info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تحصیل معماری در ایتالیا

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شرایط تحصیل معماری در ایتالیا

هر وقت نام رشته معماری به زبان می آید، کشور ایتالیا به عنوان اولین کشور به ذهن افراد خطور می کند. این کشور اماکن برتر معماری در یونیسف را به ثبت رسانده است. ادامه تحصیل معماری در ایتالیا و پس از آن کار در محیطی که با معماری عجین شده است، آرزوی بسیاری از افراد می باشد. از همین رو سالانه تعداد بسیار زیادی از دانشجویان از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل در دانشگاه های برتر ایتالیا اقدام می نمایند.

دانشگاه های ایتالیا در همه رشته ها خصوصا رشته معماری تحقیقات و بورسیه های مختلفی از جمله بورسیه DSU را اعطا می کند که بر اساس شایسته سالاری به دانشجویان کشورهای جهان سوم تعلق می گیرد. دانشجویان در صورت اخد این بورسیه می توانند به صورت کاملا رایگان در دانشگاه های ایتالیا به تحصیل بپردازند.

اکثر دانشگاه های برتر ایتالیا در رشته معماری دارای امتحان ورودی می باشند. این نکته بدین معناست که برای ورود به آن دسته از دانشگاه ها برای تحصیل در ایتالیا می بایست در نمونه کارهای عملی را ارائه داد. دانشجویان پس از گذراندن آزمون دانشگاه، می توانند یکی از ۴ سیکل زیر را برای ادامه تحصیل رشته معماری در ایتالیا انتخاب نمایند.

 1. Diploma di Laurea: فرد پس از پایان دوره باید بر روی موضوع پژوهشی کار کرده و در پایان دوره از آن دفاع نماید.
 2. Laurea Specialistica: شرط ورود به آن داشتن مدرک دیپلم می باشد.
 3. Laurea Magistrale a ciclo unica: تعداد واحدهای درسی آن ۳۰۰ تا ۳۶۰ عدد بوده که زمانی حدود ۵ تا ۶ سال به طول می انجامد و از شروط ورود آن داشتن مدرک دیپلم مدرسه است.
 4. Master universitario di primo livello: دوره یکساله معماری که شرط ورود به آن گذراندن Laurea و تعداد واحدهای آن ۶۰ واحد است

تحصیل معماری در ایتالیا مقطع لیسانس

دوره های کارشناسی به عنوان اولین چرخه آموزشی در دوره های دانشگاهی کشور ایتالیا شناخته می شود. دانشجویان مستعد برای ورود به دوره کارشناسی معماری در ایتالیا پس از اتمام ۱۲ سال تحصیل، امکان ورود به دانشگاه های ایتالیا را خواهند داشت. بازه های زمانی دوره کارشناسی رشته معماری در ایتالیا به صورت میانگین ۴ سال به طول می انجامد. بیشتر دانشگاه های ایتالیا دوره های کارشناسی معماری را ارائه می دهند. از همین رو همه افراد از شانس مناسبی برای ورود به دانشگاه برخوردار می باشند.

از مهم ترین نکات تحصیل در این مقطع، ارائه دروس به زبان ایتالیایی می باشد. دانشجویان می بایست در ابتدا در کلاس های سفارت و یا مدارس ایتالیایی، مدرک زبان خود را دریافت نمایند و پس از آن برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام نمایند. از همین رو تحصیلات در ایتالیا به صورت رایگان ارائه می گردد. دانشجویان برای تحصیل در این کشور فقط ملزم به پرداخت هزینه های جاری زندگی می باشند.

از دیگر نکاتی که باید به آن توجه نمود، اجازه همراه برای دانشجویان متاهل وجود ندارد و دانشجویان متاهل می بایست به صورت تنها برای ادامه تحصیل در ایتالیا اقدام نمایند. این دسته از دانشجویان باید هر دو فرد برای ادامه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا اقدام نمایند، تا به صورت همزمان وارد این کشور شوند.

تحصیل ارشد معماری در ایتالیا

تحصیل ارشد معماری در ایتالیا به عنوان محبوب ترین مقطع تحصیلی به حساب می آید. با توجه به این موضوع که بیشتر دانشگاه های ایتالیا رشته معماری را در این کشور به زبان انگلیسی ارائه می دهند، از همین رو دانشجویان از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور اقدام می نمایند. به واسطه این که رشته معماری زیر مجموعه رشته های هنر قرار دارد، دانشجویان برای اخذ پذیرش باید نمونه کارهای عملی خود را ارائه دهند.

دانشجویان با اخذ مدرک کارشناسی و ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی قادر خواهند بود تا برای اخذ پذیرش از دانشگاه های برتر ایتالیا اقدام نمایند. دوره های کارشناسی ارشد معماری در ایتالیا به صورت میانگین دو سال به طول می انجامد. دانشجویان پس از اتمام این دوره و با پیدا کردن کار می توانند ویزای کار دریافت نمایند. با توجه به ای موضوع که ایتالیا مهد معماری است، بازار کار در این رشته بسیار مناسب می باشد.

دانشجویان معماری در ایتالیا قادر خواهند بود به صورت نیمه وقت در حین تحصیل، مشغول به کار شوند. میزان زمان در نظر گرفته شده برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد، ۲۰ ساعت در هفته می باشد. با توجه به این میزان بخش اعظمی از هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا تامین می شود.

تحصیل دکتری معماری در ایتالیا

دانشجویان پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد، مجوز حضور در دوره های دکتری معماری در ایتالیا را دریافت می نمایند. دوره دکتری معماری در ایتالیا به صورت معمول بین ۴ تا ۵ سال به طول می انجامد. این دوره معمولاً به صورت پژوهشی است و دانشجو بر روی موضوع خاصی که از جانب خودش یا استاد تعیین می گردد، اقدام می نماید. از همین رو اصلی ترین مبحث برای ادامه تحصیل معطوف به نظر استاد راهنما می باشد. دانشجویان در صورت دریافت تایید از استاد راهنما قادر خواهند بود برای این مقطع تحصیلی اقدام نمایند.

تحصیل دکتری معماری در ایتالیا به زبان ایتالیایی و انگلیسی ارائه می گردد. از همین رو دانشجویان در صورت ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی و فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود برای دانشگاه های برتر این کشور اقدام نمایند. لازم به ذکر است در صورت ارائه سوابق بین المللی همانند مقالات بین المللی و مدرک زبان، شانس افراد برای اخذ پذیرش بیشتر می شود.

در پایان دوره دکتری معماری در ایتالیا، از دانشجویان انتظار می رود که پایان نامه را به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی همراه با گزارشی از فعالیت ها و نشریات مربوط به دوره تحصیل خود ارائه دهند. پروژه ارسالی توسط حداقل دو آزمایشگر خارجی مورد بررسی قرار می گیرد تا کیفیت و سهم آن را در موضوع انتخاب شده ارزیابی شود. در صورت رضایت، پایان نامه برای دفاع عمومی آماده می شود.

بهترین دانشگاه های معماری ایتالیا

در حال حاضر ۸ دانشگاه رم در رشته معماری در میان برترین دانشگاه های جهان جای دارند. پلی تکنیک میلان به عنوان بهترین دانشگاه کشور ایتالیا با رتبه ۷ در رشته معماری در سایت QS به شمار می رود. از دیگر دانشگاه های معماری ایتالیا می توان به پلی تکنیک تورین، ساپینزا رم و دانشگاه فدریکو ناپل اشاره کرد. دانشجویان در صورت فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود تا شانس خود را برای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه های معماری ایتالیا امتحان نمایند. در ادامه به سه دانشگاه برتر این کشور اشاره می شود.

پلی تکنیک میلان

دانشگاه پلی تکنیک میلان یکی از برجسته ترین دانشگاه های فنی در اروپا و بزرگترین دانشگاه مهندسی معماری و طراحی با بیش از ۳۸ هزار دانشجو در سال ۱۸۶۳ میلادی تاسیس گردید. رشته معماری به عنوان دومین رشته برتر این دانشگاه در جایگاه ۷ دنیا قرار دارد. از برترین رشته های تحصیلی مرتبط با معماری در دانشگاه پلی تکنیک میلان می توان به معماری ساختمان، معماری پایدار وطراحی مناظر، برنامه ریزی شهری و مهندسی ساختمان و معماری اشاره نمود.

از ۳۸ هزار دانشجو، در حدود ۷ هزار دانشجوی این دانشکاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. از این تعداد ۲۰ درصد در مقطع کارشناسی و ۸۰ درصد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به ادامه تحصیل می پردازند. این اختلاف به واسطه ارائه دروس به زبان ایتالیایی در مقطع کارشناسی می باشد. دانشجویان بین المللی در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه پلی تکنیک میلان و دریافت بورسیه بدون پرداخت هیچ هزینه ای در این دانشگاه به تحصیل بپردازند.

پلی تکنیک تورین

دانشگاه پلی تکنیک تورین پس از دانشگاه میلان، به عنوان دومین دانشگاه برتر رشته معماری در ایتالیا شناخته می شود. دو رشته معماری و طراحی و ارتباطات در مقطع کارشناسی و رشته های معماری، طراحی پایدار و طراحی سیستمیک در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تورین ارائه می شود. دانشجویان در صورت ارائه مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود تا شانس خود را برای اخذ پذیرش در این دانشگاه امتحان نمایند.

رشته معماری یکی از برترین رشته های ارائه شده در دانشگاه پلی تکنیک تورین می باشد. در رتبه بندی سایت QS که برترین دانشگاه های دنیا در رشته های مختلف را دسته بندی می کند، این دانشگاه در جایگاه ۳۳ دنیا قرار دارد. از سال ۲۰۱۶ که دانشگاه پلی تکنیک تورین در جایگاه ۵۰ دنیا قرار داشت، این روند به صورت سالانه بهبود یافته است.

ساپینزا رم

دانشگاه ساپینزا رم در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا در رشته معماری قرار دارد. همچنین در رتبه بندی درصد اشتغال پس از اتمام تحصیل در رتبه ۹۳ جای دارد. دانشگاه ساپینزا رم که در سال ۱۳۰۳ توسط پاپ بونیفاس هشتم تاسیس شد، یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان است. از زمان تاسیس، ساپینزا دائماً در تاریخ ایتالیا نقش بسزایی داشته و مستقیماً در تغییرات و تحولات اساسی در جامعه، اقتصاد و سیاست نقش داشته است.

ماسیمیلیانو فوکاساس و مارچلو پیاسنتینی از سرشناس ترین معماران ایتالیایی می باشند که تحصیلات خود را در دانشگاه ساپینزا رم به اتمام رسانده اند. هزینه های تحصیل در رشته معماری در دانشگاه ساپینزا رم برای دانشجویان بین المللی بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو در سال تخمین زده می شود. لازم به ذکر است که دانشجویان در صورت دریافت بورسیه DSU قادر خواهند بود به صورت رایگان در این دانشگاه به تحصیل بپردازند.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب عنوان شده، کشور ایتالیا به عنوان یکی از برترین کشورهای دنیا برای تحصیل در رشته معماری به حساب می آید. تحصیلات رایگان، حضور دانشگاه های برتر دنیا و شرایط مناسب برای تحصیل و زندگی و همچنین هزینه های بسیار پایین تحصیل در ایتالیا همگی سبب می گردد تا دانشجویان از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل معماری در ایتالیا اقدام نمایند.

دانشجویان از سراسر دنیا با ارائه مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود تا شانس خود را برای دانشگاه های برتر ایتالیا همچون پلی تکنیک میلان، پلی تکنیک تورین و ساپینزا رم امتحان نمایند. با توجه به توجه ویژه دولت ایتالیا به رشته های مرتبط با معماری، بازار کار در این زمینه برخلاف سایر رشته های دیگر به مراتب بهتر می باشد. از همین رو دانشجویان در صورت پیدا کردن کار می توانند از قوانین تبدیل ویزا استفاده نمایند.

کدام یک از ویژگی های دوره های معماری در ایتالیا برای شما جذاب است؟ نظرات و دیدگاه های خود را با ما به اشتراک بگدارید تا سایر افراد با آن آشنا شوند. همپنین می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با مشاورین موسسه آریاناپارس در ساعات ۸ تا ۱۹ در ارتباط باشید.

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

۲۴ دیدگاه در “تحصیل معماری در ایتالیا

 1. سامان گفت:

  سلام من کارشناسی معماری دارم میخوام ارشد را برم ایتالیا ادامه بدم . ایا برای پذیرش ارشد در ایتالیا به غیر از مدرک زبان به نمره ازمون GREنیازه؟

  1. consultant گفت:

   بله

 2. zahra گفت:

  سلام، میخواستم بدونم معدل دیپلم هم تاثیر گذار هست برای پذیرش؟ چون من معدل لیسانسم نزدیک ۱۷ هستش کلی معدل دیپلمم خیلیی پایینه

  1. آریانا پارس گفت:

   سلام
   خیر، برای تحصیل در مقطع ارشد معدل لیسانس مورد بررسی قرار می گیرد.

 3. Negar گفت:

  سلام روزتون بخیر
  من در حال اخذ مدرک دیپلم در رشته علوم انسانی هستم. همچنین آیلتس ۶.۵ دارم
  می خواستم بدونم امکان تحصیل در رشته معماری در ایتالیا رو دارم یا خیر؟

  1. مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   دوره های کارشناسی در کشور ایتالیا به طور معمول به زبان ایتالیایی ارائه می شود و در صورت ارائه B2 زبان ایتالیایی قادر خواهید بود برای دانشگاه های این کشور اقدام نمایید. برخی از دانشگاه های ایتالیا رشته معماری را به زبان انگلیسی ارائه می دهند که برای انتخاب دانشجو مورد نظر در ابتدای کار قبولی آزمون مشخص شده را طلب می نمایند.

 4. سایه گفت:

  سلام خسته نباشید.
  آیا برای بورسیه استانی برای مقطع کارشناسی رشته معماری احتیاج به آزمون عملی و ارائه نمونه کار هست؟ همچنین میشه فقط با مدرک آیلتس برای بورسیه استانی در کارشناسی رشته معماری اقدام کرد؟ چون هنوز نمیتونم تصمیم بگیرم کلاس زبان ایتالیایی برای آزمون استرنی رو شرکت کنم یا کلاس های زبان انگلیسی برای آیلتس.

  1. مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   معمولا رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی در کشور ایتالیا به زبان ایتالیایی می باشد.بورسیه استانی ایتالیا به تمامی مقاطع تعلق می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر