info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تحصیل دندانپزشکی در روسیه

دندانپزشکی در روسیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه

تحصیلات دندانپزشکی در روسیه به دلیل داشتن کادر مجرب از دانشکده ها، برنامه های متنوع آموزشی به زبان انگلیسی و شهریه های نسبتاً پایین، یکی از بهترین ها در جهان محسوب می شود. از همین رو دانشجویان زیادی سالانه برای ادامه تحصیل این کشور را به عنوان هدف نهایی خود انتخاب می نمایند. دانشجویان با توجه به مراحل دریافت پذیرش که در ادامه مقاله به آن اشاره می شود، قادر خواهند بود تا شانس خود را برای اخذ پذیرش در دوره های دندانپزشکی در روسیه اقدام نمایند.

دوره های دندانپزشکی در روسیه به صورت میانگین بین ۵ تا ۶ سال به طول می انجامد. دانشجویان در صورت اتمام ۱۲ سال تحصیل خود قادر خواهند بود برای این دوره های تحصیلی اقدام نمایند. دروس در رشته دندانپزشکی متناسب با دانشگاه انتخابی به زبان های روسی و انگلیسی ارائه می گردد. دانشجویان در صورت ارائه مدرک دال بر تسلط زبان می توانند شانس خود را برای اخذ پذیرش افزایش دهند. لازم به ذکر است که امکان سپری کردن دوره های زبان در خاک روسیه برای دانشجویان وجود دارد.

دوره دندانپزشکی برای تحصیل در روسیه به موضوعات نظری (آناتومی، فیزیولوژی، بافت شناسی و جنین شناسی، شیمی، بیوشیمی، بیوفیزیک) و موضوعات پیش بالینی و بالینی (میکروبیولوژی، فارماکولوژی، فیزیولوژی پاتولوژیک، جراحی، پزشکی داخلی، مغز و اعصاب، روانپزشکی) تقسیم می شود. تأکید اصلی بر موضوعات تخصصی مانند دندانپزشکی پیشگیری و قلب و عروق، دندانپزشکی پیش بالینی، فناوری پروتز، رادیولوژی دندان، ارتودنسی، ریشه دندان، پریودنتیکس، دندانپزشکی حفظی و جراحی دهان است. 

پذیرش دندانپزشکی از روسیه

مراحل دریافت پذیرش دندانپزشکی از روسیه

همه افراد در صورت اتمام ۱۲ سال تحصیل قادر خواهند بود برای دورهه ای دندانپزشکی در روسیه اقدام نمایند. این دوره های تحصیلی به دو زبان انگلیسی و روسی ارائه می گردد. دانشجویان با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود تا شانس خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه امتحان نمایند. در ادامه به مراحل دریافت پذیرش دوره دندانپزشکی در روسیه اشاره می شود.

آماده سازی مدارک

دانشجویان با ارائه مدارکی دال بر اتمام ۱۲ سال تحصیل می توانند برای این دوره های تحصیلی در کشور روسیه اقدام نمایند. از مهم ترین مدارک مورد نیاز می توان به مدارک هویتی و مدرک پیش دانشگاهی اشاره کرد. لازم به ذکر است که دانشجویان در صورت اتام ۱۱ سال تحصیل قادر خواهند بود تا سال آخر دوره تحصیلی را در خاک روسیه سپری نمایند.

اقدام برای دوره های پاتفک

با توجه به ددلاین های در نظر گرفته شده برای دانشگاه های مختلف روسیه، می بایست مدارک را برای دانشگاه منتخب ارسال نمود. بازه های زمانی پاسخ گویی دانشگاه بین ۵ تا ۱۵ روز کاری به طول می انجامد. در صورت تایید از گروه ادمیشن دانشگاه می توان برای دوره های پاتفک قبل از دانشگاه وارد این کشور شد. دوره های پاتفک به صورت میانگین بین ۱۰ تا ۱۲ ماه به طول می انجامد. در این دوره های تحصیلی، دانش زبان روسی و اطلاعات اولیه پزشکی ارائه می گردد.

قبولی در آزمون

دانشجویان پس از اخذ ویزای تحصیلی و شرکت در دوره های پاتفک می توانند برای آزمون در نظر گرفته شده برای دورهه ای دندانپزشکی در روسیه اقدام نمایند. با توجه به آمارهای منتشر شده، درصد قبولی دانشجویان بین ۸۰ تا ۹۰ درصد تخمین زده می شود. از همین رو شانس دانشجویان بین المللی برای ورود به دوره های دندانپزشکی در این کشور بسیار بالا می باشد. آزمون طراحی شده مرتبط با مباحث ارائه شده در دوره پاتفک می باشد.

شروع دوره های دندانپزشکی

در صورت قبولی در آزمون، دوره های رسمی دندانپزشکی در روسیه شروع می شود. بازه های زمانی دوره دندانپزشکی به صورت میانگین ۵ سال که پس از آن یک سال کار آموزی است، به طول می انجامد. در این بازه زمانی دانشجویان با مباحث مختلف دندانپزشکی که به آنها اشره شد، آشنا می شوند. مدارک اخذ شده از دانشگاه های روسیه، مورد تایید ایزان و سایر کشورهای برتر اروپایی می باشد.

هزینه های تحصیل دندانپزشکی

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه

هزینه های تحصیل و زندگی یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار در انتخاب یک کشور برای ادامه تحصیل می باشد. یکی از برترین مزایای دوره های دندانپزشکی در روسیه، هزینه های مناسب این دوره متناسب با کیفیت آموزشی جهانی آن می باشد. دانشجویان بین المللی با کم ترین هزینه های ممکن در کشورهای برتر اروپایی قادر خواهند بود برای دانشگاه های روسیه اقدام نمایند.

متوسط هزینه های تحصیل دوره دنداپزشکی در روسیه به صورت سالانه بین ۵ تا ۶ هزار دلار تخمین زده می شود. میزان دقیق هزینه های تحصیل متناسب با دانشگاه انتخابی، مشخص می گردد. همچنین میانگین هزینه های زندگی در روسیه به صورت میانگین بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ دلار به ازای هر ماه در نظر گرفته می شود. هزینه های زندگی شامل اجاره مسکن، خوراک، رفت و آمد و هزینه های جاری زندگی می شود. در جدول زیر هزینه های تحصیل دندانپزشکی در روسیه به همراه هزینه های خوابگاه دانشجویی آمده است.

نام دانشگاه هزینه دوره هزینه خوابگاه هزینه بیمه متوسط هزینه زندگی
St.Petersburg State University 5 هزار دلار ۶۰ دلار ۱۸۰ دلار ۴۰۰ دلار
Peoples’ Friendship University of Russia 8 هزار دار ۱۲۰ دلار ۲۲۰ دلار ۴۰۰ دلار
Kazan Federal University 3600 دلار ۱۰ دلار ۱۶۰ دلار ۲۵۰ دلار
Nizhny Novgorod State Medical University 3800 دلار ۴۰ دلار ۱۵۰ دلار ۲۵۰ دلار
Kazan State Medical University 5450 دلار ۳۰ دلار ۱۶۰ دلار ۲۵۰ دلار
I.M. Sechenov First Moscow State University 8500 دلار ۱۲۵ دلار ۲۲۰ دلار ۴۰۰ دلار
First Pavlov State Medical University of St. Petersburg 4500 دلار ۶۰ دلار ۲۲۰ دلار ۴۰۰ دلار
تخصص دندانپزشکی در روسیه

تخصص دندانپزشکی در روسیه

دانشجویان پس از اتمام دوره ههای دندانپزشکی در روسیه و یا با مدرک دندانپزشکی و قبولی در آزمون های مورد نیاز برای تایید مدارک، قادر خواهند بود برای تخصص های موجود در این رشته اقدام نمایند. از معمول ترین تخصص های دندانپزشکی در روسیه می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 1. ارتودنسی و ارتوپدی دندان مصنوعی: این شامل صاف شدن دندان ها و اصلاح رشد سطح میانی و فک پایین است. در حالی که ارتودنسی شامل کنترل حرکت دندان است، ارتوپدی دندان فک و صورت راهنمایی رشد و نمو صورت را شامل می شود، که بیشتر در دوران کودکی رخ می دهد.
 2. دندانپزشکی اطفال: که تحت عنوان پودودنتیکس نیز شناخته می شود، دندانپزشکی کودکان یک تخصص دندانپزشکی است که با مراقبت از دندانهای کودکان کار می کند.
 3. پریودنتیکس: این تخصص دندانپزشکی مربوط به پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های غشای پریودنتال و همچنین بافت های مرتبط با آن است که دندانها را احاطه کرده و حمایت می کنند.
 4. پروتزهای دندانی: این تخصص دندانی شامل ترمیم و حفظ ظاهر، عملکرد و راحتی دهان با استفاده از پروتزهایی مانند تاج است.
 5. اندودنتیکس: این شامل پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پالپ دندان و همچنین بافت های اطراف آن است.
 6. دندانپزشکی بهداشت عمومی: نگرانی اصلی این تخصص دندانپزشکی جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال است. در مقیاس بزرگتر، شامل بهبود سلامت دهان و دندان در جمعیت بزرگ است.
 7. جراحی دهان و فک و صورت: این شامل کاشت و جراحی دهان، فک و صورت است.
 8. رادیولوژی دهان و فک و صورت: این شامل مطالعه و تفسیر رادیولوژیک بیماری های دهان و فک و صورت است.
 9. آسیب شناسی دهان و فک و صورت: این شامل مطالعه، تشخیص و در بعضی موارد درمان بیماری های مربوط به دهان و فک و صورت است.
دانشگاه های مورد تایید

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت روسیه

با توجه به ایت دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران که هر ساله منتشر می شود، در حال حاضر چهار دانشگاه روسیه در رشته دندانپزشکی در این لیست قرار دارند. دانشجویان علاقه مندان به رشته دندانپزشکی در روسیه که قصد بازگشت به ایران برای کار یا تحصیل را دارند، می بایست برای این دانشگاه های عنوان شده، اقدام نمایند. از روی دیگر دانشجویان مشمول سربازی برای معافیت تحصیلی ملزم به اخذ پذیرش از این گروه دانشگاه های روسیه می باشند. در ادامه به این چهار دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران اشاره می شود.

۱. A.I Evdokimov Moscow State University of Medicine and Dentistry
۲. Lomonosow Moscow State University
۳. Novosibirsk State University
۴. Pavlov FirstSaint Petersburg State medical University

نتیجه گیری

با توجه به مطالب عنوان شده، دوره های دندانپزشکی در روسیه را می توان به تمامی علاقه مندان به این رشته تحصیلی پیشنهاد داد. افراد با توجه به هر شرایطی می توانند برای تحصیل در کشور روسیه اقدام نمایند. این نکته بدین معناست که محدودیت سنی و تحصیلی برای علاقه مندان به دوره های دندانپزشکی در روسیه وجود ندارد. لازم به ذکر است که پرونده برای مراجعه به سفارت باید قابل قبول باشد.

دندانپزشکی در روسیه این امکان را به دانشجویان می دهد تا با کم ترین هزینه ممکن در دانشگاه های برتر اروپایی به تحصیل بپردازند و در صورت تمایل برای ادامه تحصیل و یا کار به سایر کشورهای برتر اروپایی اقدام نمایند. همچنین با توجه به سرعت بالای اقدام برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی، می توان این کشور را به عنوان هدفی ایده آل در نظر گرفت.

دلایل شما برای انتخاب دوره های دندانپزشکی در روسیه چیست؟ نظرات خود را از طریق دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات با مشاورین موسسه آریاناپارس به صورت رایگان در ارتباط باشید و از تجارب این عزیزان بهره مند شوید تا بهترین انتخاب را برای ساختن آینده خود داشته باشید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر