشند و بهترین دوره های تحصیلی را برای برنامه کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری ارائه می دهند.

۱. دانشگاه وین

این دانشگاه بزرگترین موسسه تحقیقاتی و بهترین دانشگاه برای تحصیل در اتریش است و در حال حاضر حدود  ۹۰۰۰۰ نفر دانشجو بین المللی در این دانشگاه ثبت نام کرده اند.

این دانشگاه با بیش از ۱۷۹ برنامه تحصیلی به ارائه ی خدمات آموزشی متنوع به دانشجویان بین المللی اقدام کرده است.

۲. دانشگاه صنعتی وین

این موسسه علمی به دلیل ارائه ی خدمات آموزشی متنوع در رشته های مختلف بر اساس انتخاب دانشجویان از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در اتریش شناخته شده است.

در حال حاضر این دانشگاه ۴۰۰۰ دانشمند محقق و ۲۷۰۰۰ دانشجو دارد. دانشگاه صنعتی وین اقدام به جذب خلاق‌ترین و مبتکرترین استعدادها در میان دانشجویان می کند.

۳. دانشگاه کلانگفورت

این موسسه از جمله بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در اتریش است که در ایالت کارینتیا واقع شده و حدود ۱۱۶۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل و تحقیق هستند. سالیانه متقاضیان بیشماری برای تحصیل در این دانشگاه به دلیل کیفیت آموزشی مطلوب به اتریش مهاجرت می کنند.        

۴. دانشگاه اینسبروک

این موسسه ی آموزشی جزو بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در اتریش است همچنین بیش از ۲۸۰۰۰ دانشجو و ۵۰۰۰ کارمند و هیئت علمی در این دانشجو تحصیل می کنند و به ارائه ی خدمات با کیفیت آموزشی می پردازند.

 این دانشگاه به دلیل ارائه ی مقالات علمی و تحقیقاتی گسترده از جمله برترین موسسات تحقیقاتی در این کشور محسوب می شود. این دانشگاه همچنین با سایر دانشگاه ها و موسسات علمی و تحقیقاتی در سر تا سر جهان همکاری دارد.

۵. دانشگاه صنعتی

۶. دانشگاه یوهان کپلر لینز

حق کار و هزینه های تحصیل در اتریش

حق کار و هزینه های تحصیل در اتریش

دانشجویان برای تحصیل در اتریش ملزم به پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور می باشند. لازم به ذکر است که دانشجویان با توجه به حق کار های هفتگی می توانند بخشی از هزینه های خود را پوشش دهند. در این بخش به شرایط و هزینه های زندگی و تحصیل در اتریش پرداخته شده است.

حق کار

دانشجویان در مقاطع مختلف کشور اتریش مجوز کار در محدوده ای ۱۰ تا ۳۰ ساعته بصورت هفتگی را دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد. پیدا کردن کار دانشجویی در اتریش، به پارامترهای نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.

هزینه های تحصیل

تحصیل در دانشگاه های کشور اتریش همچنان به صورت رایگان (با هزینه بسیار ناچیز) ارائه می شود. شرایط پرداخت هزینه های دانشگاه به صورت ترمی و دو بار در سال می باشد. جدول زیر هزینه های تحصیل در اتریش را به تفکیک رشته عنوان کرده است.

عنوانهزینه به یورو
تحصیل در رشته های مهندسی۳۰۰ تا ۵۰۰
تحصیل در سایر رشته ها۶۰۰ تا ۸۰۰
عضویت در اتحادیه دانشجویی۱۸

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در اتریش برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه می باشد. هزینه های اجاره مسکن، خوراک، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن در زمان تحصیل در اتریش می باشد. لازم بذکر است میزان هزینه های زندگی به سبک و محل زندگی دانشجو بستگی دارد.

مدارک لازم برای تحصیل در اتریش

ما در ادامه قصد داریم شما را با مهم ترین مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش آشنا کنیم این مدارک به شرح زیر است:

 1. ارائه ی مدارک معتبر هویتی مانند شناسنامه، پاسپورت دارای اعتبار، عکس پرسنلی
 2. ارائه ی گواهی معتبر عدم سوء پیشینه و جرایم خلافکاری برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش الزامی است.
 3. ارائه ی مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات با ترجمه ی انگلیسی
 4. اگر دانشجو دارای مدرک معتبر مرتبط با آموزش زبان انگلیسی در سطوح مختلف آیلتس و تافل است باید برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش آن را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهد.
 5. ارائه ی گواهی معتبر تحت عنوان انگیزه‌نامه یا توصیه‌نامه برای تحصیل در مقطع ارشد و دکتری ضروری است.
 6. ارائه ی سوابق کاری و تحصیلی به همراه کپی مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش الزامی است.
 7. ارائه ی گواهی های لازم برای اثبات تمکن مالی و پرداخت هزینه های مربوط به کار یا تحصیل
 8. تکمیل بدون نقص مدارک مربوط به اخذ ویزای تحصیلی اتریش
 9. شما باید فیش واریزی مربوط به پرداخت شهریه دانشگاه خود را ارائه دهید.
 10. ارائه ی نامه ی پذیرش یا تاییدیه ی تحصیلی از دانشگاه مورد نظر برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش الزامی است.
 11. شما باید گواهی معتبری را مبنی بر تایید سلامت پزشکی خود به دانشگاه مورد نظر ارائه دهید.

اقامت پس از تحصیل در اتریش

۱. اقامت پس از تحصیل از طریق کاریابی

دانشجویان می توانند پس از پایان دوره ی تحصیلات خود در اتریش از طریق استخدام در شغل مورد نظر و تحویل گواهی کارفرمای خود نوع ویزا را از تحصیلی به کاری تغییر دهند و به این ترتیب اقامت دائم شان را در این کشور اخذ نمایند.

۲. اقامت پس از تحصیل از طریق سرمایه گذاری

دانشجویان پس از پایان دوره ی تحصیلات خود می توانند از طریق سرمایه گذاری در پروژه های کاری مختلف اقامت دائم شان را در این کشور اخذ نمایند ضمن اینکه از حمایت های دولت اتریش برخوردار شوند.

۳. اقامت پس از تحصیل از طریق ازدواج

دانشجویان می توانند از طریق ازدواج با شخصی که تابعیت این کشور را دارد اقامت دائم شان را در اتریش پس از پایان دوره ی تحصیلات خود اخذ نمایند.

ضمن اینکه برای دریافت این مجوز لازم است شما تمکن مالی و محل اقامت خود را به صورت مشخص برای دولت این کشور به اثبات برسانید.

۴. اقامت پس از تحصیل از طریق پناهندگی

دانشجویان پس از پایان دوره ی تحصیلات در اتریش می توانند از طریق ارائه ی دلایل کافی مبنی بر عدم بازگشت به کشور مبدا اقامت دائم شان را در این کشور تحت عنوان پناهنده اخذ نمایند.

۵. اقامت پس از تحصیل از طریق تولد فرزند

والدینی که فرزندشان در خاک نیوزلند متولد می شوند می توانند با ارائه ی مدارک لازم اقامت دائم خود را در این کشور اخذ نمایند.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی

مراحل اقدام برای ویزای تحصیلی اتریش به گونه ای است که دانشجویان در ابتدای راه دانشگاه های مورد نظر را انتخاب می نمایند. پس از انتخاب دانشگاه، اقدام برای اخذ پذیرش شروع می شود.

تحصیل در اتریش

در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش، روند دریافت ویزای تحصیلی اتریش صورت می گیرد. در این بخش، مرحله پذیرش دانشگاه و آمادگی ویزا را به اختصار مورد بررسی قرار می دهیم:

مرحله اول: پذیرش

نحوه درخواست برای تحصیل در اتریش در هر دانشگاه و دوره دارای الزامات ورودی متفاوت است و دانشجویان برای اخذ پذیرش متناسب با دانشگاه مورد نظر اقدامات لازم را انجام می دهند. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های اتریش:

 • پاسپورت
 • مدارک دانشگاهی
 • ریز نمرات تحصیلی
 • اثبات مهارت زبان
 • توصیه نامه از اساتید
 • انگیزه نامه
 • رزومه یا CV

تمام مدارک به زبان آلمانی ترجمه و به دانشگاه های مورد نظر ارسال می گردد. مدت زمان پذیرش از دانشگاه های کشور اتریش حدود ۶ ماه به طول می انجامد. از همین رو دانشجویان باید با برنامه ریزی مناسب برای پذیرش از دانشگاه اقدام نمایند.

مرحله دوم: آمادگی ویزا

پس از اخذ پذیرش، مراحل آمادگی مدارک برای مراجعه به سفارت آغاز می گردد. هنگام وقت سفارت، همراهی نامه پذیرش، تمکن مالی، گردش حساب و در حال حاضر مدرک زبان از الزامات مدارک مورد نیاز برای سفارت می باشد. با توجه به تغییر قوانین صورت گرفته، دانشجویان برای مراجعه به سفارت ملزم به ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح B2 می باشند.

از دیگر مدارک حائز اهمیت برای درخواست ویزای تحصیلی اتریش می توان به بیمه درمانی اتریشی اشاره کرد. طبق قوانین کشور اتریش تمام دانشجویان برای ادامه تحصیل در این کشور ملزم به ارائه بیمه می باشند.

برای ویزای نوع D درخواست وقت مصاحبه «VISA» می بایست وقت مصاحبه جهت «AUFENTHALT» (اقامت) درخواست نمائید. تعویض وقت های مصاحبه امکانپذیر نمی باشد.

هزینه درخواست ویزا ۶۰ یورو (برای کودکان ۶ الی ۱۲ سال ۳۵ یورو و برای برای کودکان زیر ۶ سال رایگان) می باشد. هزینه اقامت بین ۹۱ الی ۱۸۰ روز ۱۵۰ یورو و هزینه تأیید اسناد و مدارک ۸۰ یورو و صدور گذرنامه اتریشی ۷۶ یورو می باشد. سفارت «اسکناس یورو» را می پذیرد. از متقاضیان تقاضا می شود مبلغ قابل پرداخت را تا حد امکان دقیق همراه داشته باشند، چرا که موجودی پول خرد محدود می باشد.

تحصیل زبان آلمانی در اتریش

تحصیل زبان آلمانی در کشور اتریش

کشور اترش بواسطه ارائه تحصیل رایگان، مقصد اصلی دانشجویان با هزینه های پائین می باشد و تحصیل زبان آلمانی در اتریش نکته بر جسته این کشور خواهد بود که به موجب آن مهاجران زیادی را به کشور خود جذب می کند.

اتریش با بهره گیری از دولتی که سعی کرده اقتصاد آلمان را سرلوحه اقتصاد و جامع خود و آسایش و رفاه کشور هایی نظیر سوئیس را سرلوحه کار خویش قرار دهد، از طرفی می تواند مقصدی مناسب برای افراد متقاضی ادامه تحصیل در اتریش و اروپا و از طرفی اقامتگاه مناسبی جهت بنا نهادن شرایط ادامه زندگی برای افراد با شرایطی متفاوت می باشد.

تحصیلات در کشور اتریش بصورت رایگان ( معادل ۳۰۰ تا ۷۰۰ یورو ) ارائه می شود و این کشور با توجه به جمعیت بسیار کمی که دارا می باشد، شرایط اخذ ویزای تحصیلی و اقامت در این کشور را تسهیل نموده است.

زبان رسمی کشور اتریش، آلمانی است که افراد برای شرایط زندگی و تحصیل مستلزم آموزش زبان آلمانی می باشند. به واسطه همین قانون، کشور اتریش برای تسهیل بخشیدن به این امر آموزش زبان آلمانی را در اختیار علاقه مندان به این کشور قرار داده است.

دوره های زبان آلمانی در کالج های زبان کشور اتریش ارائه می شود و متقاضیان آموزش زبان آلمانی در صورتی که از حیث ویزا مشکلی را ندارند، می توانند برای آموزش زبان آلمانی از کالج های این کشور ویزا اخذ کنند.

دانشجویان برای ادامه تحصیل نیازمند مدرک زبان آلمانی می باشند و می توانند تحصیل  زبان آلمانی در اتریش را به عنوان هدف خود انتخاب کنند. شرایط بصورت زیر می باشد :

۱- اولین قدم اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور اتریش

۲- اخذ ویزای دانشجویی کشور اتریش بدون مدرک زبان، و فقط آشنایی به زبان آلمانی

۳- حضور در دانشگاه و برگزاری امتحان تعیین سطح آلمانی

۴-شرکت در کالج های زبان آلمانی با مدت تعیین شده توسط مسئولین آموزش دانشگاه

نکته قابل توجه، همراهان دانشجویان بصورت معمول می توانند برای دوره های زبان آلمانی در کشور اتریش اقدام کنند.

امکان ویزای تحصیلی اتریش در سال ۲۰۲۴

با توجه به محدود بودن کشورهایی که تحصیلات را به صورت رایگان ارائه می دهند، سالانه دانشجویان زیادی به دنبال تحصیل در اتریش می باشند. تعداد درخواست های ویزای تحصیلی اتریش نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است. این موضوع حاکی از این می باشد که رقابت بیشتری برای دریافت ویزا پیش روی علاقه مندان به تحصیل در این کشور می باشد.

افرادی که قصد مهاجرت به اتریش را دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که اخیرا این کشور در صدور ویزای همراه سختگیری های زیادی دارد تا جایی که در خیلی از موارد اجازه همراه برای ویزای تحصیلی اتریش داده نمی شود و در صورت موافقت با ویزای همراه نیز این امکان با فاصله زمانی حدود ۶ ماه تا ۱ سال امکان پذیر می شود.

در حال حاضر بازه های زمانی وقت سفارت و جوابگویی سفارت اتریش افزایش یافته است. لازم بذکر است در صورت ارائه کامل مدارک عنوان شده، شانس افراد برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش افزایش می یابد.

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی اتریش

دلایل زیادی برای پذیرفته نشدن درخواست ویزای تحصیلی شما وجود دارد ما در ادامه ی این مطلب قصد داریم تا شما را با مهم ترین عوامل ریجکتی ویزای تحصیلی از سوی اداره ی کنسولگری اتریش آشنا کنیم پس در ادامه همراه ما باشید.

 1. اگر مدارک هویتی شما دارای اعتبار قانونی نباشد و آسیب خورده و مخدوش شده باشد.
 2. اگر مدارک هویتی شما به صورت غیر حقیقی و جعلی باشد به احتمال زیاد پس از بررسی مدارک ارائه شده با درخواست شما مبنی بر اخذ ویزای تحصیلی اتریش موافقت نخواهد شد.
 3. اگر شما دلایل مناسبی را برای انگیزه ی خود از مهاجرت به اتریش ارائه ندهید و اداره ی پلیس این کشور از نیت شما دچار ابهام شود ممکن است با درخواست شما موافقت نکند.
 4. اگر مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیل در اتریش کامل نبوده و یا دارای نقص باشد.
 5. اگر متقاضی دارای سوء سابقه ی خلافکاری و جرایم کیفری و قضایی باشد ممکن است پس از بررسی پرونده شما پلیس این کشور به دلیل حفظ امنیت داخلی با درخواست تان موافقت نکند.
 6. اگر شما دارای سابقه ی بیماری های واگیردار و یا خطرناک باشید مانند ایدز، هپاتیت و… ممکن است اداره ی پلیس این کشور برای حفاظت از سلامت شهروندان مانع از ورود شما به اتریش شود.
 7. اگر نوع ویزای درخواستی با انگیزه ی واقعی تان مبنی بر مهاجرت به این کشور مطابقت نداشته باشد یعنی شما اقدام به اخذ ویزای تحصیلی از اتریش نمایید درحالی که برای کار کردن و یا سرمایه گذاری به این کشور مهاجرت کنید.
 8. اگر شما دارای تمکن مالی مناسب برای مهاجرت به اتریش نباشید و نتوانید مخارج مربوط به کار و یا تحصیل در اتریش خود را بپردازید با پذیرش درخواست ویزای تحصیلی شما مخالفت می شود.
 9. اگر شما در گذشته برای دریافت ویزا از این کشور اقدام کرده باشید ولی به دلایل مختلفی از ویزای خود به درستی استفاده نکرده باشید ممکن است درخواست مجدد مبنی بر اخذ ویزای تحصیلی اتریش از سوی اداره ی کنسولگری این کشور پذیرفته نشود.

بهترین رشته ها برای تحصیل در اتریش

ما در این مطلب قصد داریم تا شما را با بهترین رشته ها برای تحصیل در اتریش آشنا کنیم پس در ادامه همراه ما باشید.

 1. حقوق از بهترین رشته ها برای تحصیل در اتریش است که سالیانه دانشجویان زیادی برای تحصیل در این رشته به اتریش مهاجرت می کنند و رضایت بسیار بالایی از کیفیت ارائه ی خدمات آموزشی دارند.
 2. روانشناسی از بهترین رشته ها برای تحصیل در اتریش است که بازار کار و درآمد بسیار مناسبی دارد.
 3. اقتصاد جزو سودآور ترین و بهترین رشته ها برای تحصیل در اتریش است.
 4. پزشکی
 5. داروسازی
 6. مدیریت گردشگری
 7. دیپلم یکپارچه حقوق
 8. حقوق و اقتصاد
 9. دیجیتالی‌ سازی و قانون مالیات

شرایط تحصیل دکتری در اتریش

اتریش واقع در قلب اروپا، دارای تاریخ افتخارآمیزی از پیشرفت های فرهنگی و علمی اعم از اپرای کلاسیک گرفته تا مهندسی خودرو است. همچنین اتریش با تمرکز بر روی برنامه های دکتری نوآورانه و بین رشته ای، یک مرکز پر جنب و جوش برای تحقیقات مدرن دکتری است. از همین رو تحصیل در دوره دکتری در اتریش مورد پسند بسیاری از دانشجویان بین المللی قرار می گیرد.

گروه تحریریه آریاناپارس به واسطه شرایط مطلوب تحصیل در اتریش و درخواست های فراوان علاقه مندان این کشور به منظور تحصیل در مقطع دکتری در اتریش در مطلب پیش رو به تحلیل این دوره تحصیلی پرداخته است تا متقاضیان قادر باشند با کسب اطلاعات جامع در این زمینه، با آگاهی بیشتر جهت انتخاب این مقصد قدم بردارند.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری چقدر است؟

سیاست های در نظر گرفته شده برای دوره دکتری در اتریش، این کشور را به عنوان هدف مناسب برای دانشجویان تبدیل کرده است. به صورت کلی هزینه های جاری در کشور اتریش را می توان به سه بخش دسته بندی کرد. از همین رو به بررسی هزینه های جاری در این کشور می پردازیم.

هزینه های تحصیل

هزینه های تحصیل در اتریش به عوامل متعددی نظیر ملیت، دانشگاه و مدت زمان تحصیل بستگی دارد. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های دولتی به طور میانگین بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو را به ازای هر ترم پرداخت می نمایند. شرایط و هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی برای دانشجویان داخلی و بین المللی به صورت یکسان می باشد.

متوسط هزینه های تحصیل برای دوره دکتری در اتریش در دانشگاه های خصوصی ۵ هزار یورو در سال در نظر گرفته می شود. لازم بذکر است که دانشجویان دوره دکتری در اتریش علاوه بر هزینه های دانشگاه ملزم به پرداخت هزینه های انجمن دانشجویان اتریشی (OH) می باشند. هزینه این انجمن ۱۸ الی ۲۵ یورو در هر ترم در نظر گرفته می شود.

هزینه های زندگی

متوسط هزینه های زندگی در اتریش ماهیانه ۹۰۰ یورو تخمین زده شده است. هزینه های مسکن بیشترین میزان این هزینه را به خود اختصاص می دهد. از دیگر هزینه های زندگی می توان به رفت و آمد، خوراک و خرید اشاره کرد. لازم بذکر است دانشجویان برای مراجعه به سفارت میزان هزینه های عنوان شده را در نامه بانکی با عنوان تمکن مالی به سفارت ارائه دهند.

بورسیه تحصیلی

دولت اتریش شرایط ویژه ای را برای دانشجویان دوره دکتری در نظر نگرفته است. از همین رو دانشجویان ملزم به ارتباط مستقیم با اساتید و دانشگاه ها می باشند.

 • قراردادهای کاری: قرارداد های کاری در دانشگاه های عمومی امری مرسوم است. دانشجویان دوره دکتری در اتریش قادر خواهند بود طبق قرارداد های کاری تنظیم شده از حقوق و مزایا بهره مند شوند. بازه زمانی تحصیل این دسته از دانشجویان به عنوان سابقه کار در نظر گرفته می شود.
 • بورسیه اساتید: با توجه به بودجه های ارائه شده به اساتید، دانشجویان در صورت جلب رضایت استاد راهنما موفق به اخذ بورسیه می شوند. برای اخذ بورسیه مدارکی اعم از مقالات بین المللی، معدل مناسب، نمره زبان و سوابق تحصیلی الزامی می باشد.

مراحل اقدام برای دکتری در اتریش چگونه است؟

دوره دکتری در اتریش عموما سه تا چهار سال به طول می انجامد و دانشجویان پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد برای این دوره اقدام می نمایند. دوره دکتری در این کشور همانند سایر کشورهای اروپایی شامل مطالعه و آموزش سازمان یافته به همراه تحقیقات می باشد.

دانشجویان برای اتمام دکتری ملزم به سپری کردن ۹ ترم آموزشی می باشند. در سال اول دانشجویان همانند دوره کارشناسی ارشد به تحصیل می پردازند و در سال های بعد تمام زمان تحصیل را برای تهیه و تنظیم پایان نامه سپری می نمایند.

طول دوره

دوره های تحصیلی در کشور اتریش از اکتبر تا سپتامبر برگزار می شود و از دو ترم تشکیل شده است:

 • ترم زمستانی: اول اکتبر تا ۳۰ ژانویه
 • ترم تابستانی: اول مارس تا ۲۱ سپتامبر

الزامات زبان

دروس در مقطع دکتری در اتریش به زبان های آلمانی و انگلیسی ارائه می شود. دانشجویان برای اخذ پذیرش ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان می باشند. نمره مورد نیاز برای پذیرش در زبان آلمانی B2 و نمره ۶٫۵ در آزمون آیلتس است. موسسه زبان آریاناپارس با برگزاری دوره های کوتاه مدت آیلتس بهترین نتایج در آزمون آیلتس را ارائه می دهد.

مدارک مورد نیاز

دانشجویان برای اخذ پذیرش در دانشگاه های برتر اتریش ملزم به ارائه مدارکی نظیر سوابق تحصیلی، ریز نمرات، بیانیه هدف یا طرح تحقیقاتی، توصیه نامه و سوابق بین المللی می باشند. لازم بذکر است، ارائه مدارک به منظور اخذ پذیرش نمی باشد و گروه آموزش و استاد مورد نظر با توجه به رزومه های ارسالی، پذیرش را به واجدین شرایط اعطا می نمایند.

دانشگاه های مناسب برای گذراندن دکتری در اتریش

در چه دانشگاه هایی می توان دوره دکتری را گذراند؟

کشور اتریش دارای بیش از ۵۰ موسسه آموزش عالی که به شرح زیر تقسیم می شود، می باشد. دانشجویان متناسب با مقاطع تحصیلی خود قادر خواهند بود برای اخذ پذیرش اقدام نمایند.

 • ۲۲ دانشگاه دولتی (از جمله دانشگاه های تحقیقاتی و دانشگاه های هنر)
 • ۲۱ دانشگاه علوم کاربردی
 • ۱۳ دانشگاه خصوصی

دانشگاه های ارائه دهنده دوره های دکتری در اتریش به شرح زیر می باشد.

Graz

 • Graz University of Technology (TU Graz) (۱۴ PhDs)

Innsbruck

 • MCI – The Entrepreneurial School (۱ PhD)
 • University of Innsbruck (۶ PhDs)

Klosterneuburg

 • Institute of Science and Technology Austria (IST Austria) (۱ PhD)

Vienna

 • Central European University (CEU) (۳۴ PhDs)
 • MODUL University Vienna (۱ PhD)
 • Research Center for Molecular Medicine of the Austrian Academy of Sciences (۱ PhD)
 • Sigmund Freud University (۱ PhD)
 • University of Applied Arts Vienna (۱ PhD)
 • Vienna University of Technology (۱ PhD)
 • WU (Vienna University of Economics and Business) (۲ PhDs)
تحصیل دکتری در اتریش و مزایای آن

مزایای تحصیل دکتری در اتریش

با توجه به نظام آموزشی و کیفیت زندگی کشور اتریش، دانشجویان از سراسر دنیا بدنبال شرایطی ایده آل برای ادامه تحصیل در اتریش می باشند.

مراقبت های بهداشتی

یکی از مزیت های تحصیل در اتریش بهره مندی از خدمات درمانی می باشد. به واسطه تحصیل در دانشگاه های اتریش، دانشجویان از خدمات درمانی رایگان بهره مند می شوند. دانشجویان دوره دکتری در اتریش برای بهره مندی از این خدمات ملزم به دریافت کارت بیمه سلامت اروپا (EHIC) می باشند.

تحصیل در برترین شهر دنیا

همواره وین اتریش به عنوان برترین شهر دنیا انتخاب می شود. سالانه موسسه آمار کیفیت زندگی، شهر وین اتریش را با بررسی ۱۴۷ فاکتور اعم از امنیت اجتماعی، رفاه و بهر مندی از خدمات بهداشتی، به عنوان برترین شهر دنیا معرفی می نمایند. با تحصیل در دانشگاه های وین قادر خواهید بود در یکی از برترین شهرهای دنیا زندگی کنید.

شرایط کاری

یکی از برترین مزایای تحصیل در دوره دکتری در اتریش بهره مندی از حق کارهای در نظر گرفته شده توسط دولت این کشور می باشد. دانشجویان در حین تحصیل همانند سایر کشورهای اروپایی از حق کار دانشجویی به میزان ۳۰ ساعت در هفته بهر مند می باشند. اتریش اخیراً مدت زمانی را که شهروندان غیر اتحادیه اروپا و اتحادیه اروپا (EEA) می توانند پس از دکتری به دنبال کار بمانند، از شش ماه به دوازده افزایش داده است.

تحصیل در مقطع دکتری و معایب آن در اتریش

معایب تحصیل در مقطع دکتری در اتریش

علی رغم مزیت های عنوان شده، به طور قطع تحصیل در مقطع دکتری با معایب و مشکلاتی همراه است. بررسی محل تحصیل و سپری کردن دوره، سرمایه گذاری قابل توجهی در زمان و هزینه خواهد بود بنابراین می بایست مطمئن شوید که بهترین انتخاب ممکن را انجام می دهید. در ادامه قصد داریم به چند مورد از مشکلات تحصیل دکتری در اتریش اشاره کنیم:

انتخاب محدود

یکی از بزرگترین مشکلات تحصیل در دوره دکتری در کشور اتریش، تعداد محدود انتخاب برای دانشجویان بین المللی می باشد. به صورت کلی بین ۶۰ تا ۷۰ پوزیشن دکتری در اتریش در دسترس دانشجویان بین المللی قرار دارد. با توجه به محدودیت های آزمون ورودی و زبان تحصیل، تعداد پوزیشن های دکتری کاهش پیدا می کند. از همین رو رقابت بیشتری در میان دانشجویان برای کسب پذیرش صورت می گیرد.

آزمون ورودی

برخی از دوره های دکتری در اتریش با آزمون ورودی همراه است. از همین رو دانشجویان برای تحصیل در اتریش ملزم به قبولی در آزمون های تعیین شده می باشند. آزمون های ورودی تضمین کننده، مهارت دانشجویان برای دسترسی به دانش بالاتر می باشد. به واسطه آزمون ورودی برخی از دوره ها، شرایط اخذ ویزا برای دانشجویان ایرانی با سختی همراه است.

مدرک تحصیلی

سیستم تایید مدارک در کشور اتریش برای دانشجویان در مقاطع مختلف علی الخصوص مقطع دکتری با سختی هایی همراه است. مدرک فارغ التحصیلان رشته های مهندسی در دانشگاه های آزاد مورد تایید اتریش نمی باشد و این دسته از دانشجویان قادر خواهند بود تا برای ارشد مجدد اقدام نمایند. این نکته در خصوص دانشجویان دانشگاه سراسری صادق نمی باشد.

شرایط تحصیل پرستاری در اتریش

پرستاری در اتریش از دیرباز مورد توجه بسیاری از دانشجویان ایرانی بوده است. دانشجویان با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود تا شانس خود را برای تحصیل در این رشته امتحان نمایند. دوره کارشناسی پرستاری در اتریش چهار سال، کارشناسی ارشد ۲ سال و دوره دکتری چهار سال به طول می انجامد. این دوره در کشور اتریش به زبان آلمانی ارائه می شود و دانشجویان ملزم به ارائه مدرک زبان B2 آلمانی می باشند.

دانشجویان ایرانی برای تحصیل در دوره کارشناسی، می بایست گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه های سراسری ایران، در رشته پرستاری را ضمیمه پرونده نمایند تا موفق به دریافت اخذ پذیرش شوند. تعداد دوره های کارشناسی پرستاری در اتریش بسیار محدود می باشد و به طور معمول دانشجویان برای دوره کارشناسی ارشد اقدام می نمایند.

در خصوص دوره کارشناسی ارشد هم این مطلب صادق است، دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش می بایست یا گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه سراسری و یا نامه عدم منع تحصیل در مقطع بالاتر را برای اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش ارائه دهند. شانس دانشجویانی که امکان ارائه مدارک عنوان شده را ندارند، کاهش می یابد.

هزینه های تحصیل پرستاری در اتریش

هزینه های تحصیل رشته پرستاری در اتریش

کشور اتریش از آن دسته کشورهایی است که هزینه های تحصیل در آن بسیار ناچیز می باشد. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های اتریش ملزم به پرداخت هزینه های بسیار ناچیز معادل ۳۶۳ یورو به ازای هر ترم می باشند. رشته پرستاری در اتریش از این قاعده مستثنا نمی باشد و دانشجویان علاقمند به رشته پرستاری در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه های برتر این کشور قادر خواهند بود با پرداخت سالانه حدود ۷۶۰ یورو به تحصیل در برترین دانشگاه های این کشور بپردازند.

بیشترین میزان هزینه‌ های ممکن برای تحصیل رشته پرستاری در اتریش را هزینه های زندگی در بر می گیرد. دانشجویان بین المللی برای تحصیل و زندگی در  اتریش می‌بایست نامه تمکن مالی را برای مراجعه به سفارت ارائه دهند. نامه تمکن مالی شامل هزینه‌های یک سال زندگی و تحصیل در کشور اتریش می باشد. از همین رو دانشجویان مجرد برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش هزینه بالغ بر ۱۰ هزار یورو و دانشجویان متاهل با توجه به تعداد نفرات، تمکن مالی بیشتری را به سفارت ارائه می دهند.

با توجه به قوانین کشور اتریش و اختیاراتی که دولت به دانشجویان بین‌المللی داده است، دانشجویان قادر خواهند بود با کار در حین تحصیل خود بخش اعظمی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را تامین نمایند. دانشجویان مقطع کارشناسی پرستاری در اتریش هفته ای ۱۰ ساعت و دانشجویان کارشناسی ارشد هفته ای ۲۰ ساعت اجازه کار دارند. متوسط حقوق یک دانشجو بین ۷ تا ۸ یورو به ازای هر ساعت کار دانشجویی در نظر گرفته می شود.

بهترین دانشگاه های پرستاری در اتریش

معرفی بهترین دانشگاه های پرستاری در اتریش

در حال حاضر ۱۴ دانشگاه اتریش در میان برترین دانشگاه های جهان قرار دارند. این تعداد دانشگاه طیف وسیعی از رشته های تحصیلی را پوشش می دهند. رشته پرستاری در اتریش به عنوان یکی از محبوب ترین رشته های تحصیلی شناخته می شود و سالانه تعداد زیادی از دانشجویان از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل در این کشور اقدم می نمایند. برترین مراکز آموزشی رشته پرستاری در اتریش شامل Paracelsus Medical University، IMC FH Krems University و دانشگاه وین می باشد.

Paracelsus Medical University

دانشگاه پزشکی پاراکلسوس در سال ۲۰۰۲ در شهر سالزبورگ اتریش تاسیس گردید. این دانشگاه دارای تعداد زیادی از انستیتوها و مراکز تحقیقاتی و تخصص در زمینه علوم بهداشتی و پزشکی است. در حال حاضر این دانشگاه یکی از برترین مراکز معتبر در کشور اتریش برای رشته داروسازی می باشد. دانشجویان با توجه به علاقمندی خود و ارائه مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود برای دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای پرستاری در این دانشگاه اقدام نمایند.

IMC FH Krems University of Applied Sciences

از دیگر مراکز برتر پرستاری در اتریش می توان به دانشگاه علمی کاربردی کرمس اشاره کرد. این دانشکده پرستاری در اتریش در سال ۱۹۹۴ تأسیس شده است و یکی از دانشگاه های برتر در آموزش عالی بین المللی به شمار می رود. این دانشگاه بر اهمیت رهبری و آموزش گسترده در زمینه های مراقبت های بهداشتی و آموزش پزشکی تأکید دارد.

University of Vienna

دانشگاه وین یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اتریش به شمار می رود که دانشجویان از سراسر دنیا برای تحصیل در این دانشگاه اقدام می نمایند. همچنین این دانشگاه به عنوان برترین دانشگاه در رشته پرستاری کشور اتریش شناخته می شود. لازم به ذکر است که دوره های پرستاری در دانشگاه وین به زبان آلمانی ارائه می شود و دانشجویان برای اخذ پذیرش از این دانشگاه ملزم به ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح B2 می باشند. در این زمینه اگر تمایل دارید که با سایر دانشگاه های اتریش آشنایی بیشتری پیدا کنید به مقاله ی ما با عنوان دانشگاه های اتریش مراجعه نمایید.

دریافت پذیرش پرستاری در اتریش

مراحل دریافت پذیرش پرستاری در اتریش

سال تحصیلی در کشور اتریش از اول اکتبر هر سال آغاز می شود و در تاریخ ۳۰ سپتامبر پایان می یابد. ترم زمستان در این کشور اول اکتبر و ترم تابستان اول مارس شروع می شود. ترم ها هر کدام حداقل در مجموع ۳۰ هفته آموزشی را شامل می شوند. تعطیلات تابستانی در این کشور معمولاً ۳ ماهه می باشد. ماه های جولای، آگوست و سپتامبر جزو ماه های تعطیل می باشند.

با توجه به زمان بندی اعلام شده، دانشجویان باید برای تحصیل در دانشگاه های اتریش در رشته پرستاری اقدام نمایند. معمول پروسه اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش بین ۶۰ تا ۷۵ روز به طول می انجامد. از همین رو با در نظر گرفتن بازه های زمانی سفارت، در زمان مناسب برای دریافت پذیرش تحصیلی اتریش اقدام نمایید.

تحصیل تخصص پرستاری در اتریش

مدارک پرستاری در اتریش، دانشجویان را برای مسئولیت کلیه جنبه های مراقبت از بیمار قبل، بعد و حین درمان، کمک می کند تا به آنها در مسیر بهبود کمک کند. دانشکده های پرستاری بین المللی فارغ التحصیلان را برای تبدیل شدن به متخصصانی که می توانند در پرستاری کودک، پرستاری سالمند، پرستاری از معلول، پرستاری از سلامت روان یا برای گرفتن سمت های بالاتر ارشد مانند شغل های پرستاری تخصص داشته باشند، آماده می کند. برخی از تخصص های پرستاری در اتریش به شرح زیر می باشد.

کار درمانی

کاردرمانی به افراد با محدودیت های جسمی، شناختی، روانی و اجتماعی کمک می کند تا بتوانند در زندگی هر روزه به طور مستقل کنار بیایند. این مربوط به توسعه، حفظ، بهبود یا بازیابی توانایی فرد برای بهبود شرایط زندگی در خانه، محل کار، مدرسه یا اوقات فراغت است.

آموزش پیشرفته پرستاری

برنامه کارشناسی ارشد آموزش پرستاری پیشرفته، فارغ‌التحصیلان را برای کسب جایگاهی در آموزش پرستاری یا به عنوان یک استاد دانشگاه واجد شرایط می کند. شما جزء پیشگامان مسئول آموزش پرستاری در دانشگاه خواهید بود.

شنوایی شناسی

شما به عنوان یک گفتار درمانگر توانایی های ارتباطات انسانی را آغاز، حفظ، بهبود یا بازیابی خواهید کرد. در این برنامه شما همه چیز راجع به اختلالات گفتاری، صحبت کردن، صدا، بلع و شنوایی و روش هایی که برای درمان آنها استفاده خواهید کرد را خواهید آموخت.

مشاوره پیشرفته پرستاری

دانش در مورد مفاهیم و فنون مشاوره پایه مهمی را برای مراقبت های بهداشتی موفق و پیشگیرانه ایجاد می کند. برنامه دوره کارشناسی ارشد مشاوره پرستاری پیشرفته، شما را در ارائه مشاوره بهداشتی و پرستاری با محوریت مشاوره پیشگیری، راه حل برای بیماران، مراجعان و خانواده واجد شرایط می کند.

مامایی

مامایی به عنوان یکی از پرطرفدارترین تخصص های پرستاری در اتریش به شمار می رود. هر بارداری موفق بیشتر مبتنی بر علم و فناوری است، اما آنچه بیشتر اهمیت دارد مراقبت شخصی که توسط ماماها ارائه می شود. متخصصان مامایی، زنان و خانواده ها را در دوران بارداری، زایمان، دوره پس از زایمان و دوره شیردهی همراهی می کنند.

تمرین پیشرفته پرستاری

تغییر جمعیت و محیط مالی سیستم بهداشت و درمان نیازمند رویکردها و مفاهیم جدید برای مقابله با چالش های آینده است. برنامه کارشناسی ارشد در پرستاری پیشرفته، شما را برای کسب جایگاهی در مدیریت پرستاری واجد شرایط می کند: شما تخصص های علمی خود را برای موقعیت های پیچیده پرستاری گسترش می دهید و مهارت های مدیریتی گسترده ای را کسب خواهید کرد.

مراقبت های بهداشتی و پرستاری

از سال ۲۰۰۸، پردیس FH وین اولین برنامه کارشناسی ارشد اتریش در مراقبت های بهداشتی و پرستاری را به عنوان یک برنامه کارشناس ارائه داده است و علم پرستاری را با صلاحیت حرفه ای برای مراقبت های بهداشتی و پرستاری درجه کارشناسی ارشد ترکیب می کند.

مزایا و معایب تحصیل پرستاران در کشور اتریش

مزایا و معایب تحصیل پرستاری در اتریش

اتریش با جمهوری چک، آلمان، مجارستان، ایتالیا، لیختن اشتاین، اسلواکی، اسلوونی و سوئیس هم مرز است. این امر باعث می شود که دسترسی به کشورهای تراز اول اروپا به راحتی صورت گیرد. از همین رو دانشجویان پرستاری در اتریش به راحتی می توانند از فرصت های بیشمار کاری بهره مند شوند. هر اقدامی با چالش هایی همراه است، این موضوع در خصوص پرستاری هم صادق است. در ادامه به برترین مزایا و معایب تحصیل رشته پرستاری در اتریش اشاره می شود.

یادگیری زبان آلمانی

یکی از چالش های پیش روی دانشجویان بین المللی، یادگیری زبان آلمانی می باشد. بیشتر دوره های تحصیلی در کشور اتریش به زبان آلمانی ارائه می شود و دانشجویان می بایست مدرک زبان آلمانی را برای ورود به دانشگاه های اتریش ارائه دهند. لازم به ذکر است که بدون مدرک زبان می توان برای پذیرش از دانشگاه های اتریش اقدام نمود و در روز مراجعه به سفارت می بایت مدرک زبان B1 را ارائه داد.

محدودیت ورود و سختگیری دانشگاه

با توجه به قوانین حاکم بر دانشگاه های اتریش، دانشجویان دانشگاه آزاد و یا افرادی که به دنبال تحصیل در مقطع کارشناسی می باشند، به ندرت می توانند برای تحصیل رشته پرستاری در اتریش اقدام نمایند. در برخی از موارد فارغ التحصیلان دوره کارشناسی برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد موظف به سپری کردن یک سال اضافه تر می باشند. این موضوع یکی از اساسی ترین چالش های دوره پرستاری در اتریش می باشد.

نکته مثبت ۱: هزینه های معقول تحصیل و زندگی

متوسط هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار معقول و مقرون به صرفه می باشد. دانشجویان فقط با پرداخت سالانه حدود ۷۶۰ یورو قادر خواهند بود در برترین دانشگاه های کشور اتریش به تحصیل بپردازند. متوسط هزینه های زندگی در اتریش بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه در نظر رفته می شود.

نکته مثبت ۲: شرایط ایده آل زندگی

در فاکتور کیفیت زندگی که هر ساله توسط Quality of Living Survey صورت می گیرد، شهر وین اتریش به عنوان یکی از برترین شهرهای دنیا برای زندگی شناخته می شود. خدمات عمومی، سطح آلودگی، بهداشت و درمان، رضایت مندی شهروندان و بسیاری از موارد دیگر در این رتبه بندی دخیل می باشند. از همین رو دانشجویان پرستاری در اتریش به همراه تحصیل در این کشور می توانند شرایط ایده آل زندگی را تجربه نمایند.

نکته مثبت ۳: حق همراه

یکی از برترین مزایای تحصیل در اتریش، اجازه همراهی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می باشد. دانشجویان متاهل در صورت اخذ پذیرش در رشته پرستاری در اتریش قادر خواهند بود تا همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به همراه داشته باشند. این قانون برای تمامی مقاطع تحصیلی اتریش پا برجا می باشد. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات چزئی تر در مورد تحصیل در سایر مقاطع کشور اتریش هستید به مقاله ی ما با عنوان تحصیل در اتریش درهمین سایت ما مراجعه نمایید.

تحصیل زبان آلمانی در کشور اتریش

کشور اترش بواسطه ارائه تحصیل رایگان، مقصد اصلی دانشجویان با هزینه های پائین می باشد و تحصیل زبان آلمانی در اتریش نکته بر جسته این کشور خواهد بود که به موجب آن مهاجران زیادی را به کشور خود جذب می کند.

اتریش با بهره گیری از دولتی که سعی کرده اقتصاد آلمان را سرلوحه اقتصاد و جامع خود و آسایش و رفاه کشور هایی نظیر سوئیس را سرلوحه کار خویش قرار دهد، از طرفی می تواند مقصدی مناسب برای افراد متقاضی ادامه تحصیل در اتریش و اروپا و از طرفی اقامتگاه مناسبی جهت بنا نهادن شرایط ادامه زندگی برای افراد با شرایطی متفاوت می باشد.

تحصیلات در کشور اتریش بصورت رایگان ( معادل ۳۰۰ تا ۷۰۰ یورو ) ارائه می شود و این کشور با توجه به جمعیت بسیار کمی که دارا می باشد، شرایط اخذ ویزای تحصیلی و اقامت در این کشور را تسهیل نموده است.

زبان رسمی کشور اتریش، آلمانی است که افراد برای شرایط زندگی و تحصیل مستلزم آموزش زبان آلمانی می باشند. به واسطه همین قانون، کشور اتریش برای تسهیل بخشیدن به این امر آموزش زبان آلمانی را در اختیار علاقه مندان به این کشور قرار داده است.

دوره های زبان آلمانی در کالج های زبان کشور اتریش ارائه می شود و متقاضیان آموزش زبان آلمانی در صورتی که از حیث ویزا مشکلی را ندارند، می توانند برای آموزش زبان آلمانی از کالج های این کشور ویزا اخذ کنند.

دانشجویان برای ادامه تحصیل نیازمند مدرک زبان آلمانی می باشند و می توانند تحصیل  زبان آلمانی در اتریش را به عنوان هدف خود انتخاب کنند. شرایط بصورت زیر می باشد :

۱- اولین قدم اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور اتریش

۲- اخذ ویزای دانشجویی کشور اتریش بدون مدرک زبان، و فقط آشنایی به زبان آلمانی

۳- حضور در دانشگاه و برگزاری امتحان تعیین سطح آلمانی

۴-شرکت در کالج های زبان آلمانی با مدت تعیین شده توسط مسئولین آموزش دانشگاه

نکته قابل توجه، همراهان دانشجویان بصورت معمول می توانند برای دوره های زبان آلمانی در کشور اتریش اقدام کنند.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با مشاورین موسسه آریانا پارس در ارتباط بوده  و از تجارب این عزیزان بهره مند شوند.

نتیجه گیری

اتریش با توجه به قانون تحصیلات رایگان، راه های ورود دانشجویان از سراسر دنیا را باز گذاشته است تا دانشجویان با توجه به تحصیل در این رشته و کسب علم، به صنعت و اقتصاد این کشور کمک نمایند. تحصیل در رشته پرستاری در کشور اتریش فرصتی مناسب برای همه افراد می باشد. دانشجویان با تحصیل در این رشته می توانند با شانس بسیار بالایی برای پیدا کردن کار و پس از آن کسب اقامت اتریش اقدام نمایند.

علاقه مندان به رشته پرستاری که به دنبال تحصیل در یک کشور اروپایی می باشند، می توانند با دانش زبان آلمانی در کشور اتریش به این مهم دست پیدا کنند. این انتخاب به واسطه هزینه های پایین تحصیل و زندگی در اتریش به همراه شرایط ساده برای ورود به این کشور، منطقی و قابل تامل می باشد.

۴۱۸ دیدگاه در “تحصیل در اتریش

 1. joker388 گفت:

  ; تحصیل در اتریش

 2. مجله مهاجرت گفت:

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد مهاجرت تحصیلی به اتریش میشه راهنمایی بفرمایید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر