info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تحصیل رشته پزشکی در آذربایجان

تحصیل رشته پزشکی در آذربایجان

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

سالیان زیادی است که کشور آذربایجان جزء محبوب ترین مقصد برای تحصیل در رشته پزشکی در جهان به شمار می اید. زیرا سطح آموزش و کیفیت تدریس، دانشکده ها و منابع تحقیقاتی و تجهیزات عالی دانشگاه های این کشور باعث شده است که دکتر های آموزش دیده، ماهر و باتجربه ای تربیت کند. در این کشور پیشرفت های زیادی در حوزه تحقیقات پزشکی در آذربایجان صورت گرفته است.به همین خاطر این کشور میزبان مهاجرت پزشکان زیادی می باشد. پزشکان به این کشور مهاجرت می کنند تا بتوانند از دانش ها و امکانات مدرن دانشگاه های پزشکی آذربایجان بهره ببرند تا در شغل خود حرفه ای شوند. در ادامه همه چیز را اعم از مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در آذربایجان، مدارک مورد نیاز ثبت نام رشته پزشکی در آذربایجان، دانشگاه های معتبر آذربایجان، ساختار تحصیل پزشکی در اذربایجان و هزینه تحصیل پزشکی در اذربایجان خواهیم گفت.

مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در آذربایجان

تحصیل در آذربایجان در رشته ی پزشکی ۶ سال طول به طول می انجامد. فعالیت آکادمیک از ۱۵ سپتامبر شروع  می شود و دانشجو بایستی تا ۱۰ سپتامبر مدارک لازم را به دانشگاه ارائه بدهد و ثبت نام کند.

مدارک مورد نیاز ثبت نام رشته پزشکی در آذربایجان

دانشجو برای اخذ پذیرش در دانشگاه های پزشکی کشور آذربایجان بایستی حداقل نمره ۱۵ در درس های علوم طبیعی که شامل فیزیک شیمی زیست شناسی می گردد کسب کند. علاوه بر آن داشتن مدرک و تسلط به زبان انگلیسی ضروری است و باید حداقل نمره ی ۵ آیلتس یا نمره ۴ تافل کسب کند.

برای درخواست تحصیل در دانشگاه های پزشکی بایستی مدارک خود را که شامل اسپورت، کپی دیپلم دبیرستان یا مدرک کارشناسی، مدارک ترجمه شده، مدرک زبان و چند قطعه عکس ۳در۴ شخصا و حضوری به دانشگاه مراجعه کند و تحویل دهد.
یکی از قوانین دانشگاه های کشور آذربایجان این است که دانشجو پیش از شروع کلاس ها باید کل مبلغ شهریه را پرداخت نماید که ۳۵۰۰ دلار برای رشته های پزشکی است. دانشجو باید پس از انجام کلیه ی مراحل و پرداخت هزینه ها یک چک آپ انجام دهد تا مطمعن شد که به بیماری هپاتیت و ایدز مبتلا نیست.

دانشگاه های معتبر آذربایجان

دانشگاه های معتبر آذربایجان جهت مهاجرت پزشکان عبارتند از:

دانشگاه های معتبری در کشور آذربایجان وجود دارد که میزبان دانشجویان خارجی است که عبارتند از:

 • دانشگاه دولتی باکو
 • آکادمی دولتی نفت شناسی جمهوری آذربایجان
 • دانشگاه قفقاز
 • دانشگاه خزر
 • دانشگاه فنی
 • موسسه آموزشی زبان میرزا فتحعلی آخوندزاده
 • دانشگاه علوم پزشکی جمهوری آذربایجان
 • آکادمی موسیقی باکو حاجی آوزیر
 • آکادمی ملی علوم جمهوری

از میان دانشگاه های بالا، دانشگاهی که مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران است دانشگاه خزر می باشد.

کار دانشجویی

دانشجو می تواند شغل نزدیک به کالج یا محل اقامت خود انتخاب کند و در آن فعالیت داشته باشد. در زمان تحصیل دانشجو می تواند با  گروه همسالان خود که فعالیت  می کنند همراه شود.

شغل پاره وقت یکی از گزینه های عالی برای دانشجویان است تا از این طریق هم تجربه کاری به دست آورند و هم حمایت مالی برای خود ایجاد کند.

چند فعالیت شغلی که دانشجو می تواند در خارج از دانشگاه در آن فعالیت داشته باشد شامل اشتغال در یک پارک تفریحی، فروشگاه های مواد غذایی، بازار، نمایشگاه ها، رستوران ها، پمپ های سوخت یا حتی کار در خانه، و …… می باشد.

فرصت هایی کافی برای دانشجو برای به دست آوردن شغل وجود دارد.

دانشگاه های پزشکی آذربایجان

کشور آذربایجان دارای یکی از بزرگترین موسسات آموزشی دانشگاه علوم پزشکی است. نام یکی از دانشگاه های پزشکی دانشگاه « AMU»  است که در سال ۱۹۳۰ تاسیس شد.

این دانشگاه پزشکی دارای ۷ دانشکده که شامل دانشکده های پزشکی عمومی، اطفال، پزشکی و زیست شناسی پزشکی، دندانپزشکی، طب نظامی و داروسازی می باشد. در حال حاضر تعداد۸۰۰۰ دانشجو، از جمله دانشجویان بین المللی، در دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی کشور آذربایجان در حال تحصیل می باشند.

بنابراین کسانی که برای تحصیل رشته پزشکی در آذربایجان اقدام به مهاجرت پزشکان می کنند در ابتدا نیاز به کسب آگاهی و سپس ارائه مدارک لازم که در این مقاله گفته شد به دانشگاه پزشکی موردنظر تحویل بدهد و تحصیل خود را ادامه بدهد.

ساختار تحصیل پزشکی در اذربایجان

 

ساختار تحصیل پزشکی در اذربایجان مشابه بسیاری از کشورهای دیگر است. در اینجا توضیحی درباره مراحل تحصیل پزشکی در اذربایجان ارائه می‌دهم:

 • پیش دانشگاهی: تحصیلات پیش دانشگاهی معمولاً در سطح دبیرستان انجام می‌شود. دانش‌آموزان باید در دروس علوم پایه مانند زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی به خوبی مسلط باشند.
 • دانشگاه: برای ورود به دانشگاه پزشکی در اذربایجان، دانشجویان باید آزمون ورودی ملی که به عنوان “آزمون ورود به دانشگاه‌های عمومی” شناخته می‌شود، قبول شوند. این آزمون شامل سوالات چندگزینه‌ای است که درباره علوم پایه و همچنین تست تحلیلی و نقاشی می‌باشد.
 • تحصیلات پزشکی پایه: پس از ورود به دانشگاه پزشکی، دانشجوها به مدت ۶ سال در دانشکده پزشکی تحصیل می‌کنند. در این مدت، دانشجوها درس‌های تئوری و عملی در زمینه های مختلف پزشکی مانند علوم پایه، بیوشیمی، فیزیولوژی، آناتومی، فارماکولوژی و جراحی را می‌گذرانند.
 • پیشکارورزی: پس از اتمام تحصیلات پزشکی پایه، دانشجوها می‌توانند در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به عنوان پیشکارورز کار کنند. در این مرحله، آنها تحت نظارت و راهنمایی پزشکان باتجربه فعالیت می‌کنند و تجربه‌های عملی را کسب می‌کنند.

هزینه تحصیل پزشکی در اذربایجان

 

هزینه تحصیل پزشکی در اذربایجان ممکن است متفاوت باشد و بسته به دانشگاه و سطح تحصیلات، میزان هزینه ها متغیر باشد. در اذربایجان، دانشگاه‌های دولتی و خصوصی وجود دارند که هزینه های متفاوتی برای تحصیل در آنها اعلام می‌شود.

علاوه بر هزینه های تحصیلی، باید هزینه های زندگی را نیز در نظر بگیرید که شامل مسکن، غذا، حمل و نقل، کتاب ها و موارد دیگر می شود. این هزینه ها نیز بسته به شهری که در آن تحصیل می‌کنید، متغیر است.

خوابگاه های دانشجویان پزشکی در اذربایجان

 

در اذربایجان، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی برای دانشجویان پزشکی امکانات خوابگاهی را فراهم می‌کنند. بیشتر دانشگاه‌ها در اذربایجان اقامتگاه‌های دانشجویی دارند که برای دانشجویان پزشکی نیز در دسترس هستند.

خوابگاه‌های دانشجویی معمولاً اتاق‌هایی را به اشتراک می‌گذارند که برای چند نفر مناسب هستند. امکانات معمولی که در خوابگاه‌های دانشجویی پزشکی در اذربایجان وجود دارد شامل تخت، میز، صندلی، کمد برای هر دانشجو و اتاق‌های مشترک شامل سرویس بهداشتی و حمام است.

همچنین، خوابگاه‌های دانشجویی معمولاً امکانات دیگری نیز مانند رستوران یا کافی‌شاپ، سالن مطالعه، ورزشگاه و فضایی برای فعالیت‌های اجتماعی و تفریحی فراهم می‌کنند.

در هر صورت، همیشه بهتر است با دانشگاه مورد نظر خود در اذربایجان تماس بگیرید و در مورد خوابگاه‌های دانشجویی موجود، قوانین و قوانین مربوط به اقامت در آنها، هزینه ها و سایر جزئیات مربوطه استعلام بگیرید.

دریافت ویزا برای تحصیل در اذربایجان

برای دریافت ویزای تحصیلی در اذربایجان، شما باید مراحل زیر را طی کنید:

 • پذیرش دانشگاه: ابتدا باید پذیرشی از یک دانشگاه یا مرکز آموزش عالی در اذربایجان برای تحصیل در رشته مورد نظر خود دریافت کنید. برای این منظور، باید اطلاعات مربوط به شرایط پذیرش و مدارک مورد نیاز را از دانشگاه مورد نظر خود دریافت کنید و مراحل مورد نیاز را طی کنید.
 • اخذ مدارک مورد نیاز: برای اخذ ویزای تحصیلی، معمولاً نیاز به مدارکی مانند مدرک تحصیلی، رزومه، نامه پیشنهادی از دانشگاه، مدارک مالی (به عنوان اثبات توانایی مالی برای تحمل هزینه های تحصیل و زندگی) و گذرنامه است. همچنین، ممکن است برای بعضی از دانشگاه‌ها نیاز به آزمون زبان مانند آیلتس یا تافل داشته باشید.
 • تقدیم درخواست ویزا: پس از جمع آوری تمامی مدارک، باید درخواست ویزای تحصیلی را به سفارت یا کنسولگری اذربایجان در کشور خودتان تقدیم کنید. درخواست ویزا باید حاوی اطلاعات شخصی، اطلاعات تحصیلی، اطلاعات مالی و دیگر اطلاعات مربوطه باشد.
 • پرداخت هزینه ویزا: بعد از تقدیم درخواست، باید هزینه ویزا را پرداخت کنید. هزینه ویزا ممکن است متفاوت باشد و بسته به نوع ویزا و مدت اقامت مورد نظر شما متغیر است.

سخن پایانی

برای تحصیل پزشکی در اذربایجان، بایستی ابتدا پذیرش دانشگاه را دریافت و سپس مراحل دریافت ویزا را طی کنید. مراحل اخذ ویزا شامل جمع آوری مدارک مورد نیاز، تقدیم درخواست ویزا، پرداخت هزینه ویزا و مصاحبه و ارزیابی است. بهتر است با سفارت یا کنسولگری اذربایجان در کشور خودتان تماس بگیرید و اطلاعات دقیق و به روز در مورد مراحل ویزا و مدارک مورد نیاز را دریافت کنید. موفق باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر