info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

مهاجرت پزشکان به دانمارک

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شرایط مهاجرت پزشکان به دانمارک

اقدام برای پزشکی در دانمارک شامل مهاجرت دندانپزشکان و پزشکان به این کشور می شود. پزشکان و دندانپزشکان برای مهاجرت به دانمارک می توانند از روش های مختلف، همچون ویزای کار در دانمارک و تحصیل در دانمارک اقدامات خود را صورت دهند. در این متن به شرایط ویزای کاری این گروه پرداخته شده است.

کسانی که از خارج از کشور دانمارک در رشته های پزشکی یا دندانپزشکی فارغ التحصیل شده اند، می توانند برای اقامت موقت دانمارک اقدام کنند. در این دوره اقامت موقت آنها می توانند اقدام به یادگیری زبان دانمارکی نموده و مراحل ثبت مدرک (آزمون های حرفه ای و…) را طی کنند تا بتوانند به عنوان پزشک یا دندانپزشک در دانمارک، مورد تأیید قرار گیرند.

افراد در صورت اخذ اقامت موقت که به منظور دریافت مجوز طبابت در دانمارک اعطا می شود، از اجازه کار در دانمارک برخوردار نمی باشند. از این رو فرد باید برای یک اجازه کار مجزا با عنوان “اشتغال برای انطباق و اهداف آموزشی” (‘employment for adaptation and training purposes’) اقدام نماید. این پروسه نیز در واقع بخشی از فرایند ثبت مدرک است.

کدام کشور ها برای مهاجرت پزشکان مناسب است؟؟؟ برای پاسخ به این سوال شما می توانید ویدئو زیر را مشاهده نمایید.

مراحل مهاجرت پزشکان به دانمارک

راهنمای مرحله به مرحله ارسال درخواست به آژانس بین المللی استخدام و یکپارچه سازی دانمارک (SIR) توضیح داده می شود. پیش از اقدام حتما از واجد شرایط بودن خود برای این برنامه اطمینان حاصل کنید.

مدارک

در ابتدای کار مدارک مورد نیاز برای اقدام باید فراهم باشد. اگر مدارک ارسالی به یکی از زبان های انگلیسی، آلمانی، نروژی، سوئدی یا دانمارکی نیستند، باید ترجمه رسمی آنها به یکی از زبان های دانمارکی یا انگلیسی ارسال شود. بهتر است پیش از پر کردن فرم درخواست، مدارک ذیل آماده شود.

 • مدارک مربوط به پرداخت فی.
 • کپی تمام صفحات پاسپورت شامل صفحه کاور روی پاسپورت.
 • مدارک مربوط به قبولی مدرک تحصیلی فرد از طرف اداره ایمنی بیمار دانمارک.
 • مدارک مربوط به توانایی مالی فرد در دوره حضور در دانمارک.

کامل کردن فرم درخواست

در این مرحله فرد به فرم های درخواست دسترسی دارد. پیش از شروع این مرحله مطمئن شوید که مراحل قبلی به درستی و با دقت به سرانجام رسیده اند. تمامی فرم های درخواست، دستورالعمل های مشخص و دقیقی دارند که نشان می دهند فرم چگونه باید پر شود و چه مدارکی باید همراه با فرم فرستاده شوند.

ارسال درخواست

به صورت معمول پزشکان و دندانپزشکان می توانند از دو طریق برای ارسال درخواست اقدام نمایند. کسی که فرم آنلاین را پر کرده و فرستاده است، مرحله بعدی کار او فرایند بایومتریک است. درخواست کاغذی می تواند به یک مرکز دیپلماتیک دانمارکی (سفارت) یا مرکز درخواست در کشور محل اقامت شما فرستاده شود. پزشکان و دندانپزشکان که در کشور دانمارک اقامت دارند، می توانند از داخل این این کشور روند ارسال درخواست خود را طی کنند.

فرایند بایومتریک

پزشکان و دندانپزشکان برای دریافت اقامت باید ویژگی های بایومتریک خود را به ثبت برساند. این کار به معنی است تصویر صورت فرد و همچنین اثر انگشتش باید ثبت شده باشد. این اطلاعات در یک میکروچیپ که داخل کارت اقامت جا داده شده است ذخیره می شود. اگر فرد نخواهد که اطلاعات بایومتریک او ثبت شود، درخواست او ریجکت خواهد شد. یعنی درخواست فرد اصلا بررسی نخواهد شد.

کسی که درخواست خود را به صورت آنلاین ارسال می کند باید ظرف مدت ۱۴ روز فرایند بایومتریک خود را به انجام برساند. کارهای بایومتریک در سفارت انجام می شود. این کار در ایستگاه پلیس محلی در دانمارک (که تجهیزات ثبت ویژگی های بایومتریک را دارد) و یا در مرکز شهروندان SIRI نیز می تواند به انجام برسد.

اگر به دلیل محدودیت وقت سفارت فرد نتواند کارهای بایومتریک خود را در ۱۴ روز به انجام برساند، این مساله باید از طریق ایمیل اطلاع داده شود و زمان انجام کارهای بایومتریک گفته شود تا درخواست فرد ریجکت نشود.

اگر فرم درخواست به صورت کاغذی ارسال شود، کارهای بایومتریک فقط از طریق سفارت قابل انجام است.

دریافت جواب

فردی که فرم درخواست خود را می فرستد و فرایند بایومتریک را نیز انجام می دهد به صورت میانگین ظرف مدت یک ماه جواب خود را دریافت خواهد کرد. این مدت زمان ممکن است در آینده تغییر کند که میزان دقیق زمان انتظار از طریق سایت قابل پیگیری است.

در حین این دوره خانواده فرد نیز اجازه اقامت در دانمارک را دارند. این اجازه اقامت برای همسر و فرزند زیر ۱۸ سال که با پدر و مادر خود زندگی می کند نیز صادر می شود.

مدت زمان اقامت برای مهاجرت پزشکان به دانمارک

در ابتدا فرد اجازه اقامت دانمارک به مدت دو ساله دارد. اگر در طی این دو سال فرد زبان دانمارکی را فرا بگیرد و مدرک آزمون زبان دانمارکی بگیرد، اجازه اقامت او برای دو سال دیگر تمدید می شود. تمدید اقامت از این روش بیش از ۴ سال امکان پذیر نیست.

مساله بسیار مهمی که در اینجا وجود دارد این است که فرد باید قبل از به پایان رسیدن اجازه اقامتش برای تمدید آن اقدام نماید. این اقدام هم برای اجازه اقامت و هم برای اجازه کار باید به انجام برسد. اگر فرد درخواست خود را برای تمدید وضعیت اقامتی اش ارسال کرده باشد، می تواند در کشور دانمارک بماند و کار خود را نیز ادامه دهد. این مساله حتی اگر SIRI هنوز جواب فرد را نداده باشد و اجازه اقامت یا کار قبلی منقضی شود نیز صادق است.

اعتبار کوتاه تر به دلیل منقضی شدن پاسپورت

اجازه اقامت فقط تا ۹۰ روز پیش از تاریخ انقضای پاسپورت اعتبار دارد. اگر دوره اعتبار پاسپورت از دوره اعتبار اجازه اقامت کمتر باشد، اجازه اقامت کوتاه تر خواهد شد. این مساله به این معنی است که اعتبار اجازه اقامت فرد از حدی که می تواند باشد کمتر خواهد شد. وقتی که پاسپورت جدید دریافت شود، فرد می تواند برای تمدید اجازه اقامت خود اقدام نماید. این کار در زود ترین زمان، ۳ ماه قبل از تاریخ انقضای اجازه اقامت انجام خواهد شد.

زبان دانمارکی

هر فرد بالای ۱۸ سال که اجازه اقامت کشور دانمارک را دارد و آدرسش را در اداره ثبت ملی دانمارک به ثبت رسانده است می تواند از کلاس زبان دانمارکی استفاده نمایند. معمولا شهرداری محل اقامت مسئول پیشنهاد دادن کلاس زبان مناسب و ارجاع فرد به مرکز زبان است. اگر تا یک ماه بعد از ثبت آدرس کلاس زبان به فرد معرفی نشد، او باید با شهرداری محل اقامت خود تماس بگیرد. معمولا کلاس های زبانِ افراد تازه وارد به دانمارک با هم برگزار می شود.

برای مهاجرت پزشکان به دانمارک حداقل های زبان الزامی می باشد، از همین رو پزشکان می توانند با بررسی از وب سایت رسمی کشور دانمارک اطلاعات جامع را بدست آورند. همچنین شرایط مهاجرت دندانپزشکان به دانمارک به همین منوال می باشد.

حقوق و اجازه هایی پزشکان و دندانپزشکان

در صورت مهاجرت پزشکان به دانمارک و همچنین مهاجرت دندانپزشکان به دانمارک برای این دسته از افراد حقوقی در نظر گرفته می شود.

 • کار

در بازه زمانی اقامت موقت برای ثبت مدرک، فرد اجازه کار ندارد. بنابراین برای امکان کار کردن، باید برای اجازه کار اقدام نماید. اگر فرد بخواهد اجازه کاری غیر از طبابت داشته باشد، باید یک جاب آفر مطابق با شرایط دانمارک ارائه نماید. الزام خاصی برای نوع شغل یا حتی تمام وقت بودن آن وجود ندارد. اما اجازه کار فقط تا زمانی معتبر است که اجازه اقامت موقت اعتبار دارد.

 • اقامت

اجازه اقامت و کاری که از این طریق اعطا می شود، امکان ماندن در دیگر کشورهای حوزه شینگن تا ۱۸۰ روز را فراهم می کند. اما با دریافت این اقامت نمی توان در دیگر کشورهای حوزه شینگن کار کرد. از شروط لازم برای تمدید اقامت:

 1. آدرس معتبر در دانمارک
 2. بیش از ۶ ماه متوالی خارج از دانمارک نباشد.

اگر کسی بخواهد برای یک مدت طولانی خارج از کشور دانمارک بماند می تواند برای دریافت مجوز dispensation اقدام کند تا اجازه اقامت او منقضی نشود.

 • مزایای عمومی پزشکی در دانمارک

فردی که برای اقامت پزشکی در دانمارک اقدام می نماید باید توانایی پرداخت هزینه های خود و خانواده اش را داشته باشد. به عنوان مثال فرد نمی تواند از مزایای اقدام سیاست اجتماعی فعالانه “Active Social Policy Act” استفاده کند. اگر فرد یا اعضای خانواده اش به هر نحوی از این گونه خدمات عمومی استفاده کنند، اجازه اقامت خود را از دست خواهند داد. باید توجه داشت که اگر هر اداره ای، مثل شهرداری، مزایایی را به افراد دارای تابعیت خارجی ارائه کند، باید این مساله را به اطلاع SIRI برساند.

شرایط مالی کشور دانمارک

مساله دیگر این است که فرد باید اثبات کند که توانایی مالی لازم برای زندگی خود و افراد خانواده اش در کشور دانمارک را دارد. اسناد این مساله نیز باید ضمیمه درخواست اقامت شود. به ازای هر ماه زندگی در دانمارک در سال اول هزینه های زیر را باید در نظر گرفت:

 • فرد کمتر از ۲۵ سال و مجرد: ۵۵۲۳ کرون دانمارک
 • فرد ۲۵ ساله و بیشتر و مجرد: ۶۶۶۰ کرون دانمارک
 • فرد متأهلی که هم خودش و هم همسرش بیش از ۲۵ سال دارند: ۱۳۳۲۰ کرون دانمارک

از آنجا که مهم ترین اصل در امور مهاجرت کاری، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد، موسسه آریاناپارس با به کارگیری چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران با سوابق بسیار درخشان، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور را فراهم آورده است.

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

۶۰ دیدگاه در “مهاجرت پزشکان به دانمارک

 1. پيمان گفت:

  ببخشید
  بدون سابقه کار در ایران و فقط با مدرک دکترا دندانپزشکی از روسیه میشه اقدام کرد؟
  ممنون

  1. آریانا پارس گفت:

   سلام وقتتون بخیر ، شما با داشتن مدرک دندانپزشکی میتوانید از دوره های زبان دانمارک پذیرش بگیرید و پس از اتمام این دوره ی زبان آزمون تطبیق مدرک برای رشته دندانپزشکی بدهید و پس از قبولی در این آزمون برای بازار کار این کشور اقدام کنید.

 2. مهین گفت:

  س بنده ۴۵ ساله و فوق تخصص گوارش هستم سوال من اینه که برای وارد شدن در حوزه کاری در دانمارک آیا مدرک تخصص و فوق تخصص من قبول میشه یا اینکه باید بعنوان پزشک عمومی وارد حیطه کاری اون کشور بشم؟

  1. author15 گفت:

   سلام
   معمولا شما مشکلی برای اقدام با مدارک تخصص و فوق تخصص خود ندارید و می توانید برای اشتغال در این کشور مدارک خود را ارسال کنید و در صورت تائید مدارک به شما ویزای ۳ ساله اعطا می شود که ۱۸ ماه باید به آموزش زبان این کشور بپردازید و بعد از آن یک سال فرصت دارید در این کشور کار پیدا کنید.

 3. مقدم گفت:

  سلام
  با تشکر از سعه صدر و پاسخ های شما؛
  من فوق تخصص گوارش و کبد بالغین هستم. ۵۲ سالم است، بیش از ۱۶ سال است که کار فوق تخصصی می کنم، ۶ سال هیئت علمی دانشگاه بودم و حدود ۱۰ سال است که در بخش خصوصی و مطب شخصی کار می کنم و رزومه آموزشی، پژوهشی و درمانی قابل توجهی دارم. سؤالم این است که آیا من شرایط مهاجرت کاری در رشته پزشکی به کشور دانمارک را دارم؟ آیا دوره فوق تخصصی یا تخصص در گرایش خاص مانند گوارش بعنوان یکی از زیر شاخه های تخصص داخلی در دانمارک وجود دارد؟ یا بطور خلاصه مدرک من در کشور دانمارک چگونه ارزیابی می شود؟
  مدت متوسط زمان لازم برای اخذ اقامت حدودا چند ماه طول می کشد؟

  1. مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   در ابتدای کار مدرک عمومی شما مورد بررسی قرار می گیرد و پس از آن می توانید برای تخصص اقدام نمایید. بازه زمانی انجام کار حدود ۱۴ الی ۱۶ ماه در نظر گرفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر