info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

دانشگاه های لهستان

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

آیا می خواهید در کشوری ارزان و با کیفیت تحصیل کنید؟ آیا دانشگاه های کشور لهستان را از لحاظ کیفیت آموزشی و رتبه جهانی می شناسید؟ در مقاله پیش رو شما را با کشوری آشنا خواهیم نمود که نه تنها تحصیل در آن مقرون به صرفه می باشد بلکه پلی برای ورود به کشورهای اتحادیه اروپا و ساختن آینده ای متفاوت است.

شرایط تحصیل در دانشگاه های لهستان

Terms of university education in Poland

قدم اول برای ورود به دانشگاه های لهستان برقراری ارتباط با گروه پذیرش دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی می باشد. برای ثبت درخواست در دانشگاه مد نظر نیاز به جمع آوری اطلاعات در این زمینه می باشد، اینکه زمان ثبت نام چه تاریخی است و پیش نیازهای درخواست به دانشگاه کدامند. شرایط پذیرش از برخی از دانشگاه های لهستان یکسان می باشد به عنوان مثال برای ورود به دوره لیسانس در لهستان همه افراد باید دوره دبیرستان را به اتمام رسانده باشند و با داشتن مدرک دیپلم صلاحیت خود را برای شروع یک دوره دانشگاهی به اثبات برسانند.

این دسته از متقاضیان آماده ورود به دانشگاه می باشند، در برخی از رشته های دانشگاهی، متقاضیان احتیاج به گذراندن دوره پیش نیاز و یا آزمون های مربوط به رشته مورد نظر را خواهند داشت. برای اخذ پذیرش در کارشناسی ارشد متقاضی باید مدرک لیسانس و یا یک مدرک کارشناسی ارشد داشته باشد. باید بدانید که پذیرش از دانشگاه های لهستان نیاز به داشتن مدرک زبان انگلیسی دارد. افرادی که به زبان انگلیسی تحصیل نموده اند احتیاجی به مدرک زبان ندارند.

مدارک مورد نیاز پذیرش از دانشگاه های لهستان

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های لهستان از ۳ راه می توانید اقدام کنید، روش اول پر کردن فرم درخواست به صورت آنلاین می باشد. تمامی مدارک مورد نیاز پذیرش اعم از نمره زبان، مقطع تحصیلی پیشین و مابقی مدارک مورد نیاز دانشگاه را به صورت آنلاین برای دانشگاه مورد نظر فرستاده و منتظر جواب تیم پذیرش دانشگاه می مانید. در این روش باید مبلغ ۲۷۵ یورو را به حساب دانشگاه واریز نمائید.

در روش دوم می توانید به صورت ایمیل با مرکز آموزشی مورد نظر در ارتباط باشید و مدارک مورد نظر را اسکن نموده و با ایمیل بفرستید. روش سوم مراجعه حضوری به دانشگاه و تحویل مدارک می باشد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه های لهستان عبارتند از:

 • فرم پر شده توسط دانشجو
 • مدرک دیپلم
 • ۴ قطعه عکس
 • کپی کارت شناسایی و پاسپورت
 • مدارک دال بر تسلط به زبان انگلیسی
 • رسید بانکی پرداخت هزینه برای امور پذیرش
 • گواهی پزشکی
 • مدارک لازم برای مقطع کارشناسی ارشد
 • فرم پر شده درخواست پذیرش
 • مدرک کارشناسی همراه با ریز نمرات
 • رزومه شخص شامل جزئیات تحصیلی، سوابق کاری و مهارت ها
 • ۴ قطعه عکس
 • کپی کارت شناسایی و پاسپورت
 • مدرک زبان انگلیسی
 • رسید بانکی برای پرداخت فرم و پیش پرداخت شهریه دانشگاه

برای تحصیل پزشکی در لهستان و فوق دکتری به صورت معمول نیاز به تائید یک استاد راهنما می باشد و تنها با پر کردن فرم درخواست ممکن است متقاضی موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه نشود. داشتن مدرک زبان انگلیسی، مدرک فوق لیسانس به همراه ریز نمرات و ارائه رزومه قوی برای متقاعد نمودن استاد راهنما از مدارک اصلی برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری خواهد بود. این دوره تحصیلی در دانشگاه های لهستان عموما با پرداخت حقوق به دانشجویان همراه می باشد.

رنکینگ دانشگاه های لهستان

برای اطلاع ا ز اعتبار دانشکاه های لهستان وبسایت QS یکی از معتبر ترین ها می باشد. این وبسایت بر اساس فعالیت های آکادمیک یک دانشگاه رتبه بندی را انجام می دهد و از سایر دانشگاه های جهان راجع به شهرت یک دانشگاه پرسش می کند. در برخی دیگر از رتبه بندی های دانشگاهی مانند تایمز THE تمرکز بیشتر بر روی ترکیب داده های آماری مختلف می باشد. در رتبه بندی تایمز به کیفیت آموزش و اثر بخشی تحقیقات انجام شده در دانشگاه مورد نظر به این معنی که چند بار سایر دانشگاه ها به تحقیقات انجام شده در آن دانشگاه ارجاع داده اند، توجه می شود.

رتبه بندی شانگهای ARWU از دیگر رتبه بندی های دانشگاهی در جهان می باشد که توسط دانشگاه جیائو تونگ شانگهای انجام می شود. این رتبه بندی بر روی کیفیت تحقیقات انجام شده در یک دانشگاه تمرکز دارد. تعداد مقالات علمی منتشر شده توسط یک دانشگاه و تعداد کارکنان و فارغ التحصیلانی که برنده جایزه نوبل و فیلدز از دانشگاه مورد نظر بوده اند، معیار سنجش شانگهای برای رتبه بندی می باشد. در جدول زیر رتبه بندی هر سه مرکز را برای دانشگاه های لهستان آوره ایم تا با دریافت اطلاعات دقیق تر دانشگاه خود را در لهستان انتخاب نمائید:

دانشگاه رتبه بندی QS رتبه بندی تایمز رتبه بندی شانگهای
دانشگاه ورشو ۳۹۴ ۶۰۱ ۳۰۱
دانشگاه جانگولیان ۴۱۱ ۶۰۱ ۴۰۱
دانشگاه فنی ورشو ۶۰۱ ۸۰۱ ۷۰۱
دانشگاه آدام پوزنان ۸۰۱ ۸۰۱ ۷۰۱
دانشگاه علوم و فناوری AGH 801 801 601
دانشگاه فنی کارکف ۸۰۱ اعلام نشده اعلام نشده
دانشگاه فنی لدز ۸۰۱ ۱۰۰۱ ۹۰۱
دانشگاه نیکلاس کوپر نیک ۸۰۱ ۱۰۰۱ ۹۰۱
دانشگاه فنی پوزنان ۸۰۱ اعلام نشده اعلام نشده
دانشگاه فنی گدانسک ۸۰۱ ۱۰۰۱ اعلام نشده
دانشگاه لدز ۸۰۱ ۱۰۰۱ ۹۰۱
دانشگاه سیلسیا کاتویچ ۸۰۱ ۱۰۰۱ اعلام نشده
دانشگاه وروکلا ۸۰۱ اعلام نشده ۹۰۱
دانشگاه فنی وروکلا ۸۰۱ ۱۰۰۱ ۹۰۱
دانشگاه پزشکی ورشو اعلام نشده اعلام نشده ۷۰۱
دانشگاه پزشکی سیلسیا اعلام نشده اعلام نشده ۸۰۱

بهترین دانشگاه های لهستان

طبق آمارهای جهانی دانشگاه های لهستان پس از سال ۱۹۸۹ و از بین رفتن کمونیسم به طرز قابل توجهی پیشرفت داشته اند. تنها بالا رفتن اعتبار دانشگاه های لهستان دلیل بر افزایش متقاضیان تحصیل در این کشور نبوده است بلکه ارائه تعداد بیشماری رشته به زبان انگلیسی و البته پائین بودن هزینه های تحصیل از دیگر دلایل علاقه مندی به تحصیل در لهستان می باشد.

وجود فارغ التجصیلان به نامی همچون ماری کوری به عنوان تنها زنی که دو بار جایزه نوبل را دریافت نموده است، نیکولاس کوپر به عنوان فضا نورد و فردریک شوپن به عنون نویسنده به نام در سطح جهانی، دانشگاه های لهستان را در دنیا شناخته تر نموده است. در این بخش از مقاله بهترین دانشگاه های لهستان را در رشته های علوم مهندسی، هنر و علوم پزشکی معرفی می نمائیم.

دانشگاه یاگلونیان لهستان

Jagiellonian University

این دانشگاه در واقع حدود ۶۰۰ سال پیش در سال ۱۳۶۴ تاسیس شده است و قدیمی ترین دانشگاه کشور لهستان می باشد. دانشکده اصلی این دانشگاه در شهر کراکف قرار دارد و دانشکده های علوم انسانی، حقوق، علوم طبیعی، علوم اجتماعی و علوم پزشکی از دیگر بخش های دانشگاهی آن می باشند. کتابخانه این دانشگاه یکی از بزرگترین کتابخانه های دارنده نسخه های خطی قرون وسطا و کلکسیونی از ادبیات سیاسی جهان می باشد.

این دانشگاه ۱۱۱ رشته مختلف را در زمینه های گوناگون ارائه می دهد و جایگاه نحست را در بین دانشگاه های لهستان از آن خود نموده است. دانشگاه یاگلونیان بیش از ۷۰ مجمع دانشگاهی دارد که تشویق دانشجویان از وظایف اصلی این مجامع برای ارائه مقالات جدید تحقیقاتی می باشد.

دانشگاه علوم مهندسی ورشو

University of warsaw

دانشگاه ورشو یکی از بزرگترین و معتبرترین مراکز آموزشی در لهستان می باشد. گرچه بیشتر رشته های این دانشگاه به زبان لهستانی تدریس می شوند اما بیش از ۲۰ رشته در آن برای ارائه به دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی ارائه می گردد. رشته های اقتصاد، بیزینس، علوم ساسی و علوم مهندسی جزو این دسته می باشند. دانشکده اصلی این دانشگاه در شهر ورشو و مابقی دانشکده ها در مکان های مختلف پخش می باشد.

فیزیکدان معروف Joseph Rotbalt و Menachem Begin از نخست وزیران اسرائیل فارغ التحصیل این دانشگاه بوده اند. این دانشگاه در سال ۱۸۲۶ تاسیس شده است و در حال حاضر حدود ۳۲ هزار دانشجو مشغول به تحصیل در آن می باشند. افرادی که قصد تحصیل در رشته های علوم مهندسی را دارند دانشگاه ورشو می تواند بهترین انتخاب باشد. رشته عمران در این دانشگاه یکی از برترین رشته ها محسوب می گردد.

دانشگاه آدام پوزنان

Adam Mickiewicz University, Poznan

یکی از دانشگاه های اصلی لهستان که در شهر پوزنان واقع شده است دانشگاه آدام در این شهر می باشد. تاسیس این دانشگاه به سال ۱۶۱۱ برمی گردد ولی افتتاح رسمی و مشغول به کار شدن آن مربوط به ماه May سال ۱۹۱۹ می گردد. پس از شعر رمانتیک شاعر لهستانی Adam Mickiewicz در سال ۱۹۵۵ این دانشگاه به این نام خوانده شد.

چهار دانشجوی این دانشگاه برنده جایزه نوبل شده اند. شیمی دان بنام Marie Curie با دوبار موفقیت در این زمینه و افراد مشهوری همچون Henryk Zygalski, Marian Rejewski و Jeryz Rozycki از تحصیل کرده های دانشگاه پوزنان بوده اند.

رشته ای علوم انسانی، علوم تجربی، علوم مهندسی، علوم اجتماعی و آموزشی در این دانشگاه تدریس می شوند. مقطع لیسانس در این دانشگاه به زبان انگلیسی، آلمانی و لهستانی و مقطع کارشناسی ارشد به زیان آلمانی و ترکیبی از زبان های دیگر و در مقطع دکتری به زبان های گوناگون ارائه می گردد.

دانشگاه علوم مهندسی جی دانسک

Gdansk University of Technology

یکی از قدیمی ترین دانشگاه های لهستان می باشد که در زمینه رشته های علوم مهندسی از اعتبار بالایی برخوردار است. این دانشگاه از دانشکده های متعددی برخوردار می باشد که معماری آنها به ۱۰۰ سال گذشته باز می گردد. ساختمان اصلی این دانشگاه که در ابتدای قرن بیستم بنا شده است به سبک رنسانس ساخته شده است.

این دانشگاه دارای ۸ دانشکده معماری، فیزیک و ریاضیات، عمران و محیط زیست، مهندس اقیانوس، تکنولوژی کشی، مدیریت و اقتصاد می باشد.

دانشگاه اقتصادی وروستواو

Wroclaw University of Economics

دانشگاه دولتی وروستواو در سال ۱۹۴۷ میلادی تاسیس شد و در حال حاضر حدود ۱۷۰۰ دانشجو در این کشور مشغول به تحصیل هستند.امروزه این دانشگاه یکی از برترین موسسات و دانشگاه های برتر اقتصاد کشور لهستان می باشد.

در این دانشگاه ۸ رشته به زبان انگلیسی ارائه می شود رشته ی حسابداری و امور بانکی، رشته ی روابط بین الملل، رشته ی مدیریت و مهندسی تولید، رشته ی توریسم و مدیریت هتل داری، رشته ی اقتصاد و مدیریت اجرایی، رشته مدیریت و بازاریابی، رشته اروپا شناسی، رشته ی علوم کامیوتر و آمارگیری اقتصادی.
دانشگاه اقتصاد وراستواو دارای ۴ دانشکده اقتصاد ملی،مدیریت و حسابداری،اقتصاد و مهندسی و دانشکده اقتصاد و توریسم می باشد.ساختمان اصلی دانشگاه اقتصاد وراستواو در مرکز شهر واقع شده است.

دانشگاه آ.گ.چ

AGH University of science and Technology

دانشگاه AGH که در سال ۱۹۱۹ تاسیس شد به عنوان یکی از قدیمی ترین و بزرگترین و بهترین دانشگاه های فنی لهستان شناخته شده است. دانشگاه AGH دارای بیش از ۳۵۰۰۰ دانشجو در حال تحصیل می باشد که برای این تعداد دانشجو ۲۰۰۰ استاد در نظر گرفته است. دانشگاه AGH را به متقاضیانی توصیه می کنیم که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارا باشند.۱۱ دانشکده قادر به ارائه مدرک دکترا در حوزه های تحقیقاتی شامل علوم فنی ،علوم شیمی،علم فیزیک،علم زمین شناسی،علوم ریاضی و علوم اقتصاد می باشد. رشته الکترونیک از گران ترین رشته های این دانشگاه می باشد.

دانشگاه علوم هنر در لهستان

دانشگاه علوم هنری پوزنان را می توان از بهترین مراکز آموزشی برای تحصیل در رشته های هنری در لهستان دانست. این دانشگاه در سال ۱۹۱۹ تاسیس شده است و ریاست ان بر عهده پروفسور مارسین بردیزاک می باشد. تعداد کل دانشجویان آن بالای ۱۰۰۰ نفر می باشد. این دانشگاه در سا ۱۹۳۸ به عنوان یکی از مراکز هنری لهستان کار خود را به اوج رساند اما شروع جنگ جهانی دوم مانع از پیشرفت آن شد. این دانشکاه منعکس کننده هنر معاصر می باشد و با سایر دانشگاه های آمریکائی و اروپایی نیز همکاری دارد.

دانشگاه درگیر اجرای پروژه های تحت حمایت اتحادیه اروپا است که به توسعه میراث فرهنگی اختصاص یافته است این دانشگاه کارگاه های طراحی بین المللی و هنرهای بین المللی را برگزار می نمایدو از بین شناخته شده ترین مسابقات دانشگاه هنر می توان به مسابقات سالانه گرافیک و عکاسی اشاره نمود.

دانشگاه های علوم پزشکی لهستان

تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه های علوم پزشکی لهستان مقدور می باشد که یکی از اولویت های دانشجویان نیزهست. بیش از ۱۱ دانشکده پزشکی در این کشور این رشته را به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

دانشگا علوم پزشکی ورشو

این دانشگاه بزرگترین مرکز تحصیلات علوم پزشکی در کشور لهستان می باشد. این دانشگاه قدمتی ۲۰۰ ساله دارد و در سال ۱۸۰۲ تاسیس شده است. دانشگاه ورشو متخصصانی بنام را در زمینه پزشکی و داروسازی پرورش داده است. در سال ۱۹۹۳ بخش انگلیسی زبان این دانشگاه تاسیس شد و برای اطمینان از کیفیت آموزشی ارتباط خود را با دیگر مراکز پزشکی دنیا قطع نکرده است. دوره هایی که در داشگاه ورشو به زبان انگلیسی ارائه می شوند عبارتند از:

 • دکتری پزشکی ۶ ساله
 • دکتری پزشکی ۴ ساله برای فارغ التحصیلان لیسانس
 • فوق لیسانس داروسازی ۵ ساله
 • دکتری دندانپزشکی ۵ ساله

آموزش رشته دندانپزشکی به زبان انگلیسی در این دانشگاه در سال تحصیلی ۲۰۱۲-۱۳ در این دانشگاه آغاز گردید. این رشته ۵ سال به طول می انجامد و دانشجویان پس از پایان هر سال تحصیلی می بایست ۴ ماه را به آموزش عملی بگذرانند. دانشجویان فارغ التحصیل می توانند پس از اتمام درس خود در دانشگاه به عنوان پژوهشگر و یا استاد به کار خود ادامه دهند.

دانشگاه پزشکی یاگیلونیا

در رابطه با این دانشگاه در قسمت های قبل توضیح داده شد و در این قسمت مختصری راجع به رشته پزشکی توضیح خواهیم داد چرا که این دانشگاه در رشته پزشکی نیز از اعتبار بالایی برخوردار می باشد. کالج پزشکی این دانشگاه از سال ۱۹۹۴ اقدام به پذیرش دانشجویان پزشکی به زبان نگلیسی می نماید. دوره های پزشکی در این دانشگاه با استانداردهای اروپا و هیئت پزشکی کالیفرنیا تطابق دارد. دانشجویان این دانشگاه می توانند ادامه تحصیلات خود را با دانشگاه های طرف قرارداد بگذرانند. این دانشگاه ها به شرح زیر می باشند:

 • University of California San Diego
 • University of California Los Angeles
 • Case Western Reserve University in Cleveland
 • University of California Irvine
 • University of Rochester school of medicine and dentistry
 • Loma Linda University medical center

یکی از ویژگی های متفاوت این دانشگاه این است که افراد می توانند پس از فارغ التحصیلی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی روره رزیدنسی خود را در بیمارستان های سایر کشورها که وابسته به این دانشگاه می باشند بگذرانند. این کشورها به شرح زیر می باشند:

 • (Canada (Quebec, Ontario, Saskatchewan, British Columbia, Alberta
 • Sweden
 • Australia
 • England
 • Ireland
 • Norway
 • USA (Illinois, Alabama, Arizona, Michigan, Utah, Vermont, New York, Georgia, New Jersey, Florida, Pennsylvania, Connecticut, West Virginia, Ohio, Louisiana, South Carolina and Washington DC)

دانشگاه علوم پزشکی گدانسک

Gdansk Medical Unversity

دوره ۶ ساله رشته پزشکی را می توان در شمال لهستان در دانشکده علوم پزشکی گدانسک گذراند. این دوره به زبان انگلیسی ارائه می گردد و علاوه بر رشته پزشکی رشته های دیگری مانند پرستاری، تغذیه، داروسازی و دوره های پیش پزشکی را نیز ارائه می دهد. این دانشگاه براساس آمار بدست آمده رتبه ۳۲۰ را در جهان دارد و طبق گزارش شانگهای در رتبه ۳۰۰ تا ۴۰۰ قرار دارد.

افرادی که مدرک دیپلم دارند برای تحصیل در رشته پزشکی در این دانشگاه باید در آزمون ورودی شرکت نموده و در صورت موفقیت در این آزمون وارد دوره های پزشکی گردند. نمره آزمون ورودی، دیپلم دبیرستان و مصاحبه شفاهی از موارد اخذ پذیرش می باشند.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم

یکی از دغدغه های بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور مورد تائید بودن دانشگاه توسط وزارت علوم و بهداشت ایران می باشد. افرادی که پس از اتمام تحصیل قصد بازگشت به ایران و کار و زندگی در کشور خود را دارند بهتر است در دانشگاه هایی تحصیل نمایند که مورد تائید کشورشان باشد. در این بخش دانشگاه های مورد تائید لهستان از سمت وزارت علوم و بهداشت ایران را معرفی می نمائیم تا با اطمینان خاطر بیشتر، خود را برای اخذ پذیرش از این دانشگاه ها آماده نمائید.

دانشگاه های علوم پزشکی مورد تائید وزارت بهداشت

 • دانشگاه ورشو (university of Warsaw)
 • دانشگاه یاگیلونیا (Jagiellonian university)
 • دانشگاه تکنولوژی گدانسک (Gdansk university of technology)
 • دانشگاه تکنولوژی ورشو (Warsaw university of technology)
 • دانشگاه سیلسیا (University of Silesia in Katowice)

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم که در دسته خوب قرار می گیرند

 • Academy of Music, Krakow
 • Jagiellonian University        
 • Karol Szymanowski Academy of Music, Katowice  
 • Nencki Institute of Experimental Biology of Polish Academy of Sciences
 • University of Arts in Poznan   (صرفاًمقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 • University of Silesia in Katowice
 • Warsaw University    

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم که در دسته متوسط قرار می گیرند

 • Academy of Sciences
 • Academy of Science & Technology – Krakow: صرفاً تا مقطع کارشناسی
 • Adam Mickiewicz University, Poznan
 • Akademia Gorniczo-Hutnicza im. Stanislawa Staszica – AGH: صرفاً تا مقطع کارشناسی
 • Fryderyk Chopin University of Music: صرفاً در رشته های مربوط به موسیقی و هنر
 • Gdansk University of Technology: مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد صرفاً در رشته های مهندسی عمران، معماری، الکترونیک، مخابرات، مکانیک، کشتی سازی؛ مقطع دکتری صرفاً در رشته های مهندسی عمران، مکانیک، مخابرات و الکترونیک
 • Lazarski University: صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته های اقتصاد، بازاریابی، تجارت، مدیریت، بیمه، حقوق
 • Lodz Polytechnic University: صرفاً رشته های مهندسی مکانیک، برق، نساجی و شیمی
 • Lodz University صرفاً رشته های ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی
 • Polytechnic University – Rzeszow: صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
 • Polytechnic University Tadeusz Kosciusko Krakow: صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
 • Polytechnic University, Warsaw
 • Polytechnic University, Wroclaw: صرفاً رشته های فنی و مهندسی
 • Poznan University of Technology: صرفاً رشته های فنی و مهندسی
 • Stanislaw Moniuszko Academy of Music
 • University of Information Technology & Management , Rzeszow: صرفا مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های تکنولوژی اطلاعات و مدیریت
 • Vistula University
 • Warsaw University of Life Sciences 
 • Wroclaw University   
 • Wroclaw University of Environmental & Life Sciences:  صرفاً رشته های کشاورزی، دامپزشکی، علوم طبیعی و محیط زیست

متوسط شهریه دانشگاه های لهستان

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در لهستان ملزم به پرداخت شهریه می باشند. هزینه تحصیل در دانشگاه های لهستان به غیر از رشته های گروه علوم پزشکی چندان بالا نیست. البته در نظر داشته باشید که شهریه رشته های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور نیز به نسبت سایر کشورهای اروپایی پائینتر است.

شهریه دانشگاه ها در لهستان بسته به دانشگاه و رشته ای که انتخاب می شود متفاوت است ولی به طور متوسط شهریه دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در لهستان از ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو متغیر می باشد. دوره های MBA در لهستان از ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو هزینه دارند. دانشجویان می توانند برای دانشگاه های دولتی اقدام نموده و با دانشجویان لهستانی رقابت کنند ولی اخذ پذیرش از این دانشگاه ها سخت تر می باشد و آموزش در این دانشگاه ها به زبان لهستانی خواهد بود.

شهریه رشته های پزشکی

همانطور که اشاره شد تحصیل در رشته های علوم پزشکی در لهستان شهریه متفاوتی به نسبت سایر رشته ها خواهد داشت. شهریه ها از ۸۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو سالیانه متغیر می باشند برای مثال شهریه دانشگاه علوم پزشکی ورشو را در این قسمت عنوان می کنیم تا بیشتر با هزینه های این رشته آشنا شوید.

 • شهریه دوره ۶ ساله پزشکی در دانشگاه ورشو ۱۱۰۰۰ یورو به ازای هر سال می باشد. این مبلغ در طی ۶ سال تغییری نکرده است.
 • شهریه برای افرادی که لیسانس دارند و قصد گذراندن دوره ۴ ساله را دارند ۱۴۴۰۰ یورو سالیانه می باشد.
 • شهری تحصیل در رشته دندانپزشکی از سال اول تا پنجم متغیر می باشد که ترتیب آن به این صورت است:
 1. سال اول ۱۵۰۰۰ یورو
 2. سال دوم ۱۵۸۰۰ یورو
 3. سال سوم ۱۶۵۰۰ یورو
 4. سال چهارم ۱۸۲۰۰ یورو می باشد

شهریه دوره فوق لیسانس داروسازی در این دانشگاه برای یک دوره ۵ ساله ۹۵۰۰ یورو سالیانه می باشد و در طول ۵ سال تغییری نداشته است.

نتیجه گیری

پیشنهاد تحصیل در کشور لهستان به عنوان عضو اتحادیه اروپا و پیمان شنگن و دارا بودن دانشگاه هایی با اعتبار جهانی و ارزان قاعدتا پیشنهاد مناسبی برای طیف گسترده ای از دانشجویان می باشد. از طرفی دیگر ویزای تحصیلی یکی از انواع بهترین ویزاها برای اخذ اقامت اروپا می باشد پس چه بهتر که در کشوری تحصیل نمائید که هم شهریه های بالایی نپرازید و هم اقامت اروپا را پس از تحصیل بدست آورید.

بسیاری از دانشجویانی که علاقه زیادی به تحصیل در آلمان را دارند ولی شرایط پذیرش از دانشگاه های آن و یا بلوکه کردن مبلغ ۱۰ هزار یورو برای ۱ سال را ندارند ابتدا لهستان را به دلیل نزدیکی به آلمان انتخاب می نمایند تا آن را پلی برای ورود به کشور آلمان قرار دهند.

شما در رابطه با تحصیل در این کشور اروپائی چه می دانید؟ آیا لهستان را به عنوان گزینه مناسبی برای تحصیل می پذیرید؟ نظراتتان را می توانید با ما به اشتراک بگذارید.

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر