...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس

شرایط تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس در خارج

تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس را می توان به دو بخش دسته بندی نمود. در ابتدا کشورهایی که دوره های پزشکی را در مقطع کارشناسی ارائه می دهند. از برترین کشورهای دنیا که لیسانس پزشکی را ارائه می دهند، می توان به کشورهای هلند، بلژیک و سوئیس اشاره نمود.

دوره های پزشکی در این کشورها به صورت کارشناسی و کارشناسی ارشد ارشد اراره می شود. در دسته دوم، دانشجویانی که مدرک کارشناسی خود را اخذ نموده اند و تصمیم به سپری کردن دوره پزشکری در سایر کشورهای دنیا را دارند. در خصوص این دسته از دانشجویان کشورهای برتر در ادامه مقاله مورد بررسی قرار گرفته است.

رشته پزشکی و زیر شاخه های مرتبط با این رشته یکی از بهترین و پرطرفدار ترین رشته های حال حاضر در دنیا می باشند. شرایط تحصیل در رشته پزشکی با مدرک لیسانس متفاوت خواهد بود فلذا از همین رو اهمیت بسیار بالایی در تمامی کشور های دنیا دارد. رشته پزشکی پر درآمدترین رشته ی دنیا می باشد که علاقه مندان فراوانی دارد. تمامی کشور ها حساسیت بالایی برای پذیرش در رشته پزشکی در کشور خود دارند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی با مدرک دیپلم

به صورت معمول برای ورود به دوره های پزشکی، ارائه مدرک دیپلم الزامی می باشد و دانشجویان پس از اتمام ۱۲ سال تحصیل مجوز حضور در دوره های پزشکی را دریافت می نمایند. در برخی از کشورهای دنیا از جمله انگلستان و روسیه، الزامی برای ارائه مدرک دیپلم نمی باشد.

از همین رو دانشجویان در این دو کشور قادر خواهند بود برای دوره های پاتفک در روسیه و دوره های A-LEVEL در کشور انگلستان اقدام نمایند. لازم به ذکر است که دانش آموزان برای تحصیلات قبل دانشگاهی می توانند برای کشور مورد نظر اقدام نمایند. از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی با مدرک دیپلم می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

 1. مدرک دیپلم
 2. مدارک هویتی
 3. مدرکی دال بر تسلط زبان
 4. ریز نمرات
 5. عکس
 6. سوابق تحصیلی

بهترین کشورها برای تحصیل پزشکی با مدرک کارشناسی

اقدام با مدرک کارشناسی برای دوره های پزشکی این امکان را به دانشجویان می دهد تا با دانش بیشتری شانس خود را برای ورود به دوره های پزشکی و یا شرکت در آزمون های مورد نظر هر کشور امتحان نمایند. اخذ مدرک کارشناسی تاثیر بسزایی در روند ورود به دوره های پزشکی در سایر کشورهای دنیا ندارد. لازن به دکر است که فقط سه کشور آمریکا، کانادا و انگلستان شرایطی را برای این دسته از دانشجویان در نظر گرفته است که در ادامه به آنها اشاره می شود.

تحصیل پزشکی در انگلستان با مدرک لیسانس

دانشجویان در صورت اخذ مدرک کارشناسی در زمینه های پیراپزشکی می توانند با شانس بالاتری برای ورود به دوره های پزشکی در کشور انگلستان اقدام نمایند. طبق قوانین موجود در کشور انگلستان، این دسته از دانشجویان در صورت اخذ مدرک کارشناسی ارشد در این کشور، مجوز شرکت در آزمون UKCAT را دریافت می نمایند. این نکته بدین معناست که این دسته از دانشجویان می توانند با یک سال تحصیل در انگلستان، هم مدرک کارشناسی ارشد را دریافت نمایند و هم شانس خود را برای ورود به دوره های پزشکی امتحان نمایند.

تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس در این کشور به عنوان امتیاز اضافه تر برای دانشجویان به شمار می رود. لازم به ذکر است که این دانشجویان با دانش بیشتر در علوم پایه و ارتقا زبان انگلیسی، شانس بیشتری نسبت به سایر افرادی که ملزم به شرکت در دوره های A-LEVEL می باشند، دارند. شایان ذکر است که این دسته از دانشجویان در صورت عدم موفقیت در آزمون پزشکی، قادر خواهند بود تا در زمینه تحصیلی خود به ادامه تحصیل و یا کار بپردازند.

تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک لیسانس

دوره های پزشکی در کانادا مشمول قوانین به خصوصی می باشد. تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس را می توان به صورت مشخص در این کشور مشاهده نمود. دانشجویان برای ورود به این دوره تحصیلی می بایست در ابتدا برای دوره های کارشناسی در کشور کانادا اقدام نمایند و پس از آن و در صورت قبولی در آزمون MCAT، مجوز حضور در دوره های پزشکی را دریافت نمایند.

دانشجویان در صورت ارائه مدرک کارشناسی می توانند شانس خود را برای کاهش دوره کارشناسی قبل از دوره پزشکی در کانادا امتحان نمایند و مدت زمان این دوره را کاهش دهند. دوره های پزشکی در کانادا به زبان انگلیسی ارائه می شود و ارائه مدرک آیلتس ۶ برای اخذ پذیرش در دانشگاه های کانادا الزامیی می باشد.

تحصیل پزشکی در آمریکا با مدرک لیسانس

قوانین کشور آمریکا همانند کشور کانادا می باشد و دانشجویان برای ورود به دوره پزشکی می ببایست در ابتدا دوره کارشناسی را در کشور آمریکا سپری نمایند. از همین رو تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس در این کشور محقق می شود. دانشجویان ایرانی در صورت داشتن مدرک لیسانس می بایست از سیستم تطبیق واحد استفاده نمایند تا مدت این دوره را کاهش دهند.

کشور آمریکا به عنوان بهترین کشور دنیا برای دوره های پزشکی به شمار می رود. این نکته به واسطه حضور برترین دانشگاه های پزشکی در آمریکا می باشد. متوسط هزینه های تحصیل در آمریکا بین ۲۵ تا ۳۰ هزار دلار در سال تخمین زده می شود.

کم هزینه ترین کشورها برای تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس در خارج

کشورهای اروپایی در صورت دانش زبان رسمی کشور، این امکان را به دانشجویان می دهند تا به صورت رایگان دوره های پزشکی را در آنجا سپری نمایند. به طور مثال در صورت دانش زبان های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و سوئدی می توان در کشورهایی همچون آلمان، سوئد، ایتالیا و فرانسه به صورت رایگان دوره های پزشکی را به اتمام رساند. در میان تمامی کشورهای دنیا در این بخش به سه کشور ایتالیا، آلمان و چین به عنوان کم هزینه ترین کشورها برای تحصیل پزشکی می پردازیم.

تحصیل پزشکی در چین با مدرک لیسانس

در میان کشورهای عنوان شده، چین به عنوان تنها کشور آسیایی در این لیست حضور دارد. همچنین یکی دیگر از مزایای دوره های پزشکی در چین، تحصیل به زبان انگلیسی می باشد. از همین رو دانشجویان در صورت دانش زبان انگلیسی قادر خواهند بود تا شانس خود را برای ورود به دانشگاه های چین امتحان نمایند. لازم به ذکر است که ارائه مدرک زبان الزامی نمی باشد و امکان سپری کردن دوره زبان در کشور چین میسر است.

پزشکی در چین با یک دوره یک ساله شروع می شود. دانشجویان پس از اتمامم این دوره مجوز حضور در دوره های پزشکی را دریافت می نمایند. متوسط هزینه های دوره های پزشکی در چین به صورت سالانه بین ۳ تا ۵ هزار دلار تخمین زده می شود. این میزان هزینه برای دوره های پزشکی بسیار مقرون به صرفه و قابل قبول می باشد.

تحصیل پزشکی در المان با مدرک لیسانس

کشور آلمان به عنوان یکی از پیشگامان دوره های پزشکی در اروپا می باشد. از همین رو سالانه تعداد زیادی از دانشجویان به دنبال تحصیل در این کشور می باشند. دوره های پزشکی در این کشور به زبان آلمانی ارائه می گردد و دانشجویان با اخذ مدرک B2 زبان آلمانی امکان تحصیل در دانشگاه های این کشور را بدست می آورند. دوره های زبان آلمانی برای دانشجویان ایرانی قابل دسترس است و این دسته از دانشجویان می توانند مدرک زبان آلمانی را در ایران اخذ نمایند.

دوره های پزشکی در آلمان به صورت رایگان در دسترس دانشجویان قرار دارد. دانشجویان با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز و قبولی در آزمون های مورد نیاز دوره پزشکی قادر خواهند بود تا به ادامه تحصیل در این کشور بپردازند. میانگین هزینه های زندگی در آلمان به صورت ماهانه بین ۶۵۰ تا ۹۰۰ یورو در نظر گرفته می شود.

تحصیل پزشکی در ایتالیا با مدرک لیسانس

کشور ایتالیا از معدود کشورهای اروپایی می باشد که دانشجویان قادر خواهند بود به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی به تحصیل در رشته پزشکی بپردازند. دوره های زبان ایتالیایی را می توان در سفارت و مدارس ایتالیایی پشت سر گذاشت و پس از اخذ مدرک برای دانشگاه های این کشور اقدام نمود. همچنین در حال حاضر ۱۳ دانشگاه در ایتالیا دوره های پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

با توجه به بورسیه های کشور ایتالیا، تحصیلات به صورت رایگان در دسترس تمام دانشجویان قرار دارد. متوسط هزینه های زندگی در ایتالیا بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه تخمین زده می شود. از همین ایتالیا به عنوان یکی از کم هزینه ترین کشورها برای تحصیل پزشکی به شمار می رود.

مزایای تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس در خارج از کشور

کشورهای برتر دنیا از جمله انگلستان، آمریکا، کانادا و استرالیا شرط ورود به دوران پزشکی خود سپری کردن دوره ای قرار داده اند که یا باید دوره کارشناسی علوم پایه در داخل کشور سپری شود و یا دوران A-LEVEL، فلذا با ذکر این نکته در صورت داشتن مدرک لیسانس اتفاق مثبتی در روند کاری افراد نخواهد افتاد.

در سایر کشورهای دنیا مدرک لیسانس امتیاز اضافه تری را به علاقه مندان رشته پزشکی نمی دهند و تنها بعنوان مدرک قابل استناد برای گپ یا فاصله تحصیلی می توان استفاده کرد که فرد متقاضی دلیل قانع کننده برای اقدام خارج از زمان مقرر را دارد.

از دیگر مزایای تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس در خارج از کشور می توان به ارتقا سطح دانش دانشجویان در این زمینه اشاره نمود. از همین رو این دسته از دانشجویان شانس بیشتری را برای قبولی در آزمون های مورد نظر هر کشور را دارا می باشند.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب عنوان شده، تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس برای هیچ یک از کشورهای دنیا امتیاز اضافه تری به حساب نمی آید. از همین رو به دانشجویان علاقه مند به رشته پزشکی توصیه نمی شود که مدرک کارشناسی را در داخل ایران سپری نمایند و پس از آن برای دانشگاه های برتر دنیا اقدام نمایند. شایان ذکر است که دانشجویان در صورت اخذ مدرک کارشناسی هم شانسی برای ورود به دوره های پزشکی در سایر کشورها خواهند داشت. کشور انگلستان به عنوان بهترین کشور دنیا برای تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس قلمداد می شود.

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره ایران که به صورت همزمان دارای مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و رفاه اجتماعی و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد به شما عزیزان توصیه می کند برای هرگونه اقدام جهت مهاجرت به خارج از کشور اطلاعات دقیق در ارتباط با شرایط زندگی، کار یا تحصیل در کشور مقصد کسب نمایید.

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

۴۱ دیدگاه در “تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس

 1. زهرا گفت:

  سلام من کارشناس نغذیه هستم ۲۳ سالمه نویسنده ی دوم یک مقاله isi و دارای رتبه ی ۷ توی کنکور ارشد هستم اگه بخوام توی انگلستان پزشکی بخونم چند سال طول میکشه؟ و امکان کمک هزینه ی تحصیلی برای من هست؟

 2. Afshar گفت:

  سلام من دانشجوی رشته زیست شناسی هستم، دانشگاه های کانادا و آمریکا یا انگلیس برای تحصیل در رشته های پزشکی یا دندان پزشکی پذیرشم می‌کنند؟

  1. آریاناپارس گفت:

   سلام بله یه آزمون میدید بعدش

 3. ارمین گفت:

  سلام
  من لیسانس مهندسی پزشکی ام ۲۳سالمه میتونم برای لیسانس به پزشکی اقدام کنم.
  هر کشور و شهریه ای باشه مشکلی ندارم
  ممنون

  1. آریاناپارس گفت:

   سلام بله میتونید

 4. سارا گفت:

  سلام خسته نباشید من لیسانس زیست شناسی دارم و ۲۴ سالم هست میخواستم بدونم برای پزشکی و یا پیراپزشکی در کشور کانادا میتونم پذیرش بگیرم؟

  1. آریاناپارس گفت:

   سلام بله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر