info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

مدارس سوئیس

مدارس سوئیس

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

سیستم آموزشی سوئیس یکی از پیشرفته ترین سیستم های آموزشی در جهان است. این کشور در زمینه ی استانداردهای آموزشی OECD / PISA بین ۶۵ کشور در رتبه ۹ قرار دارد. مدارس سوئیس همچنین انتخاب اصلی بسیاری از دانشجویانی است که به دنبال تحصیل در سطح بین المللی هستند.

بهترین مدارس سوئیس به تحصیلات معتبر و ایده آل در هر سنی شهرت دارند. این کشور تعداد زیادی از مدارس، کالج ها و دانشگاه ها با کیفیت بالا و کاملاً مستقل از هرگونه استاندارد آموزشی را در اختیار دارد که به لطف آنها نه تنها نیازها و گرایش های مدرن را برآورده می کنند، بلکه رویکردهای نوآورانه ای را در آموزش و پرورش ایجاد می کنند.

شرایط تحصیل در مدارس سوئیس

اداره و تنظیم سیستم مدارس در سوئیس توسط ایالت ها انجام می شود در حالی که یک چارچوب مشخص توسط دولت مرکزی دارد. هر ایالت تقویم مدرسه، برنامه درسی و معیارهای خود را تنظیم می کند. این سیستم توسط دبیرخانه دولتی آموزش، تحقیقات و نوآوری (SERI) نظارت می شود. 

یک ویژگی بارز در سیستم آموزشی سوئیس در نظر گرفتن خواسته ها و توانایی های دانش آموزان است. این ویژگی با تنوع بخشیدن به جهات مختلفی که دانش آموز می تواند اتخاذ کند، پس از پایان تحصیلات ابتدایی، انجام می شود. اگرچه ایالت ها سیستم تعلیم و تربیت را اداره می کنند، اما نکته مشترک همه آنها این است که از این تنوع برخوردارند.

تحصیل در مدارس سوئیس از سن ۶ و در دبستان به صورت رسمی شروع می شود. تحصیل در مدارس سوئیس به سه بخش اساسی دبستان، متوسطه اول و متوسطه دوم تقسیم می شود. تحصیلات اجباری نه سال به طول می انجامد و شامل آموزش ابتدایی و متوسطه اول است. تحصیلات ابتدایی بسته به ایالت محل تحصیل از چهار تا شش سال و تحصیلات متوسطه از سه تا پنج سال طول می کشد. تحصیلات متوسطه دوم اجباری نیست و طول آن از سه تا چهار سال متفاوت است.

انواع مدارس سوئیس

انواع مدارس سوئیس

تنوع انتخاب مدارس برای تحصیل در سوئیس این امکان را به دانش آموزان می دهد تا بدون هیچ محدودیتی محل تحصیل خود را انتخاب نمایند. دانش آموزان قادر خواهند برای مدارس دولتی، خصوصی و یا بین المللی سوئیس اقدام نمایند. با توجه به هزینه های پایین تر تحصیل در مدارس دولتی سوئیس، بیشتر دانش آموزان در این مدارس به تحصیل می پردازند. در ادامه به انواع مدارس سوئیس و شرایط ورود به آنان اشاره شده است.

مدارس دولتی سوئیس

بیشتر کودکان و جوانان در سوئیس حدود ۹۵٪، مدارس دولتی را برای تحصیل انتخاب می نمایند. در این مدارس استاندارد های آموزشی بسیار بالا و آموزش چند زبانه ارائه می گردد. درس ها به زبان منطقه (آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی یا رومانیش) با کلاس هایی به زبان دوم رسمی و همچنین انگلیسی تدریس می شود.

کودکان در مدرسه کمون خود (منطقه محلی) تحصیل می کنند، بنابراین اگر به منطقه دیگری نقل مکان می کنید باید مدرسه دولتی دیگری را برای تحصیل برگزینید. این ممکن است در مکانی که برای زندگی انتخاب می کنید تأثیر بگذارد، بنابراین ابتدا اعتبار مدارس در مناطق مورد نظر خود را بررسی نمایید. می توانید از طریق آموزش و پرورش ایالت مورد نظر در مورد پیش دبستانی ها، مدارس ابتدایی و متوسطه دوره دوم در منطقه زندگی خود اطلاعات کسب نمایید.

مدارس خصوصی سوئیس

بسیاری از مدارس خصوصی (Privatschulen / écoles privées) در سوئیس وجود دارد اما از آنجا که تنها حدود ۵٪ کودکان و جوانان سوئیس در آنها تحصیل می کنند، بیشتر آنها را دانش آموزان بین المللی تشکیل می دهند. مدارس خصوصی از نظر برنامه درسی و امکانات متفاوت می باشند، اما بسیاری از آنها معتبر و شناخته شده هستند. سوئیس گران ترین مدرسه شبانه روزی جهان، Le Rosey را در خود جای داده است که هزینه تحصیل در آن حدود ۱۰۰ هزار یورو در سال است.

مدارس خصوصی معمولاً دارای کلاس های کلاس کوچک تر (به عنوان مثال، نسبت دانش آموز / معلم ۱۳: ۱ یا کمتر) با امکانات بهتری دارند و معمولاً فضای چند فرهنگی بیشتری را نسبت به مدارس دولتی ارائه می دهند. مدارس خصوصی ممکن است روزانه و یا شبانه روزی باشند. همانند مدارس دولتی، مدارس خصوصی مشمول قوانین ایالت ها هستند.

مدارس بین المللی سوئیس

همانطور که انتظار دارید در کشوری با حدود ۲٫۳ میلیون خارجی (تقریباً ۷/۲۷ درصد از جمعیت) تعداد زیادی مدرسه بین المللی، دو زبانه و خارجی در سوئیس، به ویژه اطراف شهرهای بزرگ وجود دارد. برای دریافت بازخورد در مورد کیفیت و شهرت یک مدرسه می توانید به مدارس مراجعه کرده و با معلمان یا والدین دیگر صحبت کنید.

مدارس بین المللی برنامه های درسی ملی و یا بین المللی را ارائه می دهند که عبارتند از:

 • گواهینامه عمومی بین المللی آموزش متوسطه (IGSE) و سطح GCSE A؛
 • دیپلم دبیرستان آمریکایی؛
 • دیپلم بین المللی (IB)؛
 • لیسانس فرانسه
 • مدرک تحصیلی سطح دانشگاه سوئیس، Matura / Maturité.

بعضی از مدارس دانش آموزان را از سطح مهد کودک تا ورودی دانشگاه، آموزش می دهند. دروس ممکن است به زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی یا بسته به نوع مدرسه تدریس شود. به عنوان مثال، در مدرسه بین المللی زوریخ، دروس به علاوه زبان های آلمانی و انگلیسی به زبان ژاپنی هم تدریس می شود. 

روش تدریس در مدارس سوئیس

در حالی که دولت فدرال سوئیس بر آموزش و پرورش در سطح ملی نظارت می کند، ولی ۲۶ ایالت سوئیس به طور موثر سیستم های آموزش دولتی خود را اداره می کنند. هر یک از آنها  بخش آموزش، ساختار آموزشی، تقویم مدرسه، برنامه درسی خود را دارند و به زبان های مختلف آموزش می دهند. این امر می تواند انتقال دانش آموزان از مدرسه ای به ایالت دیگر را دشوار کند. با این حال، روش تدریسی کلی برای مدارس سوئیس به شرح زیر می باشد.

مهد کودک سوئیس

در مهد کودک، در مورد آداب و دانش اولیه به کودکان آموزش داده می شود. یک برنامه درسی منحصر به فرد برای کودکان این گروه سنی ایجاد شده است. این برنامه، شش حوزه یادگیری را شامل می شود که محتوای آموزشی آنها براساس مقررات و استانداردهای برنامه درسی سوئیس تنظیم گشته است. برنامه درسی پیش دبستانی شامل شش زمینه زیر است:

 • ارتباطات، زبان، خواندن و نوشتن
 • عددی و رشد ریاضی
 • رشد فردی، اجتماعی و عاطفی
 • دانش و درک جهان
 • رشد خلاق
 • رشد جسمی

دبستان سوئیس

پس از پایان مهد کودک، در حدود ۶ سالگی، دانش آموزان به مدرسه ابتدایی می روند. در ایالت های آلمانی زبان، مهد کودک و دو سال تحصیلات ابتدایی با اولین چرخه یادگیری ترکیب می شوند و دانش آموزان چهار تا هشت ساله در یک کلاس هستند. آنها این را Grundstufe یا Basisstufe می نامند. در ایالت های فرانسوی زبان، دو سال کودکستان با دو سال دیگر ترکیب شده و اولین دوره آموزش ابتدایی را تشکیل می دهد.

هر یک از کلاس های دبستان در سوئیس دو معلم دارد: یکی بومی زبان آلمانی یا فرانسوی و دیگری به زبان انگلیسی آموزش می دهد. توسعه مهارت های زبانی در این سطح از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است، به همین دلیل برنامه های درسی خواندن و نوشتن دو زبانه وجود دارد. 

موضوعاتی مانند ریاضیات یا علوم انسانی به هر دو زبان تدریس می شود و اطمینان حاصل شود که دانش آموزان واژگان گسترده ای فرا می گیرند. علاوه بر این، طبق برنامه درسی ایالت، زبان فرانسه یا آلمانی به عنوان یک زبان خارجی آموزش داده می شود.

متوسطه اول

مدارس متوسطه اول در سوئیس Gymnasiums یا Kantonsschule نامیده می شوند. این جایی است که بچه ها زبان مادری خود را یاد می گیرند. زبان ها در سیستم آموزشی سوئیس کاملاً مورد تأکید قرار گرفته اند و بنابراین بیشتر مردم آنجا حداقل به یک زبان دوم صحبت می کنند.

دروس ریاضیات، زیست شناسی، شیمی، فیزیک و جغرافیا به عنوان برخی از دروس اصلی به شمار می روند. سایر دروس مانند تاریخ، آموزش مدنی، موسیقی، هنر و طراحی، تربیت بدنی و بهداشت، اقتصاد خانه، راهنمایی شغلی و آمادگی شغلی نیز تدریس می شود.

دانش آموزان با سطح نمره از ۶ (بالاترین) به ۱ (کمترین) درجه بندی می شوند. آنها همچنین در پایان سال تحصیلی آزمون می دهند، جایی که می توانند دانش جمع آوری شده خود را آزمایش کنند. در پایان سال، بسته به عملکرد، دانش آموزان یا سال قبل را تکرار می کنند و یا وارد سال جدید تحصیلی می شوند.

متوسطه دوم

دبیرستان در سوئیس اجباری نیست و ساختار آن بی نظیر است. دانش آموزان پس از پایان دوره متوسطه اول، می توانند انتخاب کنند که چه نوع شغلی را دنبال نمایند. آنها قادر خواهند بود از بین تحصیلات و آموزش حرفه ای (VET)، لیسانس، یا مدرسه تخصصی متوسطه عالی یکی را انتخاب نمایند.

بهترین مدارس سوئیس

مدارس سوئیس یکی از بهترین مدارس در جهان محسوب می شوند، زیرا آنها به دانش آموزان خود آمادگی تحصیلی عالی، تحصیل همزمان چندین زبان اروپایی و به طور کلی سطح بالای زندگی را ارائه می دهند. البته، تحصیلات در این کشور بعضی اوقات هزینه های بالاتری نسبت به سایر کشورهای اروپا و جهان دارد، با این وجود چنین سرمایه گذاری هایی باعث ساختن آینده فرزندان می شود. در حال حاضر ۶۱ مدرسه سوئیس در میان برترین مدارس دنیا قرار دارند. دانش آموزان با توجه به شرایط تحصیلی و محل مورد نظر زندگی قادر خواهند برای آنان اقدام نمایند. در ادامه به چهار مدرسه برتر سوئیس اشاره می شود.

St Georges School Switzerland

مدرسه بین المللی سنت جورج در سال ۱۹۲۷ تاسیس گردید و یکی از قدیمی ترین مدارس سوئیس است که برنامه های عالی تحصیلی را در یک محیط واقعاً بین المللی با بیش از ۶۰ ملیت ارائه می دهد. این مدرسه به موقعیت امن و مناظر بی نظیر افتخار می کند. این مدرسه که در بین کوه های آلپ و دریاچه ژنو قرار دارد و دارای امکانات خیره کننده ای از جمله زمین های تنیس، زمین فوتبال، سالن ورزشی، پارک های بازی و محوطه های زیبا است. در طول زمستان دانش آموزان اسکی می کنند و در تابستان از دریاچه، حومه اطراف و امکانات ورزشی محلی استفاده می کنند.

College Du Leman

مدرسه شبانه روزی دو لمان به عنوان یکی از برترین مدارس سوئیس شناخته می شود که دانش آموزان از ۲ تا ۱۸ سال قادر خواهند بود برای تحصیل در آن اقدام نمایند. این مدرسه در سال ۱۹۶۰ میلادی در شهر ورسوا در ایالت ژنو تاسیس گردیده است. بیشتر دانش آموزان این مدرسه وارد برترین دانشگاه های کشور سوئیس می شوند. زبان تحصیل در این مدرسه به زبان فرانسوی می باشد و زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم به دانش آموزان تدریس می شود.

Institut Monte Rosa

مدرسه شبانه روزی مونت رسا یکی از برترین مدارس شبانه روزی سوئیس می باشد و این مدرسه در سال ۱۸۷۴ و در نزدیکی شهر زیبا مونترو واقع شده است. دانش آموزان از ۶ تا ۱۹ سالگی، امکان تحصیل در این مدرسه را دارند. تحصیل در این مدرسه فرصت خوبی برای تحصیل با کیفیت عالی در اروپا است. آموزش در این مدرسه به زبان فرانسوی صورت می گیرد.

Leysin American School

در حال حاضر در حدود ۳۸۰ دانش آموز از سراسر دنیا در این مدرسه مشغول به تحصیل می باشند. مدرسه آمریکایی Leysin در شهر زیبای Leysin در کوهستان واقع شده است. این مرکز یکی از معتبرترین موسسات آموزشی در کلاس خود در قسمت فرانسه زبان سوئیس است. این مدرسه دروس را به زبان های فرانسوی و انگلیسی ارائه می دهد.

هزینه تحصیل در مدارس سوئیس

دانش آموزان بین المللی برای ثبت نام در مدارس سوئیس می بایست مبلغ ۶۰۰ فرانک را برای ثبت نام پرداخت نمایند. این هزینه عنوان شده به عنوان بخش پرداختی دانش آموزان برای تحصیل در سوئیس به شمار می رود. هزینه های تحصیل در مدارس سوئیس به فاکتورهای زیادی از جمله نوع مدرسه، شهر انتخابی و زبان تحصیلی بستگی دارد. در جدول زیر به متوسط هزینه های تحصیل مدارس در سوئیس اشاره شده است. لازم به ذکر است که هزینه های عنوان شده برای هر ترم تحصیلی می باشد.

ردیف مقطع تحصیلی هزینه (فرانک) هزینه (یورو)
۱ مهد کودک ۱۱٫۹۴۰ ۱۱٫۰۸۹
۲ دبستان ۱۱٫۹۴۰ ۱۱٫۰۸۹
۳ متوسطه اول ۱۲٫۲۲۰ ۱۱٫۳۴۹
۴ متوسطه دوم ۱۳٫۰۶۰ ۱۲٫۱۲۹
۵ سال آخر ۱۲٫۲۲۰ ۱۱٫۳۴۹

مراحل دریافت پذیرش تحصیلی از مدارس سوئیس

شرایط دریافت پذیرش در مدارس دولتی و بین المللی در سوئیس متفاوت می باشد و هر کدام رویه به خصوصی را برای اعطا پذیرش در نظر می گیرند. در مدارس دولتی به صورت معمول در یک بازه زمانی مشخص که معمولا ۳۱ ژانویه می باشد، شروع به ثبت نام می نمایند. افراد متناسب با محل سکونت خود به شهرداری منطقه مراجعه می نمایند و شهرداری، مدارسی که امکان پذیرش برای متقاضیان را دارند، معرفی می کند. کودکان از سن ۶ سالگی قادر خواهند بود برای مدارس سوئیس اقدام نمایند.

در ارتباط با مدارس بین المللی این شرایط متفاوت می باشد. این دسته از مدارس در هر بازه زمانی سال، پذیرای دانش آموزان می باشند. در ابتدا از هر دانش آموز آزمون تعیین سطح زبان گرفته می شود. لازم به ذکر است که هر ایالت تاریخ و قوانین به خصوصی را برای اعطای پذیرش به دانش آموزان در نظر می گیرد. از همین رو نمی توان یک قوانین کلی را برای دریافت پذیرش تحصیلی از مدارس سوئیس در نظر گرفت. دانش آموزان با فراهم سازی مدارک مورد نیاز که در بخش بعد به آنها اشاره می شود، می توانند برای بهترین مدارس سوئیس اقدام نمایند.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از مدارس سوئیس مختص به سوابق تحصیلی دانش آموزان می شود. از همین رو دانش آموزان با ارائه مدرک قبلی تحصیلی و ریز نمرات به همراه مدارک هویتی قادر خواهند بود تا شانس خود را برای اخذ پذیرش از مدارس سوئیس امتحان نمایند.

این نکته بدین معناست که دانش آموزان زیر ۱۸ سال نیازی به ارائه مدرک زبان برای اخذ پذیرش نمی باشند. با توجه به مدرسه انتخابی که امکان ارائه دروس به زبان های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و انگلیسی است، می بایست دانش اولیه از زبان مورد نیاز را داشته باشند.

نتیجه گیری

سیستم آموزشی در مدارس سوئیس بسیار متنوع می باشد و دانش آموزان با توجه به خواسته های خود قادر خواهند بود برای هر یک از آنان اقدام نمایند. تنوع زبان تحصیل یکی از فاکتورهای مثبت تحصیل در مدارس این کشور می باشد. این فرصت دانش کودکان را در یادگیری چندین زبان افزایش می دهد.

با توجه به اهمیت بسیار بالای دولت سوئیس به آموزش و پروش از سنین بسیار پایین، در صورت ورود به مدارس سوئیس می توان به آینده درخشان فرزندان امیدوار بود. لازم به ذکر است که سالانه تعداد کمی از دانش آموزان مجوز ورود به مدارس سوئیس را دریافت می نمایند.

پس از مطالعه این مقاله، دلایل خود را برای تحصیل در مدارس سوئیس را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین برای اطلاع از شرایط و میزان شانس ورود به این کشور می توانید به صورت رایگان با مشاورین موسسه آریاناپارس در ارتباط باشید و از تجارب این عزیزان بهره مند شوید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر