info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

کارشناسی ارشد در لهستان

کارشناسی ارشد در لهستان

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

امروزه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در لهستان دانشجویان زیادی را جذب این کشور اروپایی میکند زیرا بیش از ۴۰۰ دوره در این کشور به زبان انگلیسی تدریس می‌شود که موقعیت خوبی برای تحصیل به زبان انگلیسی در لهستان را برای متقاضیان خارجی فراهم میکند. هم اکنون بیش از ۴۶۰۰۰ دانشجوی بین المللی در این کشور حضور دارند. این دانشجویان از ۱۵۸ کشور جهت تحصیل راهی این کشور شده اند. در حال حاضر بیشترین دانشجویان خارجی این کشور به ترتیب از اکراین و بلاروس و نروژ و سوئد بوده و به تازگی دانشجویان آسیایی هم برای تحصیل راهی این کشور شده اند.

کارشناسی ارشد در لهستان

Master in Poland

مدرک کارشناسی ارشد در لهستان با نام Magister به دانشجویان اعطا می شود. دوره Magister به عنوان دومین چرخه آموزشی در کشور لهستان شناخته می شود و دانشجویان بین المللی در صورت اتمام دوره کارشناسی قادر خواهند بود تا برای ادامه تحصیل در لهستان اقدام نمایند. دوره کارشناسی ارشد در لهستان به صورت معمول ۲ سال به طول می انجامد.

گروه تحریریه آریاناپارس به واسطه شرایط مطلوب تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در لهستان به مطلب پیش رو به این موضوع پرداخته است تا متقاضیان قادر باشند با کسب اطلاعات جامع در این زمینه، با آگاهی بیشتر جهت انتخاب این مقصد قدم بردارند.

محتوای دوره کارشناسی ارشد

دوره های آموزشی کارشناسی ارشد در کشور لهستان متناسب با رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر متفاوت می باشد. دانشجویان در این مقطع با شرکت در کلاس، جلسات آموزشی، کارگاه های عملی و آزمایشگاه ها دوره تحصیلی خود را سپری می نمایند. در برخی برنامه های آموزشی سپری کردن ماژول های آموزشی به خصوص اجباری است.

اکثر برنامه های کارشناسی ارشد لهستان با یک پایان نامه مستقل به پایان می رسند، این امکان برای دانشجویان وجود دارد تا یک پروژه تحقیقاتی را به صورت عمقی کاوش کنند و از تخصص هایی که در مقطع کارشناسی ارشد ایجاد کرده اند استفاده نمایند.

بر خلاف برنامه های برخی از کشورهای اروپایی دیگر (از جمله انگلستان)، کارشناسی ارشد در لهستان معمولاً با یک دفاع شفاهی همراه است. این بخش مهمی از فلسفه آموزش عالی لهستان است که استاندارد بالایی را برای تحقیق و بورس تحصیلی تعیین می کند و اغلب شامل عناصر آزمون شفاهی در برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد. از همین رو دانشجویان در ابتدای دوره های تحصیلی برنامه مدونی را برای ارائه پایان نامه تنظیم می نمایند.

ارزیابی و درجه بندی

لهستان برای ارزیابی برنامه های کارشناسی ارشد از یک سیستم درجه بندی عددی پنج نمره ای استفاده می کند:

 • Bardzo Dobry (خیلی خوب): ۵
 • Dobry (خوب): ۴
 • Dostateczny (رضایت بخش): ۳
 • Niedostateczny (رضایت بخش): ۱-۲

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در لهستان چقدر است؟

شهریه کارشناسی ارشد در لهستان برای شهروندان لهستانی و برای اتباع اتحادیه اروپا در دانشگاه های عمومی (در بیشتر موارد) رایگان است. دانشجویان بین المللی در دانشگاه های لهستان معمولاً ملزم به پرداخت شهریه هستند.

دوره های تحصیلی هزینه های سالیانه
برنامه کارشناسی ارشد تمام وقت ۲۰۰۰ یورو
دوره های تحصیلات تکمیلی، از جمله برنامه های حرفه ای و دوره های تحقیقاتی ۳۰۰۰ یورو
دانشگاه های خصوصی ۲ تا ۶ هزار یورو

دولت لهستان شرایطی را برای کاهش هزینه های تحصیل در نظر گرفته است. برنامه های تأمین بودجه عبارتند از:

بورسیه های تحصیلی افراد تحت پوشش
بورس های تحصیلی ویسگراد برای شهروندان برخی از کشورهای اروپای شرقی در دسترس است.
برنامه کمک هزینه تحصیلی ایگناسی لوکاسیویچ برای شهروندان کشورهای در حال توسعه
برنامه فولبرایت کمک های مالی به شهروندان آمریکایی که قصد تحصیل در لهستان را دارند.

شرایط اقدام برای کارشناسی ارشد

به واسطه عدم سیستم هماهنگ برای پذیرش از دانشگاه های کشور لهستان، دانشجویان به صورت مستقل و مستقیم برای اخذ پذیرش با دانشگاه وارد مذاکره می شوند. با وجود این روش هیچ محدودیتی برای انتخاب دانشگاه و دوره تحصیلی برای دانشجویان بین المللی مطرح نمی شود. دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور لهستان ملزم به ارائه مدارک می باشند.

سوابق آکادمیک

مدارک لیسانس و ریز نمرات از ملزومات اخذ پذیرش در دانشگاه های لهستان می باشد. مدارک آموزشی ترجمه و تایید های لازمه را پشت سر می گذارند و در سایت دانشگاه های مورد نظر آپلود می شوند. لازم بذکر است دانشجویان برای تحصیل کارشناسی ارشد در لهستان ملزم به ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی می باشند.

مدرک زبان

کارشناسی ارشد در لهستان

دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل کارشناسی ارشد در لهستان ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی می باشند. مدارک آیلتس و تافل مورد قبول دانشگاه های لهستان می باشند. نمره ۶٫۵ آزمون آیلتس برای اخذ پذیرش مرسوم می باشد. دانشجویان در صورت عدم ارائه مدرک زبان ملزم به سپری کردن دوره های زبان در ایران و پس از آن اقدام برای تحصیل در لهستان می باشند.

بیانیه های هدف

توصیه نامه و انگیزه نامه از مهم ترین مدارک برای تحصیل کارشناسی ارشد در لهستان می باشند. در توصیه نامه که توسط استاد دانشجو ارائه می دهد، مهارت فردی دانشجو برای ادامه تحصیل بیان می شود. در خصوص انگیزه نامه، دانشجویان می بایست دلایل و علایق خود را برای تحصیل در لهستان را عنوان کنند.

در چه دانشگاه هایی می توان دوره کارشناسی ارشد را گذراند؟

سال تحصیلی لهستان از اکتبر تا ژوئن در دو ترم برگزار می شود که با یک تعطیلات طولانی در تابستان همراه است. با توجه به سیستم آموزشی موجود در لهستان، دو مرکز مسئول تعلیم و تربیت دانشجویان می باشند.

 • مؤسسات آموزش عالی (uczelnia akademicka): به عنوان دانشگاه های تحقیقاتی کامل فعالیت می کنند، گرچه بسیاری از آنها در زمینه های خاص تخصص دارند. آنها معمولاً مدارک کارشناسی ارشد دوره دوم و همچنین برنامه های دکترا را ارائه می دهند. در مجموع، این مؤسسات حدود ۷۰٪ ارائه دهندگان آموزش عالی لهستان را تشکیل می دهند.
 • مدارس آموزش عالی حرفه ای (uczelnia zawodowa): در آموزش حرفه ای تخصص دارند.

از نگاه دیگر، دانشگاه های لهستان را می توان به دانشگاه های دولتی و خصوصی تقسیم بندی کرد. از عمده تفاوت های این دو دانشگاه می توان به هزینه های بالاتر موسسات خصوصی در لهستان اشاره کرد.

برترین دانشگاه های لهستان در رتبه بندی QS به شرح زیر می باشند.

 1. دانشگاه یاگیلونیا
 2. دانشگاه ورشو
 3. دانشگاه آدام میکیویچ، پوزناچ
 4. دانشگاه صنعتی گدانسک
 5. دانشگاه علم و صنعت AGH

مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در لهستان

برای تحصیل در لهستان باید مزایا و معایب را مورد بررسی قرار داد تا انتخاب های بهتری را دانشجویان بین المللی داشته باشند. دانشجویان برای تحصیل در این کشور قادر خواهند بود با مراجعه به صفحه تحصیل در لهستان در وب سایت آریاناپارس، از اطلاعات جامع برخوردار شوند. برخی از مزایای تحصیل در لهستان به شرح زیر می باشد.

کارشناسی ارشد در لهستان

شرایط ایده آل کار پس از تحصیل

لهستان به عنوان یک عضو اتحادیه اروپا و گروه شینگن یکی از کشورهایی است که مشارکت ها و توسعه های بین المللی را در اروپا مدرن به پیش می برد. مؤسسات موجود در لهستان هم در آموزش و پرورش و هم در زمینه تحقیقات به خوبی مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته اند و سالیانه تعداد زیادی از دانشجویان برای تحصیل، این کشور را انتخاب می نمایند. از همین رو دانشجویان با تحصیل در دانشگاه های لهستان، شانس بسیار بالایی برای ورود به بازار کار را برای خود رقم می زنند.

شهریه مناسب

یکی از برترین مزایای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در لهستان، هزینه های معقول این کشور می باشد. شهریه های دانشگاه به طور متوسط ​​۲۰۰۰ یورو در سال در یک دانشگاه دولتی در نظر گرفته می شود. این میزان از متوسط هزینه های تحصیل در اروپا پایین تر می باشد. هزینه های تحصیل در لهستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار منطقی و معقول می باشد.

هزینه های معقول زندگی

کارشناسی ارشد در لهستان

لهستان به طور کلی یک مقصد مقرون به صرفه برای تحصیلات تکمیلی، با هزینه های معقول برای زندگی است. دانشجویان بین المللی برای تأمین هزینه های اقامت، غذا، آب و برق و سایر هزینه های روزمره به حدود ۳۰۰ یورو در ماه نیاز خواهند داشت. دانشجویان ممکن است بسته به سبک زندگی بین ۳۵۰ تا ۵۵۰ یورو هزینه کنند.

تحصیل به زبان انگلیسی

مؤسسات آموزش عالی در لهستان بیش از ۲۰۰ برنامه کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی را ارائه می دهند. این برنامه ها در طیف گسترده ای از رشته های دانشگاهی از جمله علوم کشاورزی، هنر، مهندسی، تجارت، زبان، علوم طبیعی و علوم اجتماعی را شامل می شود. از این رو دانشجویان بین المللی برای شرکت در دوره های کارشناسی ارشد در لهستان با ارائه مدرک زبان آیلتس قادر خواهند بود تا پذیرش خود را دریافت نمایند. موسسه زبان آریاناپارس با ارائه دوره های تخصصی در کمترین زمان ممکن، بهترین نتایج را تضمین می کند.

معایب تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در لهستان

علی رغم مزایای عنوان شده برای تحصیل در لهستان، دانشجویان باید از چالش ها و مشکلات ممکن اطلاع صحیحی را داشته باشند. عنوان مشکلات تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد لهستان، راه های انتخاب برای این کشور را هموار می نماید. در این بخش به سه مشکل اساسی کارشناسی ارشد در لهستان اشاره می نماییم.

دانشجویان متاهل باید تنهایی سفر کنند.

یکی از بزرگترین مشکلات تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در لهستان، نداشتن حق همراه قلمداد می شود. دانشجویان متاهل با این چالش همراه می باشند که در صورت اخذ ویزای تحصیلی نمی توانند همسر و یا فرزندان خود را به همراه داشته باشند. دانشجویان در ابتدا به صورت مستقل و تنها برای تحصیل در لهستان اقدام می نمایند و پس از حضور در این کشور برای همسر و فرزندان خود درخواست الحاق ارسال می نمایند. 

تسلط پایین لهستانی ها به زبان انگلیسی

زبان انگلیسی در میان مردم لهستان رایج نمی باشد. از همین رو دانشجویان کارشناسی ارشد در لهستان برای ارتباط برقرار کردن و انتخاب فرصت های کاری پر درآمد به دانش زبان لهستانی نیاز دارند. لازم بذکر است محیط آکادمیک و دانشگاه های کشور لهستان را می توان با دانش زبان انگلیسی پشت سر گذاشت.

چالش های زندگی در لهستان

زندگی در کشور لهستان با مشکلاتی همراه است. از مهم ترین مشکلات زندگی در لهستان می توان به آسمان همیشه برفی اشاره کرد. این تغییر آب و هوایی برای دانشجویان ایرانی با چالش هایی را در بر دارد. هزینه های لباس و سوخت در این کشور بسیار گران می باشد.

نتیجه گیری

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور لهستان بسیار مناسب می باشد و افراد زیادی لهستان را به همین علت برای تحصیل انتخاب می کنند. مدت تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور لهستان ۱ یا ۲ سال به طول می انجامد. فردی که قصد اخذ پذیرش دانشگاهی در کشور لهستان را دارد می بایست مدارکی نظیر سوابق تحصیلی، مدرک زبان انگلیسی به منظور تسلط به این زبان، توصیه ی نامه ی اساتید و مدارک شناسایی را ارائه دهد. دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد اجازه ی ۲۰ ساعت کار در هفته را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر