...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

پذیرش تحصیلی ایتالیا

پذیرش تحصیلی ایتالیا

کشور ایتالیا شرایط بسیار مطلوبی را برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این کشور فراهم کرده است. از این رو پذیرش تحصیلی ایتالیا به یکی از محبوب‌ترین‌ها در نزد دانشجویان تبدیل شده است. بسیاری از دانشجویان متقاضی علاقه مند هستند تا تحصیل خود را در بهترین دانشگاه‌ها و با صرف کمترین هزینه انجام دهند. خبر خوب این که کشور ایتالیا یکی از کم‌ هزینه‌ترین کشورهایی است که می‌توانید برای تحصیل انتخاب کنید. علاوه بر این کشور ایتالیا به برخی از دانشجویان واجد شرایط که تمکن مالی ضعیفی دارند، بورسیه‌هایی را اعطا می‌کند تا متقاضیان بتوانند بدون نگرانی از بابت هزینه‌ها، تمام تمرکز خود را بر روی تحصیل در ایتالیا بگذارند. پذیرش تحصیلی ایتالیا در هر مقطعی صورت می‌گیرد و شما می‌توانید برای دریافت پذیرش تحصیلی در مدارس ایتالیا و دانشگاه‌های آن اقدام نمایید. در ادامه هر یک از این مقاطع را به تفکیک به شما توضیح می‌دهیم تا در طی مسیر موفقیت شما نقش کوچکی داشته باشیم.

شرایط عمومی پذیرش تحصیلی ایتالیا

ایتالیا هم مانند اکثر کشورهای دیگر، شرایطی را برای ارائه پذیرش تحصیلی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. البته جا دارد بگوییم که برای هرکدام از شرایط زیر استثناهایی هم وجود دارد و و امکان برقرار نبود یکی از شرایط، در مواع حاص وجود دارد!

مدارک تحصیلی

یکی از مهم‌ترین مدارک در دریافت پذیرش تحصیلی، مدارک تحصیلی شما و از همه مهم‌تر معدل شما است. برای دریافت پذیرش تحصیلی از کشور ایتالیا بهتر است که معدل بالای ۱۴ داشته باشید. البته هستند برخی از دانشگاه‌هایی که تا معدل ۱۲ هم پذیرش تحصیلی را می‌دهند.

نمره آیلتس

غیر ممکن است که بحث مهاجرت به یک کشور دیگر باشد، اما یکی از شرایط آن داشتن مدرک زبان نباشد. شما برای دریافت پذیرش تحصیلی از کشور ایتالیا باید نمره مدرک آیلتس حداقل ۶ داشته باشید. البته نگران نباشید چرا که برخی از دانشگاه‌ها تا نمره‌ی ۵.۵ و حتی برخی از دانشگاه‌ها بدون مدرک زبان به شما پذیرش مشروط می‌دهند.

محدودیت سن

یکی دیگر از شرایطی که کاملا رایج و مرسوم است، بازه سنی افراد متقضی دریافت پذیرش است. اگر به دنبال دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی هستید، باید بدانید که تا قبل از ۲۳ سالگی بهتر اس پذیرش خود را دریافت کنید. در مقطع کارشناسی ارشد هم تا سن ۳۵ می‌توانید با خیال راحت اقدام به دریافت پذیرش کنید. البته جالب است بدانید که اگر قصد دارید تا در مقطع دکتری پذیرش بگیرید، هیچ محدودیت سنی برای‌تان وجود ندارد!

پذیرش تحصیلی در مدارس ایتالیا

از آن جایی که در کشور ایتالیا هیچ محدودیتی از بابت مقطع تحصیلی وجود ندارد، حتی دانش آموزان نیز امکان دریافت پذیرش تحصیلی از مدارس ایتالیا را دارند. در ادامه به طور دقیق‌تر به این موضوع می‌پردازیم.

شرایط پذیرش تحصیلی ایتالیا در مدارس

از آن جایی که دولت ایتالیا بودجه ای را صرفا برای تحصیل در مدارس و دانشگاه‌ها اختصاص داده است، این کشور یکی از ارزان‌ترین کشورها برای تحصیل است که در کنار کیفیت بالای آموزشی که ارائه می‌دهد متقاضیان زیادی را به سمت خود جذب کرده است. ممکن است هر مدرسه شرایط متفاوتی داشته باشد و مدارک خاصی  را از دانش آموز مطالبه کند، با این حال یک سری از مدارک هستند که مورد نیاز همه مدارس می‌باشند. سعی کرده ایم تا هر اطلاعاتی که درباره پذیرش تحصیلی ایتالیا در مدارس احتیاج دارید را در ادامه به شما توضیح دهیم.

پذیرش تحصیلی ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی در مدارس ایتالیا به شرح زیر هستند:

 • ارائه سوابق تحصیلی: دانش آموزان عزیز باید سوابق تحصیلی دو سال آخر خود را به همراه ریزنمرات‌شان به مدرسه مورد نظر خود ارسال نمایند.
 • تسلط به زبان: دانش آموز باید دانش مربوط به زبان ایتالیایی را تا حد مورد قبولی دارا باشد تا از لحاظ تحصیل در مدارس ایتالیایی مشکلی برایش به وجود نیاید.
 • انگیزه نامه: دانش آموز باید یک انگیزه نامه مناسب را تهیه کند تا هدف خود از تحصیل در مدارس ایتالیا را به خوبی توضیح دهد.

علاوه بر این موارد ممکن است مدرسه مورد نظر دانش آموز مدارک دیگری را نیز نیاز داشته باشد که دانش آموز باید آن‌ها را نیز ارسال نماید.

بهترین زمان برای اخذ پذیرش از مدارس ایتالیا

مدارس ایتالیا آموزش‌های خود را در ترم‌های ۳ ماهه به دانش آموز ارائه می‌دهند.

در جدول زیر تاریخ ۳ ترم شروع مدارس ایتالیا را مشاهده می‌کنید.

تاریخ ترم اولشروع از سپتامبر تا پایان دسامبر
تاریخ ترم دومشروع از ژانویه تا پایان مارس
تاریخ ترم سومشروع از مارس تا پایان جوئن

توجه داشته باشید که برای بالا بردن شانس دریافت پذیرش تحصیلی از مدارس ایتالیا حداقل سه ماه قبل از شروع دوره تحصیلی اقدام کنید تا بتوانید از مدرسه مورد نظر نامه پذیرش را اخذ کنید. در ضمن در نظر داشته باشید که بیشتر پذیرش‌های تحصیلی در ترم اول و دوم انجام می‌شود.

نحوه اخذ پذیرش تحصیلی از مدارس ایتالیا

شما برای دریافت پذیرش تحصیلی از مدارس ایتالیا می‌توانید خودتان اقدام کنید و یا از یک مشاور مهاجرتی مجرب کمک بگیرید. به هر حال در هر صورت طی کردن مراحل زیر الزامی است.

 • درباره شرایط مدرسه تحقیق کنید.

قطعا هر دانش آموزی انتظاراتی از مدرسه ای که قرار است در آن تحصیل کند دارد. قبل از انتخاب مدرسه حتما با جست و جو در وب سایت اینترنتی مدرسه اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید و سپس اقدامات نهایی را انجام دهید.

 • مدارک خود را ترجمه کنید.

معمولا برای دریافت پذیرش تحصیلی مدارس ایتالیا ارائه ریز نمرات دو سال آخر تحصیل فرد کافی است. از یک دارالترجمه خوب کمک بگیرید تا مدارک‌تان را به درستی ترجمه کرده و در اختیارتان قرار دهند.

 • با مدرسه مورد نظر خود ارتباط بگیرید.

می‌توانید از طریق ایمیل و یا هر راه ارتباطی دیگری که مدرسه مهیا کرده است، با مسئولان ارتباط برقرار کنید و مدارک مورد نیازشان را ارسال فرمایید. ممکن است چند هفته برای بررسی مدارک شما وقت لازم باشد.

 • منتظر دریافت نامه پذیرش بمانید.

بعد از بررسی مدارک، در صورتی که مدرسه شما را پذیرفته باشد برای شما ایمیلی ارسال می‌کند تا اقدامات نهایی را برای ورودتان به کشور ایتالیا و تحصیل در مدارس آن شروع کنید.

علاوه بر موارد گفته شده، می‌توان از فرم درخاست ویزا، نامه پذیرش مدرسه، رسید پرداخت ویزا، گواهی تمکن مالی، پاسپورت(حداقل اعتبار ۶ ماهه) و… به عنوان مدارک لازم برای درخواست ویزا و پذیرش دانش‌آموزی ایتالیا نام برد.

پذیرش تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی

پذیرش تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی یک مقطع بسیار مناسب برای متقاضیانی است که علاقه مند به ورود به دانشگاه‌های ایتالیایی هستند. هزینه تحصیل در ایتالیا بسیار اندک است و حتی می‌توانید با ارائه مدارک مورد نیاز بورسیه‌ استانی این کشور را دریافت کنید.

شرایط پذیرش تحصیلی ایتالیا در کارشناسی

تفاوتی نمی‌کند که شما خواهان تحصیل در کدام یک از رشته‌های تحصیلی در ایتالیا می‌باشید. تنها باید یک سری از شرایط کلی را دارا باشید و در کنار آن شرایط خاصی را که ممکن است دانشگاه مقصدتان داشته باشد، در نظر بگیرید.

یکی از مهم‌ترین شرط‌هایی که باید به آن توجه داشته باشید این است که به زبان ایتالیایی مسلط باشید. قطعا با توجه به این که متقاضیان بسیار زیادی علاقه مند به تحصیل در ایتالیا می‌باشند، با ارائه دانش زبان ایتالیایی خود می‌توانید شانس دریافت پذیرش تحصیلی خود را افزایش دهید. هر چند ایتالیا شرایط را از این هم راحت‌تر کرده است و رشته‌هایی را مشخص نموده که تحصیل در آن‌ها با زبان انگلیسی نیز ممکن است.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی

مدارک مورد نیاز هر دانشگاه نسبت به دانشگاه دیگر متفاوت است. به صورت خلاصه مدارک مهمی که برای پذیرش در ایتالیا باید ارائه دهید را می‌توان مدرک دیپلم( ۱۲ سال تحصیلی)، پیش‌نیاز رشته انتخابی فرد، عکس پرسنلی، مدرک زبان، مدارک هویتی و… دانست.

البته در ادامه به طور کلی‌تر هرکدام را برای‌تان شرح می‌دهیم:

 • سوابق تحصیلی: ارائه ریز نمرات و سوابق تحصیلی که در دبیرستان داشته اید از مهم‌ترین مدارکی است که باید برای دانشگاه‌های ایتالیا ارسال فرمایید تا بتوانند سطح شما را به خوبی بسنجند.
 • ارائه مدرک زبان: با توجه به رشته ای که قصد تحصیل در آن را دارید، باید مدرک زبان انگلیسی و یا مدرک زبان ایتالیایی را به دانشگاه ارائه دهید.
 • شرکت در مصاحبه: ممکن است دانشگاه مورد نظر شما یک مصاحبه را ترتیب دهد و یا یک آزمون ورودی داشته باشد که باید در آن شرکت نمایید.

بهترین زمان برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ایتالیا

اما چه زمانی برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ایتالیا اقدام کنیم؟ حداقل پنج ماه قبل از شروع سال تحصیلی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا را شروع کنید. بهتر است تا همواره سایت‌های دانشگاه مورد نظر خود را چک کنید و با توجه به ددلاین‌هایی که مشخص می‌کنند، برای دریافت پذیرش تحصیلی خود در ایتالیا اقدام فرمایید.

نحوه اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های ایتالیا

در ادامه به ترتیب مراحلی را که باید برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های ایتالیایی در مقطع کارشناسی طی کنید آورده ایم.

 • دانشگاه‌های مورد نظر خود را پیدا کنید.

با کمک گوگل می‌توانید اطلاعات مورد نیاز خود را در رابطه با هر دانشگاه به راحتی پیدا کنید. برای مثال اگر شرایط خاصی را نسبت به دانشگاه در نظر دارید، حتما قبل از اقدام برای دریافت پذیرش از آن مطمئن شوید.

 • مدارک خود را ترجمه و ارسال کنید.

ریز نمرات دبیرستان خود را به همراه هر افتخار دیگری که کسب کرده اید آماده کنید و ترجمه آن‌ها را برای دانشگاه ارسال نمایید.

 • چند هفته صبر کنید.

دانشگاه تایمی را برای بررسی مدارک شما نیاز دارد. همچنین ممکن است از شما بخواهد تا در آزمون‌های ورودی رشته‌هایی که دانشگاه مشخص کرده است شرکت کنید و یا مصاحبه انجام دهید.

پذیرش تحصیلی ایتالیا در کارشناسی ارشد

پذیرش تحصیلی ایتالیا در کارشناسی ارشد

ایتالیا رشته‌های مختلفی را برای مقطع کارشناسی ارشد ارائه میدهد. یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های دانشگاه‌های ایتالیایی این است که شما می‌توانید کارشناسی ارشد خود را ادامه رشته لیسانس خود بخوانید و یا رشته دیگری را برای این مقطع انتخاب کنید. به هر حال از آن جایی که کشور ایتالیا یکی از ارزان‌ترین کشورها برای اخذ پذیرش تحصیلی است، انتخاب شما بسیار راحت است.

شرایط پذیرش تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

اما کشور ایتالیا چه شرایطی را برای صدور پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در نظر دارد؟ از مهم‌ترین شرایط این است که شما باید حتما مدرک زبان متناسبی داشته باشید که در ادامه به تمامی این موارد می‌پردازیم.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

اگر به دنبال رسیدن سریع به پاسخ سوال خود هستید باید بگوییم که در گرفتن پذیرش تحصیلی ریز نمرات مقطع کارشناسی، اصل مدرک دانشگاهی، مدرک زبان، مدارک هویتی، رزومه تحصیلی؛ انگیزه‌نامه و… مورد نیاز فرد است.

البته در ادامه به طور کامل و مفصل به بررسی هرکدام پرداختیم:

 • سوابق تحصیلی: اگر شما مقطع کارشناسی خود را به صورت پیوسته گذرانده اید، باید گواهی پایان دوره کارشناسی خود به همراه ریزنمرات این دوره و همچنین گواهی پایان دوره تحصیلات متوسطه به همراه ریز نمرات دیپلم خود را برای دانشگاه ارسال نمایید. از طرف دیگر ممکن است شما دوره کارشناسی خود را به صورت ناپیوسته گذرانده باشید. در این صورت باید علاوه بر مدارک گفته شده، گواهی ریزنمرات مربوط به دوره کاردانی خود را نیز برای دانشگاه ارسال نمایید.
 • مدرک زبان: برای دوره کارشناسی ارشد شما می‌توانید دوره‌های خود را با زبان انگلیسی و یا ایتالیایی ادامه دهید. برای طی کردن این دوره دو ساله، شما باید مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶.۵ و یا مدرک زبان ایتالیایی با سطح B2 را داشته باشید.
 • انگیزه نامه: یکی دیگر از مهم‌ترین مدارکی که می‌تواند شانس شما را برای اخذ پذیرش تحصیلی کشور ایتالیا بالا ببرد، ارائه یک انگیزه نامه فوق العاده است تا بتوانید نظر دانشگاه ایتالیایی را به سمت خود جلب کنید. در این انگیزه نامه باید هدف‌تان از انتخاب رشته تحصیلی و انتخاب این دانشگاه را به صورت واضح بنویسید و بگویید که بعد از اتمام این دوره، چه کارهایی را می‌خواهید انجام دهید و یا به بیانی دیگر با تحصیل در این رشته چه کمکی به جامعه خود می‌کنید.

توصیه نامه: فراموش نکنید که همواره ارائه توصیه نامه از اساتید مجرب‌تان یکی از راه‌هایی است که با آن می‌توانید مسیر خود را در پذیرش تحصیلی از ایتالیا هموار کنید.

مدارک دیگر: از طرفی هر دانشگاه با توجه به شرایط خود از دانشجو متقاضی مدارکی را مطالبه می‌کند که باید برای اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا در اختیار آن‌ها قرار دهید.

بهترین زمان اخذ پذیرش

بهترین زمان برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا

در جدول زیر زمان‌های مناسب برای اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا را مشاهده می‌کنید.

ترم اولشروع از سپتامبر
ترم دومشروع از مارس

نحوه اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های ایتالیا

مقطع کارشناسی ارشد نیز مانند تمامی مقاطع تحصیلی دیگر در ایتالیا مراحلی دارد که باید برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های ایتالیا آن مراحل را به خوبی طی کنید.

 1. درباره دانشگاه‌های ایتالیا تحقیق کنید تا بهترین دانشگاه را مطابق با شرایط خود پیدا کنید.
 2. مدارک مورد نیاز دانشگاه را از وب سایت آن چک کنید و بعد از جمع آوری مدارک، آن‌ها را ترجمه کنید.
 3. با استفاده از ایمیل و یا هر راه ارتباطی دیگری که دانشگاه در نظر گرفته است مدارک خود را برای آن ارسال کنید تا بررسی شوند. معمولا بررسی مدارک تا چند هفته طول می‌کشد.
 4. مرحله بعدی می‌تواند برای شما خوشایند و یا ناخوشایند باشد. در این مرحله این موضوع که شما پذیرفته شده اید و شایستگی دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه ایتالیا را دارید و یا برعکس برای شما مشخص می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم که در صورت عدم قبولی به هیچ وجه ناامید نشوید و با قوی‌تر کردن رزومه تحصیلی خود، این مسیر را باز هم ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر