info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

مدارس روسیه

مدارس روسیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شرایط تحصیل در مدارس روسیه

در حال حاضر کشور روسیه به عنوان کشوری با بهترین سیستم آموزشی در رتبه ۸ در اروپا و سیزدهم در جهان قرار دارد. دوره های تحصیلی در مدارس روسیه از سن ۵ سالگی شروع می شود. با توجه به قوانین دولت، تحصیل در روسیه برای کودکان بین ۶ تا ۱۵ سال اجباری است. کودکان سه تا شش سال می توانند در مهد کودک های دولتی و خصوصی روسیه به تحصیل بپردازند. آموزش مقطع ابتدایی برای سنین ۶ تا ۱۰ سال و پس از آن دوره دبیرستان برای سنین ۱۰ تا ۱۵ سال است. اگر دانش آموز دبیرستان بخواهد به تحصیلات عالی ادامه دهد، باید ۲ سال دیگر، از سن ۱۵ تا ۱۷ سالگی، دوره متوسطه را به پایان برساند. دوره های دبستان و متوسطه در روسیه شامل ۱۱ سال تحصیل می باشد.

هر مدرسه دارای یک برنامه درسی اصلی از دروس آکادمیک است. پس از اتمام این مرحله، به دانش آموزان Attestat o Srednem (Polnom) Obshchem Obrazovanii (گواهینامه آموزش عمومی متوسطه) اعطا می گردد. در ۱۵ سالگی، دانش آموزان قادر خواهند بود برای ورود به آموزشگاه حرفه ای یا موسسه غیر دانشگاهی اقدام نمایند. این موسسات معمولاً برنامه هایی از موضوعات آکادمیک و یک برنامه آموزش در یک رشته فنی را ارائه می دهند. چنین موسساتی در گذشته  تکنیکوم نامیده می شدند، اما اکنون بیشتر آنها به عنوان کالج شناخته می شوند.

قوانین مدارس روسیه

قوانین مدارس روسیه

سال تحصیلی در روسیه شامل ۴ ترم و با تعطیلات میان ترمی همراه است. به طور معمول ۱ هفته در ماه نوامبر، ۲ هفته در ژانویه، ۱ هفته در ماه مارس و نزدیک به ۳ ماه در تابستان، مدارس تعطیل می باشند. مدارس در روسیه از اول سپتامبر تا هفته آخر ماه مه می باشد و امتحانات آن در ماه ژوئن برگزار می گردد. ساعات کلاس مدرسه به طور معمول از ساعت ۸ صبح شروع و در ساعت ۱ یا ۲ بعد از ظهر به پایان می رسد. 

دانش آموزان معمولاً ۵ روز در هفته در کلاس ها شرکت می کنند، اگرچه برخی از مدارس روزهای شنبه نیز دایر می باشند. مدت زمان معمولی کلاس های مدرسه بین ۴۰ تا ۴۵ دقیقه و با ۵ تا ۱۵ دقیقه وقفه در این بین به طول می انجامد. در دبستان دانش آموزان ۴ کلاس در روز دارند و در دبیرستان به ۵ یا ۶ کلاس در روز افزایش می یابد. یک کلاس عادی در مدارس روسیه متشکل از ۲۰ تا ۳۰ دانش آموز است. در دبستان، دانش آموزان برای همه دروس تدریس شده یک معلم دارند.

برخی از دروس مانند ادبیات روسی، زبان روسی، تاریخ روسیه، تاریخ جهان و ریاضیات و علوم به صورت اجباری در مدارس آموزش داده می شود. دانش آموزان به طور معمول در مقیاسی از ۲ تا ۵ درجه بندی می شوند، که ۵ نمره برتر است. هر دانش آموز  یک کتاب شخصی از دستاوردهای تحصیلی خود را دارد که در آن معلمان نمرات را ثبت می نمایند.

انواع مدارس در روسیه

انواع مدارس در روسیه

مدارس روسیه به صورت کلی به دو دسته مدارس دولتی و خصوصی دسته بندی می شود. این تفکیک مدارس متناسب با شرایط و میزان هزینه های تحصیل صورت گرفته است. دانش آموزان روسی به صورت معمول تحصیل در مدارس دولتی را انتخاب می نمایند. این دسته از مدارس هزینه های به مراتب کمتری را برای دانش آموزان به همراه دارد.

مدارس خصوصی این امکان را به دانش آموزان می دهد که با دانش زبان انگلیسی، برای آنان اقدام نمایند. این دسته از مدارس با هزینه های زیادی همراه است. از همین رو دانش آموزان بین المللی که علاقه مند به تحصیل در مدارس روسیه به زبان انگلیسی می باشند، این دسته از مدارس را برای ادامه تحصیل انتخاب می نمایند.

بسیاری از مدارس خصوصی در روسیه تحت برنامه کشور انگلیس قرار می گیرند. این نکته بدین معناست که سیست ارائه دروس و سال های تحصیلی، همانند کشور انگلستان می باشد. دانش آموزان با تحصیل در این مدارس از شانس بالاتری برای ورود به دانشگاه های برتر دنیا برخوردار می باشند.

هزینه تحصیل در مدارس روسیه

هزینه تحصیل در مدارس روسیه

هزینه تحصیل در مدارس روسیه متناسب با نوع مدرسه تعیین می گردد. به صورت معمول هزینه های تحصیل در مدارس دولتی رایگان می باشد و دانش آموزان با دانش زبان روسی قادر خواهند بود برای آن اقدام نمایند. تحصیل در مدارس خصوصی مستلزم پرداخت هزینه است. میزان هزینه متناسب با امکانات قابل ارائه متفاوت می باشد.

میانگین هزینه های تحصیل در مدارس خصوصی بین ۱۰۰۰ تا ۱۲ هزار یورو در سال تخمین زده می شود. میزان دقیق هزینه های مدارس در وب سایت هر مرکز آموزشی آمده است. دانش آموزان در هنگام اخذ پذیرش و متناسب با بودجه مورد نظر، قادر خواهند بود برای اخذ پذیرش اقدام نمایند.

شایان ذکر است که برخی از مدارس روسیه، هزینهه های بیششتری را از دانش آموزان بین المللی طلب می نمایند. به طور مثال هزینه های تحصیل در مدرسه بریتانیایی سن پترزبورگ در حدود ۱۷ هزار یورو در سال تخمین زده می شود. از دیگر هزینه های محتمل برای تحصیل در مدارس روسیه می توان به هزینه های ثبت نام اشاره کرد که بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ یورو به همراه خواهد داشت.

برترین مدارس روسیه

به صورت کلی برنامه های درسی در مدارس دولتی به زبان روسی و در مدارس بین المللی به زبان انگلیسی ارائه می گردد. دانش آموزان در صورت دانش زبان قادر خواهند بود برای برترین مدارس روسیه اقدام نمایند. برترین مدارس روسیه را می توان بر احتساب امکانات آن مورد بررسی قرار داد. در ادامه به پنج تا از برترین مدارس روسیه اشاره می شود.

کالج بالتیکا

کالج بالتیکا

کالج بالتیکا به عنوان یکی از برترین مدارس موجود در کشور روسیه به شمار می رود. این مدرسه در سال ۱۹۹۱ میلادی و در شهر سن پترزبورگ تاسیس گردید. برنامه های درسی در کالج بالتیکا به زبان های روسی و آلمانی ارائه می شود. این کالج دانش آموزان تا سن ۱۳ سال را پذیرا می باشد. به طور میانگین در هر کلاس، ۱۱ دانش آموز حضور دارند که این تعداد به بهبود کیفیت آموزش کمک می کند.

مدرسه بین المللی مسکو (BIS)

بیش از هزار دانش آموز از سراسر دنیا (۶۵ کشور) در حال تحصیل در مدرسه بین المللی مسکو می باشند. این مدرسه پذیرای دانش آموزان از سن ۳ تا ۱۸ سال می باشد. دانش آموزانی که در مدرسه BIS به تحصیل می پردازند، این فرصت را دارند که تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه های انگلستان و دانشگاه های برتر دنیا، دنبال نمایند. برنامه های درسی این مدرسه به زبان های روسی و انگلیسی ارائه می گردد.

مدرسه بریتانیایی سن پترزبورگ

یک مرکز نوظهور که در میان برترین مدارس روسیه قرار دارد. این مدرسه در سال ۲۰۱۸ میلادی در شهر سن پترزبورگ تاسیس گردید. در مدرسه بریتانیایی سن پترزبورگ به رشد دانش آموزان توجه می شود. این نکته بدین معناست که دانش و درکی را برای هر دانش آموز فراهم می شود که آنها را قادر می سازد تا به عنوان متخصص در هر زمینه مهارت پیدا نمایند.

مدرسه بین المللی بروکس مسکو

مدرسه بین المللی بروکس مسکو

دانش آموزان تا ۱۸ سالگی قادر خواهند بود برای مدرسه بروکس اقدام نمایند. از مزایای تحصیل در مدرسه بروکس می توان به ارائه دروی به زبان انگلیسی اشاره کرد. این بدین معناست که دوره های تحصیلی در این مدرسه فقط به زبان انگلیسی ارائه می شود. فلذا دانش آموزان بین المللی بدون نیاز به یادگیری زبان دیگر قادر خواهند بود تا در این مدرسه به تحصیل بپردازند. طیف گسترده ای از فعالیت ها همچون شطرنج، شمشیر بازی، ژیمناستیک، تنیس، شنا، بسکتبال و .. در اختیار دانش آموزان قرار دارد.

مدرسه بین المللی کمبریج

این مدرسه در ۱۷ کیلومتری شهر مسکو واقع شده است. در حال حاضر مدرسیه بین المللی کمبریج پذیرای دانش آموزان ۳ تا ۱۴ سال می باشد و در آینده و با رشد و ارتقا به دنبال جذب دانش آموزان تا قبل از ورود به دانشگاه است. برنامه درسی در این مدرسه یه دو زبان روسی و انگلیسی ارائه می گردد. امکانات مدرسه بین المللی کمبریج بسیار ایده آل است که از این امکانات می توان به کتابخانه، سالن همایش و اتاق های هنر آن اشاره کرد.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب عنوان شده، مدارس روسیه این امکان را به دانش آموزان می دهد تا با کم ترین هزینه از تحصیلات ایده آل بهره مند شوند. مدارک اخذ شده از مدارس روسیه مورد تایید تمامی کشورهای دنیا می باشد. از همین رو دانش آموزان با تحصیل در این مدارس، شانس ورود به برترین دانشگاه های دنیا را بدست می آورند.

دانش آموزان بدون ارائه مدرک زبان مجوز حضور در کشور روسیه را دریافت می نمایند. این بدین معناست که می توان دوره های زبان را در خاک کشور روسیه سپری نمود. این امکان به عنوان یکی از برترین مزایای تحصیل در مدارس روسیه به شمار می رود.

پس از مطالعه این مقاله، دلایل خود را برای تحصیل در مدارس روسیه را با ما از طریق دیدگاه به اشتراک بگذارید. همچنین برای اطلاع از شرایط و میزان شانس ورود به این کشور می توانید به صورت رایگان با مشاورین موسسه آریاناپارس در ارتباط باشید و از تجارب این عزیزان بهره مند شوید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر