info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

کشور چک جزء کشورهای اروپایی است که به خاطر داشتن ثبات و استانداردهای زندگی معروف شده است. یکی از دلایلی که باعث شده است کشور چک به عنوان مقصد مهاجران خارجی قرار گیرد وجود شرکت های گسترده بین المللی و پایین بودن نرخ بیکاری در این کشور می باشد.

به همین خاطر مهاجران خارجی زیادی این کشور را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند و با اهداف مختلفی مانند، مهاجرت تحصیلی، سرمایه گذاری و…. به این کشور مهاجرت می کنند. یکی از رشته های تحصیلی که افراد دوست دارند در این کشور به ادامه تحصیل در آن رشته بپردازند رشته پزشکی و دندانپزشکی می باشد.

تحصیل پزشکی در جمهوری چک امروزه طرفداران فراوانی پیدا کرده است. زیرا اکثر داوطلبان دوست دارند رشته پزشکی را به زبان انگلیسی تحصیل کنند. از مهمترین دغدغه های این افراد برای تحصیل در رشته های پزشکی، آزمون ورودی رشته پزشکی می باشد که در اکثر کشورها  به صورت رقابتی و بسیار سخت می باشد.

اما در کشور چک، آزمون پزشکی با اینکه به زبان انگلیسی برگزار می شود، اما دانشجویان با کمی تلاش می توانند در آن موفق شوند. به خاطر راحتی آزمون های پزشکی این کشور نسبت به کشورهای دیگر داوطلبان بیشتر به سمت این کشور از طریق مهاجرت پزشکان کشیده می شوند.

کشور چک دارای دانشگاه های بسیار معتبری در رشته های پزشکی و دندان پزشکی است که در تمامی اتحادیه اروپا و کشورهایی مانند آمریکا و کانادا معروف هستند. سیستم آموزش و پرورش در جمهوری چک عالی است و دارای استاندارد های بین المللی است. به همین خاطر است که بیتشر دانشجویان خارجی از طریق مهاجرت پزشکان برای ادامه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک اقدام می نمایند.

شرایط ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی در جمهوری چک

داوطلبان خارجی که دوست دارند از طریق مهاجرت پزشکان به کشور چک جهت ادامه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی مهاجرت نمایند بایستی شرایطی را رعایت کنند. رشته پزشکی کشور چک جزء پر طرفدارترین رشته های تحصیلی در دانشگاه های کشور چک می باشد که هر ساله دانشجویان زیادی را به خود جذب می کند. داوطلبان باید برای ورود به رشته های پزشکی در کشور، دوره پیش پزشکی یا فاندیشن را بگذرانند.

دوره پیش پزشکی در کشور چک بین ۶ تا ۹ ماه  می باشد. اگر داوطلبان به ترم ژانویه برسند، مدت دوره ۶ ماه می شود و اگر در سپتامبر شروع کنند، طول دوره ۹ ماه می باشد.

در دوره های پیش پزشکی دروس ریاضی، فیزیک، زیست شناسی و شیمی تدریس می شود که در کنار آن دروس، آموزش زبان انگلیسی اجباری است و البته آموزش زبان چکی اختیاری است. به داوطلبان بعد از اتمام موفقیت آمیز دوره و گرفتن آزمون نهایی یک گواهی یا مدرک تحصیلی اعطا می شود.

این دوره های پیش پزشکی، داوطلبان برای آزمون پزشکی دانشگاه ها خود را آماده می کنند و بعد از آن می توانند در آزمون های دانشگاه ها شرکت کنند و در صورت موفقیتشان می توانند وارد رشته های پزشکی در دانشگاه های چک شوند.

رشته پزشکی و دندانپزشکی در جمهوری چک

تحصیل رشته دندانپزشکی در چک ۵ سال می باشد. مطالعه در رشته دندانپزشکی به سه بخش اساسی تقسیم می شود که شامل موارد زیر می باشد.

موضوعات نظری که شامل آناتومی، فیزیولوژی، بافت شناسی، جنین شناسی، شیمی، بیوشیمی و بیوفیزیک است.

موضوعات پیش بالینی که شامل میکروب شناسی، داروشناسی، فیزیولوژی پاتولوژیک، جراحی، پزشکی داخلی و عصب شناسی است.

موضوعات خاص که شامل دندانپزشکی پیشگیری و کاریولوژی، دندانپزشکی پیش بالینی، فن آوری پروتز، رادیولوژی دندان، ارتودنسی، ریشه دندان، پریودنتیکس، دندانپزشکی نگهدارنده یا جراحی دهان و دندان است.

بخش مهمی از این رشته مربوط برای تحصیل در چک به آموزش های عملی می شود. همچنین مطالعه این رشته شامل شامل دوره های مدیریت، اخلاق، قانونگذاری و جنبه های اجتماعی دندانپزشکی می باشد.

برای اخذ تخصص رشته دندانپزشکی در کشور چک، ابتدا داوطلبان باید یک دوره عمومی  بگذرانند و پس از اخذ مدرک در آزمون تخصصی شرکت می کنند و در صورت قبولی آزمون، شروع به ادامه تحصیل در رشته مورد نظر می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر