info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شرایط مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج از جمله روش های کم هزینه مهاجرت به روسیه پهناورترین کشور جهان می باشد. روسیه به عنوان یک ابرقدرت نظامی در جهان امروز از نفوذ سیاسی بسیار قابل توجهی در سطح بین المللی برخوردار می باشد، ولی شرایط اقتصادی این کشور مانند قدرت نظامی و سیاسی روسیه اوضاع خیلی خوبی ندارد.

روسیه دارای بیشترین تعداد زنان مجرد در جهان می باشد، سن ازدواج در این کشور به سرعت در حال افزایش است، با توجه کمبود جنس مذکر در این کشور نسبت به تعداد زنان، چندی پیش خبری منتشر شد که برای افراد بسیار وسوسه انگیز بود، این خبر که تنها در حد یک شایعه بود پیشنهاد ازدواج مردان خارجی با زنان روسیه در ازای دریافت ۱۵ هزار دلار و اقامت دائم روسیه را مطرح نمود، که از سوی مقامات روسیه بارها مورد تکذیب قرار گرفت.

برای مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج اثبات رابطه طولانی مدت بین زوجین قبل از درخواست ویزا الزامی خواهد بود، از سوی دیگر ارائه مدارک مربوط به اثبات تمکن مالی مورد نیاز و درآمد مناسب (بیش از ۲۰ هزار دلار در سال) جهت پرداخت هزینه های زندگی زوجین از جمله موارد ضروری محسوب می شود. طبق قوانین مهاجرتی روسیه متقاضیان مهاجرت به این کشور در زمان ازدواج با شهروند روسی می بایست مجرد باشند، ازدواج مجدد در روسیه برخلاف قوانین این کشور است.

مراحل مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

مسلماً برای مهاجرت به هر کشوری و از هر روشی مراحل مشخصی وجود دارد، که توسط افراد متقاضی می بایست طی شود. مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود و مراحل خاص خود را در پی دارد. طبق قوانین مهاجرتی روسیه افرادی که قصد ازدواج با یک تبعه یا شهروند روسی را دارند، می توانند پس از انجام مراحل مربوطه و ثبت ازدواج اقامت موقت و نهایتاً اقامت دائم و تابعیت خود را دریافت نمایند.

مراحل مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

اولین مرحله برای مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج جمع آوری مدارک مورد نیاز خواهد بود، سپس افراد می توانند با اخذ ویزای توریستی روسیه و ورود به این کشور به اتفاق همسر خود از طریق اداره مهاجرت منطقه مورد نظر اقدامات لازم برای اخذ اقامت روسیه از طریق ازدواج را انجام دهند. لازم به ذکر است قبل از مراجعه به اداره مهاجرت زوجین می بایست ازدواج خود را در یکی از دفاتر رسمی ازدواج در روسیه به ثبت برسانند.

معمولاً زمان ثبت ازدواج ۱ الی ۲ ماه پس از پر کردن فرم مربوط به درخواست ازدواج خواهد بود، ازدواج در روسیه باید در اداره ثبت احوال محلی Zapis Aktov Grazhdanskogo Sostoyaniya که در اصطلاح (ZAGS) نامیده می شود ثبت گردد. پس از ثبت ازدواج افراد برای ارائه مدارک و انجام مصاحبه با افسر اداره مهاجرت می بایست به صورت حضوری به اداره مهاجرت مراجعه نمایند، درواقع مرحله نهایی مصاحبه با افسر اداره مهاجرت خواهد بود، پس از انجام مصاحبه و ارائه مدارک، افسر پرونده با ارزیابی مدارک موجود اقدام به صدور مجوز اقامت موقت خواهد کرد.

مدارک مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

با توجه به استقبال دولت روسیه از ازدواج اتباع خارجی با شهروندان روسی روند اخذ اقامت موقت و نهایتاً تابعیت روسیه از طریق ازدواج نسبت به اغلب کشورهای اروپایی به مراتب راحت تر و ساده تر خواهد بود، از سوی دیگر سختگیری اداره مهاجرت روسیه در رابطه با مدارک مورد نیاز جهت صدور اقامت موقت برای متقاضیان ازدواج بسیار کمتر می باشد.

لازم به ذکر است، در صورتی که یکی از زوجین ازدواج قبلی داشته است می­ بایست تمامی مدارک مربوط به ازدواج قبلی و ابطال آن را ارائه نماید. همچنین زوجینی که همسر سابقشان فوت نموده است باید مدارک و گواهی فوت همسر قبلی خود را نیز ارائه نمایند. به طور کلی مدارک اصلی مورد نیاز برای مهاجرت به روسیه از روش ازدواج به شرح ذیل می باشد.

مدارک مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک شناسایی (شناسنامه متقاضی)
 • ارائه مدارک مربوط به ثبت ازدواج در (ZAGS)
 • سن بالای ۱۸ سال
 • ارائه مدارک مالی جهت اثبات تمکن مالی (میزان حقوق ماهیانه و منزل مسکونی)
 • عکس ها و فیلم های مراسم عروسی پرینت های تلفن (جهت اثبات ارتباط مستمر با همسر)
 • تکمیل فرم درخواست ویزا، تکمیل Sponsorship Form پرشده و امضاء شده توسط همسر (شخص ساپورت کننده)
 • تست پزشکی
 • رسید پرداخت هزینه های مربوطه
 • گواهی عدم سوپیشینه

هزینه مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

بدون تردید هزینه های مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج به مراتب کمتر از هزینه های مهاجرت به اغلب کشورهای اروپایی از این روش می باشد. هنگام ازدواج در روسیه، مهم نیست که شما یک تبعه خارجی هستید یا روس، شما باید هزینه های دفتر اسناد، ترجمه مدارک و هزینه ثبت نام ازدواج را در نظر بگیرید. هزینه های اسناد رسمی به تعداد اسنادی که احراز هویت می شوند بستگی دارد، معمولاً برای ثبت هر یک از مدارک در (ZAGS) افراد می بایست حدود ۱۰۰ دلار پرداخت نمایند.

هزینه مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

همچنین اگر به اسناد ترجمه شده نیاز دارید، باید هزینه های مربوط به این روش را نیز در نظر بگیرید. این هزینه ها به زبانی که اسناد باید به آن ترجمه شوند بستگی دارد، که معمولاً زبان روسی خواهد بود. علاوه بر هزینه های فوق هزینه های انجام تست پزشکی و وکیل مهاجرتی را نیز باید در نظر گرفت.

مدت زمان صدور ویزای ازدواج روسیه

معمولاً برای اخذ اقامت دائم روسیه از طریق ازدواج افراد می بایست ابتدا با دریافت ویزای توریستی روسیه وارد خاک این کشور شده و امور مربوط به دریافت اقامت را از طریق اداره مهاجرت پیگیری نمایند. در صورتیکه ازدواج افراد درکشور روسیه به ثبت برسد یک مجوز اقامت ۹ ماهه صادر می گردد که در اصطلاح PVR نامیده می شود. لازم به ذکر است در طول این ۹ ماه افراد متقاضی اخذ اقامت دائم باید به صورت مستمر در این کشور حضور داشته باشند. از سوی دیگر مهمترین شرط اخذ اقامت دائم داشتن پراپیسکا ( آدرس رسمی) و همینطور اثبات توانایی مالی است.

دولت روسیه برای افزایش آمار ازدواج اتباع خارجی با شهروندان روسی مدت زمان اخذ اقامت دائم روسیه را از ۵ سال به ۳ سال کاهش داده است. از این رو افراد پس از ۳ سال زندگی مشترک با یکدیگر می توانند برای دریافت اقامت دائم روسیه اقدام نمایند، توجه داشته باشید طی این ۳ سال ماموران اداره مهاجرت روسیه در رابطه با ادامه زندگی مشترک زوجین تحقیقات گسترده ای خواهند داشت. طبیعی است در صورتیکه زوجین از یکدیگر جدا شوند امکان اخذ اقامت دائم روسیه وجود نخواهد داشت.

نتیجه ازدواج صوری برای اخذ اقامت دائم روسیه

طی سالهای اخیر پارلمان روسیه که شامل مجلس دومای روسیه و شورای فدراسیون این کشور می باشد، در جهت کاهش آمار مهاجرت به این کشور از طریق ازدواج صوری همواره قوانین مختلفی را وضع نموده است. در همین راستا به نقل از لودمیلا بوکووا معاون کمیسیون قانونگذاری و ساختار حکومتی شورای فدراسیون روسیه، اجازه اقامت ۳ ساله به متقاضیان اخذ اقامت دائم روسیه از طریق ازدواج تنها در صورتی داده می شود که در محلی اقامت داشته باشند که همسر فرد حضور داشته باشد.

پیش از این افراد می توانستند با فردی در شرق روسیه ازدواج کنند ولی در غرب این کشور حضور داشته باشند، از این رو بسیاری از آژانس های مسافرتی و موسسات مهاجرتی با دریافت مبالغ مشخصی از افراد مجوز اقامت ۳ ساله متقاضیان را دریافت می کردند، در صورتیکه فرد هیچوقت همسر خود را هم نمیدید، و این روش به یک منبع درآمد بسیار مناسب برای برخی از موسسات مهاجرتی تبدیل شده بود. ولی با توجه به قوانین فعلی امکان اخذ اقامت ۳ ساله روسیه از این طریق وجود ندارد.

به طور کلی ازدواج صوری علاوه بر هزینه های بسیار بالا عواقب جبران ناپذیری را نیز در پی خواهد داشت. طبق قوانین مهاجرتی روسیه اگر مشخص شود فردی به واسطه ازدواج صوری با یک شهروند روسی قصد اخذ اقامت دائم روسیه را داشته است، علاوه بر لغو مجوز اقامت، امکان دارد با احکامی نظیر جریمه نقدی، اخراج از کشور و حبس نیز رو به رو شود. از این رو اخذ اقامت روسیه از طریق ازدواج صوری روشی بسیار خطرناک و پر ریسک می باشد که به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

نتیجه گیری

به طور کلی برای مهاجرت به روسیه روش های متنوعی وجود دارد، که در این بین مهاجرت به این کشور از طریق ازدواج از جمله کم هزینه ترین و مناسب ترین روش های مهاجرت به این کشور پهناور می باشد. از سوی دیگر با توجه به افزایش چشمگیر آمار زنان مجرد در کشور روسیه سیاست های دولت روسیه در راستای افزایش ازدواج اتباع خارجی با شهروندان روسیه باعث گردیده پروسه اخذ اقامت دائم روسیه از طریق ازدواج برای اتباع خارجی به مراتب راحت تر از اغلب کشورهای اروپایی باشد. از این رو ازدواج با یک شهروند روسی می تواند روش بسیار ایده الی برای اخد اقامت دائم روسیه و در نهایت تابعیت این کشور باشد.

انتخاب راه صحیح و درست برای کسب اقامت روسیه، متناسب با شرایط افراد تعیین می گردد. لازم به ذکر است مشاوره با افراد آگاه در این خصوص، کمک شایانی به انتخاب راه و چگونگی به سرانجام رسیدن اقدام می نماید. مشاورین موسسه آریاناپارس پاسخگوی سوالات و بررسی شرایط علاقه مندان مهاجرت به روسیه می باشند.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر