...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

مهندسی پزشکی

دانشجویان علاقه مند به رشته های ریاضی و پزشکی می توانند برای رشته مهندسی پزشکی اقدام نمایند. این رشته با در آمیختن این دو رشته، طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ادغام آن با پزشکی، سبب می گردد که این رشته به عنوان یکی از برترین رشته های تحصیلی موجود در چند سال آینده تبدیل شود.

چه دانشگاه هایی رشته مهندسی پزشکی را در ایران ارائه می دهند؟ برترین دانشگاه های جهان در این زمینه در کدام کشورها می باشند؟ متوسط حقوق یک مهندس پزشکی در کشورهای مختلف چه میزان می باشد؟ گرایش های این رشته شامل چه دروسی می شود؟ پاسخ همگی را می توان با مطالعه این مقاله بدست آورید.

مهندسی پزشکی چیست؟

?What is medical engineering

مهندسی پزشکی رشته نوپایی است که دامنه مهارت های آن به طور روز افزون در حال گسترش و پیشرفت است. رشته مهندسی پزشکی یکی از تازه ترین رشته هایی است که قدم به عرصه دنیای تکنولوژی جهانی نهاده و این رشته بدین منظور شکل یافته تا پزشکان را در تشخیص و درمان یاری دهد. این رشته ترکیبی از دو گروه ریاضی و تجربی می باشد که نام مناسبی برای آن انتخاب شده است.

تا قبل از قرن بیستم میلادی پزشکان برای تشخیص و درمان بیماری از بررسی حالات بیمار و علائم ظاهری، مطالعه سندروم ها و عارضه های مربوط و ارائه مجموعه روش های شناخته شده مبتنی بر تجویز دارو یا اعمال برخی عمل های جراحی استفاده می کردند.

پس از آن پزشکان و مهندسین ساختار بدن انسان را به عنوان یک نظام بسیار منظم فرض کردند و بیماری را یک عمل غیر منظم در این ساختار معرفی کردند، از این رو علمی به عنوان مهندسی پزشکی بنیان گذاری شد که حوزه فعالیت آن مطالعه ساختار بدن انسان به صورت سیستمیک، کشف قوانین فیزیکی و معادلات ریاضی حاکم بر اجزا سیستم، فهم واکنش های بین آنها، مدلسازی این فرایند ها و بررسی تاثیر بیماری بر روی این ساختار منظم و ارائه بهترین روش های تشخیصی و درمانی مفید تر برای بهبود بیماری ها بود.

در سال ۱۹۸۳ اولین بیمار تحت عمل جراحی پیوند قلب مصنوعی قرار گرفت که این بیمار ۱۹۲ روز زنده ماند. سال ۱۹۸۸ تلمبه تنظیم کننده قلب و در سال ۱۹۹۳ میلادی اولین پای الکترونیکی ساخته شد. این پای الکترونیکی با استفاده از سیستم بادی و کنترل های ریز پردازنده، سرعت قدم زدن فرد را دریافته و محفظه های بادی خود را به طوری تنظیم می کند که به صورت طبیعی به جلو عقب حرکت کرده و مانع نوسانات حاصله می شود.

گرایش های مهندسی پزشکی

مهندسی پزشکی رشته ای است که از گرایش های متعدد مهندسی و علوم پزشکی تشکیل شده است. از همین رو گرایش های فراوانی با توجه به نوظهور بودن این رشته در ایران و سراسر دنیا دیده می شود که در حال حاضر گرایش های زیر که به آنها اشاره می شود، در ایران تدریس می شود. از همین رو دانشجویان متناسب با علایق خود قادر خواهند بود برای آن اقدام نمایند.

گرایش بیو الکتریک

هدف این رشته تربیت متخصصانی است که بتوانند از عهده تجهیز، نگهداری و طراحی دستگاه های پزشکی برآیند. این گرایش از مهندسی پزشکی دامنه بسیار وسیعی را شامل می شود. یک مهندس بیو الکتریک علاوه بر این که به تمام گرایش های مهندسی برق با دیدگاهی از حوزه علم خود نظر دارد، از برخی از شاخه های مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات هم در حیطه علم مهندسی پزشکی یاری می جوید. از دروس تخصصی گرایش بیو الکتریک می توان به میکرو پروسسور، تکنیک پالس، مدارهای الکتریکی و تجزیه و تحلیل سیستم ها و … اشاره کرد.

گرایش بیومکانیک

دانشجوی مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک با به کارگیری مفاهیم مکانیکی در زمینه های پزشکی آشنا می شود. بیومکانیک به استفاده از مکانیک کلاسیک در زمینه های علوم زیستی می پردازد. پیشرفت در این شاخه به ساخت قلب مصنوعی، مفاصل مصنوعی، دریچه های قلب و پروتزها و … برای درک بهتر عملیات و کارکرد قلب، ریه، مویرگ، استخوان و … در بدن شده است. از دروس تخصصی گرایش بیومکانیک می توان به خواص مواد مهندسی، کینزیولوژی و بیومکانیک مقدماتی ارتزوپروتز و طراحی اجزا و… اشاره کرد.

گرایش بیو مواد

در این رشته به صورت معمول بر روی تهیه مواد گوناگون مصنوعی و طبیعی، طراحی روش ساخت و قالب گیری های موجود و در نهایت بررسی و اصلاح مواد برای کاربرد اختصاصی در پزشکی تحقیق صورت می گیرد. فارغ التحصیلان بیو مواد با به کارگیری مواد مختلف از قبیل پلیمرها و سرامیک ها و کامپوزیت ها و مواد فلزی در بدن انسان و در تجهیزات پزشکی آشنا می شوند. از دروس تخصصی این گرایش می توان به ترمودینامیک، پدیده های نفوذ، پروتز های بیومتریال های انتقال جرم و انتقال حرارت دینامیک و ارتعاشات در مهندسی پزشکی و… اشاره کرد.

گرایش مهندسی پزشکی بالینی

این گرایش از رشته های تخصصی مهندسی پزشکی می باشد که مسئولیت پیاده سازی تکنولوژی پزشکی و بهینه سازی خدمات بهداشتی و درمانی را دارد. کار اصلی مهندسان پزشکی بالینی شامل آموزش و نظارت تکنیسین تجهیزات پزشکی، همکاری با قانون گذاران و بازرسان بیمارستان ها مشاوره دادن فنی برای دیگر کارکنان بیمارستان مانند پزشکان، مدیران و… می باشد.

برترین دانشگاه های ایران برای تحصیل در رشته مهندسی پزشکی

دانشگاه صنعتی امیر کبیر به عنوان برترین دانشگاه ایران برای تحصیل در رشته مهندسی پزشکی می باشد و همچنین این دانشگاه به عنوان اولین مرکز آموزشی، دوره های مهندسی پزشکی را در سال ۱۳۷۱ ارائه داد. در ایران رشته مهندسی پزشکی در بیشتر دانشگاه ها زیر شاخه رشته مهندسی برق می باشد. این موضوع در دانشگاه های تهران و شریف قابل رویت می باشد.

به واسطه نوپا بودن رشته مهندسی پزشکی در ایران، بسیاری از کتاب های این رشته به زبان انگلیسی می باشد. دانشجویان با توجه به ذهنی خلاق، روحیه بالای انسان دوستی و مهارت های علمی مناسب قادر خواهند بود برای این رشته تحصیلی اقدام نمایند. به صورت میانگین دانشجویان برای دریافت مدرک کارشناسی در رشته مهندسی پزشکی می بایست بین ۱۳۰ تا ۱۴۰ واحد آموزشی را سپری نمایند.

برترین دانشگاه های جهان جهت تحصیل در رشته مهندسی پزشکی

سایت های متفاوتی همانند QS و THE سایت هایی می باشند که برترین دانشگاه های دنیا را از جنبه های مختلف برای مهاجرت تحصیلی مورد بررسی قرار می دهند. در رتبه بندی های جهان، دانشگاه های آمریکا در رشته مهندسی پزشکی بهترین رتبه های جهانی را در میان دانشگاه های دنیا دارند. از همین رو در میان ۵ دانشگاه برتر دنیا، کشور آمریکا با ۴ نماینده در جایگاه اول قرار دارد. در جدول زیر می توان با برترین دانشگاه های جهان جهت تحصیل در رشته مهندسی پزشکی آشنا شد. هم چنین اگر علاقه مند به کسب اطلاعات تکمیلی تر در زمینه ی تحصیل در دانشگاه های آمریکا یا دانشگاه های انگلستان هستید می توانید به مقاله ای با همین عنوان ها در سایت ما مراجعه نمایید.

ردیف نام دانشگاه کشور
۱ Johns Hopkins University آمریکا
۲ Emory University-Georgia Institute of Technology آمریکا
۳ Massachusetts Institute of Technology آمریکا
۴ Duke University انگلستان
۵ Stanford University آمریکا
۶ University of California-Berkeley آمریکا

کم هزینه ترین کشورها برای تحصیل در رشته مهندسی پزشکی

کشورهای زیادی در دنیا رشته مهندسی پزشکی را ارائه می دهند. دانشجویان متناسب با خواسته های خود قادر خواهند بود برای ادامه تحصیل در این رشته اقدام نمایند. یکی از فاکتورهای حائز اهمیت برای دانشجویان بین المللی هزینه های پایین تحصیل و زندگی در کشور انتخابی می باشد.

کشورهای آلمان، ایتالیا و فرانسه به عنوان کم هزینه ترین کشورهای دنیا برای تحصیل در رشته مهندسی پزشکی به شمار می روند. دانشجویان با ارائه سوابق آموزشی و ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان می توانند برای کشورهای عنوان شده اقدام نمایند. به صورت میانگین هزینه های تحصیل در کشورهای آلمان، ایتالیا و فرانسه بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو به ازای هر سال تخمین زده می شود.

لازم به ذکر است که متوسط هزینه های زندگی در این سه کشور بین ۷ تا ۸ هزار یورو در سال در نظر گرفته می شود. همچنین میزان درآمد رشته مهندسی پزشکی در این کشورها مناسب و دانشجویان پس از تحصیل امکان ورود به بازار کار را خواهند داشت. میزان درآمد متوسط مهندسان پزشکی در سه کشور عنوان شده به شرح زیر می باشد.

 1. میزان متوسط درآمد در آلمان: ۶۹٫۶۵۰ یورو سالانه
 2. میزان متوسط درآمد در ایتالیا: ۵۹٫۱۵۳ یورو سالانه
 3. میزان متوسط درآمد در فرانسه: ۵۴٫۹۶۱ یورو سالانه

بهترین کشورها برای کار در رشته مهندسی پزشکی

مهندسان پزشکی به دلیل افزایش امکانات ایجاد شده توسط فن آوری های جدید و افزایش برنامه های کاربردی برای تجهیزات و دستگاه های پزشکی، احتمالاً شاهد رشد اشتغال خواهند بود. پپش بینی می شود که کار در زمینه مهندسی پزشکی تا سال ۲۰۲۸ با ۴ درصد رشد همراه است.

اگر قصد یافتن کار و یا مهاجرت کاری در عنوان مهندسی پزشکی در کشور دیگر را دارید، در ابتدا باید بررسی نمایید که مهندسان پزشکی چه میزان درآمدی خواهند داشت. به صورت معمول عواملی همچون تحصیلات و سابقه کاری تاثیر بسزایی در میزان حقوق افراد دارد. به طور مثال مهندسان پزشکی در آمریکا که کمتر از ۵ سال سابقه کار داشته باشند متوسط ۶۲ هزار دلار سالانه درآمد دارند که با ۱۰ سال سابقه کار تقریبا ۳۱ درصد این میزان افزایش پیدا می کند.

با توجه به میزان درآمد رشته مهندسی پزشکی در کشور آمریکا و فرصت های شغلی، این کشور به عنوان برترین کشور دنیا برای کار در زمینه مهندسی پزشکی به حساب می آید. کشورهای سوئیس و ژاپن در جایگاه بعدی قرار دارند. در جدول زیر به پنج کشور برتر دنیا در زمینه مهندسی پزشکی اشاره شده است.

ردیف کشور میزان درآمد سالانه
۱ آمریکا ۹۹٫۴۰۷ دلار
۲ سوئیس ۹۳٫۵۷۵ دلار
۳ ژاپن ۹۲٫۹۵۶ دلار
۴ استرالیا ۸۷٫۶۵۰ دلار
۵ آلمان ۷۸٫۰۸۵ دلار

نتیجه گیری

رشته مهندسی پزشکی به عنوان یک رشته تحصیلی پرطرفدار در سایر کشورهای دنیا شناخته می شود و از همین رو بازار کار مناسبی را در برترین کشورهای دنیا دارد. دانشجویان می توانند با فاکتورهای مورد نظر همچون کم بودن هزینه های تحصیل، انتخاب کشورهایی که برترین دانشگاه ها را در این زمینه دارند و یا میزان درآمد پس از تحصیل در رشته مهندسی پزشکی، کشور مورد نظر را انتخاب نمایند.

با توجه به مطالب عنوان شده، دانشجویان قادر خواهند بود با توجه به نیازهای خود کشور صحیح را انتخاب نمایند. در صورت انتخاب در گام بعدی می بایست مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی را فراهم آورند و شانس خود را برای این مسیر امتحان نمایند. لازم به ذکر است که شرایط هر کشور و دانشگاه متفاوت می باشد.

چه فاکتوری برای شما از همه موارد برای تحصیل در رشته مهندسی پزشکی مهم تر می باشد؟ بازار کار، رتبه دانشگاه و یا هزینه پایین تحصیل یا زندگی. نظرات خود را با ما از طریق دیدگاه به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید با توجه به شرایط خود به صورت رایگان با مشاورین موسسه آریاناپارس در ارتباط باشید.

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

۳۵ دیدگاه در “مهندسی پزشکی

 1. مجید گفت:

  سلام وقتتون بخیر.من مهندسی پزشکی خوندم و الان ۴ سال هست که دارم در زمینه تعمیرات فعالیت میکنم و وسعت تعمیراتی که انجام دادم در تمامی زمینه ها بوده از اورژانس تا ctscan و mri و الان با بیمارستان های دولتی همکاری زیادی هم دارم.از تهیه قطعات در بازار سیاه و… در کل مجموعه فعالیت بنده در زمینه بیمارستانی و کلینیکی و آزمایشگاهی هستش.میخواستم بدونم واسه کسانی مثل من جایی توی اروپا دارن یا خیر؟

  1. author14 گفت:

   با سلام و احترام
   برای اخذ ویزای کاری از کشورهای اتحادیه اروپا باید پیشنهاد کاری از کارفرمایی داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ای در این زمینه مراجعه نمایید.
   https://arianaabroad.com/immigration-work/

 2. فیروزه گفت:

  سلام لیسانس مهندسی پزشکی بیوالکتریک دارم برای ارشد در مالزی چه رشته هایی شانس پذیرش دارم

  1. مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   برای تحصیل در مالزی شما می توانید برای رشته خودتان و یا رشته های مرتبط با رشته تحصیلیتان اقدام نمایید.

 3. نظامدوست گفت:

  سلام من لیسانس رشته فیزیک خوندم وارشد مهندسی پزشکی خوندم میخواستم ببینم دکترا میتوونم مهندس پزشکی یا فیزیک پزشکی درر دکترا بخونم

  1. مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   چون در دو مقطع تحصیلی در دو رشته ی متفاوت تحصیل کرده اید ممکن است به شما در مقطع دکتری اجازه ی تحصیل داده نشود. البته بستگی به استاد راهنمای شما دارد.چنانچه استاد راهنمای شما بپذیرد می توانید در رشته ی مهندسی پزشکی برای دکتری ادامه تحصیل دهید.

 4. حسین گفت:

  سلام من رشته مهندسی پزشکی هستم و ترم دیگه باید انتخاب گرایش کنم.به نظرتون کدوم گرایشش خوبه(بیو الکتریک یا بیو مکانیک یا بیومواد) که تو کانادا هم کار براش باشه.اگه امکانش هست راهنماییم کنید.با تشکر

  1. مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   این سه رشته جزو دسته رشته هایی می باشند که بازار کار خوبی را در کانادا دارا هستند. برای انتخاب دقیق تر بهتر است به لیست مشاغل مورد نیاز در سایت cic کانادا مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر