...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

دانشگاه شیکاگو

دانشگاه شیکاگو

دانشگاه شیکاگو (University of Chicago) عنوان موسسه آموزشی معتبری است که در ایالت ایلینوی شیکاگو آمریکا واقع شده است .معرفی دانشگاه شیکاگو(University of Chicago) و رکوردهای جذاب آن شاید انگیزه ای شود تا سعی خود را برای پیمودن این راه طولانی و گرفتن پذیرش از آن بکنید .

اغراق نیست اگر بگوییم تحصیل در دانشگاه شیکاگو(University of Chicago) برای دانش آموزان و دانشجویان سرتاسر دنیا چیزی شبیه یک موفقیت رویاگونه است اما خودتان قضاوت کنید که آیا دنیای امروز ، جهان نرسیدن به رویاهاست؟

اطلاعات کلی در مورد دانشگاه شیکاگو

معرفی دانشگاه شیکاگو و دادن اطلاعات کلی درباره این دانشگاه معتبر کاری است که اکنون و در این مطلب کوتاه قصد انجام آن را داریم. همانطور که از اسم دانشگاه پیداست این دانشگاه در شیکاگو آمریکا واقع شده و تاسیس آن به سال هزار و هشتصد و نود و یک باز میگردد . این دانشگاه شعار جذابی دارد که معنی فارسی آن این است : باشد که دانش بیشتر و بیشتر رشد کند، تا زندگانی بشر غنی گردد .

شعاری که در طول سالها خود را تا حد زیادی در فعالیت های این دانشگاه و کارنامه علمی اش نمایان کرده و از حالت یک شعار صرف به یک نقشه راه تغییر کاربری داده است. این مطلب را رکورد های جذاب این دانشگاه به راحتی اثبات میکند.

پذیرش سالانه بیش از چهارده هزار دانشجو ، ثبت هشتاد و دو جایزه اسکار به نام دانشجویان این دانشگاه در ادوار مختلف دو تا از نمودهای بیرونی این شعار جذاب است. همچنین پیدایش مکتب شیکاگو در جامعه شناسی که همانطور که از نامش پیداست برخاسته از دانشگاه شیکاگو و نظریات دانش آموختگان این دانشگاه معتبر است.

افراد مشهور زیادی هستند که سابقه تحصیل در این دانشگاه را دارند، افرادی مانند جان راکفلر، و ساموئل هانتینگتون از دانش آموختگان این دانشگاه هستند. باراک اوباما نیز سابقه تدریس در این دانشگاه را دارد .

همه این موارد همواره باعث اعتبار این دانشگاه معروف آمریکایی بوده است.به همین جهت معرفی دانشگاه شیکاگو کاری آسان به نظر میرسد.

رنکینگ دانشگاه شیکاگو

مسلما رتبه دانشگاه شیکاگو بهترین شاخص برای اندازه گیری درجه اعتبار این دانشگاه است، چرا که رتبه دانشگاه شیکاگو یا هر دانشگاه دیگری طبق شاخص های دقیق و با بررسی های مشخص توسط موسسات علمی جهانی تعیین میشود، مثلا رتبه دانشگاه شیکاگو در موسسه THE عدد ده و همچنین رتبه دانشگاه شیکاگو در سطح ملی عدد شش است و در دستگاه رنکینگ جهانیQS نیز عدد ده را به خود اختصاص داده است .

همانطور که می‌بینید رتبه دانشگاه شیکاگو با اینکهیک دانشگاه خصوصی محسوب میشود، ارزش بالاتری نسبت به اکثر دانشگاه هایی که با بودجه دولتی در سر تا سر جهان اداره می‌شوند دارد و همین آمار بر این باور که ارزش علمی پذیرش در دانشگاه های دولتی بیشتر است، قلم باطل میکشد.

رشته های دانشگاه شیکاگو

رشته‌های موجود در دانشگاه شیکاگو

رشته های دانشگاه شیکاگو طیف وسیعی از انواع علوم محض، تجربی و کاربردی را شامل میشود. رشته های دانشگاه شیکاگو در مقطع کارشناسی طیف وسیعی از رشته های تحصیلی را شامل میشود که به عنوان نمونه میتوان از رشته روانشناسی ، حقوق ،علوم اجتماعی ، الهیات ، سیاست عمومییا همان علوم سیاسی و مدیریت در شاخه علوم انسانی نام برد و همچنین رشته های پزشکی، زیست شناسی و تمامی شاخه های پیرا پزشکی در حوزه علوم تجربی . رشته موسیقی ، هنر عمومی و تمامی شاخه های هنری نیز در دانشکده هنر این دانشگاه ارائه میشود .

رشته هایی که بیان شد جزو مهمترین و پررنگ ترین رشته های دانشگاه شیکاگو محسوب میشوند، در صورتی که اگر بخواهیم لیستی از تمامی رشته های ارائه شده توسط این دانشگاه تهیه کنیم مسلما از حوصله این متن خارج خواهد بود.

اما وقتی از رشته های دانشگاه شیکاگو صحبت میکنیم منظور فقط مقطع کارشناسی نیست. این دانشگاه برای تحصیلات تکمیلی نیز انتخاب های فراوانی در اختیارتان خواهد گذاشت.

از جذاب ترین رشته هایی که در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه ارائه میشود میتوان به رشته هنرهای تجسمی، مطالعات آمریکا لاتین در دو شاخه علوم انسانی و اجتماعی، مطالعات خاورمیانه باز هم در دو شاخه انسانی و اجتماعی ، مدیریت ، و بسیاری از رشته های دیگر اشاره کرد.

در مقطع دکترا نیز این دانشگاه انتخاب های ارزشمندی در اختیارتان خواهد گذاشت. انتخاب هایی همچون : نجوم ، فیزیک نجومی ، بیوشیمی مولکولی و …

به هر حال اگر بخواهید تک تک رشته های دانشگاه شیکاگو را چک کنید باید بگوییم لیست کاملی از رشته های ارائه شده برای ترم پیش روی وبسایت دانشگاه قابل دسترس است که مطمئنا دقیق ترین مرجع برای تصمیم گیری در این باره است.

شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه شیکاگو

برای اینکه شرایط پذیرش دانشگاه شیکاگو را بررسی کنیم بهتر است ابتدا نگاهی به آمار تعداد دانشجویان پذیرفته شده غیر آمریکایی بیندازیم.

در تازه ترین آماری که از سوی دانشگاه منتشر شده تعداد کل دانشجویان این دانشگاه نزدیک به هجده هزار نفر و تعداد دانشجویان بین المللی عددی نزدیک به پنج هزار نفر است، اینیعنی پذیرش دانشجو در بخش بین‌الملل این دانشگاه بسیار محدود است اما مسلما غیر ممکن نخواهد بود.

پذیرش در این دانشگاه کاری بسیار رقابتی است اما نقطه آغاز آن فرق چندانی با دیگر دانشگاه های معتبر دنیا ندارد. ابتدا لازم است مدارک دوازده ساله تحصیلی خود را ترجمه رسمی کنید، به همراه توصیه نامه هایی از استادان خود که ضمیمه شود. فرم پذیرش و انگیزه نامه ها را پر کنید، البته باید بدانید که در ادامه به دو مدرک آزمون SATبا نمره ۱۴۵۰ و ACT با نمره ۱۱۲۰ و همچنین تافل با نمره ۱۰۰و آیلتس با نمره حداقل ۷ نیاز خواهید داشت.

البته مدارک مربوط به زبان فقط برای دانشجویانی لازم است که به تازگی قصد مهاجرت تحصیلی دارند،یعنی اگر شما یک سال یا بیشتر در آمریکا و یایک کشور انگلیسی زبان اقامت داشته اید و یا بیشتر از دو ترم در یک کالج با زبان انگلیسی تحصیل کرده اید، در این صورت نیازی به مدرک زبان نخواهید داشت.

در نهایت موفقیت در اخذ پذیرش دانشگاه شیکاگو تا حد زیادی به بالا بودن درجه علمی شما بستگی دارد.

هزینه تحصیل (شهریه) در مقاطع مختلف دانشگاه شیکاگو

در واقع شهریه دانشگاه شیکاگو مبلغ نسبتا بالایی است، اما دو دلیل وجود دارد که ثابت میکند اگر توانایی مالی داشته باشیم پرداخت آن پرسود خواهد بود،یکی وجود بورسیه های مختلف بر اساس شایستگی که در بخش کوتاهی از همین متن راجع به آن صحبت خواهیم کرد و دلیل دیگر ایناست که به جرات میتوان گفت که شهریه دانشگاه شیکاگو در واقع یک هزینه محسوب نمیشود بلکه یک سرمایه گذاری پرسود میان مدت خواهد بود، چرا که شما بعد از فارغ‌التحصیلی از این دانشگاه تبدیل به یک فرد پولساز و حتی کارآفرین خواهید شد.

شهریه دانشگاه شیکاگو در مقاطع مختلف متفاوت است.در مقطع کارشناسی عددی بین سی هزار تا شصت هزار دلار در سال است و عدد دقیق آن به رشته ای که در آن تحصیل میکنید وابسته است .

لیست دقیق هزینه ها و شهریه دانشگاه شیکاگو با تفکیک رشته به سادگی در سایت دانشگاه در دسترس است.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه شیکاگو

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه شیکاگو

بورسیه دانشگاه شیکاگویکی از امکاناتی است که کاملا بر حسب دو آیتم نیاز و شایستگی به دانشجویان با رعایت عدالت کامل تعلق خواهد گرفت.

به طور کلی چهار نوع بورسیه در این دانشگاه وجود دارد که هر نوع به گروه خاصی از دانشجویان تعلق میگیرد.

اولیننوع بورسیه ای تحت عنوانUniversity Merit Scholarship به مبلغ دوهزار دلار است که به دانشجویان برتر تحصیلی و رتبه های برتر فوق برنامه تعلق میگیرد.

عنوان بورسیه دوم International Financial Aid است که مطابق هزینه کل دوره است و مخصوص دانشجویان برتر بین المللی میباشد.

بورسیه سوم تحت عنوان Fellowships مخصوص تحصیلات تکمیلی است و به دانشجویان برتر دوره کارشناسی ارشد و دکتری تعلق میگیرد و مبلغ آن نیز کل هزینه دوره است.

چهارمین و جذابترین بورسیه دانشگاه شیکاگو بورسیه ای تحت عنوان Teaching and Research Assistantshipاست که به دانشجویان بین‌المللی تعلق میگیرد، اما وجه جذابیت بورسیه این است که اگر شما یک دانشجوی شایسته هستید که همزمان با تحصیل کار میکنید، برای دریافت این بورسیه گزینه مناسبی خواهید بود.

خوابگاه دانشجویی در دانشگاه شیکاگو

خوابگاه دانشگاه شیکاگو یکی از امکانات عمومی آن به حساب می‌آید. در تمام دنیا خوابگاه های دانشجویی معمولا اقامتگاه هایی اقتصادی نسبت به هزینه تهیه آپارتمان یا سوییت در همان منطقه محسوب میشوند. خوابگاه دانشگاه شیکاگو نیز از این قاعده مستثنی نیست .

خوابگاه دانشگاه شیکاگو دارای انواع امکانات رفاهی از جمله باشگاه ورزشی ، سلف های متنوع غذاخوری ،کتابخانه و زمین های بازی است. هزینه اقامت در این خوابگاه به صورت سالانه پرداخت میشود و مبلغی بین هجده تا بیست هزار دلار است .

ترجیح دانشگاه این است که خوابگاه ها به دانشجویان بین‌المللی اختصاص داده شود تا بتوانند رفاه نسبتا مناسبی حین تحصیل داشته باشند.

مزایا و معایب تحصیل در دانشگاه شیکاگو

تحصیل در دانشگاه شیکاگو شاید در نگاه اول یک رویا تصور شود، اما در واقع کاری غیر ممکن نیست و مزایا و معایب خود را دارد. همه به مزایای تحصیل در دانشگاه شیکاگو تا حدودی واقف هستیم اما معایب آن معمولا در نظر گرفته نمیشود.

یکی از این معایب، مراحل طولانی و رقابتی پذیرش در این دانشگاه است و معایب دیگر مثل دشواری های تحصیل به زبانی دیگر جز مواردی است که مربوط به تمام دانشگاه های بین المللی میشود و صرفا مربوط به تحصیل در دانشگاه شیکاگو نیست.

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر