info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

دانشگاه های سوئیس

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

دانشگاه های سوئیس کلیه دروس در مقاطع تحصیلی مختلف را با بالاترین کیفیت آموزشی در سطح جهانی ارائه می نمایند. این کشورعلاوه بر سیستم آموزشی پیشرفته از دانشگاه های بسیار معتبر و شناخته شده ای برخوردار است، طی سالهای اخیر همواره ۹ مورد از دانشگاه های سوئیس در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

این کشور به عنوان یکی از زیباترین و ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می شود، این کشور به واسطه شرایط اقتصادی ایده ال، امنیت اجتماعی، ثبات اقتصادی و امکانات رفاهی قابل توجه از بالاترین استانداردهای زندگی بهره مند است. در ادامه این مطلب با بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در سوئیس بیشتر آشنا خواهیم شد.

آشنایی با دانشگاه های سوئیس

Introduction to Swiss universities

اگرچه سوئیس بیش از هر چیز با طبیعتی اغواگر و شکلات‌ های خوشمزه شناخته می‌ شود، اما دانشگاه ‌های این کشور نیز از جمله مواردی هستند که این کشور را در سطح جهان مطرح می ‌کنند. سوئیس کشوری کوچک به شمار می آید که در قلب اروپا قرار دارد، اما مملو از فرصت‌های عالی برای دانشجویان بین‌المللی است.

دانشگاه‌ های سوئیس از بهترین دانشگاه‌ هایی هستند که دانشجویان بین المللی می‌توانند در بین کلیه گزینه های موجود برای اخذ پذیرش تحصیل و ادامه تحصیل آنها را انتخاب نمایند. ۱۱ دانشگاه سوئیس در فهرست برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند و این آمار و ارقام نشانگر کیفیت بالای نظام آموزشی سوئیس است.

اساساً شرایط اخذ پذیرش، میزان شهریه، رشته های تحصیلی و قوانین دانشگاه های سوئیس کمی با هم تفاوت دارد، از این رو آشنایی با دانشگاه‌های معتبر سوئیس یکی از اولین اقداماتی است که متقاضیان اخذ پذیرش از دانشگاه‌های سوئیس باید انجام دهند. به طور کلی اغلب دانشگاه‌های سوئیس از سطح کیفی و علمی بسیار خوبی برخوردار هستند و در فهرست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم قرار دارند.

بهترین دانشگاه های سوئیس

سوئیس پس از برتیانیا دارای معتبرترین دانشگاه های اروپا است. دانشگاه های سوئیس از بالاترین کیفیت آموزشی در سطح بین المللی و بهترین امکانات رفاهی برخوردار هستند. دانشگاه های سوئیس طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی را به بهترین شکل ارائه می نمایند. در این بخش از مطلب علاوه بر معرفی ۳ دانشگاه برتر سوئیس لیست دانشگاه های برتر سوئیس در زمینه رشته های پزشکی و مهندسی را نیز ارائه خواهیم کرد.

موسسه فناوری و تکنولوژی فدرال زوریخ (ETH Zurich)

موسسه فناوری و تکنولوژی فدرال زوریخ بهترین دانشگاه زوریخ و یکی از بهترین دانشگاه های دنیا برای تحصیل در رشته های فنی و مهندسی است. طبق رتبه بندی سازمان جهانی QS این دانشگاه در بین کلیه دانشگاه های برتر جهان در رتبه ۶ قرار دارد و البته تنها دانشگاه غیر بریتانیایی اروپا می باشد که به چنین جایگاهی دست پیدا کرده است.

این دانشگاه در سال ۱۸۵۵ تاسیس شده و از دانشگاه های پیشرو در زمینه های علمی و فنی است به طوری که تا به حال ۲۱ نفر از فارغ التحصیلانش موفق به دریافت جایزه نوبل شده اند. امروزه بیش از ۱۹ هزار دانشجو در دو پردیس این دانشگاه تحصیل می کنند، پردیس هایی که یکی از آن ها در مرکز زوریخ و دیگری در حومه شهر است. این دانشگاه در رشته مهندسی، فنی و رشته علوم طبیعی به ترتیب در رتبه ۵ و ۶ QS قرار دارد. آموزش در مقطع لیسانس بیشتر به زبان آلمانی است اما بیشتر دوره های مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی هستند.

مؤسسه پلی ‌تکنیک فدرال لوزان

مؤسسه پلی ‌تکنیک فدرال لوزان (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne)

لوزان به عنوان یکی از زیباترین شهرهای اروپا محسوب می شود، این شهر در فاصله حدود ۲۳۰ کیلومتری زوریخ قرار دارد و شهری فرانسوی زبان است. دانشگاه لوزان دومین موسسه تکنولوژی فدرال سوئیس است و در سال ۱۸۵۳ تاسیس شده است. این دانشگاه در رنکینگ QS رتبه ۱۸ را دارد و در در رشته های مهندسی و علوم طبیعی هم به ترتیب در رتبه ۱۲ و ۱۱ قرار دارد.

اگر می خواهید در شهری مثل لوزان درس بخوانید باید فرانسوی بلد باشید چون از آنجایی که لوزان بخش فرانسوی زبان سوئیس است بیشتر دوره هایی که در این دانشگاه تدریس می شود به زبان فرانسوی است هر چند که بعضی از دوره ها هم به زبان انگلیسی آموزش داده می شود. این دانشگاه از نظر وسعت نصف دانشگاه موسسه تکنولوژی فدرال زوریخ است و در آن بیش از ۱۰ هزار دانشجو در حال تحصیل هستند.

دانشگاه زونیخ

دانشگاه زوریخ (University of Zurich)

دانشگاه زوریخ با ۲۵ هزار دانشجو بزرگ ترین دانشگاه شهر زوریخ است و اینطور که به نظر می رسد در مقایسه با دیگر دانشگاه های سوئیس بیشترین تنوع رشته ها را هم دارد. این دانشگاه در رتبه ۷۶ برترین دانشگاه های جهان قرار دارد و دانشکده هایش در سراسر شهر زوریخ پراکنده هستند. کارهای فرهنگی زیادی مثل برگزاری موزه ها، راه اندازی کتابخانه های عمومی، برنامه های آموزشی و … توسط این دانشگاه انجام می شود و دانشجوهایش حق استفاده از بیشتر کتابخانه ها را دارند.

دوره های لیسانس بیشتر به زبان آلمانی تدریس می شود اما در بعضی از دانشکده ها هم زبان انگلیسی رایج است. تنها رشته دوره لیسانس که کاملا به زبان انگلیسی درس داده می شود زبان و ادبیات انگلیسی است از طرفی همه دوره های فوق لیسانس در دانشکده علوم به زبان انگلیسی آموزش داده می شود. این دانشگاه ۷ دانشکده فلسفه، پزشکی، علوم اقتصاد، حقوق، ریاضیات و علوم طبیعی، الهیات و دامپزشکی دارد.

بهترین دانشگاه های سوئیس در رشته های پزشکی و مهندسی

کلیه دانشگاه های سوئیس از لخاظ کیفیت تحصیلی و امکانات آموزشی از شهرتی جهانی برخوردار می باشند. اغلب دانشگاه های سوئیس رشته های تحصیلی متنوعی را ارائه می نمایند، در این بین برخی از دانشگاه های سوئیس در رشته های مختلفی نظیر مهندسی، پزشکی و … نسبت به دانشگاه های دیگر عملکرد بهتری را ارائه نموده اند. به طور کلی لیست دانشگاه های برتر سوئیس در زمینه رشته های پزشکی و مهندسی به شرح ذیل می باشد.

برترین دانشگاه های پزشکی برترین دانشگاه های مهندسی
دانشگاه زوریخ موسسه فدرال فناوری سوئیس زوریخ
دانشگاه برن دانشگاه لوزان
دانشگاه بازل دانشگاه برن
دانشگاه ژنو دانشگاه زوریخ
دانشگاه لوزان دانشگاه بازل
موسسه فدرال فناوری سوئیس زوریخ دانشگاه ژنو

کم هزینه ترین دانشگاه های سوئیس

به طور کلی دانشگاه های سوئیس به ۲ صورت خصوصی و دولتی اداره می شوند، طبیعتاً هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوی بیشتر از دانشگاه های دولتی خواهد بود. اساساً دولت سوئیس و شرکت های این کشور با حمایت های مالی خود موجب آن می شوند که دانشگاه های ارزان با شهریه های بسیار مناسب در اختیار دانشجویان بین المللی قرار گیرد.

این دانشگاه های ارزان انواع برنامه های تحصیلی را در مقاطع مختلف و با هزینه های مقرون به صرفه در اختیار متقاضیان قرار می دهند. از سوی دیگر اغلب دانشگاه های سوئیس بورسیه های تحصیلی بسیار متنوعی را به دانشجویان مستعد در کلیه مقاطع تحصیلی ارائه می نمایند. به طور کلی ارزانترین دانشگاه های سوئیس انواع در سال ۲۰۲۰ به شرح ذیل می باشند.

 • دانشگاه صنعتی زوریخ (میانگین شهریه ۱۵۰۰ یورو در سال)
 • دانشگاه سنت گالن HSG (میانگین شهریه ۹۵۰۰ یورو در سال)
 • دانشگاه ژنو (میانگین شهریه ۱۱۰۰۰ یورو در سال)
 • دانشگاه برن (میانگین شهریه ۱۳۵۰۰ یورو در سال)
دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در سوئیس

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در سوئیس

اکثر دانشگاه های سوئیس به واسطه امکانات آموزشی مناسب و اعتبار بسیار بالایی که دارند مورد تایید وزارت علوم ایران هستند، ولی با این حال دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در سوئیس را دارند حتماً می بایست توجه داشته باشند، دانشگاهی را که برای ادامه تحصیل در سوئیس انتخاب می نمایند مورد تایید وزارت علوم باشد.

معمولاً دانشگاه های خارج از کشور از سوی وزارت علوم به ۳ دسته تقسیم می شوند که شامل دانشگاه های ممتاز (گروه الف)، خوب (گروه ب) و متوسط (گروه ج) می باشند. به طور کلی دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در سوئیس به شرح ذیل می باشند.

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در سوئیس

گروه الف (ممتاز)

 1. École Polytechnique Federale of Lausanne
 2. (ETH Zurich (Swiss Federal Institute of Technology
 3. Universita della Svizzera Italiana
 4. (Université de Fribourg (Fribourg University
 5. (Université de Neucahatel (Neucahatel University
 6. University of Basel
 7. University of Bern
 8. University of Geneva
 9. University of Lausanne
 10. (University of St Gallen (HSG
 11. University of Zurich

(گروه ب (خوب

 1. Universität Luzern
 2. Graduate Institute of International and Development Studies

گروه ج (متوسط)

 1. Berner Fachhochschule, BFH
 2. Fachhochschule Nordwestschweiz, FHNW
 3. Fachhochschule Ostschweiz, FHO
 4. Franklin University Switzerland
 5. (Hochschule Luzern (HSLU
 6. (Institute for Management Development (IMD
 7. Swiss UMEF University
 8. University of Applied Sciences Western Switzerland
 9. Zürcher Fachhochschule, ZFH

دانشگاه های انگلیسی زبان سوئیس کدامند؟

اساساً سوئیس کشوری چند زبانه با فرهنگ های مختلف است. اغلب شهروندان سوئیس به زبان های آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی صحبت می کنند، از این رو زبان اصلی تدریس در اکثر دانشگاه های سوئیس آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی می باشد. لازم به ذکر است این شرایط برای تحصیل در مقطع کارشناسی خواهد بود و در مقاطع بالاتر امکان تحصیل با زبان انگلیسی در اغلب دانشگاه های سوئیس وجود دارد.

البته در حال حاضر رشته مدیریت تنها رشته ای محسوب می شود که در مقطع کارشناسی افراد می توانند به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شوند.به طور کلی دانشگاه های سوئیسی که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در آنها وجود دارد به شرح ذیل می باشد.

نام دانشگاه زبان تدریس
دانشگاه زوریخ آلمانی / انگلیسی
دانشگاه بازل آلمانی / انگلیسی
دانشگاه برن آلمانی / انگلیسی
دانشگاه سنت گالن آلمانی / انگلیسی
دانشگاه لوگانو ایتالیایی / انگلیسی
دانشگاه لوسرن آلمانی / انگلیسی
مؤسسه پلی ‌تکنیک فدرال لوزان فرانسوی / انگلیسی
موسسه فناوری و تکنولوژی فدرال زوریخ آلمانی / انگلیسی

تحصیل در دانشگاه های سوئیس بدون مدرک زبان

به طور کلی دانشجویان بین الملیی برای اخذ پذیرش از اغلب دانشگاه های سوئیس می بایست مدرک زبان مورد نیاز را ارائه نمایند، ولی در این بین برخی از دانشگاه های کشور سوئیس دانشجویانی که دارای مدرک زبان نیستند را نیز پذیرش می­ نمایند، البته می بایست شخص مورد نظر دارای مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۵ باشد.

پذیرش دانشجویان به صورتی که بیان شد نوعی پذیرش مشروط است و دانشجو باید قبل از شروع تحصیلات آکادمیک خود در دوره های زبان دانشگاه مورد نظر شرکت نموده تا بتواند مدرک زبان خود را دریافت و سپس وارد برنامه های تحصیلی رشته مورد نظر خود گردد. دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند باید دارای مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل باشند.

اخذ پزیرش از دانشگاه های سوئیس

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئیس

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئیس مراحل مشخصی وجود دارد، در واقع کشور سوئیس انواع گزینه های تحصیلی را فراهم می نماید که بسیاری از آنها صرفا در زمینه تحقیقاتی متمرکز هستند لذا بهتر است که پس از جمع آوری اطلاعات مربوطه، درجه تحصیلی خود را انتخاب کرده و شرایط ورود دقیق برای هر برنامه تحصیلی را بررسی نمایید، زیرا اغلب معیارهای پذیرش برای مقاطع مختلف تحصیلی و رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و حتی رشته های مهندسی و غیره در دانشگاه های مختلف با هم تفاوت دارند.

لازم به ذکر است اخذ بیمه درمانی یکی از شرایط دریافت پذیرش از دانشگاه های سوئیس می باشد لذا، مراحل اخذ بیمه درمانی توسط دانشجویان بین المللی می بایست انجام شود. لازم به ذکر است که دانشجویان اتحادیه اروپا به طور خودکار واجد شرایط دریافت کارت بیمه بهداشت اروپا جهت مراقبت های اساسی پزشکی در سوئیس می باشند ولی دانشجویان غیر اتحادیه اروپا می توانند قبل از ورود هزینه اخذ بیمه نامه های بهداشتی را پرداخت نمایند. به طور کلی مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئیس به شرح ذیل می باشد.

 • رزومه تحصیلی (cv) به همراه ریز نمرات
 • مدرک زبان
 • پرداخت هزینه های مربوط به اخذ پذیرش
 • بیمه دانشجویی
 • تست پزشکی
 • توصیه نامه و انگیزه نامه (بسته به مقطع تحصیلی)

نتیجه گیری

مسلماً تحصیل در دانشگاه های سوئیس به واسطه اعتبار بسیار بالا در سطح بین المللی و امکانات آموزشی ایده ال، علاوه بر ارتقای سطح علمی و پیشرفت تحصیلی دانشجویان بین المللی باعث دست یابی به بهترین موقعیت های شغلی در آینده خواهد شد. در واقع اخذ مدارک تحصیلی از دانشگاه های معتبر سوئیس تضمینی برای ورود به بازار کار در کل اتحادیه اروپا می باشد.

از دیگر مزایای تحصیل در دانشگاه های سوئیس، علاوه بر استفاده از بهترین امکانات آموزشی، تجربه هیجان انگیز زندگی در یکی از زیباترین کشورهای جهان است، به طور کلی سوئیس ترکیبی از بالاترین استانداردهای زندگی، امکانات آموزشی ایده ال و مناظر طبیعی حیرت انگیز را در دل خود جای داده است. از این رو سوئیس به همان اندازه که گردشگران را مجذوب خود می کند، دانشجویان بین المللی را نیز شیفته خود می نماید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر