info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

دانشگاه چارلز

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

آشنایی با دانشگاه چارلز جمهوری چک

دانشگاه چارلز قدیمی ترین، بزرگترین و معتبرترین دانشگاه کشور چک می باشد که از شهرت جهانی برخوردار است. این دانشگاه سال ۱۳۴۸ میلادی در پراگ پایتخت جمهوری چک که به عنوان چهاردهمین شهر بزرگ اروپا محسوب می شود تاسیس گردید.

دانشگاه چارلز خود را به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی و پژوهشی معرفی می نماید که بر اصول وحدت، آزادی پژوهش، روش های نوین آموزش و استقلال فکری دانشجویان تأکید دارد. دانشگاه چارلز طیف وسیعی از رشته های تحصیلی در مقاطع مختلف را ارائه می نماید، در این بین رشته های تحصیلی نظیر علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی و پزشکی از شهرت و رتبه بالاتری برخوردار می باشند. 

در حال حاضر حدود ۴۹ هزار دانشجو در دانشگاه چارلز مشغول به تحصیل هستند که ۳۶ درصد آنان در مقطع کارشناسی و ۶۴ درصد مابقی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می کنند. تعداد دانشجویان بین المللی اعلام شده ی دانشگاه چارلز ۸۴۸۰ نفر اعلام شده است. از تعداد دانشجوی بین المللی اعلام شده ۲۱ درصد آنان درمقطع کارشناسی و ۷۹ درصد آنان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل می باشند.

مجموع کارکنان داشگاه که شامل اساتید هم می شود به ۴۶۵۳۲ نفر می رسد. در حدود ۱۰ درصد از این افراد را اساتید بین المللی تشکیل می دهند. دانشگاه چالز بر این باور است که آموزش و پرورش در کلیه برنامه های تحصیلی مبتنی بر دانش علمی و بر اساس تحقیقات انجام شده توسط کارکنان علمی و پژوهشی، به صورت مستقل یا با همکاری دانشجویان داخلی و بین المللی، ضروری است.

سیاست های دانشگاه چارلز در راستای پیشرفت تحصیلی و ارتقای سطح علمی دانشجویان کاملا محسوس است. درواقع دانشگاه چارلز با بهره گیری از امکانات آموزشی و رفاهی ایده ال و روش های نوین آموزشی دانشجویان را به استفاده از توان بالقوه خود در راستای کسب موفقیت در امور تحقیقاتی، پژوهشی و آموزشی ترغیب می نمایند.

رنکینگ دانشگاه چارلز

دانشگاه چک قدیمی ترین دانشگاه در مرکز اروپا می باشد که از سال ۱۳۴۸ میلادی تاکنون همواره مشغول به فعالیت می باشد، دانشگاه چک به واسطه امکانات ایده ال آموزشی، اساتید مجرب، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی پیشرفته، کسب افتخارات و جوایز علمی مختلف و … از اعتبار بسیار بالایی در سطح بین المللی برخوردار می باشد. دانشگاه چارلز سالهاست به عنوان معتبرترین دانشگاه جمهوری چک محسوب می شود و از لحاظ ملی رتبه یک را در اختیار دارد. بر اساس آمار منتشر شده از سازمان جهانی QS رنکینگ دانشگاه چارلز در سال ۲۰۲۰ به شرح ذیل می باشد.

نام دانشگاه دانشگاه چارلز
رتبه جهانی QS 2020 291
رتبه ملی ۱
رتبه کیفیت آموزش ۴۸۶
رتبه اشتغال فارغ التحصیلان ۱۳۵۵
رتبه عملکرد تحقیق ۱۸۳
نمره کلی ۷۷٫۹

هزینه های تحصیل در دانشگاه چارلز چک

بدون تردید یکی از مزیت های اصلی تحصیل در دانشگاه چارلز چک علاوه بر امکانات آموزشی و رفاهی ایده ال هزینه های مناسب و منطقی تحصیل در این دانشگاه خواهد بود. از سوی دیگر تحصیل به زبان چکی در اغلب رشته های تحصیلی دانشگاه چارلز چک رایگان می باشد، ولی تحصیل به زبان انگلیسی مستلزم پرداخت هزینه خواهد بود.

هزینه تحصیل در چک بسته به مقطع و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود. رشته های پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی گران ترین رشته های تحصیلی در این دانشگاه می باشند. هزینه تحصیل در رشته های پزشکی دانشگاه چارلز چک سالیانه بین ۱۲ الی ۱۵ هزار یورو خواهد بود. برای سایر رشته های تحصیلی دیگر معمولاً هزینه سالیانه تحصیل بین ۱۵۰۰ الی ۸۵۰۰ یورو می باشد.

برترین رشته های تحصیلی دانشگاه چارلز

دانشگاه چارلز چک با بیش از ۶۵۰ سال قدمت و بهره گیری از امکانات آموزشی و مراکز تحقیقاتی پیشرفته طیف وسیعی از رشته های تحصیلی را با بالاترین کیفیت آموزشی ارائه می نماید. دانشگاه چارلز چک به واسطه سیستم آموزشی پیشرفته و تاریخچه غنی بالاترین ککیفیت آموزشی با کمترین هزینه را در اختیار دانشجویان قرار می دهد، از این رو سالانه بیش از ده ها هزار دانشجوی بین المللی جذب این دانشگاه می شوند. در بین کلیه رشته های تحصیلی دانشگاه چارلز رشته های تحصیلی ذیل از شهرت و رتبه بالاتری برخوردار می باشند.

شرایط اسکان دانشجویان چارلز چک (خوابگاه دانشگاه چارلز)

مسلماً یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان بین المللی نحوه اسکان در کشور مورد نظر می باشد، دانشگاه چارلز چک امکانات بسیار مناسبی را در زمینه اسکان دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. خوابگاه دانشگاه چارلز معمولاً اتاق هایی با ظرفیت ۲ نفر را در اختیار دانشجویان قرار می دهد، البته در برخی از موارد برای دانشجویان مقطع دکتری و افرادی که مشکلات بهداشتی و سلامتی دارند اتاق های انفرادی در نظر گرفته می شود.

امکانات خوابگاه های دانشجویی دانشگاه چارلز شامل سرویس دستشویی و حمام برای هر اتاق ۲ نفره می باشد، علاوه بر این در انتهای هر یک از راهروهای خوابگاه ها معمولاً یک آشپزخانه قرار دارد، همچنین دانشجویان از امکانات تفریحی نظیر تنیس روی میز، اتاق تلویزیون و … نیز برخوردار می باشند. هزینه اسکان در خوابگاه دانشگاه چارلز چک بسته به امکانات خوابگاه بین ۱۰۰ الی ۲۵۰ یورو در ماه می باشد.

امتحان ورودی دانشگاه چارلز

برای تحصیلی رشته پزشکی در دانشگاه چارلز چک دانشجویان می بایست علاوه بر شرکت در دوره پیش نیاز (PREMEDICAL) آزمون ورودی مربوطه را نیز با موفقین پشت سر بگذارند. آزمون رشته پزشکی در دانشگاه چارلز به ۲ صورت کتبی و شفاهی گرفته می شود و مدت زمان این آزمون ۷۵ دقیقه خواهد بود.

لازم به ذکر است بخش عمده ای از سوالات آزمون ورودی رشته پزشکی از دروسی نظیر زیست شناسی، علوم پایه، ریاضی، شیمی و فیزیک تشکیل شده است. پاسخ به هریک از سوالات کتبی آزمون ورودی ۴ امتیاز در پی خواهد داشت، و پاسخ اشتباه امتیاز منفی در پی ندارد، جمع امتیازات آزمون کتبی ۲۴۰ امتیاز خواهد بود.

پس از اتمام آزمون افرادی که نمرات بالاتری را در آزمون کتبی دریافت نموده اند، برای آزمون شفاهی دعوت خواهند شد. کمیته آزمون متشکل است از سه عضو دانشگاه. متقاضیانی در این مصاحبه موفق می شوند که بتوانند علاقه خود را در این زمینه تحصیلی به خوبی نشان دهند و توانمندی صحبت درباره موضوعات مرتبط با پزشکی داشته باشند و بتوانند طرز فکر خود به اشتراک بگذارند.

معمولاً متقاضیان در مورد دو موضوع بحث می نمایند که امتیاز کامل این دو سوال ۶۰ امتیاز می باشد. این امتیاز (مجموع امتیازات آزمون کتبی و شفاهی) که از طریق آزمون ورودی به دست می آید تنها فاکتور تصمیم گیری برای پذیرش دانشجویان پزشکی می باشد. نتیجه نهایی در پایان روز آزمون ورودی به اطلاع متقاضیان خواهد رسید.

نتیجه گیری

با توجه به موارد ذکر گزدیده در این مطلب می توان نتیجه گیری نمود، دانشگاه چارلز از جمله معتبرترین و قدیمی ترین دانشگاه های اروپا به شمار می آید، از این رو تحصیل در این دانشگاه علاوه بر پیشرفت تحصیلی آینده شغلی بسیار درخشانی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می نماید.

از سوی دیگر هزینه های بسیار مناسب تحصیل در دانشگاه چارلز و زندگی در کشور چک، باعث گردیده هرساله هزاران دانشجوی بین المللی دانشگاه چارلز را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. در واقع دانشجویان بین المللی می توانند بالاترین کیفیت آموزش با کمترین هزینه را در دانشگاه چارلز چک تجربه کنند.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر