info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

دانشگاه های نروژ

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

نروژ بالاترین سطح زندگی در جهان را به همراه موسسات آموزش عالی کلاس جهانی ارائه می دهد. همچنین یکی از پایین ترین میزان جرم در جهان را دارد و آن را به مکانی امن برای تحصیل تبدیل کرده است. این شهرت به همراه ارائه بیش از ۲۰۰ برنامه در مقطع کارشناسی ارشد در زمینه های متنوعی به زبان انگلیسی، همگی سبب می گردد تا برای تحصیل در دانشگاه های نروژ برنامه ریزی کرد.

چه زمانی می توان برای دانشگاه های نروژ اقدام کرد؟ آیا می توان بدون مدرک زبان از دانشگاه های این کشور پذیرش گرفت؟ هزینه های تحصیل در نروژ چه مقدار است؟ چند دانشگاه برای تحصیل در نروژ مورد تایید ایران می باشند؟ با مطالعه این مقاله می توانید به تمامی سوالات مطرح شده، پاسخ دهید، از همین رو با ما همراه باشید.

شرایط پذیرش دانشگاه های نروژ

Admission requirements for Norwegian universities

رتبه های بالای علمی دانشگاه های نروژ به همراه ارائه دوره های تحصیلی بدون هزینه و سطح بالای زندگی در این کشور، از برترین ویژگی های تحصیل در کشور نروژ می باشد. مدارک اخذ شده از دانشگاه های کشور نروژ مورد تایید کل دنیا می باشد و این نشان کیفیت آموزشی بالای این کشور می باشد.

یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیر گذار برای اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ، ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان می باشد. دانشگاه های نروژ دوره های تحصیلی را به زبان های انگلیسی و نروژی ارائه می دهند. به صورت معمول دوره های کارشناسی به زبان نروژی و دوره های کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی ارائه می شود. دانشجویان با ارائه مدرک B2 زبان نروژی و یا آیلتس نمره ۶٫۵ به دانشجویان بین المللی اجازه اقدام برای پذیرش را صادر می کنند.

از دیگر مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ می توان به سوابق تحصیلی، ریز نمرات، توصیه نامه از اساتید قبلی دانشگاه، رزومه و انگیزه نامه اشاره کرد. دانشجویان با توجه به بازه های زمانی برای اقدام دانشگاه های نروژ که در ادامه به آن اشاره می شود، می توانند شانس خود را برای دریافت پذیرش امتحان نمایند.

زمان پذیرش دانشگاه های نروژ

بیشتر دانشگاه های کشور نروژ در سال یک بار دانشجویان بین المللی را پذیرش می کنند. در تعداد محدودی از دانشگاه های این کشور می توان برای دو بار در سال اقدام کرد. سال تحصیلی مبتنی بر ترم است و به طور معمول از اواسط آگوست تا اواسط ژوئن برگزار می شود.

دانشجویان بین المللی برای ورود به دانشگاه های نروژ در سپتامبر( شهریور) می بایست از سال گذشته در دسامبر برای ارسال مدارک اقدام نمایند. از همین رو با یک برنامه ریزی مناسب و در صورت انتخاب دانشگاه، بازه های ددلاین را مورد بررسی قرار دهید و در زمان مناسب اقدام نمایید.

رتبه بندی دانشگاه های نروژ

بهترین دانشگاه های نروژ را می توان با سایت های رتبه بندی همانند QS مورد ارزیابی قرار دارد و در حال حاضر ۴ دانشگاه نروژ در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا حضور دارند. دانشجویان با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند برای بهترین دانشگاه های نروژ اقدام نمایند. لازم به ذکر است که که در این رتبه با توجه به فاکتورهایی همانند سطح رضایت دانشجویان، سطح علمی اساتید و مقالات، امکانات رفاهی مورد بررسی قرار می گیرد.

ردیف نام دانشگاه رتبه جهانی
۱ University of Oslo 113
2 University of Bergen 194
3 Norwegian University of Science And Technology 360
4 University of Tromsø The Arctic University of Norway 416

این نکته بسیار حائز اهمیت است که رتبه های عنوان شده به صورت کلی می باشد و در رشته خاص همانند مهندسی نفت، ژئوفیزیک و یا مردم شناسی، رتبه های دانشگاه های نروژ بسیار بهتر می باشد و در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

بهترین دانشگاه های نروژ

انتخاب بهترین دانشگاه های نروژ با توجه به رشته تحصیلی امکان پذیر می باشد. دانشجویان با توجه به مقطع و رشته های تحصیلی می توانند برای برترین دانشگاه های این کشور اقدام نمایند. در میان ۷۰ موسسه آموزشی موجود در کشور نروژ، یازده مرکزی که در ادامه به آنها اشاره می شود به عنوان برترین های نروژ شناخته می شوند. از همین رو با تحصیل در این مراکز شانس افراد برای ورود به بازار کار ارتقا پیدا می کند.

 1. دانشگاه اسلو
 2. دانشگاه علم و فناوری نروژ (NTNU)
 3. دانشگاه ترومسو (دانشگاه قطب شمال نروژ)
 4. دانشگاه علوم زندگی نروژ (NMBU)
 5. دانشگاه برگن
 6. فرهنگستان هنر و طراحی برگن
 7. دانشگاه استاوانگر
 8. دانشکده بازرگانی نروژی BI
 9. دانشگاه نورد
 10. دانشکده اقتصاد نروژی (NHH)
 11. دانشکده معماری و طراحی اسلو

دانشگاه های پزشکی نروژ

رشته پزشکی به عنوان یکی از پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در دنیا شناخته می شود و سالانه دانشجویان بسیاری برای ادامه تحصیل در این رشته اقدام می نمایند. به صورت معمول دوره های پزشکی در کشور نروژ به زبان نروژی ارائه می شود و دانشجویان برای اخذ پذیرش در این دانشگاه ها ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان نروژی می باشند.

دوره های پزشکی در نروژ به طور میانگین ۶ سال به طول می انجامد. دانشجویان در ابتدا یک دوره ۱٫۵ ساله را سپری می نمایند و پس از شرکت در آزمون، مجوز ورود به دوره های پزشکی را دریافت می نمایند. پنج تا از برترین دانشگاه های نروژ که رشته پزشکی را ارائه می دهند به شرح زیر می باشد.

 • University of Oslo
 • University of Bergen
 • Norwegian University of Science and Technology
 • University of Tromsø
 • Norwegian School of Sport Sciences

دانشگاه های مهندسی نروژ

رشته های مهندسی طیف وسیعی از رشته های تحصیلی را پوشش می دهد. به طور مثال دانشگاه برگن در رشته ژئوفیزیک در رتبه ۳۴ دنیا و دانشگاه NTNU در رشته مهندسی نفت در رتبه ۳۴ دنیا قرار دارند. از همین با توجه به رشته تحصیلی باید دانشگاه مورد نظر را انتخاب کرد.

دوره های مهندسی در دانشگاه های نروژ به زبان انگلیسی ارائه می شود و این موضوع به عنوان یکی از برترین مزایای این رشته و این کشور می باشد. دانشجویان با ارائه نمره ۶٫۵ در آزمون آیلتس قادر خواهند بود برای پذیرش از برترین دانشگاه های نروژ اقدام نمایند. در ادامه به چهار دانشگاه برتر نروژ در رشته های مهندسی اشاره شده است.

 • Norwegian University of Science and Technology
 • University of Agder
 • University of Oslo
 • Universitetet i Stavanger

کدام دانشگاه های نروژ مورد تایید وزارت علوم می باشند؟

حدود ۷۰ موسسه آموزش عالی اعم از دولتی و خصوصی در کشور نروژ مشغول به فعالیت می باشند. در حال حاضر ۲۰ دانشگاه نروژ مورد تایید وزارت علوم ایران می باشند. دانشجویان برای ادامه تحصیل در این کشور می توانند از میان این دانشگاه های عنوان شده اقدام نمایند.

لازم به ذکر است که مابقی دانشگاه های نروژ مورد تایید سایر کشورهای اروپایی می باشند و دانشجویان با تحصیل در این مراکز شانس مناسبی را برای ورود به بازار کار خواهند داشت. به صورت معمول انتخاب دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم برای دو دسته از دانشجویان حائز اهمیت می باشد: دانشجویان سربازی که به دنبال معافیت تحصیلی می باشند، دانشجویانی که قصد بازگشت به ایران را دارند.

لیست دانشگاه های نروژ

گروه الف (ممتاز)

 1. (Norwegian University of Life Sciences (NMBU
 2. (Norwegian University of Science & Technology (NTNU
 3. UIT The Arctic University of Norway
 4. University of Bergen
 5. University of Oslo

گروه ب (خوب)

 1. BI Norwegian Business School / Handelshoyskolen BI
 2. NHH Norwegian School of Economics / Norges Handelshoyskole
 3. (Oslo National Academy of the Arts (KHIO صرفا در رشته های هنر و وابسته به آن
 4. Oslo School of Architecture / Arkitektur – og designha gskolen i Oslo صرفا در رشته های هنر و طراحی

گروه ج (متوسط)

 1. Inland Norway University of Applied Sciences
 2. Lillehammer University College / Hogskolen i Lillehammer
 3. Molde university College / Hogskolen i Molde
 4. Nord University
 5. Norwegian School of Sport Sciences
 6. Oslo and Akershus University College of  Applied Sciences / Hogskolen i Oslo og Akershus
 7. Ostfold University College / Hogskolen i Ostfold
 8. University of Agder / Universitetet i Agder
 9. University of Stavanger / Universitetet i Stavanger
 10. Volda University College / Hogskulen i Volda
 11. Western Norway University of Applied Sciences / Hogskulen pa Vestlande

بهترین رشته ها برای تحصیل در دانشگاه های نروژ

با توجه به اقتصاد مبتنی بر نفت کشور نروژ به طور حتم تحصیل در رشته های مرتبط با این موضوع شانس افراد را برای ورود به بازار کار افزایش می دهد. با توجه به رتبه های دانشگاه های نروژ در جهان متناسب با رشته های تحصیلی، برترین رشته های تحصیلی به شرح زیر می باشد. با توجه به نرخ پایین بیکاری بسیار پایین نروژ که کمتر از ۵ درصد می باشد، دانشجویان متقاضی این رشته های تحصیلی، فرصت های بیشتری برای ورود به بازار کار و پس از آن کسب اقامت را دارا می باشند.

 1. علوم زندگی و زیست فناوری
 2. علوم کشاورزی
 3. علوم طبیعی
 4. انرژی و پایداری
 5. علوم اجتماعی
 6. رسانه های دیجیتال، انیمیشن و هنرهای تجسمی
 7. مطالعات بازاریابی و مدیریت
 8. فناوری اطلاعات
 9. جهانگردی و مهمان نوازی
 10. مردم شناسی
 11. مطالعات دریایی
 12. معماری

هزینه های تحصیل در دانشگاه های نروژ

با توجه به قوانین و حمایت های دولت، تحصیلات در دانشگاه های کشور نروژ بصورت رایگان ارائه می شود. لازم به ذکر است که نروژ از محدود کشورهای دنیا می باشد که همچنان تحصیلات را به صورت رایگان در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد. تنها هزینه ای که دانشجویان در خصوص تحصیل پرداخت می نمایند، هزینه های بیمه دانشجویی می باشد.

دانشجویان در حین تحصیل در دانشگاه های نروژ می بایست هزینه های زندگی خود را تامین نمایند. نروژ یکی از کشورهایی است که بیشترین هزینه های زندگی را در اروپا به خود اختصاص می دهد. هزینه های زندگی در نروژ برای دانشجویان بصورت میانگین بین ۱۱۰۰ تا ۱۳۰۰ یورو در ماه تخمین زده می شود. هزینه های زندگی در نروژ شامل هزینه های اجاره مسکن، خوراک، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آنها در زمان تحصیل و در مقطع مختلف در کشور نروژ می باشد.

دانشجویان در حین تحصیل در دانشگاه های نروژ قادر خواهند بود با توجه به مجوز کاری که از جانب اداره مهاجرت صادر می گردد، هفته ای ۲۰ ساعت مشغول به کار باشند.این میزان کار کمک بسیار بالایی به تامین هزینه های جانبی زندگی می کند.

مزایای تحصیل در دانشگاه های نروژ

نروژ به دلیل میزان سواد، سطح تحصیلات و ثروت مادی دارای درجه بالایی است. نروژ به دلیل بخشی از ذخایر نفت و گاز دریایی خود، دارای چهارمین درآمد سرانه در جهان و یکی از بالاترین استانداردهای زندگی است. دانشجویان با تحصیل در دانشگاه های نروژ قادر خواهند بود تا شرایط اقامتی خود را فراهم آورند. در ادامه به سه مزایای اصلی تحصیل در دانشگاه های نروژ اشاره می شود.

تحصیل رایگان

نروژی ها از وضعیت رفاهی بسیار پیشرفته ای برخوردار هستند، جایی که آموزش و خدمات درمانی تا حد زیادی رایگان هستند. یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد در مورد تحصیل در نروژ، آموزش رایگان برای دانشجویان بین المللی است. دانشجویان بین المللی در صورت فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود برای برترین دانشگاه های نروژ اقدام نمایند.

جامعه ایمن، مدرن و چند فرهنگی

نروژ با جمعیتی بیش از ۵ میلیون نفر، یکی از سه کشور برتر اسکاندیناوی است. این کشور به عنوان یکی از بهترین کشورها برای زندگی در نظر گرفته شده است و یکی از کمترین میزان جرم در جهان را دارد. در نروژ ۵٫۲ میلیون نفر زندگی می کنند و حدود ۳۲٪ از جمعیت تحصیلات عالی دارند.

فرهنگ نروژ که به تاریخ و جغرافیای این کشور مرتبط است. در قرن ۱۹ شکوفا شد و تلاش ها برای دستیابی به هویت مستقل در حوزه های ادبیات، هنر و موسیقی ادامه یافت. این امر امروز در هنرهای نمایشی و در نتیجه حمایت دولت از نمایشگاه ها، پروژه های فرهنگی و آثار هنری ادامه دارد.

استاندارد عالی آموزش، تدریس و تحقیق

آموزش عالی در نروژ ترکیبی از دانشگاه های دولتی و خصوصی است. برخی از آنها تخصصی، برخی جامع و بعضی از آنها به عنوان “کالج های دانشگاهی” شناخته می شوند که عمدتاً بر ارائه آموزش سطح کارشناسی در طیف وسیعی از موضوعات دارای مهارت حرفه ای متمرکز هستند.

دانشگاه ها و کالج های دانشگاه نروژ به دلیل آموزش با کیفیت شناخته شده اند. در محوطه دانشگاه، دانشجویان از استانداردها و خدمات فناوری بالا، امکانات و تجهیزات مدرن و همچنین آموزش های نوآورانه، غیررسمی و همه جانبه بهره مند می شوند.

کسب اقامت به همراه تحصیل

تحصیل در مقطع دکترا در کشور نروژ فرصتی مناسب برای اخذ اقامت نروژ می باشد. این نکته بدین معناست که مقطع دکترا بعنوان شغل در نظر گرفته می شود به ازای تحصیلی که انجام می دهند به دانشجویان حقوق تعلق گرفته می شود و جزو سوابق مهاجرتی افراد محسوب می شود. این موضوع به عنوان یکی از برترین مزایای تحصیل در دانشگاه های نروژ قلمداد می شود.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب عنوان شده، تحصیل در دانشگاه های نروژ ایجاد یک فرصت ایده آل برای کسب اقامت و ساختن یک آینده روشن می باشد. دانشجویان در صورت اقدام برای تحصیل در کشور نروژ می توانند از تحصیلات رایگان این کشور بهره مند شوند. این نکته باعث می شود که سالانه تعداد زیادی برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام نمایند.

فرصت های بیشماری کار پس از تحصیل و در حین تحصیل سبب می گردد تا بخش اعظمی از هزینه های زندگی در نروژ تامین شود. از همین رو دانشجویان فقط برای مراجعه به سفارت می بایست هزینه های عنوان شده را در نامه بانکی به سفارت ارائه دهند و در صورت حضور در این کشور با مشکلی مواجه نخواهند شد.

دانشجویانی که به دنبال تحصیل در دانشگاه های برتر دنیا به همراه زندگی در یک کشور ایده آل می باشند، می توانند برای دانشگاه های نروژ اقدام نمایند. این فرصتی است که شاید یک بار در زندگی هر نفر پیش آید. چالش های شما برای تحصیل در دانشگاه های نروژ چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و یا برای مشاوره رایگان با مشاورین موسسه آریاناپارس در ارتباط باشید.

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

۴۵ دیدگاه در “دانشگاه های نروژ

 1. مرضیه گفت:

  سلام من میخواستم ببینم با داشتن مدرک مهندسی کامپیوتر سخت افزار از دانشگاه آزاد تهران جنوب با معدل ۱۴٫۵ و مدرک ایلتس ۷ میتوانم برای ارشد در نروژ ادامه بدهم ؟ ضمنا من متاهل و دارای دو فرزند هستم آیا انها هم میتوانند با من بیاین یا نه؟

  1. author15 گفت:

   سلام
   معمولا دوره های تحصیلی در کشور نروژ به زبان این کشور ارائه می شود و ارائه دوره به زبان انگلیسی بسیار محدود است. برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس باید تا سن ۳۵ سالگی اقدام کرد و عموما از ابتدا اجازه بردن همراه را ندارید و پیشنهاد می شود برای کشورهای انگلیس و کانادا اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر