info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تحصیل پزشکی در ایتالیا

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

چقدر امکان تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا وجود دارد؟

آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های برتر این کشور وجود دارد؟ نمره زبان مورد نیاز برای ورود به رشته پزشکی چند است؟ این سوالات اولین ابهامات دانشجویان برای ادامه تحصیل در کشور انتخابی می باشد.

ایتالیا شرایط مناسبی را برای تحصیل دانشجویان بین المللی در این کشور برای رشته پزشکی در نظر گرفته است. در این مقاله به شرایط تحصیل در رشته پزشکی و شانس قبولی در دانشگاه های برتر ایتالیا اشاره می شود.

ویدئو شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا

 

شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا

کشور ایتالیا با داشتن چندین دانشگاه معتبر در رشته های پزشکی، دانشجویان علاقه مند را به خود جذب می کند. دانشجویان برای ادامه تحصیل در ایتالیا باید با شرایط این کشور آشنا شده تا با اطلاع کامل تصمیم به این امر کنند.

دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا در صورت تمایل قادر خواهند بود دوره های خود را به زبان ایتالیایی یا انگلیسی انتخاب نمایند. افرادی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می توانند با ارائه نمره ۶ در آزمون آیلتس به خواسته خود دست یابند.

مدرسه زبان ایتالیایی ملقب به پیترودلاوالا هم از مراکز مورد تایید برای سپری کردن زبان ایتالیایی می باشند. مدارس ایتالیایی یکی از مراجع خوب برای آشنایی با مراکز آکادمیک این کشور و آشنایی دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی فعال در دانشگاه های کشور ایتالیا نیز تصور می شود.

تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا آرزوی خیلی از داوطلبان کنکور سراسری است. کشور ایتالیا به خاطر ظرفیت کمی که در این رشته می گیرد موجب می شود رقابت سختی بین داوطلبان ایجاد شود.

برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور ایتالیا داوطلب باید در آزمون ورودی که در دانشگاه های ایتالیا که IMAT نام دارد  شرکت کند.باید دقت کرد که این آزمون فقط یک بار در سال در بیشتر شهر های مهم دنیا برگزار می شود. تقریبا ۷۷ نفر از دانشجویان خارجی را می پذیرد.

آزمون به ۲ زبان انگلیسی و ایتالیایی برگزار می گردد. داوطلب می تواند در یک سال به طور همزمان در دو آزمون شرکت کند . البته باید توجه کرد که اگر داوطلب در کنکور به زبان انگلیسی قبول شد به زبان انگلیسی تحصیل می کند. اگر به زبان ایتالیایی قبول شد به زبان ایتالیایی  تحصیل می کند.

این آزمون دارای ۵ منبع اصلی است که شامل ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی ، اطلاعات عمومی و هوش است. این منابع با کتاب های ایران مغایرت خاصی ندارد و ۶۰ سوال است . هر پاسخ صحیح ۵/۱ امتیاز مثبت و هر پاسخ غلط ۴/۰ امتیاز منفی دارد

کشور ایتالیا برای پذیرفته شدگان کشورهای جهان سوم بورسیه هایی در نظر گرفته است. اگر دانشجو موفق به اخذ آنها شود هزینه تحصیل و خوابگاه  تقریبا رایگان می باشد. به همین علت داوطلبان زیادی برای تحصیل پزشکی در ایتالیا رقابت می کنند

داوطلبان برای اخذ پذیرش در رشته های دندانپزشکی در ایتالیا بایستی در آزمون ورودی دانشگاه های ایتالیا به نام IMAT  است شرکت کنند. این آزمون در سال فقط یک بار برگزار می گردد. 

دانشگاه هایی که در کشور ایتالیا اقدام به پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی می کنند عبارتند از:  دانشگاه باری ، دانشگاه میلان ، دانشگاه پاویا ، دانشگاه ساپینزا رم ، دانشگاه تورورگاتا رم و دانشگاه دوم ناپل.

 

مراحل و مدارک لازم جهت دریافت پذیرش تحصیلی ایتالیا

دانشجویان بین المللی برای تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا می بایست در ابتدای کار برای پیش ثبت نام آزمون آیمت اقدام نمایند. پس از شرکت در این آزمون و پس از قبولی قادر خواهند با توجه به لیست دانشگاه های ارائه دهنده، دانشگاه های منتخب را انتخاب نمایند. دانشگاههای ایتالیا متناسب با شرایط تعدادی دانشجو بین المللی را جذب می نمایند.

مدارک مورد نیاز جهت اپلای پزشکی ایتالیا

بصورت معمول دانشجویان علاقه مند به رشته پزشکی در ایتالیا برای اخذ پذیرش در دانشگاه های این کشور به مدارک زیر را ارائه می دهند.

 • مدارک تحصیل (سوابق تحصیلی)
 • ریز نمرات
 • شناسنامه
 • پاسپورت
 • عکس
 • یک نسخه کپی از همه مدارک
 • مدرکی دال بر تسلط زبان

ذکر این نکته حائز اهمیت است که تمامی مدارک باید به زبان ایتالیایی ترجمه شود. با توجه به اختلالات صورت گرفته در زمینه ترجمه رسمی، سفارت ایتالیا فهرستی از دارالترجمه های مورد تایید خود در سایت منتشر کرده است. افراد قادر خواهند بود برای سهولت در کار و جلوگیری از هرگونه مشکلی با توجه به لیست ارائه شده، مدارک خود را به دارالترجمه تحویل دهند.

آزمون آیمت (imat) ایتالیا

مهم ترین نکته در راستای تحصیل در کشور ایتالیا آزمون آیمت IMAT است که دانشجویان علاقه مند باید شرایط ثبت نام آزمون را مطلع باشند. زمان ثبت نام آزمون آیمت ۳ جولای تا ۲۵ جولای که از ۱۲ تیرماه است که هر سال زمان امتحان امتحان تغییر می کند ولی بصورت معمول دانشجویان در تیرماه آمادگی ثبت نام را داشته باشند.

بصورت کلی آزمون IMAT شامل ۶۰ سوال تستی می شود:

 • دانش عمومی و تحلیل منطقی شامل ۲۷ سوال
 • دانش علمی شامل بیولوژی، شیمی، فیزیک و ریاضی با ۳۳ سوال

به ازای هر سوال حدود ۹۰ ثانیه وقت به دانشجویان داده می شود که زمان کل آزمون ۱۰۰ دقیقه است. به ازای هر سوال صحیح ۵/۱ نمره مثبت و به ازای هر سوال اشتباه ۴/۰ نمره منفی دارد. با این احتساب ۹۰ امتیاز حداکثر امتیازاتی می باشد که علاقه مندان و شرکت کنندگان می توانند کسب کنند

برترین دانشگاه های پزشکی ایتالیا

دانشجویان با تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا قادر خواهند بود به خدمات ایده آل دانشگاه های این کشور دسترسی داشته باشند. ۵ دانشگاه کشور ایتالیا در رشته پزشکی در میان ۱۵۰ دانشگاه برتر قرار دارند. دانشجویان بین المللی در صورت فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود شانس خود را برای اخذ پذیرش امتحان نمایند.

سایت QS یکی از برترین سایت های رتبه بندی در جهان می باشد که دانشگاه های دنیا بر اساس خدمات قابل ارائه به دانشجویان، سطح علمی اساتید، محیط آموزشی و مقالات بین المللی مورد ارزیابی قرار می دهد. در جدول زیر به دانشگاه های برتر کشور ایتالیا در رشته پزشکی اشاره شده است.

نام دانشگاه رتبه علمی
Sapienza University of Rome 51 – ۱۰۰
University of Milan 51 – ۱۰۰
University of Bologna 51 – ۱۰۰
Università Cattolica del Sacro Cuore 101 – ۱۵۰
Università di Padova 101 – ۱۵۰

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

یکی از مهم ترین فاکتورهای تصمیم گیری برای تحصیل در یک کشور، دانشگاه های مورد تایید می باشد. دانشجویان برای بازگشت به ایران می بایست در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت به ادامه تحصیل بپردازند. از همین رو اطلاع از اسامی این دانشگاه ها کمک شایانی به دانشجویان می نماید.

لازم بذکر است که تمامی دانشگاه های کشور ایتالیا مورد تایید سایر کشورهای جهان می باشد و این موضوع مختص به دانشجویانی است که بدنبال کار در ایران و یا سپری کردن دوره های تخصص در کشور خود می باشند. در حال حاضر ۴۱ دانشگاه ایتالیا مورد تایید وزارت بهداشت ایران است.

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

 1. University of Milan
 2. Roma Tre University
 3. Sapienza University of Rome
 4. University of Bari
 5. University of Florence
 6. University of Naples-Federico II
 7. University of Rome “Tor Vergata”
 8. University of Siena
 9. University of Turin
 10. Verona University

هزینه تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در ایتالیا

در ایتالیا، هزینه تحصیل در دانشکده‌های پزشکی و دندانپزشکی ممکن است متفاوت باشد و بسته به دانشگاه و منطقه مورد نظر متغیر باشد. همچنین، هزینه‌ها برای دانشجویان اتباع ایتالیا و دانشجویان بین‌المللی ممکن است متفاوت باشد. در ادامه، به طور کلی درباره هزینه‌های تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی اطلاعاتی ارائه خواهم داد. لطفا توجه داشته باشید که این اطلاعات ممکن است در آینده تغییر کنند و بررسی مستقیم با دانشگاه‌های مورد نظر توصیه می‌شود.

در دانشگاه‌های ایتالیا، هزینه تحصیل بر اساس سیستمی به نام “شهریه سمبولیک” (Tassa Universitaria) محاسبه می‌شود. این شهریه هر ساله پرداخت می‌شود و هزینه‌های دیگر مانند مسکن، هزینه زندگی و کتاب‌های درسی جداگانه محاسبه می‌شوند. به طور کلی، هزینه تحصیل در دانشکده‌های پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا بالا است و ممکن است در حدود ۱۰،۰۰۰ یورو تا ۳۰،۰۰۰ یورو در سال باشد.

همچنین، باید به این نکته توجه داشته باشید که دانشگاه‌های ایتالیا ممکن است برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌های تحصیلی و کمک‌های مالی ارائه کنند. این بورسیه‌ها می‌توانند به صورت جزئی یا کامل باشند و بسته به عملکرد و شرایط دانشجویان اعطا شوند. بنابراین، توصیه می‌شود با دانشگاه‌های مورد نظرتان در ایتالیا تماس بگیرید. ذکر این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فردی که قصد ادامه تحصیل در کشور ایتالیا را داشته باشد قبل از حضور در سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ مد نظر معادل یک سال زندگی و هزینه تحصیل است.

مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا تمامی رشته های پزشکی اعم از دندانپزشکی، پزشکی، دامپزشکی و داروسازی را ارائه می دهند. دانشجویان با تحصیل در دانشگاه های ایتالیا امکان کار در کشورهای اتحادیه اروپا را دارا می باشند. در ادامه به دو مورد از مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا اشاره شده است.

تحصیل به زبان انگلیسی

تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های ایتالیا یکی از برترین مزایای رشته پزشکی در این کشور می باشد. دانشجویان بین المللی قادر خواهند با ارائه مدرک زبان انگلیسی در این کشور به تحصیل بپردازند. مدرک مورد نیاز برای ورود به دوره های پزشکی در ایتالیا نمره ۶ در آزمون آیلتس می باشد. لازم بذکر است برای دوره های زبان انگلیسی می بایست در آزمون آیمت قبول شد.

 1. دانشگاه باری
 2. دانشگاه ملی بولونیا
 3. دانشگاه ناپولی “لوئیجی ونویتلی”
 4. دانشگاه ملی میلان
 5. دانشگاه پادوا
 6. دانشگاه پاویا
 7. دانشگاه ساپینزا رم
 8. دانشگاه تورورگاتا
 9. دانشگاه تورین
 10. دانشگاه ناپل فدریکو

دانشگاه های عنوان شده دوره های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. موسسه زبان آریاناپارس با ارائه دوره های فشرده زبان انگلیسی بهترین نتایج را در کمترین زمان ممکن تضمین می نماید. برای تعیین سطح های رایگان با مشاورین موسسه در ارتباط باشید.

هزینه بسیار پایین تحصیل و زندگی

هزینه های تحصیل یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار برای تصمیم گیری می باشد. دانشجویان بین المللی قادر خواهند با کمترین نرخ میزان هزینه در کشورهای اروپایی به تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا بپردازند. هزینه های زندگی در کشور ایتالیا بسیار معقول و مناسب می باشد. به صورت میانگین هزینه یکسال زندگی در ایتالیا بین ۶ تا ۸ هزار یورو تخمین زده می شود.

موارد میزان هزینه
رستوران یک وعده ۱۵ یورو
رفت و آمد ماهانه ۳۵ یورو
اینترنت، برق، گاز و آب ماهانه ۱۶۰ تا ۱۸۰ یورو
اجاره مسکن ماهانه ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو
گوشت یک کیلو ۱۵ یورو

 

بورسیه پزشکی و دندان پزشکی ایتالیا

در ایتالیا، بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی از طریق دانشگاه‌ها، موسسات دولتی و خصوصی، سفارتخانه‌ها و سازمان‌های بین‌المللی قابل دریافت هستند. این بورسیه‌ها می‌توانند به صورت جزئی یا کامل بوده و هزینه‌های تحصیلی شامل شهریه، مسکن، هزینه زندگی و کتاب‌های درسی را پوشش دهند.

برای اطلاعات دقیق‌تر درباره بورسیه‌های موجود در ایتالیا برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی، بهتر است به سایت‌ها و منابع رسمی دانشگاه‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط مراجعه کنید. برخی از دانشگاه‌ها در ایتالیا که ممکن است بورسیه‌ها را ارائه کنند عبارتند از:

 • دانشگاه بولونیا (University of Bologna): دانشگاه بولونیا از طریق بورسیه‌های تحصیلی عمومی و بورسیه‌های ارائه شده توسط موسسات و سازمان‌های مختلف به دانشجویان بین‌المللی کمک می‌کند.
 • دانشگاه روما لاساله (Sapienza University of Rome): این دانشگاه نیز بورسیه‌های مختلفی را ارائه می‌دهد که برخی از آنها می‌تواند برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی مناسب باشد.
 • دانشگاه میلان (University of Milan): دانشگاه میلان نیز بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی را ارائه می‌دهد که می‌تواند شامل دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی نیز شود.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

برای اخذ ویزای تحصیلی در ایتالیا، شما باید مراحل زیر را طی کنید و شرایط مربوطه را برآورده نمایید:

 1. پذیرش تحصیلی: ابتدا باید در یک دانشگاه یا موسسه آموزشی معتبر در ایتالیا پذیرش تحصیلی دریافت کنید. برای این منظور، باید مدارک مورد نیاز را به دانشگاه مربوطه ارسال کنید و فرآیند اعتبارسنجی و بررسی درخواست پذیرش را طی کنید.
 2. درخواست ویزا: پس از دریافت پذیرش تحصیلی، باید در سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خودتان یا در کشوری که قانوناً مسئولیت صدور ویزا به آن تعلق دارد، درخواست ویزای تحصیلی را تکمیل کنید. برای این منظور، باید فرم‌های مربوطه را پر کنید و مدارک مورد نیاز را ارائه کنید، از جمله گذرنامه، عکس‌های رنگی، اثبات مالی، بیمه سلامت و مدارک پذیرش تحصیلی.
 3. تحقیقات امنیتی: پس از ارسال مدارک ویزا، ممکن است بخشی از فرآیند اخذ ویزا شامل تحقیقات امنیتی و بررسی پس زمینه شما توسط مقامات امنیتی ایتالیا باشد.
 4. پرداخت وجه: باید هزینه ویزای تحصیلی را پرداخت کنید. مبلغ دقیق هزینه ویزا بسته به ملیت، نوع و مدت زمان ویزا ممکن است متفاوت باشد.
 5. مصاحبه و مراجعه به سفارت: ممکن است برای اخذ ویزای تحصیلی، شما نیاز به حضور در سفارت یا کنسولگری ایتالیا داشته باشید و مصاحبه انجام دهید.

کار پس از فارغ التحصیلی در رشته دندانپزشکی و پزشکی در ایتالیا

پس از فارغ التحصیلی در رشته دندانپزشکی و پزشکی در ایتالیا، شما می‌توانید در بخش‌های مختلف حرفه‌ای و آموزشی به کار بروید. در زیر چند مسیر شغلی رایج در این رشته‌ها در ایتالیا آورده شده است:

 • کار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی: می‌توانید به عنوان پزشک یا دندانپزشک در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مشغول به کار شوید. می‌توانید در بخش‌های مختلفی مانند جراحی، پزشکی عمومی، پزشکی داخلی و دندانپزشکی عمل کنید.
 • تخصص و فوق تخصص: پس از فارغ التحصیلی، می‌توانید تخصصی را در یک حوزه خاص مانند جراحی دهان و فک و صورت، ارتودنسی، پزشکی داخلی و غیره انتخاب کنید. این مسیر نیازمند تکمیل دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی و اخذ گواهی‌های معتبر است.
 • تحقیقات و آموزش: می‌توانید به عنوان پژوهشگر و اساتید در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی فعالیت کنید. این شامل انجام پژوهش‌های علمی، تدریس دانشجویان و راهنمایی پروژه‌های تحقیقاتی است.
 • مطب خصوصی: می‌توانید مطب خصوصی خود را تأسیس کنید و به عنوان پزشک یا دندانپزشک به صورت مستقل فعالیت کنید.
 • کار در سازمان‌های بهداشتی و دولتی: می‌توانید در سازمان‌ها و مراکز بهداشتی و دولتی فعالیت کنید، از جمله وزارت بهداشت، بیمارستان‌های دولتی و سازمان‌های بهداشتی محلی.

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ایتالیا

برای ورود به دوره تحصیل پزشکی در ایتالیا، شما نیاز به ارائه مدارک زیر خواهید داشت:

 • مدرک دیپلم دبیرستان: شما باید مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن را داشته باشید. این مدرک باید به زبان ایتالیایی یا به همراه ترجمه رسمی به ایتالیایی باشد.
 • شهادتنامه زبان: شما باید دارای شهادتنامه زبان ایتالیایی باشید. می‌توانید این مدرک را از یک مرکز آزمون معتبر دریافت کنید، مانند CELI (Certificate of Italian as a Foreign Language) یا CILS (Certification of Italian as a Foreign Language).
 • شهادتنامه قبولی دانشگاه: برای ورود به دانشکده‌های پزشکی در ایتالیا، شما باید شهادتنامه قبولی (Letter of Acceptance) از دانشگاهی که پذیرش تحصیلی دریافت کرده‌اید، داشته باشید.
 • مدارک پزشکی قبلی (اختیاری): اگر قبلاً در دوره تحصیلی پزشکی در کشور دیگری شرکت کرده‌اید، باید مدارک تحصیلی و تجربیات پزشکی قبلی خود را ارائه دهید.

توصیه می‌شود که قبل از اقدام به ارسال مدارک، با دانشگاه‌های مورد نظرتان در ایتالیا تماس بگیرید و مطمئن شوید که دارای تمامی مدارک مورد نیاز هستید. همچنین، درخواست ویزای تحصیلی نیز نیازمند مدارک و اسناد دیگری است که در قسمت قبلی توضیح داده شده است.

شرایط آزمون IMATدر ایتالیا

IMAT (International Medical Admissions Test) یک آزمون ورودی است که برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی در ایتالیا برگزار می‌شود. در زیر شرایط و جزئیات آزمون IMAT را برای شما آورده‌ایم:

 • ثبت نام: برای شرکت در آزمون IMAT، باید در دوره ثبت نام آن شرکت کنید. دوره ثبت نام معمولاً در تابستان برگزار می‌شود و جزئیات ثبت نام در وب‌سایت رسمی IMAT اعلام می‌شود.
 • محل برگزاری آزمون: IMAT در برخی دانشگاه‌های ایتالیا برگزار می‌شود. برای شرکت در آزمون، باید به یکی از این دانشگاه‌ها مراجعه کنید.
 • موضوعات آزمون: IMAT شامل موضوعاتی مانند زبان انگلیسی، ریاضیات، بیولوژی، شیمی و فیزیک است. جزئیات دقیق موضوعات و ساختار آزمون در وب‌سایت رسمی IMAT قابل دریافت است.
 • نمره‌دهی و رتبه‌بندی: در IMAT، نمره بر اساس عملکرد شما در آزمون محاسبه می‌شود. هر دانشگاه ممکن است وزندهی متفاوتی به هر بخش آزمون بدهد. برای قبولی در دانشگاه‌های مختلف، نیازمند کسب رتبه مورد قبول توسط آن دانشگاه هستید.
 • رشته‌های مقصد: IMAT برای ورود به دوره‌های تحصیلی پزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. لیست دانشگاه‌ها و رشته‌های مقصد قابل دریافت است و باید قبل از شرکت در آزمون، دانشگاه و رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نتیجه گیری

با توجه به موارد عنوان شده، دانشجویان قادر خواهند بود با دانش زبان انگلیسی برای بهترین دانشگاه های کشور ایتالیا اقدام نمایند. این مزیت باعث شده سالانه تعداد زیادی از دانشجویان برای تحصیل در رشته های پزشکی کشور ایتالیا روانه این کشور می شوند. دانشجویان در صورتی قبولی در آزمون آیمت می توانند با کم ترین هزینه ممکن به تحصیل در رشته پزشکی ایتالیا بپردازند.

لازم بذکر است که دانشجویان در صورت دریافت بورسیه DSU می توانند به صورت رایگان در کشور ایتالیا به تحصیل بپردازند. برای اطلاع از شرایط DSU به مقاله بورسیه ایتالیا وب سایت آریاناپارس مراجعه فرمایید.

[download link=”https://arianaabroad.com/downloadpdf/Italy/pezeshki-dar-italia.pdf”  title=”دانلود PDF مقاله پزشکی در ایتالیا”]

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  ۵ دیدگاه در “تحصیل پزشکی در ایتالیا

  1. رضا گفت:

   سلام
   ممنونم بابت توضیحات خیلی خوبتون
   خواستم از حضورتون بپرسم DSU تقریبا چند درصد هزینه های زندگی سالانه رو حدودا میتونه پوشش بده؟

   1. author15 گفت:

    سلام
    میزان این بورسیه بین ۵تا ۶ هزار یورو سالیانه می باشد که بیشتر هزینه های زندگی و تحصیل متقاضی را پوشش می دهد.

  2. سارا محمدی پناه گفت:

   سلام من فعلا مدرک آیلتس ندارم اگه تا تیر بتونم مدرک بگیرم امسال میتونم آزمون آیمت برا رشته داروسازی شرکت کنم؟ با وضعیت کرونا ایا تاریخ آزمون تغییر کرده یا نه؟ اگه کسی آزمون آیمت قبول نشه بازم میتونه وارد دانشگاه بشه؟ یا باید دوباره سال بعد شرکت کنه؟

   1. مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    فعلا اطلاعیه ای بابت تغییر زمان آیمت منتشر نشده است و در همان زمان عنوان شده برگزار می شود.
    اگر در آزمون قبول نشوید، مجدد باید برای شرکت در آزمون اقدام نمایید.

  3. فهميه گفت:

   مرسی از توضیحاتتون

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر