...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا
آنچه در این مقاله خواهید خواند نمایش سرفصل ها

آیا امکان تحصیل رایگان در اسپانیا برای دانشجویان بین المللی وجود دارد؟ تحصیل در اسپانیا به زبان انگلیسی برای چه رشته هایی امکان پذیر می باشد؟ هزینه های تحصیل در کشور اسپانیا چه مقدار است؟ این سوالات به عنوان مهم ترین سوالات دانشجویان برای ادامه تحصیل در این کشور می باشد.

در این مقاله که توسط گروه تحریریه آریاناپارس گردآوری شده است، درباره شرایط تحصیل در کشور اسپانیا صحبت می شود. از همین رو علاقه مندان به تحصیل در این کشور می توانند با مطالعه آن، با مزایا و معایب این کشور آشنا شوند و با توجه به اطلاعات صحیح تصمیم گیری درستی را انجام دهند.

چرا تحصیل در اسپانیا؟

تحصیل در اسپانیا به عنوان یکی از بهترین روش های مهاجرت به این کشور به شمار می رود. امکان تحصیل در دانشگاه های معتبر به همراه پرداخت هزینه های اندک جهت تحصیل و زندگی اسپانیا را به مقصد محبوب برای دانشجویان بین المللی تبدیل نموده است. همه ساله هزاران دانشجو از سراسر جهان راهی کشور اسپانیا می شوند تا در یکی از ۷۴ دانشگاه واقع در این کشور به تحصیل بپردازند. آنها به دلایل بسیاری به کشور اسپانیا مهاجرت می کنند. 

اسپانیا از نظر تاریخ و فرهنگ بسیار غنی است و برای هرکسی که از سرزمین های بین المللی به این منطقه بیاید ، بسته کامل را ارائه می دهد. اسپانیا بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارد و از تاریخچه و فرهنگ بسیار غنی برخوردار است. از لحاظ زیبایی، منابع طبیعی و گردشگری اسپانیا همواره در بین ۱۰ کشور برتر جهان قرار دارد.

اسپانیا در کلیه مقاطع تحصیلی پذیرای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی است. افرادی که از دانشگاه های اسپانیا فارغ التحصیل می شوند از شانس بالایی برای به دست آوردن موقعیت های شغلی مناسب و نهایتاً اخذ اقامت دائم اسپانیا برخوردار خواهند بود.

سیستم آموزشی اسپانیا

سیستم آموزشی و مقاطع تحصیلی در اسپانیا

اسپانیا دارای یک سیستم آموزشی یکپارچه و منظم است. نظام آموزشی کشور اسپانیا به خوبی سازمان یافته است و فرصت های یادگیری فراوانی را در اختیار علاقه مندان به تحصیل فراهم می کند. وزارت آموزش در کشور اسپانیا نهاد تنظیم و وضع قوانین برای سیستم آموزشی می باشد.

معمولاً کودکان در این کشور از ۳ سالگی وارد دوره های پیش دبستانی می شوند. سن اجباری تحصیل در اسپانیا از ۵ سالگی می باشد که کودکان وارد دوره تحصیلی ابتدایی می شوند. آموزش قبل از ۶ سال به عنوان آموزش قبل از دبستان یا آموزش مهد کودک خوانده می شود و به دو گروه تقسیم می شود. به طور کلی تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه برای عموم اجباری است. در ادامه با شرایط تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف بیشتر آشنا خواهیم شد.

مقاطع تحصیلی اسپانیا

دوره های تحصیل ابتدایی در اسپانیا رایگان می باشد و زبان تدریس در مدارس اسپانیولی است. همانگونه که اشاره گردید معمولاً کودکان جهت آشنایی با فضای آموزشی، درک بهتر از فعالیت های گروهی، توانایی ایجاد روابط اجتماعی و کسب آمادگی لازم جهت ورود به مقطع تحصیلی ابتدایی از ۳ سالگی وارد پیش دبستانی (مهد کودک) می شوند.

پس از گذراندن دوره پیش دبستانی در اسپانیا که ۲ سال به طول می انجامد کودکان از ۵ سالگی وارد دوره اجباری تحصیل ابتدایی می شوند طول این دوره ۶ سال است و پس از گذراندن این مقطع تحصیلی دانش آموزان وارد مقطع متوسطه می شوند، طول دوره تحصیلی در مقطع متوسطه ۳ سال است. پس از گذراندن این مقطع تحصیلی دانش آموزان می توانند وارد دانشگاه شوند.

پزشکی در اسپانیا

تحصیل پزشکی در اسپانیا بدون شک فرصتی عالی برای علاقه مندان به این رشته می باشد. نه تنها چشم انداز شغلی بهتر از سایر مشاغل، بلکه مطالعه در یک زمینه ای که باعث نجات آدم ها می شود، سبب می گردد که تقاضاهای تحصیل در رشته پزشکی به شدت زیاد باشد. از همین رو دانشجویان می بایست در یک رقابت برای دستیابی به این دانش شرکت نمایند.

دوره های پزشکی در کشور اسپانیا ۶ سال به طول می انجامد. در حال حاضر ۴۲ دانشکده در کشور اسپانیا دوره های پزشکی را ارائه می دهند که شامل ۳۱ دانشگاه عمومی و ۱۱ دانشگاه خصوصی می شود. دوره های تحصیلی در اسپانیا به زبان اسپانیایی ارائه می شود و دانشجویان می بایست مدرکی دال بر تسلط زبان اسپانیایی را برای اخذ پذیرش ارائه دهند.

برای تحصیل پزشکی در اسپانیا، شهریه در بین دانشگاه های دولتی و خصوصی متفاوت است. دانشگاه های دولتی بسیار ارزان تر هستند و هزینه های آن بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در سال است. موسسات خصوصی از اعتبار بهتری برخوردار هستند، بنابراین شهریه می تواند کمی بیشتر باشد.

دانشجویان اتحادیه اروپا باید سالانه بین ۵۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی پرداخت نمایند. اگر دانشجوی خارج از اتحادیه اروپا هستید، ممکن است مجبور شوید مبلغ بیشتری را بپردازید.

تحصیل کارشناسی در اسپانیا

طول دوره تحصیلی مقطع کارشناسی در اسپانیا معمولاً ۴ سال است، البته در بعضی از رشته ها طول دوره مقطع کارشناسی ۳ سال به طول می انجامد. دانشجویان برای دریافت مدرک کارشناسی در کشور اسپانیا می بایست ۲۴۰ کردیت ( واحد) را سپری نمایند.

کلیه رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی به زبان اسپانیولی ارائه می گردد، از این رو تسلط بر زبان اسپانیولی جهت تحصیلی در مقطع کارشناسی الزامی می باشد. لازم بذکر است که برخی از دوره های تحصیلی به زبان انگلیس ارائه می شود و دانشجویان می توانند با دانش زبان انگلیسی برای این دوره ها اقدام نمایند.

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی متناسب با رشته تحصیلی و دانشگاه انتخابی متفاوت خواهد بود، ولی به طور میانگین هزینه دانشجویان برای تحصیل در این مقطع سالیانه در دانشگاه های دولتی ۶۸۰ تا ۱۲۸۰ یورو به ازای هر سال می باشد.شهریه برای حضور در دانشگاه های خصوصی در مقطع کارشناسی بین ۵ تا ۱۸ هزار یورو در سال متناسب به دانشگاه و رشته انتخابی متفاوت می باشد.

تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا به ۲دو زبان انگلیسی و اسپانیایی امکان پذیر است. طول دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی معمولاً ۲ سال است البته در برخی از رشته ها طول دوره های تحصیلی ۱ ساله (۶۰ واحد درسی) یا ۱/۵ ساله (۹۰ واحد درسی) می باشد.

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بسته به رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود. به طور میانگین هزینه هر واحد درسی در مقطع کارشناسی ارشد بین ۲۵ الی ۴۵ یورو می باشد.

رشته های محبوب در کشور اسپانیا بسیار گسترده می باشد و دانشجویان قادر خواهند بود برای این دوره های تحصیلی اقدام نمایند. زمینه حقوق یکی از محبوب ترین موارد تحصیلی در کشور اسپانیا است. از دیگر رشته های برتر اسپانیا می توان به رشته هایی که در ذیل آمده است، اشاره کرد.

شرایط تحصیل کارشناسی در اسپانیا

سیستم آموزش اسپانیا مطابق با استانداردهای سیستم آموزشی اروپا اعمال می شود. دانشجویان برای تحصیل مقطع کارشناسی در اسپانیا ملزم به تکمیل ۲۴۰ واحد آموزشی معادل ۴ سال تحصیلی می باشند. دوره های کارشناسی در اسپانیا به زبان اسپانیایی ارائه می شود و دانشجویان برای اخذ پذیرش، مدرکی دال بر تسلط زبان اسپانیایی را به سفارت ارائه می دهند.

با توجه به طیف وسیع دوره های تحصیلی در دانشگاه های اسپانیا، دانشجویان قادر خواهند بود با توجه به علایق خود برای دوره های کارشناسی در اسپانیا اقدام نمایند. از محبوب ترین رشته های تحصیلی در اسپانیا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. هنر و علوم انسانی
 2. علوم
 3. قانون کسب و کار
 4. مهندسی
 5. حقوق اجتماعی

در اسپانیا حدود ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دانشجو مشغول به تحصیل در آموزش عالی هستند و تقریباً بیش از ۳٪ افرادی که در اسپانیا تحصیل می کنند، دانشجویان بین المللی می باشند. براساس اعلام وزارت آموزش و پرورش، اکثریت قریب به اتفاق دانشجویان بین المللی از آمریکای جنوبی (۵۹٫۶٪) و پس از آن دانشجویان اتحادیه اروپا (۱۹٫۲٪)، آسیا / اقیانوسیه (۱۱٫۷٪)، خارج از اتحادیه اروپا (۳٫۷٪)، آمریکای شمالی (۳٪) و آفریقا (۲٫۸٪) می باشند.

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی

هزینه های تحصیل در دانشگاه های اسپانیا به نوع دانشگاه بستگی دارد. هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی به مراتب بالاتر از دانشگاه های دولتی می باشد. میانگین هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو به ازای هر سال است. میزان دقیق هزینه های تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی به رشته انتخابی و دانشگاه مورد نظر بستگی دارد.

کارشناسی در اسپانیا

دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی ملزم به پرداخت هزینه سالانه بین ۵ تا ۱۵ هزار یورو می باشند. دوره های تحصیلی در دانشگاه های خصوصی به زبان های اسپانیایی و انگلیسی ارائه می شود. از همین رو بسیاری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل کارشناسی در اسپانیا به زبان انگلیسی، این دانشگاه ها را به عنوان هدف نهایی خود انتخاب می نمایند.

بورسیه تحصیلی

درست همانطور که انواع مختلفی از کمک های مالی در ایالات متحده، انگلیس و سایر کشورها وجود دارد، کمک های مالی نیز برای دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل در اسپانیا هستند در دسترس است. در حالی که دستیابی به کمک های مالی در اسپانیا بسیار دشوارتر است، اما هنوز گزینه ای است که باید در نظر بگیرید.

دانشجویان بین المللی برای تامین بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود می توانند برای بورسیه های تحصیلی اقدام نمایند. بورسیه های در نظر گرفته شده متناسب با شرایط کشور و یا سوابق آموزشی دانشجویان تعیین می گردد. تعداد بورسیه های تحصیلی در دوره کارشناسی در اسپانیا بسیار محدود می باشد. گرانت دانشگاه بارسلونا به عنوان بهترین بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی شناخته می شود.

گرانت دانشگاه بارسلونا معافیت مالی با درصد ۲۵٪، ۵۰٪، ۷۵٪ و ۱۰۰٪ شهریه دانشگاه را برای متقاضی اعطا شده سوابق دانشگاهی ممتاز ارائه می دهد. در نظر بگیرید برنامه های بورسیه این دانشگاه از ابتدای هر سال آغاز می شود و در تاریخ ۲۵ ژوئن به پایان می رسد. اصولاً اولویت برای کسانی است که در دو هفته ابتدایی برای پذیرش اقدام کرده باشند.

شرایط و نحوه اقدام در مقطع کارشناسی اسپانیا

دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های اسپانیا در ابتدای راه با مرکز آموزشی وارد مذاکره می شوند و در صورت اخذ نامه پذیرش می توانند روند ویزای تحصیلی را شروع نمایند. با توجه به قوانین موجود دانشجویان ایرانی می بایست برای سفارت درخواست ویزا را ارسال نمایند و پس از تائید، مجوز ورود به کشور اسپانیا را دریافت نمایند.

کارشناسی در اسپانیا

مرحله اول: پذیرش

دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های دولتی اسپانیا موظف به شرکت در آزمون ورودی می باشند. در صورت قبولی در آزمون ورودی که شامل آموزش زبان اسپانیای، تاریخ و تمدن اسپانیا و سوالات کلی درباره رشته تحصیلی انتخابی می باشد، مجوز ورود به دانشگاه برای آنان صادر می گردد.

دانشجویان بین المللی در صورت ارائه سوابق آموزشی، مدرک زبان اسپانیایی و توصیه نامه از مدرسه می توانند برای دوره های کارشناسی در اسپانیا اقدام نمایند. در کشور اسپانیا سیستم یکپارچه ای برای اعطا پذیرش وجود ندارد و دانشجویان به صورت مستقیم با دانشگاه مورد نظر در ارتباط می باشند.

مرحله دوم: آمادگی برای سفارت

برای اخذ ویزای تحصیلی در اسپانیا، دانشجو باید برای کنسولگری اسپانیا در داخل کشور خود درخواست رسمی ارسال نماید. پس از اعلام زمان وقت سفارت، دانشجویان موظف به ارائه مدارکی که در ذیل آمده است، می باشند. به صورت میانگین بازه ای زمانی پاسخگویی سفارت در صورت ارائه مدارک ۴ تا ۶ هفته در نظر گرفته می شود.

 • گذرنامه با ۶ ماه اعتبار
 • عکس
 • نامه رسمی پذیرش با نام متقاضی
 • بیمه درمانی به مدت حضور در کشور اسپانیا
 • رسید پرداخت پول سفارت
 • گواهی پزشکی
 • گردش و تمکن مالی
 • گواهی عدم سابقه کیفری

دانشگاه های معتبر در مقطع کارشناسی در اسپانیا

با توجه به میزان حمایت اسپانیا از موسسات آموزشی، این کشور در زمینه آموزش و تحقیقات علمی به یکی از کشورهای پیشرو در جهان تبدیل شده است. در حقیقت بیش از ۱۰۰ دانشگاه در اسپانیا اعم از خصوصی و عمومی وجود دارد. لازم به ذکر است، هر یک از این دانشگاه ها مدرک معتبر بین المللی اعطا می کنند. علاوه بر این، دانشگاه های اسپانیا مهارت های لازم را برای مشاغل آینده خود به فارغ التحصیلان ارائه می دهند.

دانشگاه مورد تائید وزارت علوم

تعداد دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در کشور اسپانیا بسیار زیاد می باشد و دانشجویان ایرانی با کمترین میزان دغدغه می توانند برای این دانشگاه ها اقدام نمایند. در حال حاضر ۷۴ دانشگاه در اسپانیا مورد تائید وزارت علوم ایران می باشند.

دانشگاه های معتبر اسپانیا برای مقطع کارشناسی
 1. Universidad Autonoma de Barcelona
 2. Universidad Autonoma de Madrid
 3. Universidad Complutense de Madrid
 4. Universidad de Alcala
 5. Universidad de Granada
 6. Universidad de Navarra
 7. Universidad de Oviedo
 8. Universidad de Salamanca
 9. Universidad de Santiago de Compostela
 10. Universidad de Sevilla

دانشگاه های برتر

سالانه سایت QS، دانشگاه های برتر دنیا را در زمینه های آموزش، خدمات برای دانشجویان، سطح علمی اساتید و رضایت دانشجویان تنظیم می کند. در این رتبه بندی ۸ دانشگاه اسپانیا در میان ۳۰۰ دانشگاه برتر دنیا واقع شده اند. از همین رو دانشجویان با ارائه سوابق آموزشی قادر خواهند بود برای برترین دانشگاه های این کشور اقدام نمایند.

نام دانشگاهرتبه در سایت QS
Universitat de Barcelona160
Universitat Autònoma de Barcelona188
Universidad Autónoma de Madrid192
Complutense University of Madrid212
University of Navarra245
Universitat Pompeu Fabra285
(Universidad Carlos III de Madrid (UC3M298
(Universitat Politècnica de Catalunya.BarcelonaTech (UPC300

دانشگاه های ارائه دهنده دوره لیسانس

در حال حاضر ۵۳ دانشگاه در کشور اسپانیا دوره های کارشناسی را ارائه می دهند. دانشجویان بین المللی برای شرکت در دوره های کارشناسی در اسپانیا قادر خواهند بود متناسب با رشته تحصیلی و شهر مورد نظر برای دانشگاه ذیل اقدام نمایند.

تمامی دانشگاه ها

Alcalá de Henares

 • University of Alcalá

Barcelona

 • Abat Oliva – CEU University
 • Autonomous University of Barcelona
 • Barcelona Campus – Geneva Business School
 • Blanquerna – Universitat Ramon Llull
 • Universitat de Barcelona
 • ESADE
 • ESIC Business & Marketing School
 • EU Business School
 • Epitech Barcelona
 • Fundacion IQS
 • GBSB Global Business School
 • HTL International School of Hospitality, Tourism and Languages
 • Harbour.Space University
 • INSA Business, Marketing & Communication School
 • Istituto Europeo Di Design
 • Ostelea – School of Tourism & Hospitality
 • Polytechnic University of Catalonia
 • Pompeu Fabra University
 • TBS Business School
 • Universitat Internacional de Catalunya
 • University of Barcelona

Castelló de la Plana

 • Gasma

A Coruña

 • Swiss School Of Business and Management

Getafe

 • Carlos III University of Madrid

Jaén

 • University of Jaén

Madrid

 • Carlos III University of Madrid
 • ESCP Business School
 • ESIC Business & Marketing School
 • European School of Economics
 • HTL International School of Hospitality, Tourism and Languages
 • King Juan Carlos University
 • Madrid Campus – Geneva Business School
 • Saint Louis University
 • Saint Louis University Madrid
 • Suffolk University
 • Swiss School Of Business and Management
 • University CEU San Pablo

Marbella

 • Les Roches International School of Hotel Management Switzerland
 • Marbella International University Centre

Arrasate

 • Mondragón University

Murcia

 • UCAM – Catholic University of Murcia

Málaga

 • Marbella Design Academy

Sant Cugat del Vallès

 • Universitat Internacional de Catalunya

Sant Pol de Mar

 • Escuela Universitaria de Hostelería y Turismo de Sant Pol de Mar

Tarragona

 • Universitat Rovira i Virgili

Valencia

 • Berklee College of Music
 • (Herrera University (CEU
 • ESIC Business & Marketing School)
 • HTL International School of Hospitality, Tourism and Languages
 • University of Valencia

Zaragoza

 • San Jorge University

Zierbena

 • DigiPen Institute of Technology Europe – Bilbao

مزایا و معایب تحصیل مقطع کارشناسی در اسپانیا

تجربه زندگی به عنوان یک دانشجوی بین المللی در اسپانیا می تواند شما را به شکلی مثبت تحت تأثیر قرار دهد که توانایی شما در یک سطح شخصی و حرفه ای را بهبود ببخشد. شما نه تنها توانایی تمایز بهتر بین دیدگاه های جهانی را به دست می آورید، بلکه همچنین می توانید برخی از چالش هایی را که بسیاری از دانشجویان بین المللی با آن روبرو هستند درک کنید.

همانند هر دوره تحصیلی، کارشناسی در اسپانیا جوانب مثبت و منفی خود را  دارد. از آنجا که هر شخصی خصوصیات و نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارد، برخی از افراد نسبت به سایرین برای این مقطع و کشور مناسب تر هستند. در این بخش قصد داریم برخی از نکات مثبت و منفی تحصیل در دوره کارشناسی در اسپانیا را برای متقاضیان شرح دهیم تا بتوانند انتخاب مناسب تری داشته باشند و از تمامی زوایای این مقطع مطلع گردند.

مزایامعایب
هزینه های تحصیل بسیار پایینتعداد محدود دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی
حق کار در حین تحصیلعدم حق همراه
هزینه های زندگی بسیار معقولآزمون های ورودی

رشته های پرطرفدار برای تحصیل

 • روزنامه نگاری / گزارشگری
 • زبان انگلیسی
 • اقتصاد
 • تبلیغات
 • باستان شناسی
 • تاریخ هنر پیشرفته
 • علوم هوافضا
 • زبان بشر
 • حسابداری
 • میکروبیولوژی
 • علم شیمی
 • MBA بین المللی
 • بیوتکنولوژی
 • قانون کسب و کار
 • علوم اعصاب
 • بیهوشی
 • مهندسی ها
 • بازاریابی تجاری

دانشجویان با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر می توانند با ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی اقدام نمایند. موسسه زبان آریاناپارس با ارائه دوره های کوتاه مدت آیلتس، بهترین نتایج را در کم ترین زمان ممکن ارائه می دهد. برای تعیین سطح رایگان با مشاوران موسسه در ارتباط باشید.

مقطع دکترا در اسپانیا

طول دوره تحصیلی در مقطع دکترا در اسپانیا بسته به رشته تحصیلی بین ۳ الی ۵ سال می باشد. اکثر رشته های تحصیلی در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می گردد. معمولاً در مقطع دکترا بورسیه های فراوانی در اختیار دانشجویان بین المللی است. به همراه بورسیه، دانشجویان می توانند از وام های دانشجویی و کمک های مالی دانشگاه بهره مند شوند.

به طور کلی برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا به تایید استاد راهنما (superviser) نیاز خواهید داشت. اخذ پذیرش در مقطع دکترا در اسپانیا تقاضای بسیاری دارد، از این رو افرادی که از رزومه تحصیلی بهتری برخوردار باشند شانس بیشتری جهت دریافت پذیرش تحصیلی اسپانیا خواهند داشت.

آیتم هایی که می تواند شانس افراد را برای بهره مندی از بورسیه و اخذ پذیرش در مقطع دکترا در کشور اسپانیا افزایش دهد عبارتند از:

 • معدل مناسب (بصورت معمول معدل های بالای ۱۷ شانس بالاتری دارند)
 • مدرک زبان انگلیسی (بصورت معمول نمره ۷ مورد پسند اساتید است)
 • تالیفات از قبیل مقالات بین المللی و کتاب
 • مدارک نشان دهنده تسلط فرد متقاضی بر رشته تحصیلی
دانشگاه های اسپانیا

دانشگاه های اسپانیا

علاقه مندان تحصیل در اسپانیا باید به این نکته توجه داشته باشند که این کشور مجموعاً دارای ۷۹ دانشگاه است که از این تعداد ۵۷ دانشگاه دولتی و ۲۲ دانشگاه خصوصی می باشند. بر اساس رتبه بندی سازمان جهانی QS از مجموع ۷۹ دانشگاه اسپانیا ۱۳ دانشگاه این کشور بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

دانشگاهرتبه QS
دانشگاه خود مختار مادرید۱۵۹
دانشگاه بارسلونا۱۶۶
دانشگاه خود مختار بارسلونا۱۹۳
دانشگاه کمپلوتنسه مادرید۲۰۶
دانشگاه ناوارا۲۴۲
دانشگاه کارلوس دی مادرید۲۵۳
دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا۲۷۵
دانشگاه پمپئو فابرا۲۹۸
دانشگاه پلی تکنیک والنسیا۳۱۰
دانشگاه ساراگوزا۴۱۲
دانشگاه فنی مادرید۴۷۰
دانشگاه هنارس۴۸۱
دانشگاه گرانادا۴۹۵

بدون تردید شهرهای مادرید و بارسلون دارای معتبرترین دانشگاه های اسپانیا می باشند و مقصد اصلی بسیاری از دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در اسپانیا این ۲ شهر مشهور است، ولی با توجه به پیشرفت های علمی چشم گیر دانشگاه ها در شهرهای کوچکتر اسپانیا و همچنین هزینه های زندگی مناسب تر نسبت به مادرید و بارسلون طی سالهای اخیر بسیاری از دانشجویان ترجیح می دهند در شهرهایی نظیر گرانادا، سویل و … مشغول به تحصیل شوند.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در اسپانیا

در این مطلب به بررسی بهترین دانشگاه اسپانیا برای تحصیل به انتخاب دانشجویان می پردازیم:

 1. دانشگاه پمپئو فابرا از بهترین دانشگاه های اسپانیا برای تحصیل دانشجویان بین المللی است البته برای ورود به این دانشگاه افراد ارزیابی می شوند و در صورتی قبول شدن در آزمون می توانند وارد دانشگاه مورد نظر شوند.
 2. دانشگاه خودمختار بارسلونا از جمله معتبر ترین و بهترین دانشگاه برای تحصیل در اسپانیا است که از سطح علمی بالایی برخوردار می باشد.
 3. دانشگاه بارسلونا یکی از قدیمی ترین و در عین حال بهترین دانشگاه اسپانیا است و سالیانه دانشجویان زیادی از سر تا سر جهان به این کشور برای تحصیل مهاجرت می کنند.
 4. دانشگاه ناوارا
 5. دانشگاه خودمختار مادرید
 6. دانشگاه گرانادا

مزایای تحصیل در اسپانیا

تحصیل در خارج از کشور تصمیم مهمی است که قطعاً می تواند در زندگی افراد تاثیرگذار باشد. از این رو بررسی مزایای و معایب شرایط زندگی و تحصیل در هر کشوری قبل از تصمیم گیری نهایی اهمیت فراوانی دارد. در ادامه به سه تا از برترین مزایای تحصیل در اسپانیا اشاره می شود.

هزینه های تحصیل و زندگی

بدون شک یکی از مهم ترین مزایای تحصیل در اسپانیا هزینه های بسیار مناسب تحصیل و زندگی در این کشور است. در واقع استفاده از امکانات آموزشی و رفاهی در سطح بین المللی و تحصیل در دانشگاه های مطرح اسپانیا با استانداردهای جهانی تنها در قبال پرداخت مبلغی ناچیز مزیتی مثال زدنی به شمار می آید که اسپانیا را به مقصد نهایی بسیاری از دانشجویان تبدیل نموده است.

اخذ اقامت دائم اسپانیا

از دیگر مزایای مهم و قابل توجه تحصیل در اسپانیا امکان اخذ اقامت دائم برای دانشجویان بین المللی است. در واقع دانشجویان بین المللی پس از اتمام تحصیلی در اسپانیا در صورتی که وارد بازار کار این کشور شوند می توانند اقامت دائم و نهایتاً پاسپورت این کشور را دریافت نمایند. علاوه بر این افرادی که از دانشگاه های اسپانیا فارغ التحصیل شده اند می توانند در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا مشغول به تحصیل شوند و اقامت دائم آن کشور را دریافت نمایند.

اجازه همراه

از دیگر مزایای قابل توجه اسپانیا اجازه همراهی خانواده دانشجو با وی در زمان تحصیل در اسپانیا است. طبق قوانین مهاجرتی اسپانیا دانشجویان بین المللی که متاهل می باشند این امکان را دارند که همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به اسپانیا بیاورند. حتی امکان دریافت اجازه کار تمام وقت برای همسر دانشجو نیز وجود خواهد داشت که در این صورت از لحاظ مالی شرایط بسیار مساعدی برای دانشجو و خانواده وی فراهم می گردد.

معایب تحصیل در اسپانیا

علاوه بر مزایای عنوان شده، تحصیل در اسپانیا قطعاً چالش هایی را به همراه خواهد داشت. در ادامه با دو تا از چالش های اصلی تحصیل در اسپانیا بیشتر آشنا خواهیم شد.

یادگیری زبان اسپانیولی

امروزه برقراری ارتباط با افراد جهت انجام امور روزمره زندگی و کسب و کار امری اجتناب ناپذیر به شمار می آید. از این رو فراگیری زبان اسپانیولی برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل و کار در کشور اسپانیا را دارند امری حیاتی محسوب می گردد. اسپانیولی زبان پیچیده ای است و یادگیری آن به هیچ وجه کار آسانی نخواهد بود.

موقعیت شغلی و شرایط اقتصادی

متاسفانه طی سال های اخیر اسپانیا به همراه ایتالیا از پایین ترین رشد اقتصادی در اروپا برخوردار بوده است. این موضوع باعث گردیده نرخ بیکاری در اسپانیا به طرز فزاینده ای افزایش یابد. از این رو به دست آوردن یک موقعیت شغلی مناسب برای دانشجویان بین المللی در حین تحصیل و حتی در برخی موارد پس از اتمام تحصیل به یک چالش بزرگ تبدیل گردیده است.

بدون تردید شرایط اقتصادی و بازار کسب و کار یکی از ملاک های اصلی دانشجویان بین المللی برای انتخاب کشور مورد نظر جهت ادامه تحصیل و زندگی است، که از این حیث اسپانیا نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی شرایط چندان مساعدی ندارد.

حق کار و هزینه های زندگی در اسپانیا

دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در اسپانیا ملزم به پرداخت هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی خویش می باشند. هر چند که هزینه های تحصیل در اسپانیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی مناسب تر می باشد، با این وجود دانشجویان بین المللی در اسپانیا اجازه کار خواهند داشت.

حق کار

معمولاً مجوز کار دانشجویان بین المللی که در اسپانیا مشغول به تحصیل می باشند، در مقاطع مختلف متفاوت می باشد. همانگونه که اشاره گردید در مقطع کارشناسی ۱۰ ساعت، مقطع ارشد ۲۰ ساعت و دکترا ۲۰ الی ۳۰ ساعت اجازه کار به دانشجویان اعطا می گردد. مجوز کار برای همراه (همسر) دانشجو نیز صادر می گردد که هفته ۴۰ ساعت می باشد.

در حال حاضر حداقل دستمزد افراد شاغل در اسپانیا بین ۷ الی ۱۰ یورو به ازای هر ساعت است. از این رو دانشجویان بین المللی در اسپانیا به واسطه درآمد حاصله از انجام کار می توانند بخش اعظمی از هزینه های خود و یا حتی کلیه هزینه های خود را پرداخت نمایند.

هزینه های زندگی در اسپانیا

هزینه های زندگی در اسپانیا با توجه به شهر محل اقامت، سبک زندگی افراد و … متفاوت خواهد بود. بخش اعظمی از هزینه های زندگی در اسپانیا مربوط به اجاره بهای مسکن است و مابقی هزینه ها صرف خوراک و رفت و آمد می شود. با توجه به این شرایط به صورت میانگین هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا ماهیانه بین ۴۵۰ الی۷۵۰ یورو خواهد بود.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی

به طور کلی اخذ ویزای تحصیلی به ۲ بخش اصلی تقسیم می گردد. قدم نخست اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر اسپانیا است و قدم دوم دریافت ویزای تحصیلی. برای موفقیت در انجام این امور توصیه می گردد دانشجویان با توجه به رشته تحصیلی خود در ارتباط با دانشگاه مورد نظر تحقیقات لازم را به عمل آورند و پس از انتخاب نهایی اقدام به اخذ پذیرش و انجام فرآیند صدور ویزا نمایند.

اخذ پذیرش از دانشگاه

دانشجویان بین المللی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های اسپانیا بسته به مقطع، رشته و قوانین دانشگاه مورد نظر ملزم به ارائه مدارک گوناگونی خواهند بود. دانشجویان موظف خواهند بود در تاریخ اعلام شده از سوی دانشگاه (DEAD LINE) مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش را به دانشگاه ارائه نمایند، درصورت تایید مدارک فرد متقاضی از سوی دانشگاه با پرداخت مبلغی به عنوان پیش پرداخت امکان دریافت پذیرش از دانشگاه وجود خواهد داشت.

دانشجویان برای تحصیل در دوره کارشناسی در کشور اسپانیا ملزم به شرکت در آزمون می باشند که این آزمون دارای ۴ مولفه مختلف شامل تجزیه و تحلیل، آزمون زبان، تاریخ یا فلسفه اسپانیا و دانش اولیه از رشته انتخابی می باشد.

پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در کشور اسپانیا به صورت مستقیم با گروه ادمیشن دانشگاه صورت می پذیرد. این نکته بدین معناست که دانشجویان با توجه به پیش نیاز های دانشگاه های انتخابی، مدارم مورد نیاز را برای اخذ پذیرش برای دانشگاه ارسال می نمایند.

اخذ ویزای تحصیلی

متقاضیان تحصیل در اسپانیا می توانند پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر در این کشور و تهیه دیگر مدارک لازم نظیر نامه تمکن مالی برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی به مدت یک سال، STUDY PLAN و … جهت ارائه به سفارت در زمان تعین شده برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا اقدام نمایند. معمولاً بازه زمانی در ارتباط با جواب دهی سفارت در ارتباط با درخواست ویزای تحصیلی بین ۲ الی ۶ هفته می باشد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در اسپانیا

در این مطلب به بررسی مدارک ضروری برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا می‌ پردازیم:

 1. تکمیل فرم درخواست ویزای ناسیونال با ترجمه به زبان اسپانیایی یا انگلیسی که توسط دانشجو امضا شده باشد.
 2. شما باید یک قطعه عکس ۴*۳ جدید و پشت سفید روی فرم اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا بچسبانید.
 3. ارائه مدرک اصل پاسپورت فعلی و مدرک قبلی
 4. داشتن حداقل هشتاد یورو نقد
 5. ثبت نام در دانشگاه مورد نظر بعد از دریافت گواهی پذیرش و تاییدیه تحصیلی مرتبط
 6. اگر برای پرداخت مخارج تحصیل خود کمک هزینه دریافت کرده اید باید مدرک آن را به محل تحصیل خود ارائه دهید.
 7. ارائه اصل مدرک گواهی عدم سوء پیشینه و جرایم خلافکاری با ترجمه فارسی
 8. شما برای اخذ ویزا تحصیلی اسپانیا باید تحت معاینات پزشکی قرار بگیرید و مدرک تاییدیه سلامت خود را ارائه دهید.
 9. اگر در کشور های مختلفی سکونت داشته اید باید تمام مدارک خود را از جمله مدرک کاری و ریز نمرات به همراه سوابق تحصیلی، گواهی سلامت پزشکی به زبان اسپانیایی به محل تحصیل خود ارائه دهید.
 10. اگر شما به عنوان دانشجوی نمونه از افتخارات خود و یا شرکت در المپیاد های مختلف مدرک خاصی دارید باید آن را با ترجمه ی اسپانیایی تحویل محل تحصیل خود دهید.
 11. ارائه انگیزه نامه و یا هدف نامه برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا الزامی است.
 12. ارائه مدرک تمکن مالی برای اثبات توانایی پرداخت مخارج زندگی و تحصیل خود در این کشور
 13. ارائه پرینت حساب گردش مالی ۶ ماهه بانکی با زبان انگلیسی برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا ضروری است.
 1. دانشجویان باید مدرک اظهارنامه ی رسمی و یا تعهد نامه ی والدین خود را جهت اثبات رضایت آن ها از مهاجرت به این کشور را به محل تحصیل خود ارائه دهند.
 2. در صورتی که شما دارای املاک و دارایی هستید باید سند آن را به دانشگاه مورد نظر خود در کشور اسپانیا تحویل دهید.
 3. قبول شدن در آزمون های ارزشیابی دانشگاه های مختلف اسپانیا برای اخذ مجوز ورود دانشجویان بین المللی به این کشور الزامی است.

در ارائه ی مدارک خواسته شده باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید از جمله اینکه:

 1. مدارکی که می خواهید به اداره پلیس این کشور جهت اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا تحویل دهید باید به ترتیب ارائه شود.
 2. تمام مدارک شما باید تاییدیه ی دادگستری و وزارت خارجه اسپانیا را داشته باشد.

اقامت پس از تحصیل در اسپانیا

دانشجویان در صورت تمایل می‌توانند پس از اتمام دوره ی تحصیلی خود در این کشور اقامت دائم شان را اخذ نمایند و و از بسیاری از امتیازات این کشور برای استخدام در شغل مورد نظر و کسب درآمد عالی، ادامه ی تحصیل، استفاده از جاذبه های معماری، گردشگری و تفریحی این کشور بهره مند شوند.

دانشجویان می‌توانند از طریق استفاده از یکی از روش های زیر اقامت دائم خود را در این کشور اخذ نمایند:

شما می‌ توانید پس از پایان دوره تحصیلات خود در اسپانیا با استخدام در شغل مورد نظر و تغییر نوع ویزا خود از تحصیلی به کاری در این کشور اقامت دائم خود را اخذ نمایید.

شما می توانید از طریق سرمایه گذاری در پروژه های مختلف ضمن دریافت حمایت دولت، اقامت دائم خود را در این کشور اخذ نمایید و از این طریق به درآمد فوق العاده برسید و حتی برای عده ای از افراد دیگر نیز کارآفرینی کنید.

شما می توانید با ازدواج با شخصی که تابعیت این کشور را دارد تا مدت زمان ۶ ماه پس از پایان اعتبار ویزای تحصیلی خود اقامت دائم تان را اخذ نمایید ضمن اینکه می‌توانید از طریق تولد فرزند مدت زمان اقامت خود را در این کشور تمدید کنید.

ریجکتی ویزا تحصیلی اسپانیا

زمانی که اطلاعات و مدارک ارائه شده دانشجویان به اداره ی پلیس و مهاجرت کشور اسپانیا به هر دلیلی ناقص باشد، افسران کنسولگری این کشور پس از بررسی مدارک آن ها با درخواست دانشجویان مبنی بر اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا موافقت نخواهند کرد.

ویزای شینگن نوعی از ویزا است که به دارندگان این امکان را می دهد به مدت ۹۰ روز بتوانند در این کشور اقامت داشته باشند.

در ادامه ی مطلب به بررسی مهم ترین عواملی که باعث رد درخواست ویزای تحصیلی دانشجویان از کشور اسپانیا می شود خواهیم پرداخت:

 1. عدم ارائه ی مدارک تحصیلی، سوابق تحصیلی و رزومه کاری معتبر
 2. عدم ارائه ی دلایل کافی برای بازگشت به کشور مبدا توسط دانشجویان بین الملل بعد از پایان دوره تحصیلات خود در این کشور.
 3. اگر دانشجویان سفری خارج از کشور خود داشته باشند که در پاسپورت آن ها ثبت نشده باشد.
 4. عدم ارائه ی دعوت نامه معتبر از دانشگاه مورد نظر
 5. عدم ارائه ی فرم تاییدیه ی تحصیلی و پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 6. داشتن سابقه ی عدم پذیرش ویزا در گذشته
 7. داشتن سابقه ی سوء پیشینه و جرایم خلافکاری
 8. تولد غیر قانونی فرزند در این کشور و عدم ارائه ی مدرک ازدواج مطابق با قوانین رسمی این کشور
 9. زمانی که گواهی و مدرک معتبری را توسط مقامات رسمی این کشور مثلا وزارت خارجه این کشور جهت اخذ ویزا تحصیلی اسپانیا ارائه ندهید.
 10. اگر مدارک و گواهی هایی که تحویل اداره ی مهاجرت و یا اداره ی پلیس این کشور می دهید دارای ترجمه اسپانیایی و یا انگلیسی نباشد.
 11. ارائه ی مدرک گذرنامه ای که اعتبار قانونی ندارد و یا کمتر از ۶ ماه اعتبار دارد و حداقل دارای ۲ صفحه خالی نمی باشد.
 12. ارائه ی سند دیگری توسط دانشجویان به غیر از گذرنامه معتبر.
 13. عدم ارائه انگیزه نامه و هدف نامه مشخص شده توسط دانشجویان
 14. استفاده نادرست از ویزای شینگن که مقصد اصلی سفر شما را نشان نمی دهد.
 15. عدم ارائه ی مدرک معتبر که محل اقامت شما را نشان دهد این مکان می تواند هتل و یا خانه ی دانشجویی باشد.
 16. ارائه ی بلیط پرواز نامعتبر
 17. زمانی که مرجع نا معتبری برای شما فرم اشتغال به تحصیل را صادر کند.

امکان ویزای تحصیلی اسپانیا در سال ۲۰۲۳

به طور کلی در حال حاضر صدر ویزای تحصیلی نسبت به انواع ویزاها بیشتر رواج دارد. معمولاً در اکثر موارد ویزای تحصیلی با موفقیت اخذ می گردد. البته در برخی موارد درخواست ویزای تحصیلی مورد موافقت قرار نمی گیرد و ریجکت می شود.

مواردی که معمولاً باعث می گردد درخواست ویزای تحصیلی افراد ریجکت شود به ۳ دسته تقسیم می شود که در ادامه به آنها اشاره خواهیم نمود.

عدم وابستگی به کشور مبداء

یکی از رایج ترین دلایل عدم صدور ویزای تحصیلی از سوی آفیسر کمبود مدارکی در پرونده است که ثابت نماید دانشجو پس از تحصیل در اسپانیا قصد بازگشت به کشور مبداء را دارد. در واقع ارائه مدارکی نظیر وابستگی های خانوادگی، دارایی های شخصی، بهبود وضعیت کسب و کار پس از اتمام تحصیل و … می تواند شانس صدور ویزای تحصیلی را افزایش دهد.

تمکن مالی

عدم ارائه تمکن مالی مناسب جهت پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی به مدت ۱ سال یکی از دلایل اصلی مخالفت با صدور ویزای تحصیلی از سوی سفارت است. در واقع ارائه گردش حساب بانکی ۳ تا ۶ ماهه و موجودی حساب متناسب با هزینه های تحصیل و زندگی در اسپانیا شانس صدور ویزای تحصیلی برای افراد را به شکل قابل ملاحظه ای افزایش می دهد.

Study Plan

قطعاً ارائه یک Study Plan مناسب به همراه ذکر دلایل دانشجو در ارتباط با انتخاب کشور اسپانیا جهت ادامه تحصیل و دانشگاه مورد نظر دانشجو بسیار حائز اهمیت است. در واقع اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر اسپانیا شانس افراد را برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا به صورت قابل توجهی افزایش می دهد.

نتیجه گیری

کشور اسپانیا به عنوان یکی از برترین کشورهای اروپایی برای تحصیل شناخته می شود که دانشجویان قادر خواهند بود با کم ترین هزینه ممکن به تحصیل بپردازند. از همین رو در صورت احراز شرایط مورد نیاز می توان شانس خود را برای اخذ پذیرش از مراکز آموزشی این کشو امتحان نمود.

تحصیل در اسپانیا به عنوان راهی مطمئن برای ورود به دانشگاه های برتر این کشور قلمداد می شود. دانشجویان با اتمام تحصیل در این کشور می توانند فرصت های بیشمار کاری را برای خود به ارمغان بیاورند. همچنین لازم بذکر است که به واسطه حضور در حوزه کشورهای اتحادیه اروپا و شینگن، امکان دست یابی و بررسی فرصت های شغلی در دیگر کشورها فراهم می باشد.

دانشجویان در صورت عدم ارائه مدرک زبان قادر خواهند بود برای برخی از دوره های تحصیلی در دانشگاه های اسپانیا اقدام نمایند. این دوره های تحصیلی در کشور اسپانیا محدود می باشد و بیشتر مختص به رشته های مدیریتی است. برای اطلاع از شرایط دوره های عنوان شده و بررسی شرایط خود با مشاورین موسسه در ارتباط باشید و یا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

کارشناسی ارشد در اسپانیا به عنوان بهترین مقطع تحصیلی در این کشور شناخته می شود. تحصیل به زبان انگلیسی، هزینه های پایین تحصیل و زندگی، وجود دانشگاه های برتر دنیا و مهاجر پذیر بودن این کشور از مهم ترین دلایل انتخاب کشور اسپانیا از جانب دانشجویان بین المللی به حساب می آید.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اسپانیا به چه صورت است؟ آیا برای تحصیل در اسپانیا نیازی به مدرک زبان است؟ شرایط همراهان در کشور اسپانیا به چه صورت است؟ هزینه های تحصیل و زندگی در اسپانیا چه مقدار است؟ با ما برای پاسخ به سوالات عنوان شده، همراه باشید.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا

بازه دوره های کارشناسی ارشد در اسپانیا بین ۱ تا ۲ سال به طول می انجامد. مدت زمان دقیق هر دوره به رشته انتخابی و دانشگاه مورد نظر بستگی دارد. دانشجویان می بایست بین ۶۰ تا ۱۲۰ واحد آموزشی را برای اخذ مدرک فوق لیسانس پشت سر بگذارند. به صورت کلی دروس به سه دسته زیر دسته بندی می شوند.

 1. asignaturas troncas: دروس اصلی
 2. asignaturas obligatorias: دروس اجباری
 3. asignaturas optativas or de libre elección: دروس اختیاری

دوره های دو ساله که با پایان نامه در انتهای دوره همراه است، در کشور اسپانیا مرسوم تر می باشد.

بیشتر دانشگاه های اسپانیا در سال تحصیلی دو ترم تحصیلی را ارائه می دهند. بیشتر دانشگاه های اسپانیا ترم اول را از نیمه سپتامبر یا اوایل اکتبر شروع می کنند. این کلاس ها در ماه دسامبر یا اوایل ژانویه به پایان می رسد، امتحان نهایی نیز در ژانویه برگزار می شود. ترم دوم پس از امتحانات در پایان ژانویه اول فوریه آغاز می شود و در ماه مه به پایان می رسد. امتحان این ترم نیز پس از اتمام این ترم که در ماه ژوئن برگزار می شود.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا

شرایط پذیرش مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا

برنامه مشخصی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های اسپانیا وجود ندارد و برای اخذ پذیرش، دانشجویان می بایست به صورت مستقیم با دانشگاه های مورد نظر در ارتباط باشند. با توجه به ددلاین های تعیین شده از جانب دانشگاه مورد نظر می توان با ارسال مدارک برای پذیرش اقدام نمود.

اگر علاقه مند به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در اسپانیا هستید، لازم است توجه ویژه ای به دستورالعمل های دانشگاه داشته باشید، زیرا شرایط لازم از برنامه تا برنامه دیگر متفاوت است. مدارک متعددی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور اسپانیا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد احتیاج می باشد. دانشجویان بین المللی می بایست با فراهم آوردن مدارکی که به آنها اشاره می شود، در بازه زمانی مشخص برای اخذ پذیرش اقدام نمایند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

 1. مدرک لیسانس و ریز نمرات: حداقل معدل برای ورود به دوره کارشناسی ارشد در اسپانیا نمره ۱۴ می باشد.
 2. مدرکی دال بر تسلط زبان: ارائه مدرک زبان انگلیسی یا اسپانیایی متناسب با رشته انتخابی
 3. توصیه نامه از اساتید: دانشگاه ها در اسپانیا مانند اکثر موسسات سراسر جهان، هنگام تصمیم گیری در مورد پیشنهاد پذیرش یا عدم پذیرش، توصیه اساتید را در نظر می گیرند. 
 4. انگیزه نامه: دلایل انتخاب دانشگاه، رشته تحصیلی و هدف دانشجویان از تحصیل در این کشور عنوان می شود.
هزینه های تحصیل

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

هزینه های تحصیل دوره کارشناسی ارشد در اسپانیا به فاکتورهای متفاوتی نظیر: تعداد واحدهای آموزشی، رشته تحصیلی و دانشگاه انتخابی بستگی دارد. هزینه های هر واحد درسی برای برنامه های کارشناسی ارشد توسط دولت تنظیم می شود و این هم برای دانشگاه های دولتی و هم خصوصی اعمال می شود. هزینه های هر واحد درسی معمولاً بین ۱۲ تا ۶۵ یورو است، اما استثنائاتی نیز وجود دارد. از همین رو هزینه های دوره های فوق لیسانس در اسپانیا برای دوره های یکساله بین ۷۲۰ تا ۱۵۰۰ یورو و برای دوره های دو ساله بین ۳۹۰۰ تا ۷۸۰۰ یورو تخمین زده می شود.

ارزان ترین دانشگاه های اسپانیا

 1. University of Jaen: سالانه ۱۲۰۰ یورو
 2. Alicante University: سالانه ۱۵۰۰ یورو
 3. Universitat Internacional de Catalunya: سالانه ۱۵۰۰ یورو
 4. University of Granada: سالانه ۷۵۰ یورو
 5. University of Navarra: سالانه ۱۵۰۰ یورو

هزینه های زندگی در اسپانیا

هزینه های زندگی در اسپانیا نسبتاً کم است و هزینه های زندگی تا حد زیادی به سلایق و علاقه های دانشجویان بستگی دارد. به طور کلی، حدود ۳۰۰ یورو در ماه برای خوراک و حدود ۴۰ یورو دیگر برای حمل و نقل در شهرهای بزرگ انتظار داشته باشید. هزینه های زندگی کامل، از جمله اقامت، غذا، حمل و نقل، آب و برق و فعالیت های اوقات فراغت در حدود ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه برآورد شده است.

مواردمیزانهزینه
رستورانیک وعده غذایی۱۰ یورو
حمل و نقل عمومیماهانه۴۰ یورو
آب، برق، گاز و اینترنتماهانه۱۵۸ یورو
اجاره مسکن ( وسط شهر)ماهانه۵۵۰ تا ۷۰۰ یورو
اجاره مسکن (اطراف شهر)ماهانه۴۵۰ تا ۵۵۰ یورو

کار دانشجویی در اسپانیا

دانشجویان دوره کارشناسی ارشد در اسپانیا در حین تحصیل از حق کار برخوردار می باشند. میزان کار دانشجویان ۲۰ ساعت در هفته تعیین گشته است. لازم به ذکر است که کار دانشجویی نباید هیچ گونه اختلالی با تحصیلات دانشجو داشته باشد. با توجه به دریافتی های کار دانشجویی، بخش اعظمی از هزینه های زندگی و تحصیل در اسپانیا پوشش داده می شود.

بورسیه کارشناسی ارشد در اسپانیا

اسپانیا به عنوان یک منطقه مطالعاتی پیشرفته برای دانشجویان و متخصصان خارج از کشور که برای یک آموزش جهانی تحقیق می کنند، شناخته شده است. شرایط ارائه بورسیه کارشناسی ارشد در اسپانیا یکنواخت نمی باشد و سالانه متغیر است. برخی از برترین بورسیه های تحصیلی اسپانیا به شرح زیر می باشد.

بورسیه دانشگاه پلی تکنیک والنسیا

دانشگاه پلی تکنیک والنتس گانتز پس از اتمام سال تحصیلی اول، معافیت مالی را برای دانشجویان برجسته ارائه می دهد. این هزینه ها معمولاً نیمی از شهریه دانشگاه را شامل می شود.

گرانت دانشگاه بارسلونا

دانشگاه بارسلونا برای دانشجویان ممتاز معافیت تحصیلی ۲۵، ۵۰، ۷۵ و ۱۰۰ درصدی شهریه را در نظر گرفته است. دانشجویان برنامه کارشناسی ارشد در صورت ارائه مدارک تحصیلی مناسب از شانس بالاتری برخوردار می باشند. این بورسیه به صورت مستقیم از جانب دانشگاه صادر می گردد.

بورسیه دانشگاه طراحی و فناوری بارسلونا

دانشگاه بارسلونا برای کارشناسی ارشد علوم دیتا بورسیه تحصیلی ارائه می دهد. بورسیه فقط هزینه دانشگاه را در بر می گیرد. دانشجویان باید هزینه‌های سفر، اسکان و زندگی در کشور اسپانیا را تأمین کند. اولویت به دانشجویانی است که در مقطع لیسانس نمره های بسیار خوبی کسب کرده اند.

شرایط سنی تحصیل

شرایط سنی تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

در مقوله شرایط سنی می توان به دو نکته، محدودیت سنی و گپ تحصیلی اشاره کرد. دانشجویان هیچ گونه محدودیتی برای ادامه تحصیل در اسپانیا نخواهند داشت و به صورت معمول تا سن ۴۰ سالگی امکان تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در اسپانیا را دارند.

در خصوص گپ تحصیلی می توان به این نکته اشاره کرد که فاصله اقدام تا تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا می بایست مدارکی را برای پوشش این بازه زمانی ارائه داد. به طور مثال برای فاصله های بالای ۲ سال، ارائه سوابق کاری الزامی می باشد.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

دوره های کارشناسی ارشد در اسپانیا به زبان های انگلیسی و اسپانیایی ارائه می شود. این نکته بدین معناست که دانشجویان در صورت ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان قادر خواهند بود به ادامه تحصیل در این کشور بپردازند. انتخاب زبان تحصیل به رشته و دانشگاه انتخابی، بستگی دارد.

در صورت انتخاب دوره های تحصیلی به زبان اسپانیایی، نمره B2 زبان اسپانیایی لازمه اخذ پذیرش در دانشگاه های اسپانیا می باشد. بیشتر دوره های کارشناسی ارشد در اسپانیا به زبان انگلیسی ارائه می شود. دانشجویان با ارائه مدرک آیلتس و یا تافل، اجازه شرکت در این دوره های را دریافت می نمایند. نمره مورد نیاز برای اخذ پذیرش برای دانشگاه های اسپانیا، نمره ۶ یا ۶٫۵ آزمون آیلتس است.

در برخی از دوره های تحصیلی اسپانیا، دانشجویان قادر خواهند بود با دانش زبان انگلیسی برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام نمایند. رشته های مرتبط با مدیریت، بیشترین شانس را برای اعطا پذیرش به دانشجویان بین المللی به خود اختصاص داده اند.

شرایط بیمه درمانی دانشجویان کارشناسی ارشد در اسپانیا

کلیه دانشجویان ملزم به داشتن بیمه درمانی کاملی هستند که هرگونه بیماری یا حادثه ای را که ممکن است در طول مدت اقامت در اسپانیا رخ دهد، پوشش می دهد. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در حال حاضر ملزم به خرید بیمه درمانی خصوصی برای اخذ ویزای دانشجویان اسپانیایی هستند.

 1. سیستم تامین اجتماعی اسپانیایی (فقط برای شهروندان اسپانیایی)
 2. کارت اروپا بهداشت (فقط برای شهروندان اتحادیه اروپا واجد شرایط که در اروپا سکونت دارند.)
 3. بیمه درمانی خصوصی (برای همه دانشجویان دیگر)

لطفا توجه داشته باشید که بیمه مسافرتی پذیرفته نمی شود. دانشجویانی که تحصیلات آنها نیاز به اقامت بیش از یک سال در اسپانیا داشته باشد، مجبورند مجوز اقامت دانشجویان خود را تمدید نمایند. با شروع تجدید، آنها باید (همراه با اسناد و مدارک دیگر) سندی را ارائه دهند که داشتن بیمه درمانی خصوصی برای دوره ای مورد نظر را اثبات می کند.

ویزای دانشجویی اسپانیا

شرایط اخذ ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا

دانشجویان پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های اسپانیا قادر خواهند بود روند ویزای دانشجویی این کشور را اقدام نمایند. بازه های زمانی سفارت برای تعیین وقت به صورت میانگین تا ۶۰ روز به طول می انجامد. پس از تعیین وقت و مراجعه به سفارت و ارائه مدارک مورد نیاز، سفارت در بازه زمانی ۴ تا ۶ هفته ای، نتیجه پرونده شما را اطلاع می دهند.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی اسپانیا

 • فرم درخواست ویزا
 • گذرنامه: باید برای مدت زمان اقامت خود در اسپانیا معتبر باشد
 • ۲ عکس اخیر
 • نامه قبولی از دانشگاه اسپانیا
 • اطلاعات مربوط به برنامه تحصیلی (جزئیات بیشتر در مورد مدرک انتخابی شما در دانشگاه مانند ساعت تحصیل در هفته)
 • بیمه درمانی: پوشش در طول کل دوره تحصیل حداقل ۳۰،۰۰۰ یورو است
 • نامه تمکن مالی (حداقل ۹۰۰ یورو در ماه)
 • گواهی پزشکی: این سند باید حداکثر ۹۰ روز قبل از تاریخ قرار ملاقات شما صادر شود و شامل حروف و امضای اصلی، مهر و موم و یا تمبر از طرف پزشک باشد.
 • هزینه درخواست ویزا (۶۰ یورو)
 • گواهی سابقه کیفری (در پنج سال گذشته توسط مقامات ذیربط در کشور خود صادر شده است)

امکان دریافت ویزای همراه جهت تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

دانشجویان متاهل در صورت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی اسپانیا قادر خواهند بود تا برای همراهی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود اقدام نمایند. طبق قوانین اسپانیا برای محقق شدن این خواسته، ارائه تمکن مالی و اثبات اسناد ازدواج الزامی می باشد.

دانشجویان باید به ازای نفرات اضافه تر، میزان تمکن مالی خود را برای ارائه به سفارت افزایش دهند. میزان تمکن مالی مورد نیاز به میزان ۶۰ درصد هزینه های یک نفر در اسپانیا در نظر گرفته می شود. از دیگر نکات حائز اهمیت، اثبات ازدواج به صورت قانونی می باشد.

همراهان امکان همراهی از ابتدای دریافت ویزا را با دانشجویان خواهند داشت. در برخی از پرونده های ارائه شده به سفارت، همراهان با فاصله زمانی ۳ الی ۶ ماهه وارد کشور اسپانیا می شوند. پس از حضور در اسپانیا، قادر خواهند بود برای دریافت مجوز کار به شهرداری محل سکونت مراجعه نمایند.

فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد در اسپانیا

فرصت های پیش روی فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد در اسپانیا

دانشجویان دوره کارشناسی ارشد در اسپانیا پس از اتمام تحصیل در این کشور می توانند از فرصت ۶ ماهه در نظر گرفته از جانب دولت استفاده نمایند. در این بازه زمانی، دانشجویان می توانند برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری و یا پیدا کردن کار و تبدیل به ویزای کار اقدام نمایند.

ادامه تحصیل در اسپانیا

شرایط بدین منوال می باشد که دانشجویان پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد در اسپانیا قادر خواهند بود تا با اساتید به صورت مستقیم مکاتبه انجام دهند و در صورت اخذ تایید از آنان برای دوره های دکتری در این کشور اقدام نمایند. دانشجویانی که تحصیلات خود را در کشور اسپانیا سپری کرده باشند، از شانس بیشتری برای تحصیل در دکتری برخوردار می باشند.

کار در اسپانیا

یکی دیگر از فرصت های پیش روی فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد در اسپانیا، ورود به بازار کار اسپانیا می باشد. این روند به این صورت میسر می باشد که دانشجویان یک پیشنهاد کاری از یک کارفرمای اسپانیایی دریافت نمایند. در این صورت ویزای تحصیلی به ویزای کار در اسپانیا تبدیل می شود.

مزایا و معایب تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

ورود به کشور جدید همیشه یک چالش است، اما بیشتر موسسات اسپانیایی خدمات دانشجویی دارند که برای کمک به دانشجویان جدید بین المللی تحصیلات تکمیلی طراحی شده اند. این موارد ممکن است از استقبال فرودگاه تا کمک به پیدا کردن اسکان و اشتغال باشد. در ادامه به برخی از مزایا و چالش های پیش روی دانشجویان برای تحصیل در اسپانیا در دوره کارشناسی ارشد اشاره شده است.

مزایا

 1. هزینه های مقرون به صرفه تحصیل
 2. آب و هوای شگفت انگیز
 3. هزینه های مقرون به صرفه برای زندگی
 4. تحصیل در یک سیستم آموزشی عالی
 5. فرصت یادگیری یک زبان جدید

معایب

 1. درصد بیکاری در اسپانیا بسیار زیاد است.
 2. برای شرایط زندگی ایده آل می بایست تسلط به زبان اسپانیایی داشت.
 3. همراهان به صورت همزمان نمی توانند با فرد اصلی وارد کشور اسپانیا شوند.

شرایط تحصیل کارشناسی در اسپانیا

Undergraduate study conditions in Spain

سیستم آموزش اسپانیا مطابق با استانداردهای سیستم آموزشی اروپا اعمال می شود. دانشجویان برای تحصیل مقطع کارشناسی در اسپانیا ملزم به تکمیل ۲۴۰ واحد آموزشی معادل ۴ سال تحصیلی می باشند. دوره های کارشناسی در اسپانیا به زبان اسپانیایی ارائه می شود و دانشجویان برای اخذ پذیرش، مدرکی دال بر تسلط زبان اسپانیایی را به سفارت ارائه می دهند.

با توجه به طیف وسیع دوره های تحصیلی در دانشگاه های اسپانیا، دانشجویان قادر خواهند بود با توجه به علایق خود برای دوره های کارشناسی در اسپانیا اقدام نمایند. از محبوب ترین رشته های تحصیلی در اسپانیا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. هنر و علوم انسانی
 2. علوم
 3. قانون کسب و کار
 4. مهندسی
 5. حقوق اجتماعی

در اسپانیا حدود ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دانشجو مشغول به تحصیل در آموزش عالی هستند و تقریباً بیش از ۳٪ افرادی که در اسپانیا تحصیل می کنند، دانشجویان بین المللی می باشند. براساس اعلام وزارت آموزش و پرورش، اکثریت قریب به اتفاق دانشجویان بین المللی از آمریکای جنوبی (۵۹٫۶٪) و پس از آن دانشجویان اتحادیه اروپا (۱۹٫۲٪)، آسیا / اقیانوسیه (۱۱٫۷٪)، خارج از اتحادیه اروپا (۳٫۷٪)، آمریکای شمالی (۳٪) و آفریقا (۲٫۸٪) می باشند.

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی

هزینه های تحصیل در دانشگاه های اسپانیا به نوع دانشگاه بستگی دارد. هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی به مراتب بالاتر از دانشگاه های دولتی می باشد. میانگین هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو به ازای هر سال است. میزان دقیق هزینه های تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی به رشته انتخابی و دانشگاه مورد نظر بستگی دارد.

کارشناسی در اسپانیا

دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی ملزم به پرداخت هزینه سالانه بین ۵ تا ۱۵ هزار یورو می باشند. دوره های تحصیلی در دانشگاه های خصوصی به زبان های اسپانیایی و انگلیسی ارائه می شود. از همین رو بسیاری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل کارشناسی در اسپانیا به زبان انگلیسی، این دانشگاه ها را به عنوان هدف نهایی خود انتخاب می نمایند.

بورسیه تحصیلی

درست همانطور که انواع مختلفی از کمک های مالی در ایالات متحده، انگلیس و سایر کشورها وجود دارد، کمک های مالی نیز برای دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل در اسپانیا هستند در دسترس است. در حالی که دستیابی به کمک های مالی در اسپانیا بسیار دشوارتر است، اما هنوز گزینه ای است که باید در نظر بگیرید.

دانشجویان بین المللی برای تامین بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود می توانند برای بورسیه های تحصیلی اقدام نمایند. بورسیه های در نظر گرفته شده متناسب با شرایط کشور و یا سوابق آموزشی دانشجویان تعیین می گردد. تعداد بورسیه های تحصیلی در دوره کارشناسی در اسپانیا بسیار محدود می باشد. گرانت دانشگاه بارسلونا به عنوان بهترین بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی شناخته می شود.

گرانت دانشگاه بارسلونا معافیت مالی با درصد ۲۵٪، ۵۰٪، ۷۵٪ و ۱۰۰٪ شهریه دانشگاه را برای متقاضی اعطا شده سوابق دانشگاهی ممتاز ارائه می دهد. در نظر بگیرید برنامه های بورسیه این دانشگاه از ابتدای هر سال آغاز می شود و در تاریخ ۲۵ ژوئن به پایان می رسد. اصولاً اولویت برای کسانی است که در دو هفته ابتدایی برای پذیرش اقدام کرده باشند.

هزینه های زندگی در اسپانیا

هزینه های زندگی متناسب با سبک زندگی فرد و شهر انتخابی متفاوت می باشد. انتخاب محل اقامت دانشجویی صحیح موجب صرفه جویی در هزینه های زندگی می شود. به صورت میانگین هزینه های اجاره مسکن بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو تخمین زده می شود. هزینه های خوراک، دومی فاکتور تاثیرگذار در هزینه های زندگی شما می باشد. به طور متوسط هزینه های زندگی در اسپانیا بین ۶۰۰ تا ۹۵۰ یورو در ماه تخمین زده می شود.

شرایط و نحوه اقدام در مقطع کارشناسی اسپانیا

دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های اسپانیا در ابتدای راه با مرکز آموزشی وارد مذاکره می شوند و در صورت اخذ نامه پذیرش می توانند روند ویزای تحصیلی را شروع نمایند. با توجه به قوانین موجود دانشجویان ایرانی می بایست برای سفارت درخواست ویزا را ارسال نمایند و پس از تائید، مجوز ورود به کشور اسپانیا را دریافت نمایند.

کارشناسی در اسپانیا

مرحله اول: پذیرش

دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های دولتی اسپانیا موظف به شرکت در آزمون ورودی می باشند. در صورت قبولی در آزمون ورودی که شامل آموزش زبان اسپانیای، تاریخ و تمدن اسپانیا و سوالات کلی درباره رشته تحصیلی انتخابی می باشد، مجوز ورود به دانشگاه برای آنان صادر می گردد.

دانشجویان بین المللی در صورت ارائه سوابق آموزشی، مدرک زبان اسپانیایی و توصیه نامه از مدرسه می توانند برای دوره های کارشناسی در اسپانیا اقدام نمایند. در کشور اسپانیا سیستم یکپارچه ای برای اعطا پذیرش وجود ندارد و دانشجویان به صورت مستقیم با دانشگاه مورد نظر در ارتباط می باشند.

مرحله دوم: آمادگی برای سفارت

برای اخذ ویزای تحصیلی در اسپانیا، دانشجو باید برای کنسولگری اسپانیا در داخل کشور خود درخواست رسمی ارسال نماید. پس از اعلام زمان وقت سفارت، دانشجویان موظف به ارائه مدارکی که در ذیل آمده است، می باشند. به صورت میانگین بازه ای زمانی پاسخگویی سفارت در صورت ارائه مدارک ۴ تا ۶ هفته در نظر گرفته می شود.

 • گذرنامه با ۶ ماه اعتبار
 • عکس
 • نامه رسمی پذیرش با نام متقاضی
 • بیمه درمانی به مدت حضور در کشور اسپانیا
 • رسید پرداخت پول سفارت
 • گواهی پزشکی
 • گردش و تمکن مالی
 • گواهی عدم سابقه کیفری

دانشگاه های معتبر در مقطع کارشناسی در اسپانیا

با توجه به میزان حمایت اسپانیا از موسسات آموزشی، این کشور در زمینه آموزش و تحقیقات علمی به یکی از کشورهای پیشرو در جهان تبدیل شده است. در حقیقت بیش از ۱۰۰ دانشگاه در اسپانیا اعم از خصوصی و عمومی وجود دارد. لازم به ذکر است، هر یک از این دانشگاه ها مدرک معتبر بین المللی اعطا می کنند. علاوه بر این، دانشگاه های اسپانیا مهارت های لازم را برای مشاغل آینده خود به فارغ التحصیلان ارائه می دهند.

دانشگاه مورد تائید وزارت علوم

تعداد دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در کشور اسپانیا بسیار زیاد می باشد و دانشجویان ایرانی با کمترین میزان دغدغه می توانند برای این دانشگاه ها اقدام نمایند. در حال حاضر ۷۴ دانشگاه در اسپانیا مورد تائید وزارت علوم ایران می باشند.

دانشگاه های معتبر اسپانیا برای مقطع کارشناسی

 1. Universidad Autonoma de Barcelona
 2. Universidad Autonoma de Madrid
 3. Universidad Complutense de Madrid
 4. Universidad de Alcala
 5. Universidad de Granada
 6. Universidad de Navarra
 7. Universidad de Oviedo
 8. Universidad de Salamanca
 9. Universidad de Santiago de Compostela
 10. Universidad de Sevilla

دانشگاه های برتر

سالانه سایت QS، دانشگاه های برتر دنیا را در زمینه های آموزش، خدمات برای دانشجویان، سطح علمی اساتید و رضایت دانشجویان تنظیم می کند. در این رتبه بندی ۸ دانشگاه اسپانیا در میان ۳۰۰ دانشگاه برتر دنیا واقع شده اند. از همین رو دانشجویان با ارائه سوابق آموزشی قادر خواهند بود برای برترین دانشگاه های این کشور اقدام نمایند.

نام دانشگاهرتبه در سایت QS
Universitat de Barcelona160
Universitat Autònoma de Barcelona188
Universidad Autónoma de Madrid192
Complutense University of Madrid212
University of Navarra245
Universitat Pompeu Fabra285
(Universidad Carlos III de Madrid (UC3M298
(Universitat Politècnica de Catalunya.BarcelonaTech (UPC300

دانشگاه های ارائه دهنده دوره لیسانس

در حال حاضر ۵۳ دانشگاه در کشور اسپانیا دوره های کارشناسی را ارائه می دهند. دانشجویان بین المللی برای شرکت در دوره های کارشناسی در اسپانیا قادر خواهند بود متناسب با رشته تحصیلی و شهر مورد نظر برای دانشگاه ذیل اقدام نمایند.

تمامی دانشگاه ها

Alcalá de Henares

 • University of Alcalá

Barcelona

 • Abat Oliva – CEU University
 • Autonomous University of Barcelona
 • Barcelona Campus – Geneva Business School
 • Blanquerna – Universitat Ramon Llull
 • Universitat de Barcelona
 • ESADE
 • ESIC Business & Marketing School
 • EU Business School
 • Epitech Barcelona
 • Fundacion IQS
 • GBSB Global Business School
 • HTL International School of Hospitality, Tourism and Languages
 • Harbour.Space University
 • INSA Business, Marketing & Communication School
 • Istituto Europeo Di Design
 • Ostelea – School of Tourism & Hospitality
 • Polytechnic University of Catalonia
 • Pompeu Fabra University
 • TBS Business School
 • Universitat Internacional de Catalunya
 • University of Barcelona

Castelló de la Plana

 • Gasma

A Coruña

 • Swiss School Of Business and Management

Getafe

 • Carlos III University of Madrid

Jaén

 • University of Jaén

Madrid

 • Carlos III University of Madrid
 • ESCP Business School
 • ESIC Business & Marketing School
 • European School of Economics
 • HTL International School of Hospitality, Tourism and Languages
 • King Juan Carlos University
 • Madrid Campus – Geneva Business School
 • Saint Louis University
 • Saint Louis University Madrid
 • Suffolk University
 • Swiss School Of Business and Management
 • University CEU San Pablo

Marbella

 • Les Roches International School of Hotel Management Switzerland
 • Marbella International University Centre

Arrasate

 • Mondragón University

Murcia

 • UCAM – Catholic University of Murcia

Málaga

 • Marbella Design Academy

Sant Cugat del Vallès

 • Universitat Internacional de Catalunya

Sant Pol de Mar

 • Escuela Universitaria de Hostelería y Turismo de Sant Pol de Mar

Tarragona

 • Universitat Rovira i Virgili

Valencia

 • Berklee College of Music
 • (Herrera University (CEU
 • ESIC Business & Marketing School)
 • HTL International School of Hospitality, Tourism and Languages
 • University of Valencia

Zaragoza

 • San Jorge University

Zierbena

 • DigiPen Institute of Technology Europe – Bilbao

مزایا و معایب تحصیل مقطع کارشناسی در اسپانیا

تجربه زندگی به عنوان یک دانشجوی بین المللی در اسپانیا می تواند شما را به شکلی مثبت تحت تأثیر قرار دهد که توانایی شما در یک سطح شخصی و حرفه ای را بهبود ببخشد. شما نه تنها توانایی تمایز بهتر بین دیدگاه های جهانی را به دست می آورید، بلکه همچنین می توانید برخی از چالش هایی را که بسیاری از دانشجویان بین المللی با آن روبرو هستند درک کنید.

همانند هر دوره تحصیلی، کارشناسی در اسپانیا جوانب مثبت و منفی خود را  دارد. از آنجا که هر شخصی خصوصیات و نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارد، برخی از افراد نسبت به سایرین برای این مقطع و کشور مناسب تر هستند. در این بخش قصد داریم برخی از نکات مثبت و منفی تحصیل در دوره کارشناسی در اسپانیا را برای متقاضیان شرح دهیم تا بتوانند انتخاب مناسب تری داشته باشند و از تمامی زوایای این مقطع مطلع گردند.

مزایامعایب
هزینه های تحصیل بسیار پایینتعداد محدود دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی
حق کار در حین تحصیلعدم حق همراه
هزینه های زندگی بسیار معقولآزمون های ورودی

نتیجه گیری

با توجه به مطالب عنوان شده، تحصیل دوره کارشناسی در اسپانیا برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در یک کشور برتر اروپایی می باشند، گزینه ای مناسب است. دانشجویان بین المللی می توانند با کم ترین هزینه ممکن در برترین دانشگاه های اروپا در رشته های مختلف اقدام نمایند.

دوره های مدیریتی به عنوان یکی از برترین دوره های تحصیلی در کشور اسپانیا به شمار می رود. لازم بذکر است که دانشجویان بدون مدرک زبان می توانند برای دوره های تحصیلی عنوان شده اقدام نمایند. از همین رو دانشجویان با دانش زبان انگلیسی قادر خواهند بود به ادامه تحصیل در این کشور بپردازند.

۱۲۸ دیدگاه در “تحصیل در اسپانیا

 1. كاميار گفت:

  سلام
  برای دوره دبیرستان در اسپانیا اگر دعوتنامه مدرسه داشته باشیم چه مدارکی نیازه برای ارایه به سفارت برای سال ١١ دبیرستان

  1. مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   شما تمامی مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی برای سفارت را می توانید در سایت سفارت اسپانیا به طور کامل ملاحظه نمایید.

 2. محسن گفت:

  پس چرا نوشتید دانشگاه های اسپانیا معتبر نیست و ارزش نداره ؟بعد دارید در مورد رفتن به اسپانیا می‌نویسید؟

  1. مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   در هر کشوری دانشگاه هایی با رنکینگ بالا وجود دارد. هر کشوری برای یکسری از رشته ها نسبت به سایر کشورهای دیگر مناسب تر می باشد.انتخاب کشور مناسب هم با توجه به شرایط و هدف فرد انجام می شود.

نظرات بسته شده است.

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر