info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

مدارس ایتالیا

مدارس ایتالیا

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شرایط تحصیل در مدارس ایتالیا

مدارس ایتالیا علاوه بر امکانات آموزشی و رفاهی ایده ال از اعتبار بسیار قابل توجهی در سطح بین المللی برخوردار می باشند، از این رو درحال حاضر بسیاری از دانش آموزان بین المللی از سرتاسر جهان مشغول به تحصیل در ایتالیا هستند. کشور ایتالیا در کلیه مقاطع تحصیلی از دبستان گرفته تا بالاترین سطوح دانشگاهی پذیرای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی است.

طبق قوانین ایتالیا تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه برای عموم اجباری خواهد بود، در واقع افراد از سن ۶ سالگی الی ۱۹ سالگی باید در مقاطع تحصیلی قبل از دانشگاه مشغول به تحصیل شوند. همچنین کودکان ۳ الی ۵ ساله می توانند وارد مهدکودک (پیش دبستانی) شوند، البته این دوره ها اختیاری می باشد.

از سن ۶ سالگی تحصیل در مدارس ایتالیا به صورت رسمی شروع می شود، مقطع ابتدایی (Primary Education ) 5 سال به طول می انجامد، پس از این مقطع دانش آموزان در سن ۱۱ سالگی وارد مقطع راهنمایی (Lower Secondary School) می شوند، این مقطع شامل یک دوره تحصیلی ۳ ساله خواهد بود که دانش آموزان علاوه بر دروس اجباری می توانند در کلاس ها فوق برنامه که شامل دروس اختیاری نظیر کامپیوتر، موسیقی، مجسمه سازی و … می شود، شرکت نمایند.

آخرین مقطع تحصیلی قبل از دانشگاه دبیرستان (Upper secondary school) خواهد بود، دبیرستان های ایتالیا به ۲ دسته تقسیم می شوند، دبیرستان های آکادمیک و فنی و حرفه ای دوره دبیرستان بسته به هدف دانش آموز بین ۴ الی ۵ سال به طول می انجامد. معمولاً ۲ سال اول دوره دبیرستان شامل دروس عمومی و مابقی دوره دبیرستان شامل دروس اختصاصی (Indirizzi) می شود. در ادامه این مطلب با شرایط و قوانین تحصیل در مدارس ایتالیا بیشتر آشنا خواهیم شد.

انواع مدارس در ایتالیا

انواع مدارس ایتالیا

مدارس ایتالیا به ۲ صورت دولتی و خصوصی مشغول به فعالیت هستند، مدارس دولتی ایتالیا دورس را به زبان ایتالیایی ارائه می دهند و هزینه تحصیل در این مدارس رایگان خواهد بود، البته برای تحصیل در مدارس دولتی ایتالیا دانش آموز باید فردی را به عنوان قیم قانونی خود معرفی نماید، در غیر اینصورت دانش آموزان بین المللی می بایست در مدارس خصوصی (شبانه روزی) ایتالیا مشغول به تحصیل شوند.

مدارس خصوصی ایتالیا دروس را هم به زبان ایتالیایی و هم به زبان انگلیسی ارائه می دهند، این مدارس مسئولیت دانش آموزان بین المللی را به عهده گرفته و امکانات بسیار مناسبی نظیر محل اسکان، خورد و خوراک و … را در اختیار دانش آموزان بین المللی قرار می دهند. مدارس ایتالیا علاوه بر امکانات آموزشی ایده ال از اعتبار بسیار بالایی در سطح بین المللی نیز برخوردار می باشند.

لازم به ذکر است کیفیت تدریس و آموزش در مدارس دولتی ایتالیا به هیچ عنوان کمتر از مدارس خصوص نیست، از این رو اغلب والدین ایتالیایی فرزندان خود را در مدارس دولتی ثبت نام می کنند. در واقع تفاوت اصلی مدارس دولتی و خصوصی در مواردی نظیر تعداد نفرات حاضر در کلاس و امکانات آموزشی و رفاهی می باشد.

هزینه تحصیل در مدارس ایتالیا

هزینه تحصیل در مدارس ایتالیا

همانگونه که پیش تر ذکر گردید هزینه تحصیل در مدارس دولتی ایتالیا رایگان خواهد بود، ولی دانش آموزان بین المللی برای ورود به مدارس دولتی می بایست علاوه بر تسلط به زبان ایتالیایی، فردی را به عنوان قیم معرفی نمایند. البته دانش آموزان بین المللی که دارای قیم در ایتالیا نیستند می توانند برای ورود به مدارس دولتی ایتالیا از گزینه HOME STAY استفاده نمایند.

در واقع دانش آموزانی که در کشور ایتالیا دارای قیم نیستند می توانند با خانواده های ایتالیایی که مورد تایید دولت این کشور می باشند و دارای منزل با اتاق اضافه و امکانات مناسب جهت نگهداری از دانش آموزان بین المللی هستند زندگی کنند، در این صورت دانش آموزان بین المللی می توانند علاوه بر ورود به مدارس دولتی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم ایتالیا بیشتر آشنا شوند.

لازم به ذکر است هزینه های دریافتی از سوی خانواده های ایتالیایی برای مراقب و نگهداری از دانش آموزان بین المللی معمولاً توافقی خواهد بود، ولی میانگین هزینه های نگهداری دانش آموزان بین المللی توسط خانواده های ایتالیایی سالیانه بین ۶ الی ۹ هزار یورو خواهد بود.

هزینه تحصیل در مدارس خصوصی ایتالیا با توجه به نوع مدرسه، امکانات آموزشی و رفاهی، مقطع تحصیلی و … متفاوت خواهد بود، ولی به طور کلی هزینه های تحصیل در مدارس خصوصی (شبانه روزی) ایتالیا سالانه بین ۱۳ الی ۱۸ هزار یورو می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در مدارس ایتالیا

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در مدارس ایتالیا

مسلماً برای تحصیل در هر کشوری افراد می بایست مدارک مختلفی را ارئه نمایند، تحصیل در مدارس ایتالیا نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا را می توان به ۲ قسمت تقسیم نمود، قسمت اول مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از مدارس ایتالیا و قسمت دوم مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا. به طور کلی مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی ایتالیا به شرح ذیل می باشد.

  • پاسپورت معتبر
  • ۲ قطعه عکس
  • رزومه تحصیلی دانش آموز همراه با ریز نمرات
  • انگیزه نامه
  • نامه پذیرش از مدارس ایتالیا
  • تمکن مالی مناسب جهت پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی

برترین مدارس ایتالیا

به طور کلی نظام آموزشی ایتالیا در کلیه مقاطع تحصیلی در زمره معتبرترین نظام های آموزشی جهان قرار دارد. علاوه بر این سیستم آموزشی یکپارچه و امکانات آموزشی و رفاهی ایده آل، ایتالیا را به عنوان یکی از معتبرترین و بهترین مقاصد تحصیلی جهان تبدیل نموده است. بسیاری از مدارس ایتالیا در سطح بین المللی از اعتبار و شهرت بسیار بالایی برخوردار می باشند.

در این بین برخی از مدارس ایتالیا نسبت به سایر مدارس این کشور دارای رتبه و اعتبار بالاتر هستند. به طور کلی ۵ مورد از معتبرترین مدارس ایتالیا به همراه هزینه های تحصیل سالیانه برای دانش آموزان بین المللی به شرح ذیل می باشند.

نام مدرسه میانگین هزینه های سالیانه تحصیل
مدرسه لوئیس بین ۸۵۰۰ الی ۱۳۰۰۰ یورو
مدرسه CCI بین ۱۵۰۰۰ الی ۲۴۰۰۰ یورو
مدرسه ناپل (ISN) بین ۶۰۰۰ الی ۱۲۰۰۰ یورو
مدرسه تورین بین ۵۵۰۰ الی ۱۱۵۰۰ یورو
مدرسه نیوکاسل بین ۹۰۰۰ الی ۱۶۰۰۰ یورو
مزایا و مشکلات تحصیل در مدارس ایتالیا

قطعاً تحصیل در هر کشوری و در هر مقطع و رشته تحصیلی مزایا و معایب خاص خود را در پی خواهد داشت، تحصیل در مدارس ایتالیا نیز مزایا و چالش های مربوط به خود را در پی دارد. البته مزایای تحصیل در مدارس ایتالیا نسبت به معایب آن به مراتب بیشتر خواهد بود. به طور کلی در این بخش از مطلب با مهم ترین مزایا و معایب تحصیل در مدارس ایتالیا بیشتر آشنا خواهیم شد.

مزایای تحصیل در مدارس ایتالیا

ایتالیا علاوه بر مدارس و دانشگاه های معتبر همراه با مدرن ترین امکانات آموزشی و رفاهی به لطف جاذبه های گردشگری فراوان، مناظر طبیعی خیره کننده، بناهای تاریخی حیرت انگیز و… در زمره زیباترین کشورهای جهان قرار دارد. قطعاً تحصیل در کشوری با این ویژگی ها علاوه بر ارتقای سطح علمی دانش آموزان تجربه لذت بخش و هیجان انگیز از زندگی در یکی از زیباترین کشورهای جهان را در پی خواهد داشت. به طور کلی مهم ترین مزایای تحصیل در مدارس ایتالیا به شرح ذیل می باشد.

هزینه های بسیار ناچیز تحصیل و زندگی در ایتالیا

بدون تردید یکی از مهم ترین دغدغه های افرادی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند تامین هزینه های زندگی و تحصیل در کشور مقصد خواهد بود. ایتالیا علی رغم مدارس بسیار معتبر همراه با پیشرفته ترین امکانات آموزشی و رفاهی و کیفیت بالای زندگی، در زمره ارزان ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل و زندگی قرار دارد.

در واقع دانش آموزان بین المللی با تحصیل در مدارس ایتالیا بالاترین کیفیت آموزش را با کمترین هزینه در اختیار خواهند داشت، که این موضوع به عنوان یکی از مهم ترین مزیت های تحصیل در مدارس ایتالیا محسوب می شود.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی

امکان تحصیل به زبان انگلیسی

از دیگر مزایای تحصیل در مدارس ایتالیا امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی است. حتی در بسیار از موارد دانش آموزانی که به هیچکدام از زبان های ایتالیایی و انگلیسی تسلط ندارند می توانند با شرکت در کالج های زبان ایتالیایی دوره های زبان مورد نظر را سپری نمایند و پس از رسیدن به سطح قابل قبول مشغول به تحصیل شوند.

شرایط بسیار ایده ال برای ورود به دانشگاه های ایتالیا

یکی از مزیت های اصلی تحصیل در مدارس ایتالیا علاوه بر امکانات آموزشی و رفاهی ایده و کیفیت بالای زندگی، سهولت در ورود به معتبرترین دانشگاه های ایتالیا برای دانش آموزان است. در واقع دانش آموزان بین المللی با تحصیل در مدارس ایتالیا مسیر بسیار همواری برای ورود به دانشگاه های این کشور خواهند داشت.

معایب تحصیل در مدارس ایتالیا

مسلماً تحصیل در مدارس ایتالیا علاوه بر مزایای فراوانی که دارد، چالش هایی را نیز در پی خواهد داشت. البته مزایای تحصیل در ایتالیا به مراتب بیشتر از چالش های آن می باشد. ولی به هرحال مواردی نظیر دوری از خانواده، یادگیری زبان ایتالیایی و … از جمله بزرگترین چالش های تحصیل در مدارس ایتالیا خواهد بود. به طور کلی مهم ترین چالش های تحصیل در مدارس ایتالیا به شرح ذیل می باشد.

دوری از خانواده در زمان تحصیل در مدارس ایتالیا

دوری از خانواده

معمولاً افراد در سنین کمتر از ۱۷ سالگی وابستگی بسیار بیشتری به خانواده خود دارند، از این رو تحصیل در مدارس ایتالیا برای دانش آموزان بین المللی برابر است با دوری از خانواده و این موضوع برای بسیاری از دانش آموزان و والدین به عنوان یک چالش جدی محسوب می شود.

البته والدین دانش آموزان بین المللی می توانند با دریافت ویزای توریستی برای دیدن فرزند خود عازم ایتالیا شوند، ولی به هر حال دوری از خانواده به عنوان یکی از جدی ترین چالش های دانش آموزان برای تحصیل در مدارس ایتالیا محسوب می شود.

یادگیر زبان ایتالیایی

همانگونه که ذکر گردید تحصیل در مدارس ایتالیا به زبان انگلیسی امکان پذیر است، ولی برای ورود به اجتماع و برقراری ارتباط با افراد جهت انجام امور روزمره یادگیری زبان ایتالیایی برای دانش آموزان بین المللی امری ضروری خواهد بود، طبیعتاً یادگیری یک زبان جدید علاوه بر پشتکار و تمرین فراوان بسیار زمانبر می باشد، از این رو یادگیری زبان ایتالیایی نیز به عنوان یکی از چالش های تحصیل در مدارس ایتالیا محسوب می شود.

نتیجه گیری

نتیجه گیری

ایتالیا زادگاه قدیمی ترین دانشگاه جهان و معتبرترین مدارس و موسسات آموزشی در اروپا می باشد، علاوه بر این با توجه به سرمایه گذاری کلان دولت ایتالیا در زمینه آموزش و پرورش، درحال حاضر اغلب مدارس و مراکز آموزشی ایتالیا به مدرن ترین و بهترین امکانات آموزشی و رفاهی مجهز می باشند.

علاوه بر مدارس معتبر و امکانات آموزشی ایده ال هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا نسبت به اغلب کشورهای اروپایی به مراتب کمتر است. از این تحصیل در ایتالیا ترکیبی از بالاترین کیفیت آموزشی با کمترین هزینه را در اختیار دانش آموزان بین المللی قرار می دهد.

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر