info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تحصیل رایگان در اروپا

تحصیل رایگان در اروپا

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

با توجه به تفاوت قیمت ارز در ایران یکی از بزرگترین چالش های دانشجویان برای ادامه تحصیل، پرداخت هزینه های دانشگاه می باشد. بررسی شرایط تحصیل رایگان یا بسیار ناچیز در اروپا به این دسته از دانشجویان کمک شایانی می کند تا راحت تر برای ادامه تحصیل در اروپا اقدام نمایند.

در این مقاله که توسط گروه تحریریه آریاناپارس تنظیم گشته است و به مواردی همچون معرفی برترین دانشگاه های اروپا، بهترین کشوها برای تحصیل رایگان و هزینه زندگی در این کشورها اشاره شده است.

شرایط تحصیل رایگان در اروپا

Free education in Europe

برخی از کشورها تحصیل رایگان در اروپا را ارائه می دهند و دانشجویان بین المللی در صورت احراز شرایط و فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود برای ادامه تحصیل اقدام نمایند. آموزش به عنوان اولین وسیله ای است که از طریق آن دولت می تواند سرمایه انسانی خود را تقویت کند. در واقع با ارائه تحصیل رایگان، سرمایه گذاری بر منابع انسانی می کنند. 

می توان ادعا کرد سرمایه انسانی توانایی توسعه ظرفیت و توانایی دولت در جهت بهبود وضعیت اقتصادی را دارد. بازار کار هر کشور به نیروی انسانی تحصیل کرده و دارای دانش و مهارت نیاز دارد. از همین رو دانشگاه ها یک مرکز ایده آل برای تعلیم و تربیت نیروی کار ماهر می باشند که نیازهای دولت را برآورده می کنند.

کشورها از حیث هزینه به کشورهای تحصیل رایگان و کشورهایی های تحصیلات در آن مستلزم پرداخت هزینه است، تقسیم می شوند. تحصیل رایگان در اروپا در کشورهای آلمان، اتریش و نروژ امکان پذیر می باشد. لازم بذکر است کشورهای فرانسه، ایتالیا، چک، لهستان و اسپانیا از جمله کشورهایی می باشند که هزینه های تحصیل در آنها بسیار ناچیز است.

کشورهای عنوان شده تحصیل رایگان در اروپا را ارائه می دهند و دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه های زندگی در این کشورها می باشند. متوسط هزینه های زندگی در این کشورها به صورت ماهانه بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو تخمین زده می شود.

گروه تحریریه آریاناپارس به واسطه درخواست های فراوان برای تحصیل رایگان در اروپا به تنظیم و تهیه این مقاله پرداخته است تا این دسته از دانشجویان با اطلاع کامل از شرایط، اقدامات لازمه را انجام دهند.

بهترین کشورها برای تحصیل رایگان در اروپا

بسیاری از دانشجویان برای تحصیل رایگان در اروپا درخواست ارسال می کنند. تحصیل در کشورهای عنوان شده برای بسیاری از دانشجویان ایرانی حائز اهمیت می باشد. از همین رو دانشجویان فقط با پرداخت هزینه های زندگی قادر خواهند بود در بهترین کشورهای اروپایی به تحصیل بپردازند.

کشورهای آلمان، اتریش و نروژ از جمله کشورهایی می باشند که همچنان تحصیل رایگان را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. از سال ۲۰۲۰ تحصیلات در کشور فرانسه مستلزم پرداخت هزینه می شود. در حال حاضر دانشجویان برای دوره های کارشناسی ملزم به پرداخت ۲۷۷۰ یورو و برای دوره های کارشناسی ارشد ۳۷۷۰ یورو می باشند.

تحصیل در آلمان

با توجه به اقتصاد پویا، تحصیلات رایگان و امکانات رفاهی در نظر گرفته شده برای دانشجویان، بسیاری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل رایگان در اروپا کشور آلمان را انتخاب می نمایند. دانشگاه های کشور آلمان یکی از بهترین گزینه های تحصیلی بر دانشجویان بین المللی می باشد.

بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل رایگان

دوره های آموزشی در کشور آلمان به زبان های انگلیسی و آلمانی ارائه می شود. دانشجویان برای تحصیل در دوره کارشناسی ملزم به ارائه مدرک زبان آلمانی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا قادر خواهند بود برای دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی اقدام نمایند.

تحصیل در اتریش

اتریش به عنوان یکی از مقاصد محبوب دانشجویان بین المللی به حساب می آید. تحصیلات در کشور اتریش به صورت کامل رایگان ارائه نمی شود و دانشجویان برای تحصیل هزینه ای بالغ بر ۳۵۰ تا ۷۰۰ یورو به ازای هر ترم پرداخت می نمایند.

بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل رایگان

از مزایای تحصیل در اتریش می توان به تحصیل بدون مدرک زبان در این کشور اشاره کرد. دانشجویان برای اخذ پذیرش هیچ گونه مدرکی دال بر تسلط زبان به دانشگاه ارائه نمی دهند. با حضور در دانشگاه های اتریش در یک آزمون زبان شرکت می نمایند و در صورت به حد نصاب رسیدن، اجازه شرکت در کلاس ها برای دانشجویان صادر می شود.

تحصیل در نروژ

نروژ تنها کشور حوزه اسکاندیناوی می باشد که تحصیل رایگان در اروپا را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. رشته هایی همچون رشته مهندسی نفت، مهندسی شیمی و رشته های مرتبط از شانس بالایی برای تحصیل در این کشور برخوردار می باشند. در میان کشورهایی که تحصیل رایگان را در اروپا ارائه می دهند، بیشترین نرخ هزینه های زندگی را دارد.

بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل رایگان

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در کشور نروژ اقدام می نمایند. برخی از دوره های تحصیلی در این دوره به زبان انگلیسی ارائه می شود و دانشجویان با ارائه مدرک زبان قادر خواهند بود برای پذیرش از دانشگاه های برتر این کشور اقدام نمایند.

معتبرترین دانشگاه های رایگان اروپا

در سایت QS که برترین دانشگاه های دنیا را رتبه بندی می کند. کشورهای فرانسه و آلمان بیشترین میزان دانشگاه معتبر را در خود جای داده اند. در همین راستا، دانشجویان برای تحصیل رایگان( ناچیز) در اروپا قادر خواهند بود برای دانشگاه های کشورهای آلمان و فرانسه اقدام نمایند. در جدول زیر معتبرترین دانشگاه های رایگان اروپا آمده است.

نام دانشگاه کشور رتبه در سایت QS
Université PSL فرانسه ۵۳
Technical University of Munich آلمان ۵۵
Ecole Polytechnique فرانسه ۶۰
Ludwig-Maximilians-Universität München آلمان ۶۳
Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg آلمان ۶۶
Sorbonne University فرانسه ۷۷

هزینه های زندگی دانشجویی در اروپا

هزینه های زندگی دانشجویی در کشورهایی که تحصیل رایگان در اروپا را ارائه می دهند، به عهده دانشجو می باشد. هزینه های زندگی شامل هزینه های اجاره مسکن، رفت و آمد، خوراک، بیمه و سایر هزینه های اجرایی در مدت زمان تحصیل در این کشورها می باشد. بیشترین هزینه های زندگی را اجاره مسکن در بر می گیرد.

دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی در کشورهایی که تحصیل رایگان در اروپا را ارائه می دهند، ملزم به ارائه تمکن مالی به سفارت می باشند. این تمکن مالی باید نشان دهنده هزینه یک سال زندگی در کشور مقصد باشد.

هزینه های زندگی دانشجویی در اروپا

متوسط هزینه های زندگی دانشجویی در اروپا را می توان به دو گروه کشورهای ارزان و کشورهای گران دسته بندی کرد. در ادامه این دو گروه را مورد بررسی قرار می دهیم.

کشورهای گران

متوسط هزینه های زندگی در کشورهایی همچون آلمان، اتریش، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا به ازای یک دانشجو معادل ۷۵۰ تا ۹۵۰ یورو در نظر گرفته می شود. لازم بذکر است که هزینه های زندگی به سبک زندگی هر فرد و شهر مورد نظر بستگی دارد.

کشورهای ارزان

متوسط هزینه های زندگی دانشجویی در کشورهای چک و لهستان ماهانه بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو تخمین زده می شود. دانشجویان در حین تحصیل در کشورهای عنوان شده ملزم به پرداخت این هزینه ها می باشند.

مزایای تحصیل رایگان در اروپا

بسیاری از دانشجویان با توجه به مزایای تحصیل رایگان در اروپا این منطقه را به عنوان هدف نهایی خود انتخاب می نمایند. در این مقاله برترین مزایای تحصیل رایگان در اروپا مورد بررسی قرار می گیرد. سه تا از برترین مزایای تحصیل در این دسته کشورها به شرح زیر می باشد.

ارتقا سطح علمی مردم

تحصیل رایگان در اروپا سبب می شود که بسیاری از افراد برای کسب علم و افزایش مهارت وارد دانشگاه شوند. این امر باعث افزایش سطح علمی یک کشور می شود و افراد بدون هیچ دغدغه می توانند به تحصیل بپردازند. این امر باعث می شود که افراد بیشتر روی کار در مدرسه یا دانشگاه تمرکز کنند.

آموزش تضمین شده و چشم انداز زندگی بهتر

تحصیلات رایگان در اروپا فرصت برابر برای دسترسی به سطح آموزش عالی را برآورده می کند. همه افراد از شانس تحصیل برابر برخوردار می باشند و هزینه های تحصیل محدودیتی را ایجاد نمی کند. آموزش به افراد این امکان را می دهد تا مثبت فکر کنند و دیدگاه آگاهانه تری نسبت به زندگی داشته باشند.

معایب تحصیل در اروپا

علی رغم مزایای عنوان شده، تحصیل در هر کشوری با چالش هایی همراه است. دانشجویان برای تحصیل در اروپا در ابتدای کار باید دانشگاه مورد نظر را زیر نظر بگیرند و پس از اخذ پذیرش، روند ویزای تحصیلی را طی نمایند. در این بخش به بزرگترین چالش های پیش روی دانشجویان برای تحصیل در اروپا اشاره می شود.

رقابت شدید

یکی از بزرگترین چالش های ممکن برای تحصیل رایگان در اروپا پدیده رقابتی بودن دانشگاه های این حوزه می باشد. دانشجویان از سراسر دنیا برای تحصیل در دانشگاه هایی که تحصیلات را به صورت رایگان ارائه می دهند، اقدام می نمایند. با توجه به محدودیت های جذب دانشجویان بین المللی رقابت بسیار زیادی برای اخذ پذیرش وجود دارد.

چالش های تحصیل در اروپا

دانش زبان دوم

تحصیل رایگان در اروپا در کشورهایی امکان پذیر می باشد که انگلیسی زبان نیستند. در همین راستا دانشجویان برای تحصیل در این کشورها در صورت دانش زبان رسمی کشور از شانس بالاتری برای تحصیل و کار برخوردار می باشند. به طور مثال بیشتر دوره های تحصیل در کشور اتریش به زبان آلمانی می باشد و یا دانشجویان برای کار در کشور آلمان می بایست دانش زبان آلمانی داشته باشند.

پروسه دریافت ویزای تحصیلی اروپا در سال ۲۰۲۰

روند اعطا ویزای تحصیلی در سال ۲۰۲۰ با دشواری هایی همراه است. به طور مثال می توان به این نکته اشاره کرد که کشورهایی مثل فرانسه و فنلاند که در سال های گذشته تحصیلات را به صورت رایگان در اروپا ارائه می دادند، از این سال مستلزم پرداخت هزینه شده اند.

دانشجویان برای دریافت ویزای تحصیلی می بایست در ابتدای راه دانشگاه مورد نظر را انتخاب می نمایند و پس از اخذ پذیرش برای ویزای تحصیلی اقدام نمایند. گام نخست برای تحصیل رایگان در اروپا انتخاب کشور مورد نظر می باشد. برای انتخاب کشور مورد نظر می توانید با مشاورین مجرب آریاناپارس در ارتباط باشید تا از تجارب این عزیزان بهره مند شوید.

ویزای تحصیلی اروپا

روند دریافت ویزای تحصیلی در کشورهای اروپایی متفاوت می باشد. به طور مثال برای کشور آلمان، دانشجویان در ابتدا باید درخواست ویزای تحصیلی را به سفارت ارائه دهند. بازه های زمانی وقت سفارت در کشور آلمان به صورت میانگین بین ۱۲ تا ۱۶ ماه به طول می انجامد. برای اطلاع از شرایط دریافت ویزای تحصیلی هر کشور می توانید به مقالات مربوطه در صفحه آریاناپارس مراجعه فرمایید.

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

[accordion] [FAQ question=”تحصیل رایگان در اروپا با مدرک دیپلم به چه صورت است؟” answer=”دانشجویان متناسب با انتخاب زبان تحصیل قادر خواهند بود برای کشور آلمان، اتریش و نروژ اقدام نمایند. این کشورها دوره های تحصیل را کم ترین میزان هزینه به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند.”] [FAQ question=”کم هزینه ترین کشور اروپایی برای تحصیل کدام است؟” answer=”در خصوص هزینه های تحصیل، نروژ به عنوان کم هزینه ترین کشور اروپایی برای تحصیل شناخته می شود.”] [FAQ question=”بورسیه برای چه کشورهایی امکان پذیر می باشد؟” answer=”دانشجویان در صورت ارائه سوابق آموزشی و بین المللی ایده آل قادر خواهند بود برای دریافت بورسیه اقدام نمایند. در حال حاضر ایتالیا بورسیه dsu را به دانشجویان ارائه می دهد.”] [FAQ question=”بهترین کشور برای تحصیل ایرانیان کدام است؟” answer=”با توجه به مهاجرپذیر بودن کشورهای آلمان و ایتالیا، این دو کشور به عنوان بهترین کشور برای تحصیل ایرانی ها معرفی می شوند.”] [FAQ question=”آیا تحصیل رایگان در کانادا امکان پذیر است؟” answer=”دانشجویان در صورت ارائه سوابق بین المللی قادر خواهند بود تا برای بورسیه اقدام نمایند. در غیر اینصورت دانشجویان موظف به پرداخت هزینه های تحصیل در کشور کانادا می باشند. “] [accordions]

۲ دیدگاه در “تحصیل رایگان در اروپا

 1. مجله مهاجرت گفت:

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد تحصیل رایگان در اروپا میشه راهنمایی بفرمایید؟

  1. consultant گفت:

   سلام وقت بخیر
   کشوری مثل المان یا فرانسه اگر با زبان خودش تحصیل کنید رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر