info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

پذیرش تحصیلی روسیه

پذیرش تحصیلی روسیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شرایط دریافت پذیرش تحصیلی روسیه

کشور روسیه به لطف پیشرفت های علمی چشمگیر و ارتقای کیفیت آموزشی دانشگاه ها امروزه در بین دانشجویان بین المللی به یکی از مقاصد تحصیلی محبوب تبدیل گردیده است. از سوی دیگر هزینه های مناسب زندگی و تحصیل در این کشور از جمله نکات تاثیرگذار در جذب دانشجویان بین المللی می باشد.

برای دریافت پذیرش از دانشگاه های روسیه متقاضیان به مدارک خاصی نیاز نخواهند داشت، در واقع افراد از ۱۸ سال به بالا که دارای مدرک دیپلم می باشند می توانند برای تحصیل در روسیه اقدام نمایند، البته برای دریافت پذیرش از دانشگاه های روسیه همراه با بورسیه ارائه رزومه تحصیلی مناسب الزامی خواهد بود.

اخذ پذیرش تحصیلی برای رشته های تحصیلی مختلف در روسیه کمی متفاوت خواهد بود. به طور کلی برای ورود به دانشگاه های روسیه دانشجویان می بایست ابتدا دوره پادفک را بگذرانند، پادفک یک دوره پیش نیاز یا همان پیش دانشگاهی (Preparatory Course) می باشد، دانشجویان برای ورود به رشته پزشکی در روسیه می بایست ابتدا در دوره پاتفک شرکت نمایند، در واقع دانشجویان بر اساس رشته انتخابی خود، در ابتدا می بایست یک ترم زبان روسی یاد بگیرند و در ترم دوم بعد از کسب مهارت خواندن و نوشتن زبان روسی دروس پایه آن رشته را به زبان روسی بگذرانند.

به عنوان مثال دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های پزشکی روسیه را دارد، باید پادفک pre-medical را بخوانند و متقاضیان تحصیل در رشته های مهندسی باید پادفک engineering را بخوانند. افرادی که در پایان دوره پادفک نمره قبولی کسب کنند، مستقیما وارد دانشکده می شوند. دانشجویانی که موفق به کسب نمره قبولی در این دوره ها نشوند مهلت دارند مجددا یک سال دیگر در کلاس های پادفک شرکت کنند.

معمولاْ طول دوره پادفک در روسیه بین ۸ تا ۱۱ ماه می باشد و تقریبا شامل ۴ الی ۶ ساعت کلاس در طول روز خواهد بود. شروع دوره ها معمولاً اول سپتامبر هر سال می باشد و زمان ثبت نام کلاس ها نیز از فروردین (April) تا اوایل مرداد (July) ادامه خواهد داشت.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی روسیه

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی روسیه

به طور کلی برای دریافت پذیرش از دانشگاه های روسیه بسته به مقطع و رشته تحصیلی مراحل مختلفی را می بایست طی نمود. از این رو دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشور روسیه را دارند می بایست با جمع آوری اطلاعات لازم در مورد نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر اقدامات مربوطه را انجام دهند. به طور کلی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های روسیه به شرح ذیل می باشد.

مرحله اول ترجمه مدارک مورد نیاز

اولین قدم برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های روسیه ترجمه مدارک تحصیلی خواهد بود، لازم به ذکر است ترجمه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات حتماً باید مورد تایید وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه قرار گیرد، همچنین پس از تایید ترجمه مدارک توسط ارگان های دولتی مربوطه، این مدارک توسط سفارت فدراسیون روسیه مورد بررسی و تایید قرار خواهد گرفت.

افرادی که برای مقطع کارشناسی قصد دارند اقدام کنند و مدرک پیش دانشگاهی ندارند با شرکت در دوره پادفک می توانند وارد دانشگاه های روسیه شوند، در واقع دوره پادفک همان مقطع پیش دانشگاهی ایران می باشد که افراد پس از گذراندن این مقطع می توانند با معادل ساز پادفک در آموزش و پرورش ایران مدرک پیش دانشگاهی خود را دریافت نمایند.

مرحله دوم ترجمه مدارک شناسایی و اخذ گواهی پزشکی

علاوه بر مدارک تحصیلی ترجمه پاسپورت و شناسنامه نیز الزامی خواهد بود، توجه داشته باشید در صورتی که اعتبار پاسپورت شما رو به انقضا است، قبل از ترجمه می بایست پاسپورت را تمدید نمایید. از سوی دیگر ارائه گواهی پزشکی برای اخذ پذیرش تحصیلی الزامی خواهد بود، ترجمه این مدرک می بایست مورد تایید وزارت دادگستری، وزارت امور خارجه و سفارت روسیه قرار گیرد، لازم به ذکر است وزارت دادگستری تنها در صورتی گواهی پزشکی را تایید خواهد کرد، که این مدرک مورد تایید نظام پزشکی مرکزی قرار گرفته باشد.

مرحله سوم پرداخت هزینه های دانشگاه جهت صدور نامه پذیرش

پس از تهیه و ترجمه مدارک مورد نیاز، متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی از روسیه می بایست هزینه های بررسی درخواست پذیرش و بخشی از شهریه دانشگاه مورد نظر را پرداخت نمایند. لازم به ذکر است امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان ممتاز وجود خواهد داشت. بورسیه های تحصیلی روسیه با توجه به رزومه دانشجویان بخشی از هزینه های جاری یا حتی کلیه هزینه های جاری دانشجویان را پوشش خواهد داد. پس از ارائه مدارک مربوطه و پرداخت هزینه های دانشگاه نامه پذیرش صادر خواهد شد.

معمولاً اولین سال تحصیلی در دانشگاه های روسیه به یادگیری زبان روسی و گذراندن دروس پیش دانشگاهی اختصاص خواهد داشت، که به این دوره در اصطلاح پادفک می گویند، هزینه شهریه دوره پادفک بسته به نوع دانشگاه مورد نظر بین ۱۵۰۰ الی ۴۰۰۰ هزار دلار در سال خواهد بود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی

مدارک اخذ پذیرش تحصیلی از روسیه

اساساً برای دریافت نامه پذیرش از هر دانشگاهی متقاضیان با توجه به مقطع و رشته تحصیلی مورد نظر می بایست مدارک مختلفی را ارائه نمایند، به طور کلی مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه به شرح ذیل می باشد.

 • ارائه رزومه تحصیلی (مدرم و ریز نمرات)
 • ارائه مدارک شناسایی (پاسپورت و شناسنامه)
 • ارائه گواهی پزشکی
 • پرکردن فرم مخصوص ثبت نام (Application Form)
 • 12 قطعه عکس ۳٫۴
 • رسید پرداخت هزینه های مربوطه
هزینه های دریافت پذیرش تحصیلی

هزینه اخذ پذیرش تحصیلی روسیه

هزینه های دریافت پذیرش تحصیلی روسیه بسته به مقطع و رشته تحصیلی مورد نظر متفاوت خواهد بود، از سوی دیگر دانشجویانی که از رزومه تحصیلی مناسب و قابل توجهی برخوردار می باشند، می توانند از بورسیه های تحصیلی دانشگاه های روسیه استفاده نمایند.

هزینه های اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه شامل مواردی نظیر ترجمه مدارک، هزینه بررسی درخواست پذیرش و هزینه دوره پادفک می باشد، هزینه دوره پادفک بسته به دانشگاه مورد نظر متفاوت خواهد بود. در واقع هزینه اصلی اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه پرداخت هزینه دوره پادفک می باشد که بین ۱۵۰۰ الی ۴۰۰۰ هزار دلار خواهد بود.

معدل برای پذیرش تحصیلی

حداقل معدل برای دریافت پذیرش تحصیلی روسیه چقدره؟

قطعاً معدل بالا و ریز نمرات خوب یکی از عوامل مهم در راستای اخذ پذیرش از دانشگاه های هر کشوری خواهد بود، ولی معمولاً دانشگاه ها علاوه بر معدل و ریز نمرات مواردی نظیر مقالات، نمره زبان، فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی، شرکت در کنفرانس های علمی و… را نیز مورد بررسی قرار می دهند.

اصولاً پروسه اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه نسبت به اغلب کشورهای اروپایی راحت تر خواهد بود. درواقع حداقل معدل و نمره خاصی از سوی سیستم آموزشی روسیه برای دریافت پذیرش تحصیلی اعلام نشده است، ولی قوانین دانشگاه ها برای صدور نامه پذیرش متفاوت است. از این رو مسلماً دانشجویان برای اخذ نامه پذیرش از دانشگاه های ممتاز می بایست معدل بالاتری داشته باشند. بهترین مسیر برای دریافت اطلاعات کامل در مورد حداقل معدل مورد نیاز مراجعه به وب سایت رسمی دانشگاه خواهد بود.

نتیجه گیری

بدون تردید شرایط و نحوه اخذ پذیرش تحصیلی از روسیه نسبت به اغلب کشورهای اروپایی به مراتب راحت تر خواهد بود. علاوه بر این هزینه های بسیار مناسب تحصیل و زندگی در روسیه این کشور را به یکی از مقاصد تحصیلی محبوب و پرطرفدار تبدیل نموده است.

با توجه به پیشرفت علمی و ارتقای سطح کیفی دانشگاه های روسیه روند دریافت پذیرش تحصیلی از روسیه با رشد چشمگیری همراه شده است. درواقع اخذ پذیرش تحصیلی از روسیه امکان استفاده از بهترین امکانات آموزشی و رفاهی با کم ترین هزینه را برای دانشجویان بین المللی فراهم می نماید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر