info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا

معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شرایط معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا

طبق قوانین مهاجرت به کانادا به طور کلی افرادی که در کلیه رشته های پزشکی مشغول به کار می باشند و قصد مهاجرت به کانادا را دارند، ابتدا می بایست پروسه معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا را با موفقیت به اتمام برسانند. البته توجه به حساسیت شغلی حرفه پزشکی، این قانون تقریباً در کلیه کشورهای جهان برقرار است.

علاوه بر پزشکانی که قصد مهاجرت کاری به کانادا را دارند، دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کانادا و رشته های پزشکی نظیر دوره های تخصصی و … را دارند نیز می بایست پروسه معادل سازی در کانادا را انجام دهند. اصولاً شروط اولیه برای معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا به شرح ذیل می باشد.

 • تحصیل کرده رشته پزشکی در کشورهای خارجی (خارج از کانادا)
 • بررسی و تایید مدرک پزشکی فرد در شورای پزشکی کانادا (MCC)

برای مهاجرت کاری پزشکان به کانادا، می بایست پیش از ارائه درخواست برای معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا، مدرک پزشکی فرد متقاضی مورد تایید شورای پزشکی کانادا (MCC) قرار گیرد. ولی در صورتی که ریز نمرات فرد قبلاً مورد بررسی و تایید قرار گرفته باشد و در ریز نمرات با درج تاریخ به صراحت اعلام شده باشد که فرد مدرک پزشکی خود را دریافت نموده است، امکان انجام پروسه معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا بدون بررسی مدرک پزشکی فرد وجود خواهد داشت. در ادامه این مطلب با مراحل و هزینه های معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا بیشتر آشنا خواهیم شد.

مدارک لازم برای معادل سازی مدرک پزشکی

مدارک لازم برای معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا

اولین قدم برای مهاجرت پزشکان به کانادا تایید مدارک فرد متقاضی خواهد بود، درواقع مدارک تحصیلی و شغلی افراد ابتدا می بایست مورد بررسی و تایید سازمان های مربوطه قرار گیرد، سپس برای انجام دوره های معادل سازی فرد می تواند اقدام نماید. به طور کلی مدارک و اقدامات مورد نیاز برای معادل سازی مدرک پزشکی کانادا به شرح ذیل می باشد.

مدارک و اقدامات لازم برای معادل سازی مدرک پزشکی

 • کپی مدرک پزشکی
 • ریز نمرات
 • آدرس و مشخصات کامل دانشگاهی که فرد مدرک پزشکی خود را دریافت نموده
 • افتتاح حساب کاربری (APPLY) و پرداخت هزینه های مربوطه جهت عضویت
 • ثبت و ارسال اطلاعات شخصی در صفحه کاربری و پرداخت هزینه های مربوطه
 • دریافت پرینت از صفحات مورد نیاز
 • تایید کپی پاسپورت و مدارک شناسایی فرد جهت تایید هویت توسط دفتر اسناد رسمی
 • ارسال مدارک به شورای پزشکی کانادا (MCC)
 • پس از ارسال مدارک حساب کاربری فرد به روز رسانی خواهد شد، پس از بررسی نهایی مدارک جهت استعلام به سازمان ECFMG ارسال می شود، معمولاً ECFMG برای دریافت استعلام مدارک فرد را به دانشگاه یا موسسه آموزشی وی ارسال می نماید که این پروسه حدوداً بین ۲ الی ۳ هفته زمان خواهد برد.
 • لازم به ذکر است اگر دانشگاه یا موسسه آموزشی فرد جهت دریافت استعلام الکترونیکی در سازمان ECFMG ثبت شده باشد این پروسه فقط ۱ روز زمان خواهد برد، از این رو افراد برای دریافت جواب استعلام باید با دانشگاه محل تحصیل خود در ارتباط باشند.
 • دریافت جواب استعلام از دانشگاه یا کالج محل تحصیل
 • ارائه درخواست ارزیابی به سازمان ECA به صورت آنلاین
 • دریافت جواب ارزیابی از ECA (معمولاً ۳ الی ۴ روز زمانی می برد)
هزینه معادل سازی مدارک

هزینه معادل سازی مدارک در کانادا

هزینه های معادل سازی مدارک پزشکی در کانادا بسته به نوع مدرک و شرایط فرد متقاضی کمی متفاوت خواهد بود، به عنوان مثال برخی از افراد برای معادل سازی مدرک پزشکی خود می بایست یک سری واحد درسی پاس کنند یا در دوره های کارورزی شرکت نمایند، در صورتی که برخی از افراد فقط در آزمون های مورد نظر شرکت خواهند کرد، ولی به طور کلی هزینه معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا به شرح ذیل می باشد.

عنوان هزینه میزان هزینه
ایجاد صفحه کاربری و بررسی و تایید مدارک پزشکی ۱۰۰۰ دلار کانادا
هزینه ECA 200 دلار کانادا
هزینه ثبت نام در آزمون MCCEE 1550 دلار کانادا
هزینه ثبت نام در آزمون MCQ1 780 دلار کانادا
هزینه ثبت نام در مرحله دوم آزمون MCQ2 1950 دلار کانادا

لازم به ذکر است هزینه های فوق به عنوان هزینه های اصلی معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا محسوب می شود، علاوه بر هزینه های فوق هزینه های نظیر ارسال مدارک، دریافت استعلام از ECFMG، ورود به کانادا برای مرحله دوم آزمون MCQ و … از جمله هزینه های جانبی خواهد بود.

مراحل معادل سازی مدرک پزشکی

مراحل معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا

به طور کلی مراحل معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا شامل پروسه ای نسبتاً پیچیده و هزینه بر خواهد بود، ولی با توجه به کیفیت بالای زندگی در کانادا و درآمد قابل توجه کلیه رشته های پزشکی در این کشور هر ساله روند مهاجرت پزشکان به کانادا با رشد چشمگیری همراه است. به طور کلی مراحل معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا به شرح ذیل می باشد.

 • ارسال مدارک (تحصیلی و شغلی) فرد متقاضی و دریافت تاییدیه از سازمان های مربوطه
 • شرکت در آزمون MCCEE
 • ارسال مدارک به سازمان نظام پزشکی کانادا
 • شرکت در آزمون MCQ1
 • شرکت در آزمون MCQ2

آزمون MCCEE

MCCEE یا همان آزمون ارزشیابی پزشکی کانادا، آزمونی ۴ ساعته می باشد، که از ۱۹۰ سوال تشکیل گردیده است. این آزمون به ۲ زبان انگلیسی و فرانسوی برگزار می شود. از این رو متقاضیان می توانند با تسلط به یکی از زبان های مورد نظر در این آزمون شرکت نمایند و پس از قبولی مقدمات مهاجرت به کانادا را فراهم کنند.

سوالات مطرح شده در آزمون MCCEE به صورت تستی ارائه می گردد و در ارتباط با مباحثی نظیر بهداشت عمومی، مسائل قانونی، حرفه ای و اخلاق پزشکی، بهداشت خانواده و … می باشد، حداکثر امتیازات این آزمون ۷۰۰ امتیاز می باشد که متقاضیان برای قبولی در این آزمون می بایست حداقل ۲۵۰ امتیاز را کسب نمایند. آزمون MCCEE در بسیاری از کشورهای دنیا (حدود ۷۳ کشور) برگزار می شود، این آزمون به صورت آنلاین اجرا می گردد.

آزمون MCQ

آزمون MCQ آزمونی تخصصی می باشد که به ۲ بخش تقسیم می شود، این آزمون فقط در کشور کانادا برگزار می شود، و متقاضیان مهاجرت به کانادا برای کار در زمینه پزشکی پس از قبولی در آزمون MCCEE می توانند برای شرکت در آزمون MCQ اقدام نمایند.

بخش اول آزمون MCQ به صورت تئوری برگزار می شود و بخش دوم این آزمون به صورت عملی خواهد بود، درواقع در بخش دوم آزمون MCQ افراد در یکی از بیمارستان ها یا کلینیک های کانادا به عنوان پزشک تعدادی از افراد به عنوان بیمار را معاینه کرده و داروی مورد نظر را تجویز می نمایند، علاوه بر این رفتار پزشکی افراد برای قبولی در این آزمون نیز از اهمیت فراونی برخوردار است.

مدت اعتبار مدارک معادل سازی شده

مدت اعتبار مدارک معادل سازی شده در کانادا

مدت اعتبار مدارک پزشکی معادل سازی شده در کانادا ۵ سال می باشد و افراد در صورت نیاز می توانند پس از گذشت ۴ سال از اعتبار مدارک خود درخواست معادل سازی مجدد را ارائه نمایند. لازم به ذکر است افراد صرفاً با معادل سازی مدرک پزشکی خود اجازه فعالیت در حوزه پزشکی داخل کشور کانادا را نخواهند داشت.

البته قوانین شغلی در هر یک از ایالت های کانادا کمی متفاوت است، ولی معمولاً افراد پس از اتمام پروسه معادل سازی می بایست تعدادی واحد درسی یا دوره های کارورزی را سپری نمایند و سپس اجازه فعالیت در حوزه پزشکی را دریاف نمایند.

نتیجه گیری

کانادا از لحاظ شرایط اقتصادی، ثبات سیاسی، امکانات رفاهی و اجتماعی همواره در بین ۱۰ کشور برتر جهان قرار دارد، سرانه درآمد فردی، برابری قدرت خرید و کیفیت بالای زندگی در کانادا این کشور را به یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی جهان تبدیل نموده است.

در اغلب کشورهای جهان شغل پزشکی در زمره مشاغل پردرآمد قرار دارد، درآمد شغل پزشکی در کانادا نسبت به اغلب مشاغل بالاتر می باشد، در واقع پزشکی در کانادا جزو ۱۰ شغل پردرآمد این کشور است. از این رو پزشکان در کانادا از سطح رفاه بسیار قابل توجهی برخوردار می باشند.

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر