info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

داروسازی در چک

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

تحصیل داروسازی در چک به زبان انگلیسی و هزینه های معقول زندگی و تحصیل در چک را به عنوان کشوری ایده آل برای تحصیل در رشته داروسازی تبدیل کرده است. با توجه به شرایط دشواری قبولی رشته داروسازی در ایران، بسیاری از دانشجویان با توجه به ویژگی های عنوان شده برای داروسازی در چک اقدام می نمایند.

برترین دانشگاه چک برای تحصیل در رشته داروسازی کدام است؟ چه مدارکی برای پذیرش در داروسازی چک نیاز است؟ آیا می توان بدون مدرک زبان برای دوره داروسازی اقدام کرد؟ بازه های زمانی داروسازی در چک چند سال به طول می انجامد؟ برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل داروسازی در چک

دوره های داروسازی در چک ۵ سال به طول می انجامد که پایان این مقطع به دانشجویان مدرک Master داروسازی اعطا می شود. دانشجویان در هر ترم ۱۴ هفته آموزشی خواهند داشت که هر هفته ۲۸ ساعت آموزشی را در کلاس سپری می کنند. حد فاصل هر ترم دانشگاهی بصورت معمول ۴ تا ۵ هفته می باشد. دانشجویان برای کسب مدرک داروسازی باید ۲۵۶ واحد درسی را پشت سر بگذارند.

دوره های تحصیلی داروسازی در چک به زبان انگلیسی ارائه می شود. از همین رو دانشجویان با ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی قادر خواهند بود برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام نمایند. دوره های داروسازی بدون هیچ پیش نیازی برگزار می شود و دانشجویان مستقیما وارد این رشته می شوند.

افرادی که دوران تحصیل ۵ ساله خود را به اتمام رسانده باشند، قادر خواهند بود در صورت قبولی در امتحانات پایان تحصیل خود مستقیما و با جلب نظر یک استاد راهنما برای تخصص در این کشور اقدام نمایند. معمول دوره های تخصص داروسازی در کشور چک ۴ سال بطول می انجامد. دانشجویان پس از اتمام درس در رشته داروسازی قادر خواهند بود تخصص هایی همانند شیمی دارویی، فناوری دارویی، فارموکولوژی و سم شناسی را در صورت تمایل انتخاب نمایند.

دانشگاه برتر تحصیل داروسازی در چک

دانشگاه چارلز در پراگ در سال ۱۳۴۸ تأسیس شد و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان است. دانشگاه چارلز در تلاش است تا به مرکز کیفیت عالی آموزش و یادگیری، فرهنگ دانش مستقل و فعالیت های خلاق تبدیل شود. تلاش می شود نقش مهمی در توسعه علمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جامعه ایفا کند.

دانشگاه چارلز قصد دارد تا مکانی باشد که ارزش ها، دانش و مهارت های ماندگار حفظ شود و به نسل های آینده محققان و رهبران اقتصاد، بهداشت و درمان منتقل شود. اولویت اصلی آن توسعه فعالیت های علمی و پژوهشی و بهبود جایگاه آن در بین دانشگاه های برتر تحقیقاتی است.

دانشگاه چارلز طیف وسیعی از رشته های پزشکی، داروسازی، علوم، علوم انسانی و علوم اجتماعی، الهیات و ورزش را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا پوشش می دهد. این دانشگاه به عنوان بهترین دانشگاه برای تحصیل داروسازی در چک شناخته می شود. داروسازی در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شود.

موارد رتبه
رتبه جهانی ۲۳۵
رتبه در کشور چک ۱
اعتبار از دید کارفرمایان ۲۵۳
کیفیت تدریس ۳۲۶
رضایت دانشجویان بین المللی ۳۰۴
رتبه در سایت QS 279
رتبه در ARWU 201

شرایط پذیرش داروسازی در چک و دریافت ویزا

در گام نخست دانشجویان بین المللی برای پذیرش در رشته داروسازی می بایست مدارک مورد نیاز دانشجویان را آماده نمایند. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های چک به شرح زیر می باشد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل داروسازی در چک

 1. سوابق آموزشی و ریز نمرات: سوابق آموزشی شامل مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی می شود.
 2. مدرک زبان: ارائه نمره ۶ در آزمون آیلتس الزامی می باشد.
 3. پاسپورت: پاسپورت باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.
 4. انگیزه نامه: دلایل انتخاب کشور، دانشگاه و رشته در قالب یک انگیزه نامه باید ارائه شود.

پذیرش

دانشجویان پس از آمادگی مدارک، متناسب با ددلاین دانشگاه برای اخذ پذیرش در دانشگاه های چک اقدام می نمایند. هر دانشگاه به صورت اختصاصی شرایط و مدارک مورد نیاز پذیرش را در سایت رسمی دانشگاه اعلام می کند.

دانشجویان می بایست فرم درخواست پذیرش دانشگاه را در وب سایت رسمی دانشگاه پر نمایند و پس از تکمیل به همراه مدارک عنوان شده، برای دانشگاه مقصد ارسال می شود. لازم به ذکر است که مدارک می بایست به زبان چکی ترجمه شود.

رشته داروسازی در چک با یک آزمون ورودی همراه است که این آزمون توسط نماینده دانشگاه چارلز در ایران برگزار می شود. از همین رو پس از کارهای اولیه پذیرش، هماهنگی در شرکت در دوره های آمادگی و یا آزمون صورت بگیرد.

آمادگی مدارک برای ویزا

دانشجویان پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های چک ملزم به آماده سازی مدارک برای مراجعه به سفارت می باشند. بازه های زمانی دریافت ویزای تحصیلی چک در حدود ۶۰ روز به طول می انجامد. این بازه زمانی عنوان شده شامل تعیین وقت سفارت و پاسخگویی آن می باشد. مدارک مورد نیاز برای مراجعه به سفارت شامل موارد ذیل می شود.

 1. ارائه نامه پذیرش از مرکز آموزشی در چک
 2. نامه محل سکونت در چک
 3. ارائه نامه عدم سوءپیشینه
 4. تمکن مالی به ارزش هزینه یک سال زندگی و تحصیل در چک
 5. مدارک هویتی به همراه عکس

هزینه تحصیل داروسازی در چک

تحصیلات عالی جمهوری چک در دانشگاه های دولتی از جمله دانشگاه چارلز فارغ از ملیت آنها از هرگونه شهریه برای همه دانشجویان عاری است. البته دوره های برنامه های رایگان به زبان چک آموزش داده می شود. این یک فرصت استثنایی برای کسانی است که دانش کافی در زبان چک دارند.

 از طرف دیگر برای برنامه هایی که به زبان انگلیسی آموزش داده می شود، شهریه مقرون به صرفه نیز تعیین شده است. به طور خاص برای برنامه کارشناسی ارشد داروسازی انگلیسی، شهریه ۷۶۰۰ یورو برای یک سال تحصیلی مشخص شده است. این مبلغ شهریه شامل کلیه دوره های اجباری و دوره های زبان چکی نیز می باشد.

هزینه های زندگی در چک

هزینه زندگی در چک برای یک دانشجوی بین المللی به مدت یک ماه مبلغ ۴۰۰ الی ۶۰۰ یورو در ماه خواهد بود. این هزینه های عنوان شده شامل مسکن، رفت و آمد و خوراک می شود. دانشجویان داروسازی در چک در صورتی که در خوابگاه های دولتی اقامت داشته باشند، هزینه کمتری را برای زندگی در چک نیاز دارند. ریز هزینه های زندگی در چک به شرح زیر می باشد.

موارد میزان هزینه به یورو
رستوران یک وعده ۴٫۵
شیر یک لیتر ۰٫۶۵
حمل و نقل عمومی ماهانه ۱۸٫۷۶
اینترنت،برق، گاز ماهانه ۱۰۰
اجاره آپارتمان (وسط شهر) ماهانه ۳۶۸
اجاره آپارتمان (اطراف شهر) ماهانه ۲۷۵
خوابگاه دانشجویی ماهانه ۱۵۰

شرایط کار دانشجویی

کار در حین تحصیل به عنوان یک منبع درآمد مناسب برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی به شمار می رود. دانشجویان در حین تحصیل داروسازی در چک قادر خواهند بود به مدت ۲۰ ساعت در هفته به صورت نیمه وقت مشغول به کار شوند. این میزان کار با توجه به درآمد ساعتی ۵ تا ۸ یورو، کمک شایانی به تامین بودجه تحصیل در این کشور می کند.

شرایط کار پس از تحصیل داروسازی در چک

دانشجویان داروسازی در چک پس از اتمام تحصیل و به واسطه فرصت ۶ ماهه ای که دولت در اختیارشان قرار می دهد می توانند در صورت پیدا کردن کار در چک، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل نمایند. بازار کار داروسازان در کشور چک مساعد می باشد و حتی با توجه به قبولی مدرک در کشورهای اتحادیه اروپا، قادر خواهند بود برای کار در سایر کشورهای اروپایی اقدام نمایند.

بازار کار داروسازان

در آمد داروسازی در چک به طور میانگین ۷۲۸۰۰ کرون که حداقل ۳۵۶۰۰ و حداکثر ۱۱۳۰۰۰ کرون می باشد. این میانگین حقوق ماهیانه شامل مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا است. داروسازان در جمهوری چک احتمالاً هر ۱۸ ماه یکبار افزایش ۱۱ درصدی حقوق را مشاهده می کند. متوسط ​​درآمد سالانه ملی برای همه مشاغل ترکیبی ۸٪ است که هر ۱۸ ماه یکبار به کارمندان اعطا می شود.

میزان دستمزد یک داروساز در چک به فاکتورهای زیادی از جمله تجربه کاری بستگی دارد. به طور مثال داروسازی که ۲ تا ۵ سال سابقه کار دارد وقتی وارد ۵ سال کاری می شود با رشد ۳۸ درصدی حقوق مواجه می شود. این درصد رشد در هر ۵ سال کاری مشهود است و به ترتیب ۲۴، ۷ و ۷ درصد افزایش حقوق خواهد داشت.

میانگین دستمزد داروسازی در چک در مراکز عمومی ۷ درصد بیشتر از مراکز خصوصی می باشد. در رابطه با جنسیت هم این آمار مشاهده می شود که داروسازان مرد ۷ درصد بیشتر از داروسازان زن در این کشور درآمد دارند.

مزایای تحصیل داروسازی در چک

کیفیت و سنت عالی آموزش و تحقیقات چک به ویژه هنگامی که به تحصیل علوم، مهندسی یا پزشکی در جمهوری چک می پردازیم بسیار شناخته شده است. رشته داروسازی از برترین رشته های تحصیلی در کشور چک می باشد که سالانه دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل این کشور را انتخاب می کنند. در ادامه برترین مزایای تحصیل داروسازی در چک اشاره شده است.

تحصیل در دانشگاه ممتاز

در حال حاضر رشته داروسازی در چک مورد استقبال دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. از مهم ترین دلایل آن می توان به سطح بالای دانشگاه چارلز در این کشور اشاره کرد. دانشگاه چارلز چک به عنوان برترین دانشگاه چک در رشته داروسازی مورد تایید ایران و کشورهای دنیا می باشد.

تحصیل به زبان انگلیسی

از نکات مثبت تحصیل داروسازی در چک می توان به ارائه دروس به زبان انگلیسی اشاره کرد که دانشجویان بین المللی می توانند با ارائه مدرک زبان آیلتس در سطح نمره ۶ اجازه شرکت در کلاس ها را دریافت نمایند، ولی در صورت نداشتن مدرک زبان می بایست دوره های زبان را قبل از شروع کلاس های خود سپری کنند.

هزینه کم زندگی

علاوه بر مزایای تحصیلی، زندگی در جمهوری چک نیز نسبت به سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه است. هزینه های مربوط به نیازهای روزانه، از غذا و اقامت تا حمل و نقل عمومی، عموماً بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ یورو در ماه متغیر است، نوع اقامتی که می تواند تفاوت بیشتری در بودجه ماهانه شما ایجاد کند. 

همچنین با داشتن کارت شناسایی بین المللی دانشجویی (ISIC) که قبل از ورود به جمهوری چک پس از ثبت نام در دانشگاه چک دریافت خواهید کرد، می توانید در مکان ها و فعالیت های بی نظیر از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

موقعیت جغرافیایی ممتاز

با توجه به قرار گرفتن در قلب اروپا، تحصیل در جمهوری چک به معنای داشتن “بلیط رایگان” برای سفر و کشف بخش بزرگی از قاره قدیمی است. علاوه بر روستاهای دیدنی چک، کشورهای همسایه، اتریش، آلمان، لهستان و اسلواکی در مرز، بسیار نزدیک به سوئیس، مجارستان و ایتالیا، وسوسه های توریستی غیرقابل قبول هستند که فقط از یک مکان متمرکز مانند جمهوری چک می توانید به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید.

معایب تحصیل داروسازی در جمهوری چک

علی رغم مزایای عنوان شده، تحصیل در هر کشور با چالش هایی همراه است. داروسازی در چک هم از این قاعده مستثنی نیست. چالش های پیش روی دانشجویان در خصوص دوره های تحصیلی و یا شرایط تحصیل نمی باشد. دو چالش اساسی داروسازی در چک شامل محدودیت انتخاب دانشگاه و نداشتن حق همراه که در ادامه به آنها اشاره می شود، است.

ویزای همراه دانشجویی چک

حق همراه برای دانشجویان رشته داروسازی در چک در نظر نگرفته شده است. از همین رو دانشجویان متاهل می بایست به صورت تنهایی برای ادامه تحصیل وارد این کشور شوند. پس از حضور در چک، می توان برای الحاق همراه اقدام کرد، ولی شانس موفقیت این امر بین ۴۰ تا ۶۰ درصد تخمین زده می شود.

محدودیت انتخاب دانشگاه

دانشجویان ایرانی برای تحصیل در رشته داروسازی در چک می بایست برای دانشگاه چارلز اقدام نمایند. این دانشگاه به عنوان تنها دانشگاه مناسب برای تحصیل در این رشته قلمداد می شود. از همین رو تعداد محدودی از دانشجویان برای ادامه تحصیل می توانند برای این کشور اقدام نمایند.

نتیجه گیری

بسیاری از دانشجویان ایرانی به واسطه شرایط کنکور و درصد پایینی قبولی رشته داروسازی در ایران، به دنبال انتخاب کشوری مناسب برای تحصیل در این رشته می باشند. با توجه به مطالب عنوان شده، تحصیل داروسازی در چک به عنوان کشوری ایده آل برای تحصیل در رشته داروسازی قلمداد می شود. دانشجویان می توانند با ارائه مدرک زبان انگلیسی در یکی از برترین دانشگاه های اروپا به تحصیل بپردازند. لازم به ذکر است که مدرک اخذ شده در این کشور مورد تایید کشورهایی مثل انگلستان، آلمان و کانادا می باشد.

لینک منبع: Conditions for studying pharmacy in the Czech Republic

[accordion] [FAQ question=”آیا می توان بدون مدرک زبان برای دوره داروسازی در چک اقدام کرد؟” answer=”دانشجویان برای ادامه تحصیل در رشته داروسازی ملزم به ارائه نمره ۶ در آزمون آیلتس می باشند.”] [FAQ question=”دوره داروسازی در چک چند سال می باشد؟” answer=”دوره داروسازی در کشور چک پنج سال به طول می انجامد که سال آخر دوره کارآموزی است.”] [FAQ question=”هزینه های دوره داروسازی در چک چه مقدار می باشد؟” answer=”متوسط هزینه های تحصیل در رشته داروسازی در چک بین ۶۶۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو در سال در نظر گرفته می شود.”] [FAQ question=”میانگین هزینه های زندگی در چک چقدر است؟” answer=”هزینه زندگی یک دانشجوی بین المللی به مدت یک ماه مبلغ ۴۰۰ الی ۶۰۰ یورو در ماه خواهد بود. این هزینه های عنوان شده شامل مسکن، رفت و آمد و خوراک می شود.”] [FAQ question=”برای شرکت در دوره داروسازی چک، نیاز به آزمون ورودی است؟” answer=”دانشجویان در صورت ارائه مدارک مورد نیاز و مدرک زبان می توانند مستقیما برای دوره های داروسازی در چک اقدام نمایند. در کشور ایران یک مصاحبه ای با دانشجویان صورت می گیرد.”] [accordions]

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  ۲ دیدگاه در “داروسازی در چک

  1. مریم گفت:

   سلام
   برای پذیرش داروسازی چه مدارکی لازمه؟ و اینکه آیا آزمون وزودی داره یا نه؟

   1. آریانا پارس گفت:

    سلام
    برای پذیرش در رشته های پزشکی و زیرشاخه های آن در چک نیازمند گذراندن یک دوره premedical هستید که بعد از گذراندن دوره و موفقیت در ازمون میتوانید برای داروسازی اقدام کنید.
    برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید از لینک زیر استفاده کنید:
    https://arianaabroad.com/blog/%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%88%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c-%da%86%da%a9/

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر